AtatürkEğitimGünlük Yaşam

Cumhuriyet, Halkın Yıldızıdır, Tacıdır

Makaleyi dinlemek ister misiniz?

 

İnsana en yakışır yönetim biçiminde yaşıyoruz. Bu yıl daha bir coşkulu Cumhuriyet Bayramı. Çünkü halkımız Cumhuriyetin kendisine kattıklarının daha çok bilincinde. Bir gün şaka yollu yurtdışında yaşayan bir arkadaşıma sordum. “Biz Türkler neden kurallara boyun eğmeyi çok sevmiyoruz?”. Gülümsedi. “Neden biliyor musun? Biz bir çok ülke gibi tarih içinde ne manda, ne işgal altında yaşamadık. Hep ölümüne özgürlüğümüz için savaştık. Asla baş eğmediğimiz için, bu genlerimize, kültürümüze herşeyimize sindi. Biraz asi oluşumuz ondan. Bunu kaybedersek zaten her şeye boyun eğen bir toplum oluruz.” Hayranlıkla dinlemiştim bu tespiti.

cumhuriyet2007.jpg

Yıllardır umutsuz anlarda devletimiz her zor durumda kaldığında halkının nasıl büyük bir güçle dolduğunu izledim. Tek başımıza kaldığımızda pes etmediğimizi. Aldatılsak da aldatmadığımızı, haince vurulsak da mertçe savaştığımızı.

Özgürlüğümüze o kadar düşkündük ki bir gün padişahı bile devirdik. “Bizi bizden başkası yönetemez, alileler sülaleler, zümreler değil seçtiklerimiz bizi yönetebilir” dedik.

İçimizden çıkıp, yüreklerimizi çağırıp, bu aşkı, bu tutkuyu kazandıran, mavi gözleri derin Mustafamız öğretti bize. Resmine gururla baktık biz vatanın evlatları. Bir ülkünün simgesi oldu o aynı zamanda.”Özgürlük karakterimdir” dedi. “Halka hizmet eden ancak efendisi olur” dedi. “Türk Milleti sana vaat ettiklerimde başarılı oldum bundan bahtiyarım” dedi. “Tebam” değil, “Efendilerim” dedi. “Bana saraylar kurun, yeni padişah ve halife olacağım” demedi. Oysa, dese kim itiraz edecekti?

Evet, canla başla özgürlük ve ciddiyetten oluşan devleti bize anlattı. Bir süre vatandaş olmanın haklarını bile anlayamadık. Halen de toplulukların, cemaatlerin, efendilerin altında olmaktan mutlu olanlarımız anlamıyor birey olmayı.


Birliğimizin kıymetini de anlıyoruz artık, zaman bize acıyla öğretiyor. Sabrı öğreniyoruz. Acı gözyaşlarıyla sarılıyoruz ülkemizin toprağına bayrağına. Ama bütün bunlar bizi sadece güçlendiriyor. Bizden öncekilerin olduğu gibi bizim de ruhumuz pes etmiyor. Etmeyecekte.

Sizlere ve Cumhuriyetimize nice uzun yıllar dilerim. Monarşi altında ezilen dünya insanlarına da acil Cumhuriyetler dilerim.

Lütfen geçen yıl ki Cumhuriyet yazımı da okuyun. Atatürk’ün el yazısıyla seslenişini ve Cumhuriyet hakkında bilgi de bulacaksınız.
http://www.gunesintamicinde.com/cumhuriyet-halka-hurriyet/

Youtube Kanalım

https://www.youtube.com/suleymansonmez1?sub_confirmation=1

Podcast Kanalım

Hangi platformu kullanıyorsanız, birini seçip takip edebilirsiniz, aynı içeriğe erişeceksiniz.

Süleyman Sönmez'in Sessizliği

LinkedIn Ekleyin:

https://www.linkedin.com/in/suleymansonmez

Instagram Takip Edin:

https://www.instagram.com/suleymansonmez/

Facebook Takip Edin:

https://www.facebook.com/suleymansonmezofficial

Twitter Takip Edin:

https://twitter.com/ssonmez

Yazdığım E-Kitaplar - Satın Alın

https://play.google.com/store/books/author?id=S%C3%BCleyman+S%C3%B6nmez

Patreon ile destekleyin

https://www.patreon.com/suleymansonmez

Etiketler

Süleyman Sönmez

Adım Süleyman Sönmez. Yıldız Teknik Üniv. Bilgisayar Programcılığı ve İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi olmak üzere iki üniversiteden mezun oldum. Sonrasında başladığım Uluslararası İşletme masterını terk edip hayata atıldım. Proje yöneticiliği, bilgisayar programcılığı, sistem analistliği, pazarlama / satış sonrası müşteri ilişkileri yöneticiliği, LEGO takım koçluğu, Web tasarımcılık, fotoğrafçılık, ISO9001:2000 kalite sistemleri sistem kuruculuğu ve iç denetimcilik, Teknoloji Okuryazarlığı müfredat yazarlığı, Bilgi İşlem Bölüm Başkanlığı, öğretmenlik, video düzenleme, Eğitim Teknolojileri Uzmanlığı gibi birbirinden farklı pek çok meslekte çalıştım. Bu kadar farklı iş neden? Dünyayı Da Vinci gibi yaşamak gerektiğine inanıyorum. Youtube kanalıma abone olarak takip ediniz. Youtube Web sitelerim: www.suleymansonmez.com , Büyükler Giremez Bana ulaşmak için lütfen ssonmez@gmail.com adresine eposta gönderin. Aşağıdaki simgelerden sosyal medya üzerinden takip edebilirsiniz. Twitter Instagram Linkedin Facebook

3 Yorum

  1. “It has been said that democracy is the worst form of government except all the others that have been tried.” Winston Churchill

    (Türkçe’ye çevirmeyi denedim, ama anlamını yitirdiğini düşündüğüm için orjinalini veriyorum.)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı