Makaleyi okumak yerine dinlemek ister misiniz?

 

Dağ, kanyon, yayla, tepe, delta, geçit, plato, göl, boğaz, yarımada… Eminim öğrenciler ilk duyduklarında bazılarını, bazılarıyla karıştırıyordur. Yetişkin insanlar bile karıştırdığına göre. Oysa teknoloji biraz imdada yetişse, elimizi kuma daldırıp bir güzel… Durun durun, yazıya devam edelim orada anlattım. Daha önce görenler için de nasıl yapılır bilgisi var.

Değerli okurum videoyu izleyerek başlayalım mı?

 

Projeyi yürüten Gary Glesener , UCLA Üniversitesi MEDL (Modelleme ve Eğitim için Sunma laboratuvarı) yöneticisi. Ama projenin ortakları çok. (UC Davis’ W.M. Keck Center for Active Visualization in the Earth Sciences (KeckCAVES), UC Davis Tahoe Environmental Research Center, Lawrence Hall of Science ve ECHO Lake Aquarium and Science Center.)

2 Eğitimde kullanılmak için yeryüzü şekillerini, dağ, plato, boğaz, volkan ve vadileri dokunarak öğrenme imkanı sunan kum havuzları nasıl üretilir? Eğitimde kullanılmak için yeryüzü şekillerini, dağ, plato, boğaz, volkan ve vadileri dokunarak öğrenme imkanı sunan kum havuzları nasıl üretilir?

Geliştirme aşamasında bir Türk bilim insanı da destek vermiş.
M. Burak Yıkılmaz – Linkedin https://www.linkedin.com/in/mbyikilmaz/

Çek Cumhuriyeti’nden şu videoyu izleyen Oliver Kreylos programlamaya başlıyor.  Bu yönüyle proje esinlenilmiş oluyor biraz.  Neyse, kodlama sırasında Peter Gold ve M. Bural Yıkılmaz’dan yardım alıyor. İlk prototip 2012 yılında ortaya çıkıyor.

3 Eğitimde kullanılmak için yeryüzü şekillerini, dağ, plato, boğaz, volkan ve vadileri dokunarak öğrenme imkanı sunan kum havuzları nasıl üretilir? Eğitimde kullanılmak için yeryüzü şekillerini, dağ, plato, boğaz, volkan ve vadileri dokunarak öğrenme imkanı sunan kum havuzları nasıl üretilir?

Videoda izlediğiniz gibi elinizle çukur alanlar açtığınızda bu bölümler suyla doldurulabiliyor.  Gerçek dünyada olduğu gibi boğazlar, vadiler, kanyonlar, nehirler oluşuyor.

Yeryüzü şekillendikçe izohips (Eşyükselti) eğrileri de otomatik oluşuyor. Hatta volkanlar bile oluşturmanız mümkün. (Aşağıdaki volkan yapımı videosunda Hasan Rossyadi ve Gökhan Çevik  çalışıyor)

Bunları bize AR Augmented Reality / Artırılmış Gerçeklik teknolojisi sağlıyor. Sistemin kullanımı kolay.

YAĞMUR DA YAĞDIRILIYOR!
4 Eğitimde kullanılmak için yeryüzü şekillerini, dağ, plato, boğaz, volkan ve vadileri dokunarak öğrenme imkanı sunan kum havuzları nasıl üretilir? Eğitimde kullanılmak için yeryüzü şekillerini, dağ, plato, boğaz, volkan ve vadileri dokunarak öğrenme imkanı sunan kum havuzları nasıl üretilir?

Çok eğlenceli. Sistemde elinizi veya pamuktan yapacağınız bir bulutu yüzeyden 60 cm yüksekten geçirince 3d algılayıcı bunu fark edip sanal yağmur yağdırmaya başlıyor

ÖĞRENCİLERİN İLGİSİNİ ÇEKİYOR MU?

“Kaç tane dijital küre aldık para veriyoruz sonra ilgi çekmedi kazanıma ulaşamadık, projeler depoda çürüyor bu da öyle olmasın Süleyman Hocam? :)” dediğinizi duyar gibiyim.

5 Eğitimde kullanılmak için yeryüzü şekillerini, dağ, plato, boğaz, volkan ve vadileri dokunarak öğrenme imkanı sunan kum havuzları nasıl üretilir? Eğitimde kullanılmak için yeryüzü şekillerini, dağ, plato, boğaz, volkan ve vadileri dokunarak öğrenme imkanı sunan kum havuzları nasıl üretilir?

En iyisi video ile cevaplayayım. Çocuklar anlatsın.

ÜLKEMİZDE KULLANAN VAR MI? DÜNYADA NE KADAR YAYGIN?

6 Eğitimde kullanılmak için yeryüzü şekillerini, dağ, plato, boğaz, volkan ve vadileri dokunarak öğrenme imkanı sunan kum havuzları nasıl üretilir? Eğitimde kullanılmak için yeryüzü şekillerini, dağ, plato, boğaz, volkan ve vadileri dokunarak öğrenme imkanı sunan kum havuzları nasıl üretilir?

Bu yazıyı yazdığımda ülkemizden az sayıda eğitim kurumu, üniversite veya bilim merkezinde bulunuyordu. Dünyada ise inanılmaz bir hızla yaygınlaşmıştı.

PEKİ SİSTEM NASIL ÇALIŞIYOR?

6 Eğitimde kullanılmak için yeryüzü şekillerini, dağ, plato, boğaz, volkan ve vadileri dokunarak öğrenme imkanı sunan kum havuzları nasıl üretilir? Eğitimde kullanılmak için yeryüzü şekillerini, dağ, plato, boğaz, volkan ve vadileri dokunarak öğrenme imkanı sunan kum havuzları nasıl üretilir?

Tabanda kum var. Tepeden aşağı bakan projeksiyon görüntüyü kumun üstüne yansıtıyor. Renkleri, desenleri suyun akışını. Bu yönüyle durağan bir görüntü değil sürekli hareket halinde vb.

7 Eğitimde kullanılmak için yeryüzü şekillerini, dağ, plato, boğaz, volkan ve vadileri dokunarak öğrenme imkanı sunan kum havuzları nasıl üretilir? Eğitimde kullanılmak için yeryüzü şekillerini, dağ, plato, boğaz, volkan ve vadileri dokunarak öğrenme imkanı sunan kum havuzları nasıl üretilir?

Elinizin hareketleri ile çukurlaşan, yükselen ve düzleşen zemini / araziyi tarayan bir 3D tarayıcı / scanner var. Kum kutusu içindeki yeryüzünü sürekli algılıyor topladığı bilgileri yazılıma veriyor, yazılım nerenin hangi coğrafi şekil olduğunu çözdüğünde renkli görüntüyü projeksiyon ile yansıtıyor.

8 Eğitimde kullanılmak için yeryüzü şekillerini, dağ, plato, boğaz, volkan ve vadileri dokunarak öğrenme imkanı sunan kum havuzları nasıl üretilir? Eğitimde kullanılmak için yeryüzü şekillerini, dağ, plato, boğaz, volkan ve vadileri dokunarak öğrenme imkanı sunan kum havuzları nasıl üretilir?

3d Tarayıcı olarak araştırma projelerinde neredeyse endüstri standardı olma yolunda giden Microsoft Kinect kullanmışlar. Aslında bu Xbox oyun konsollarında oyuncunun bedensel hareketlerini algılamak için üretilmiş çok yetenekli bir algılayıcı 3 boyutlu tarayıcı.

Augmented Reality Sandbox Resmi Sitesi
https://arsandbox.ucdavis.edu/

ÖĞRETMEN KAYNAKLARI

Sitenin bir de öğretmen kaynağı var.
https://arsandbox.ucdavis.edu/technical-resources-2/

AR Sandbox’ı Kendimiz Yapabilir miyiz?

Gereken donanım nedir? diye sormalı ilk önce.

  • Linux işletim sistemi çalıştıran bir bilgisayar. Ubuntu 14.04 veya 160.04 denenmiş çalışmış.
  • İşlem gücü yüksek kaliteli bir ekran kartı tercihen Nvidia işlemcili.
  • Microsoft Kinect 3d Camera birinci nesil kullanılmış genelde projelerde
    Dijital Video Projektör mesela BenQ MW632ST
  • Kum havuzu
  • Kum
  • AR Sandbox için gerekli yazılımların kurulması.

https://arsandbox.ucdavis.edu/instructions/

Yukarıdaki linkte verdiğim sitede kendim yapayım diyenlere tüm kaynakları
paylaşmışlar.

İndirme dosyalarının sayfası:
https://arsandbox.ucdavis.edu/technical-resources/downloads/

Linux veya Mac OS üzerinde çalışıyor sistem, insan bir de Windows yapar değil mi! Güzel haber! Adım adım yapılışı var!

https://system76.com/weekend-project/arsandbox

Ülkemizden sandbox yapanlar genel bir bilgi de vermiş.

Şu videoda işin yazılım tarafının nasıl indirilip kurulduğu da gösteriliyor.

Sistemin kalibre edilmesi gerekli

Eğer kum havuzunu yapmak zor geliyorsa satanlar da var ve 7000 doları aşıyor gördüğüm kadarıyla. Marangozlar ne güne duruyor?

Bu fiyata bilgisayar, projector kablolar tarayıcı dahil öyle bakınca belki kafa kafaya geliyor olabilir.

Mağazası
https://us.vwr.com/store/product/21084723/augmented-realitysandbox

Unutmadan kum olarak Sandtastik White Sand önermişler sisteme daha uygun demişler.

Amaan sahildeki kum ne güne duruyor 🙂

FORUMLARDA SORULAR YANITLANIYOR

AR Sandbox Forum

Bu kısım sorularınız varsa yazabileceğini yeri işaret ediyor. Kullanıcılar birbirlerine destek oluyorlar. Mesela adım adım kurulum anlatılmış.

KAYNAKÇA

UCLA Üniversitesi
https://arsandbox.ucdavis.edu/

https://eos.org/project-updates/augmented-reality-turns-a-sandbox-into-ageoscience-lesson

 

STARBUL

İstanbul'un geleceğinde müthiş bir polisiye, bilim kurgu maceraya katılmaya hazır mısınız?


Starbul'u satın almak için tıklayın


Beyinlere implant çip yerleştirildiğinde yaşam nasıl olacak? İnsanlara kendi iç sesleri kadar yakın olan “Fısıltı” adlı yapay zekâ neler yapabilmemizi sağlayacak?
Yaşanan her şeyin deneyim olarak yüklendiği yeni sosyal medya “Humanetey”, nasıl bağlar kurmamızı sağlayacak?

Zeynep, yüzyılın sonundaki dünyada, bugünkünden çok farklı bir İstanbul’da yaşayan genç bir annedir. Beklenmedik bir kazayla hayatı paramparça olur. Suçluları aramak için çıktığı yolda, karşılaştığı sıra dışı insanları ve olayları çözdükçe büyük bir bulmacanın içinde olduğunu fark eder.

* İstanbul’un son taksi şoförü
* Dünyayı Yöneten Yapay Zeka
* “İstanbul Yüz Bin Drone Savaşı” kahramanı Yüzbaşı
* Ölümün ötesini gören ressam
* Mesih’i arayan hacker
* Sosyal medya fenomeni ünlü bir dalgıç
* Robotların camisinden bir imam
* Yükseltilmiş İnsanlar
* Son İnsan Başkan
* Geleceği şekillendiren bilim insanı ve
* Binbir yüzlü katil...

İstanbul’un dev gökdelenlerinde, su ve yer altı kentlerinde, Serbest Bölge’de yol alın. Tümünün yaşamlarını bağlayan yüzyıllık olay örgüsünde, nefes kesen, dozu adım adım yükselen STARBUL macerasına katılın.

Starbul Kitabın Resmi Sitesi:
www.starbul.com

Süleyman Sönmez


Detaylı bilgi:
https://www.gunesintamicinde.com/starbul-yildiz-zeka-romanim-basildi/

1 YORUM

  1. Bu yazıyı beğendiyseniz dostlarınıza siteyi tavsiye edin ve favorilerinize ekleyip takibe alın.

YORUMUNUZ NEDİR?

Yorumunuzu yazınız
İsminizi Yazınız