Makaleyi okumak yerine dinlemek ister misiniz?

 

Fatih Sultan Mehmet kıymalı patates sever miydi?

Evet sever miydi?

Sevmezdiii! Niye sevmezdi ?

“Etler kavrularak saklanıyordu. İstanbul Üniversitesi Tıp Tarihi Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Süheyl Ünver’in 1952 yılında bastırdığı ‘Fatih Devri Yemekleri’ adlı kitabına göre erişte Fatih Sultan Mehmet’in sevdiği yemekler arasında. Mutfakta et suyu ile hazırlanan çorba da olmaması diğer ilgi çekici noktalardan birisi. Fatih Sarayı’nda et makine ile çekilmediğinden kıyma kullanılmıyor. Etler ufak ufak doğranıp hafifçe kavrularak saklanıyor. Ve kavurma en çok pırasa ve ıspanak yemeklerinde kullanılıyor. Lafı geçmişken ıspanak sarayın gözde yemekleri arasında. Sarayın hastalarına da düzeli olarak ıspanak yemeği veriliyordu.”
http://www.zaman.com.tr/2001/02/09/hayat/beslenme.htm

Peki bu haber nereden çıktı, akşam akşam? Şöyle ki, bir arkadaşımızın çocuğuna, İş – teknik öğretmeni (Şimdiki teknoloji tasarım dersi) bu ödevi vermiş. Nasıl delirdiğimi tahmin edersiniz? Allah aşkına, bir devri kapatıp, ötekini açan bir adamla ilgili soracak başka bir şey yok mu?

Sorsanıza, tahta ilk geçtiğinde neden tahtı hemen terk etti? İstanbul’u alırken neden yağma emri verip vermeme için kendisiyle savaştı? Gerçekten karadan gemiler yürüdü mü? Üstelik bir iş ve teknik hocası, deli olmamak işten değil?

Sorsanıza, ebru sanatı Fatih devrinde var mıydı? Kullandığı topların maketini yapmak istesek, hangi malzemelerden elde yapabiliriz? Fatih’in elbisesi nasıl üretilmişti? Dokuma tekniği neydi? Kullandığı tabaklar zehri nasıl kesiyordu?

Tarihin ilk mini denizaltısının Boğazı kapayan zincirlerin altından geçtiği doğru mu? Gemileri karadan yürütürken kullanılan ağaçların cinsi neydi niçin? Çocuklar o zamanlar kullanılan bir geminin planı nasıldı? Birlikte bir maketini yapabilir miyiz?

Leonardo da Vinci hangi köprüyü yapmak için Fatih’e teklif verdi? Köprü tasarımı nasıldı?

Allahım daha kaç tane yazayım? Anlamayan var mı? Lütfen anlamlı işler yapalım ve yaptıralım.

Bu çocuklar maalesef bu ödevi ararken burayı görecekler. Onlara sesleniyorum. Ezberlemek için ders yapmayın. Hayat, heyecan dolu bir yerdir. Büyüklerin unuttuğu heyecanı yaşatın. Öğretmenlerinizi geliştirin. Sizleri çok seviyorum. Çünkü ben de kusurları olan ve gelişmekte olan bir öğretmenim.

Son Not: Patates bitkisi Amerika kaynaklıdır. Fatih zamanında henüz bu kıtadan bir çok sebze gibi patates de gelmemişti. Domates bile uzun süre Avrupa’da sarayda süs bitkisi olarak kullanılmış. Dolayısıyla böyle bir tarihsel durumda var. Ama önemli olan ne yeyip ne yemedekileri değil. Ne muhteşem işleri başarıp bizlere teslim ettikleri.

 

STARBUL

İstanbul'un geleceğinde müthiş bir polisiye, bilim kurgu maceraya katılmaya hazır mısınız?

Starbul'u Kitapyurdu sitesinden indirimli satın almak için tıklayın
https://www.kitapyurdu.com/kitap/starbul/546488.html


Beyinlere implant çip yerleştirildiğinde yaşam nasıl olacak? İnsanlara kendi iç sesleri kadar yakın olan “Fısıltı” adlı yapay zekâ neler yapabilmemizi sağlayacak?
Yaşanan her şeyin deneyim olarak yüklendiği yeni sosyal medya “Humanetey”, nasıl bağlar kurmamızı sağlayacak?

Zeynep, yüzyılın sonundaki dünyada, bugünkünden çok farklı bir İstanbul’da yaşayan genç bir annedir. Beklenmedik bir kazayla hayatı paramparça olur. Suçluları aramak için çıktığı yolda, karşılaştığı sıra dışı insanları ve olayları çözdükçe büyük bir bulmacanın içinde olduğunu fark eder.

* İstanbul’un son taksi şoförü
* Dünyayı Yöneten Yapay Zeka
* “İstanbul Yüz Bin Drone Savaşı” kahramanı Yüzbaşı
* Ölümün ötesini gören ressam
* Mesih’i arayan hacker
* Sosyal medya fenomeni ünlü bir dalgıç
* Robotların camisinden bir imam
* Yükseltilmiş İnsanlar
* Son İnsan Başkan
* Geleceği şekillendiren bilim insanı ve
* Binbir yüzlü katil...

İstanbul’un dev gökdelenlerinde, su ve yer altı kentlerinde, Serbest Bölge’de yol alın. Tümünün yaşamlarını bağlayan yüzyıllık olay örgüsünde, nefes kesen, dozu adım adım yükselen STARBUL macerasına katılın.

Starbul Kitabın Resmi Sitesi:
www.starbul.com

Süleyman Sönmez


Detaylı bilgi:
https://www.gunesintamicinde.com/starbul-yildiz-zeka-romanim-basildi/

5 YORUMLAR

YORUMUNUZ NEDİR?

Yorumunuzu yazınız
İsminizi Yazınız