Makaleyi okumak yerine dinlemek ister misiniz?

 

Güneş çıktığında nadiren görürüz onu. Bir siluet gibidir. Binlerce yıldır izlenmiş, korkulmuş ve insanlarla bir bağı olduğu anlaşılmıştır. Kadınların biyolojik ritmlerinde, doğurganlıklarında, suların çekilip gelmesinde, güçlü duygusal patlamalarda ve hayatın her alanında Ay’ın gizli ritmini hissederiz.

Güneş çıktığında nadiren görürüz onu. Bir siluet gibidir. Binlerce yıldır izlenmiş, korkulmuş ve insanlarla bir bağı olduğu anlaşılmıştır. Kadınların biyolojik ritmlerinde, doğurganlıklarında, suların çekilip gelmesinde, güçlü duygusal patlamalarda ve hayatın her alanında Ay'ın gizli ritmini hissederiz. Ayın Aydınlık Yüzü

Ay evreleriyle zamanı ve yaşamı anlatır bize. Doğumu büyümeyi, yaşlanmayı ve ölmeyi.

Bu gece olağanüstü bir ışıkla parlıyordu. Nikon D80 ve 70-300mm lensimle titremesin diyerek üç ayak kurup uzaktan kumandam ile onlarca fotoğraf çektim. Ancak hem parladığı, hem net olduğu bir fotoğraf çekemedim. Ya parladığı halkalar net çıkıyordu, ya yüzeyi. Böylece iki ayrı fotoğrafı birleştirip yukarıda gördüğünüz fotoğrafı elde ettim. 🙂

Fotoğrafın daha büyük halini görmek için tıklayınız.
Fotoğrafın tüm ticari ve telif hakları Süleyman SÖNMEZ’e aiittir. Tüm kullanımlar için yazılı izin alınması gerekir. Alıntı adı altında kaynak gösterilse dahi kullanılamaz.

pulGelelim neden fotoğrafın ismine “Ayın Aydınlık Yüzü” dediğime. Astronomik olayların en ilginçlerinden birisi olarak Ay’ın sadece bir yüzü Dünya’dan görünür. Ay’ın dönüşü ve Dünyanın dönüşü ile Ay’ın Dünya etrafında dönüşü müthiş bir uyumla Ay’ın karanlık yüzünü bizden gizler.

İki gökcismi de döndüğü halde biz arka tarafını dünyanın hiç bir yerinden göremeyiz. Sadece yapay uydular bu karanlık tarafı inceleyebilir. Bu nedenle bizim gördüğümüz taraf “aydınlık tarafıdır”. Ayın diğer tarafının ilk fotoğraflarını Luna3 adlı Sovyet uydusu 7 Ekim 1959’da çekmiştir. O günün anısına hatıra pulu basılmıştır. İnsanlığın onbinlerce yıllık merakı böylece çözülmüştür. Sonraları NASA da oldukça net fotoğraflar çekecektir.

FOTOĞRAFLARIM:

500px Hesabım: https://500px.com/suleymansonmez
Instagram Hesabım: https://www.instagram.com/suleymansonmez/

Aşağıda durumu anlatan bir video bulunmaktadır.
https://youtube.com/watch?v=GTmovPeu3GM%26hl

STARBUL, Türkiye'de 100 yıllık sürede geçen baş döndürücü bir bilim kurgu roman. Starbul romanı okumak için tıklayın

SİTEMİZE ABONE OLDUNUZ MU?