Bilgisayar ve WebPhotoshop

Fontlar | Yazıtipleri | DA Font

Makaleyi dinlemek ister misiniz?

 

Biliyorsunuz bir yazı yazdığınızda Arial, Times, Tahoma gibi bir yazıtipini seçersiniz. Ama konuyu canlandırmak istediğinizde bir tasarım yaptığınızda, davetiye, nikah, nişan, doğum günü, diploma, sertifika vb. orijinal yazıtipleri bulmak istersiniz. İşte o zaman başlarsınız Web’de gezmeye. Bulduğunuz fontlar inmez, paralı çıkar vs. vs. Gelin hiç uğraşmayın, size güzel bir site tavsiye edeyim, font meselesini halledelim. Da font, bir Fransız sitesi ama İngilizce desteği var.

Bir de Font meselesinde önemli iki konu var.
* Türkçe Font bulmak, indirmek, download etmek (Hile yapıyorum bu kelimeleri yazarak! Google da, Yahoo ve MSN de arayan bulsun diye!) Özellikle Photoshop gibi grafik programlar için Türkçe Font indirme adresi altta.
* İkinci mesele ise pixel fontlar.

PIXEL font nedir? Normalde bir font vektöreldir. Yani siz hangi büyüklükte olmasını isterseniz o anda o ölçekte çizilir. Ölçeklendirme sorunları yoktur. Ancak çok küçüldüğünde bu fontlar istenen kalitede netlik veremez. O zaman resimsel olan ve büyüyünce bozulan pixel fontlardan yardım istenir. Özellikle Flash gibi grafik tasarım gibi çalışmalarda pixel fontlar çok aranır. Bunlarda yine bu sitelerden bulunabilir.

http://www.dafont.com/en/
http://www.dafont.com/en/top.php / En iyi 100 Font
http://www.ceviz.net/index.php?case=module&id=1 (Türkçe ve Pixel Fontlar)

Youtube Kanalım

https://www.youtube.com/suleymansonmez1?sub_confirmation=1

Podcast Kanalım

Hangi platformu kullanıyorsanız, birini seçip takip edebilirsiniz, aynı içeriğe erişeceksiniz.

Süleyman Sönmez'in Sessizliği

LinkedIn Ekleyin:

https://www.linkedin.com/in/suleymansonmez

Instagram Takip Edin:

https://www.instagram.com/suleymansonmez/

Facebook Takip Edin:

https://www.facebook.com/suleymansonmezofficial

Twitter Takip Edin:

https://twitter.com/ssonmez

Yazdığım E-Kitaplar - Satın Alın

https://play.google.com/store/books/author?id=S%C3%BCleyman+S%C3%B6nmez

Patreon ile destekleyin

https://www.patreon.com/suleymansonmez

Etiketler

Süleyman Sönmez

Adım Süleyman Sönmez. Yıldız Teknik Üniv. Bilgisayar Programcılığı ve İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi olmak üzere iki üniversiteden mezun oldum. Sonrasında başladığım Uluslararası İşletme masterını terk edip hayata atıldım. Proje yöneticiliği, bilgisayar programcılığı, sistem analistliği, pazarlama / satış sonrası müşteri ilişkileri yöneticiliği, LEGO takım koçluğu, Web tasarımcılık, fotoğrafçılık, ISO9001:2000 kalite sistemleri sistem kuruculuğu ve iç denetimcilik, Teknoloji Okuryazarlığı müfredat yazarlığı, Bilgi İşlem Bölüm Başkanlığı, öğretmenlik, video düzenleme, Eğitim Teknolojileri Uzmanlığı gibi birbirinden farklı pek çok meslekte çalıştım. Bu kadar farklı iş neden? Dünyayı Da Vinci gibi yaşamak gerektiğine inanıyorum. Youtube kanalıma abone olarak takip ediniz. Youtube Web sitelerim: www.suleymansonmez.com , Büyükler Giremez Bana ulaşmak için lütfen ssonmez@gmail.com adresine eposta gönderin. Aşağıdaki simgelerden sosyal medya üzerinden takip edebilirsiniz. Twitter Instagram Linkedin Facebook

Bir Yorum

  1. Cengiz Can Yasin
    Merhabalar,
    Dafont sitesinden özellikle free yazan fontlardan birkaç tane indirdim ve bu fontları satışını yapacağım bir ürünün üzerinde kullandım. Fontlar ürünümde çok belirgin gözükmekte. Bu bana ileride sorun çıkarır mı? Telif hakkı istenebilir mi?
    Cengiz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı