Fontlar | Yazıtipleri | DA Font

Biliyorsunuz bir yazı yazdığınızda Arial, Times, Tahoma gibi bir yazıtipini seçersiniz. Ama konuyu canlandırmak istediğinizde bir tasarım yaptığınızda, davetiye, nikah, nişan, doğum günü, diploma, sertifika vb. orijinal yazıtipleri bulmak istersiniz. İşte o zaman başlarsınız Web’de gezmeye. Bulduğunuz fontlar inmez, paralı çıkar vs. vs. Gelin hiç uğraşmayın, size güzel bir site tavsiye edeyim, font meselesini halledelim. Da font, bir Fransız sitesi ama İngilizce desteği var.

Bir de Font meselesinde önemli iki konu var.
* Türkçe Font bulmak, indirmek, download etmek (Hile yapıyorum bu kelimeleri yazarak! Google da, Yahoo ve MSN de arayan bulsun diye!) Özellikle Photoshop gibi grafik programlar için Türkçe Font indirme adresi altta.
* İkinci mesele ise pixel fontlar.

PIXEL font nedir? Normalde bir font vektöreldir. Yani siz hangi büyüklükte olmasını isterseniz o anda o ölçekte çizilir. Ölçeklendirme sorunları yoktur. Ancak çok küçüldüğünde bu fontlar istenen kalitede netlik veremez. O zaman resimsel olan ve büyüyünce bozulan pixel fontlardan yardım istenir. Özellikle Flash gibi grafik tasarım gibi çalışmalarda pixel fontlar çok aranır. Bunlarda yine bu sitelerden bulunabilir.

http://www.dafont.com/en/
http://www.dafont.com/en/top.php / En iyi 100 Font
http://www.ceviz.net/index.php?case=module&id=1 (Türkçe ve Pixel Fontlar)

PAYLAŞ: