Fatih Sultan Mehmet kıymalı patates sever miydi?

Evet sever miydi?

Sevmezdiii! Niye sevmezdi ?

Fatih Sultan Mehmet kıymalı patates sever miydi? Evet sever miydi? Sevmezdiii! Niye sevmezdi? Fatih Sultan Mehmet kıymalı patates sever miydi?

“Etler kavrularak saklanıyordu. İstanbul Üniversitesi Tıp Tarihi Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Süheyl Ünver’in 1952 yılında bastırdığı ‘Fatih Devri Yemekleri’ adlı kitabına göre erişte Fatih Sultan Mehmet’in sevdiği yemekler arasında. Mutfakta et suyu ile hazırlanan çorba da olmaması diğer ilgi çekici noktalardan birisi. Fatih Sarayı’nda et makine ile çekilmediğinden kıyma kullanılmıyor. Etler ufak ufak doğranıp hafifçe kavrularak saklanıyor. Ve kavurma en çok pırasa ve ıspanak yemeklerinde kullanılıyor. Lafı geçmişken ıspanak sarayın gözde yemekleri arasında. Sarayın hastalarına da düzeli olarak ıspanak yemeği veriliyordu.”
http://www.zaman.com.tr/2001/02/09/hayat/beslenme.htm

Peki bu haber nereden çıktı, akşam akşam? Şöyle ki, bir arkadaşımızın çocuğuna, İş – teknik öğretmeni (Şimdiki teknoloji tasarım dersi) bu ödevi vermiş. Nasıl delirdiğimi tahmin edersiniz? Allah aşkına, bir devri kapatıp, ötekini açan bir adamla ilgili soracak başka bir şey yok mu?

Fatih Sultan Mehmet kıymalı patates sever miydi? Evet sever miydi? Sevmezdiii! Niye sevmezdi? Fatih Sultan Mehmet kıymalı patates sever miydi?Sorsanıza, tahta ilk geçtiğinde neden tahtı hemen terk etti? İstanbul’u alırken neden yağma emri verip vermeme için kendisiyle savaştı? Gerçekten karadan gemiler yürüdü mü? Üstelik bir iş ve teknik hocası, deli olmamak işten değil?

Sorsanıza, ebru sanatı Fatih devrinde var mıydı? Kullandığı topların maketini yapmak istesek, hangi malzemelerden elde yapabiliriz? Fatih’in elbisesi nasıl üretilmişti? Dokuma tekniği neydi? Kullandığı tabaklar zehri nasıl kesiyordu?

Tarihin ilk mini denizaltısının Boğazı kapayan zincirlerin altından geçtiği doğru mu? Gemileri karadan yürütürken kullanılan ağaçların cinsi neydi niçin? Çocuklar o zamanlar kullanılan bir geminin planı nasıldı? Birlikte bir maketini yapabilir miyiz?

Leonardo da Vinci hangi köprüyü yapmak için Fatih’e teklif verdi? Köprü tasarımı nasıldı?

Allahım daha kaç tane yazayım? Anlamayan var mı? Lütfen anlamlı işler yapalım ve yaptıralım.

Bu çocuklar maalesef bu ödevi ararken burayı görecekler. Onlara sesleniyorum. Ezberlemek için ders yapmayın. Hayat, heyecan dolu bir yerdir. Büyüklerin unuttuğu heyecanı yaşatın. Öğretmenlerinizi geliştirin. Sizleri çok seviyorum. Çünkü ben de kusurları olan ve gelişmekte olan bir öğretmenim.

Son Not: Patates bitkisi Amerika kaynaklıdır. Fatih zamanında henüz bu kıtadan bir çok sebze gibi patates de gelmemişti. Domates bile uzun süre Avrupa’da sarayda süs bitkisi olarak kullanılmış. Dolayısıyla böyle bir tarihsel durumda var. Ama önemli olan ne yeyip ne yemedekileri değil. Ne muhteşem işleri başarıp bizlere teslim ettikleri.
EPOSTA ABONELİĞİ İÇİN

Aşağıdaki formda e-posta adresinizi yazın, gelen e-postaya onay verin.


https://suleymansonmez.substack.com/
E-posta aboneliği için e-posta adresinizi eklemeniz, aşağıdaki konuları anlayıp izin verdiğiniz anlamına gelir.
Lütfen okuyunuz. Temel olarak, siteden (Güneşin Tam İçinde) ve yazardan (Süleyman Sönmez) e-posta bülten almaya izin vermek anlamını taşır. Bu iznin temeli: okunacak yazılar, izlenecek videolar, dinlenecek podcastlar, fotoğraflar, tanıtılacak ürün, kitap, site, uygulama, yapay zeka, eğitim, gezi, teknoloji, anket gibi içerikler ve kampanyalar olabilir. Bültenin içeriğinde, bülten sponsorunun ürün ve hizmetine ait bilgi, link ve banner yer alabilir. Bülten e-posta sistemi substack isimli dünyaca çok bilinen, güvenilir e-posta sistemi tarafından gönderilir. E-postalar yeni bir e-posta dağıtım sistemine geçmek dışında üçüncü şahıs ve şirketlerle paylaşılmaz. İşleyiş gereği yurtiçi ve yurtdışındaki server sistemlerinden hizmet verilebilir. Spam gönderilmez. İstediğiniz noktada, tek adımla her e-postanın en altındaki "Unsubscribe" seçilerek üyelikten çıkılır ve siz tekrar e-posta abonelik formuyla veya bülten sayfasında üye olana dek yeni e-posta almazsınız. İlginiz için teşekkür ederiz.


5 YORUMLAR

  1. OLMADI ŞİMDİ!
    Fatih o ıspanakları yemeseydi biraz zor alırdı İstanbul’u 🙂

    (Bizim çocuklar ıspanak, pırasa vs. zor yiyor hocam, bakınız böyle şeyler de lazım:) )

SİZİN DÜŞÜNCENİZ NEDİR?

Yorumunuzu yazınız
İsminizi Yazınız