Bir kaç yıldır herkes “F klavye mi Q klavye mi kullanalım?” diye tartışıyor. Sonuçta her gün parmaklarımız binlerce kez tuşlara dokunuyor, bileklerimiz yoruluyor. Aslında F klavye şimdi ki Şampiyon Dershanesi’nin kurucularının bilimsel olarak bulduğu bir klavye, Türkçe’de en çok kullanılan harfleri işaret parmaklarına koyarak hızlı yazmayı kolaylaştıran bir dizilim. Bu şekilde pek çok uluslararası yarışmada birinci olmuşuz. Ama Q klavye de dünyaca yaygın bir standart.

DVORAK KLAVYE DVORAK Klavye ve Akla Gelmedik Binbir Çeşit Klavye

DVORAK KLAVYE

Böylece bir de DVORAK klavye var. Bu dizilim pek çoğumuz için yabancı. Deneyenler memnunmuş. İncelemek lazım.

http://en.wikipedia.org/wiki/Dvorak_Simplified_Keyboard
http://www.mwbrooks.com/dvorak/layout.html
http://www.visi.com/~pmk/evolved.html
http://www.mwbrooks.com/dvorak/
http://www.mwbrooks.com/dvorak/dvorkeys.pdf
http://www.microsoft.com/enable/products/altkeyboard.aspx
http://www.mit.edu:8001/people/jcb/Dvorak/

KLAVYELER
Ayrıca değişik dizilim ve biçimlerdeki klavyeler için buraya bakabilirsiniz.
http://tim.griffins.ca/gallery/keyboard/all.html

DVORAK KLAVYE DVORAK Klavye ve Akla Gelmedik Binbir Çeşit Klavye
EPOSTA ABONELİĞİ İÇİN

Aşağıdaki formda e-posta adresinizi yazın, gelen e-postaya onay verin.


https://suleymansonmez.substack.com/
E-posta aboneliği için e-posta adresinizi eklemeniz, aşağıdaki konuları anlayıp izin verdiğiniz anlamına gelir.
Lütfen okuyunuz. Temel olarak, siteden (Güneşin Tam İçinde) ve yazardan (Süleyman Sönmez) e-posta bülten almaya izin vermek anlamını taşır. Bu iznin temeli: okunacak yazılar, izlenecek videolar, dinlenecek podcastlar, fotoğraflar, tanıtılacak ürün, kitap, site, uygulama, yapay zeka, eğitim, gezi, teknoloji, anket gibi içerikler ve kampanyalar olabilir. Bültenin içeriğinde, bülten sponsorunun ürün ve hizmetine ait bilgi, link ve banner yer alabilir. Bülten e-posta sistemi substack isimli dünyaca çok bilinen, güvenilir e-posta sistemi tarafından gönderilir. E-postalar yeni bir e-posta dağıtım sistemine geçmek dışında üçüncü şahıs ve şirketlerle paylaşılmaz. İşleyiş gereği yurtiçi ve yurtdışındaki server sistemlerinden hizmet verilebilir. Spam gönderilmez. İstediğiniz noktada, tek adımla her e-postanın en altındaki "Unsubscribe" seçilerek üyelikten çıkılır ve siz tekrar e-posta abonelik formuyla veya bülten sayfasında üye olana dek yeni e-posta almazsınız. İlginiz için teşekkür ederiz.


4 YORUMLAR

  1. Çok zor benim için bu yazıyı 8 parmak bakmadan yazıyorum q program yazarlar için çok iyi

  2. Q klavye düzeni ta 130 yıl önce, daktiloların hızlı yazarken takılmasını engellemek için sık kullanılan harflerin birbirine bitişik olmamasını temel alan bir sistem. Artık klavyede yazdığımız için takılma gibi bir durum yok ama Q düzeni çok eski olduğundan millet ona çoktan alışmış. F klavye ve Dvorak, çok daha ergonomik ve verimli aslında 😉

SİZİN DÜŞÜNCENİZ NEDİR?

Yorumunuzu yazınız
İsminizi Yazınız