Fatih Sultan Mehmet kıymalı patates sever miydi?

Evet sever miydi?

Sevmezdiii! Niye sevmezdi ?

Fatih Sultan Mehmet kıymalı patates sever miydi? Evet sever miydi? Sevmezdiii! Niye sevmezdi? Fatih Sultan Mehmet kıymalı patates sever miydi?

“Etler kavrularak saklanıyordu. İstanbul Üniversitesi Tıp Tarihi Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Süheyl Ünver’in 1952 yılında bastırdığı ‘Fatih Devri Yemekleri’ adlı kitabına göre erişte Fatih Sultan Mehmet’in sevdiği yemekler arasında. Mutfakta et suyu ile hazırlanan çorba da olmaması diğer ilgi çekici noktalardan birisi. Fatih Sarayı’nda et makine ile çekilmediğinden kıyma kullanılmıyor. Etler ufak ufak doğranıp hafifçe kavrularak saklanıyor. Ve kavurma en çok pırasa ve ıspanak yemeklerinde kullanılıyor. Lafı geçmişken ıspanak sarayın gözde yemekleri arasında. Sarayın hastalarına da düzeli olarak ıspanak yemeği veriliyordu.”
http://www.zaman.com.tr/2001/02/09/hayat/beslenme.htm

Peki bu haber nereden çıktı, akşam akşam? Şöyle ki, bir arkadaşımızın çocuğuna, İş – teknik öğretmeni (Şimdiki teknoloji tasarım dersi) bu ödevi vermiş. Nasıl delirdiğimi tahmin edersiniz? Allah aşkına, bir devri kapatıp, ötekini açan bir adamla ilgili soracak başka bir şey yok mu?

Fatih Sultan Mehmet kıymalı patates sever miydi? Evet sever miydi? Sevmezdiii! Niye sevmezdi? Fatih Sultan Mehmet kıymalı patates sever miydi?Sorsanıza, tahta ilk geçtiğinde neden tahtı hemen terk etti? İstanbul’u alırken neden yağma emri verip vermeme için kendisiyle savaştı? Gerçekten karadan gemiler yürüdü mü? Üstelik bir iş ve teknik hocası, deli olmamak işten değil?

Sorsanıza, ebru sanatı Fatih devrinde var mıydı? Kullandığı topların maketini yapmak istesek, hangi malzemelerden elde yapabiliriz? Fatih’in elbisesi nasıl üretilmişti? Dokuma tekniği neydi? Kullandığı tabaklar zehri nasıl kesiyordu?

Tarihin ilk mini denizaltısının Boğazı kapayan zincirlerin altından geçtiği doğru mu? Gemileri karadan yürütürken kullanılan ağaçların cinsi neydi niçin? Çocuklar o zamanlar kullanılan bir geminin planı nasıldı? Birlikte bir maketini yapabilir miyiz?

TAKİBE ALIN:

X (Twitter) Takip Edebilirsiniz: 
twitter.com/ssonmez

Bilimkurgu okumayı seviyorsanız,
Starbul ilginizi çekecektir. www.starbul.com

Youtube Kanalım: 
www.youtube.com/suleymansonmez 


Leonardo da Vinci hangi köprüyü yapmak için Fatih’e teklif verdi? Köprü tasarımı nasıldı?

Allahım daha kaç tane yazayım? Anlamayan var mı? Lütfen anlamlı işler yapalım ve yaptıralım.

Bu çocuklar maalesef bu ödevi ararken burayı görecekler. Onlara sesleniyorum. Ezberlemek için ders yapmayın. Hayat, heyecan dolu bir yerdir. Büyüklerin unuttuğu heyecanı yaşatın. Öğretmenlerinizi geliştirin. Sizleri çok seviyorum. Çünkü ben de kusurları olan ve gelişmekte olan bir öğretmenim.

Son Not: Patates bitkisi Amerika kaynaklıdır. Fatih zamanında henüz bu kıtadan bir çok sebze gibi patates de gelmemişti. Domates bile uzun süre Avrupa’da sarayda süs bitkisi olarak kullanılmış. Dolayısıyla böyle bir tarihsel durumda var. Ama önemli olan ne yeyip ne yemedekileri değil. Ne muhteşem işleri başarıp bizlere teslim ettikleri.

TAKİP İÇİN : Yazdığım Kitaplar | Youtube | Twitter | Instagram5 YORUMLAR

  1. OLMADI ŞİMDİ!
    Fatih o ıspanakları yemeseydi biraz zor alırdı İstanbul’u 🙂

    (Bizim çocuklar ıspanak, pırasa vs. zor yiyor hocam, bakınız böyle şeyler de lazım:) )

YORUMUNUZ NEDİR?

Yorumunuzu yazınız
İsminizi Yazınız