Ertuğrul Fırkateyni, II.Abdülhamid zamanında Japonya’ya gittiğinde Türk – Japon dostluğu için çok şey başardı. Ancak dönüşte hazin bir kazayla Fırkateyn battı.

canakkalejaponlarust1.jpg  

Düşünüyorum da eğer 1890’da batmasaydı ve karşılıklı ziyaretler sürseydi. Birinci Dünya Savaşı’nda Türkler ve Japonlar birlikte savaşsaydı. Alman müttefiklerin aşırı hatalı kararları yerine Japonların müttefikliği Osmanlı İmparatorluğu’nun çöküşünü önler miydi?
Japonya sonraları büyük bir hatayla ! Çin’i işgalden vazgeçip Osmanlı ile neler yapardı? İkinci Dünya Savaşı ve sonrası nasıl olurdu? Gerçekten ülkeler arası coğrafi mesafe çok büyük, ama taktik olarak bile müttefik olsalar ne olurdu?

Çanakkale Savaşı’nda aynı cephede savaştığımızı düşünebiliyor musunuz?

Yukarıdaki mizanseni nacizane ben Photoshop’la yaptım. Adı “Japonlar Çanakkale”de.  Lütfen bu çalışmayı fantastik olarak değerlendirin ve altında bir şeyler aramayın. Sadece hayal edin. 🙂

Serinin devamını ben hayal etmeye başladım bile. Keşke resim kabiliyetim daha iyi olsa.

Geniş Bilgi ve Kaynakça:
http://tr.wikipedia.org/wiki/Ertu%C4%9Frul_F%C4%B1rkateyni 
http://www.ertugrul.jp/

TAKİP İÇİN : Yazdığım Kitaplar | Youtube | Twitter | Instagram5 YORUMLAR

 1. Düşünce güzel fakat benim de görüşüm şudur ki;
  Eğer 56’sı subay 609 mürettebatlı Ertuğrul Fırkateyni kaza sonucu batmasıyla 540 şehit vermeseydi.Şimdi olan kardeşlik o zaman bukadar vefalı bir biçimde olur muydu?
  Şayet hayatta yaşanan hiç bir olayın (iyi yada kötü) boşa olmadığını düşünen biri olarak bu soruyu da sormuş bulundum.

  Resme gelince;resim de güzel olmuş Japon uçakları çok yardımcı olabilirdi bize.

  Yine de her şeyrağmen Türk-Japon kardeşliği vardır ve sürecektir de.
  ‘ALLAH TÜRK’Ü KORUSUN’

 2. bide şöle düşün RABBİM böle bi zaferi sadece islam dünyasına nasip etmiş.Yokluklar içinde anne ve babaların çocukların göz yaşlarıyla ve dualarıyla sadece bizimle beraber olduğunun tüm dünyaya bir kanıtı olduğunu düşün.Milli marşımız şairimiz Mehmet Akifin sözlerini düşün.islam alimlerinin çok güzel sözleri var onları oku onları düşün bırak şöle olsaydı böle olsaydı diye kafa yormayı eğlenmeyi tüm dünyaya verilen dersi düşün.GELELİM EN CAN ALICI NOKTAYA BIRAK NE KAÇIRDIKLARINI JAPONLAR DÜŞÜNSÜN:))))))))))))))))))))))

 3. Gökhan beyin yorumuna aynen katılıyorum…. Olmuş ile ölmüşe çare olmayacağına göre yapacak birşey yok demektir. Ama bende Çanakkale zaferinin kesinlikle Türklere ait bir zafer olması gerektiğine inanıyorum.

 4. çanakkalede degil kim olursa olsum o zafer sadece türk milletine aittir o zafer allahın her zaman türk milletinin yanında oldugunun türkler,n ne zaman başı sıkışsa allahın yanında oldugu yücü türk milletine ait bir zaferdir yine olsa yine aynı şeyler olurdu kimsenin bundan süphesi olmasın alllah türk milletini herzaman korusun ne mutlu türküm diyene

SİZİN DÜŞÜNCENİZ NEDİR?

Yorumunuzu yazınız
İsminizi Yazınız

Yorum onaylama sistemi etkin; yorumunuzun yayınlanması biraz zaman alabilir.