Eğitim TeknolojileriEğitim

Artırılmış Gerçeklik ve Kum Havuzu, Yeryüzü Şekillerini Topografyayı Öğretmek İçin Birebir | Augmented Reality Sandbox

Makaleyi dinlemek ister misiniz?

 

Dağ, kanyon, yayla, tepe, delta, geçit, plato, göl, boğaz, yarımada… Eminim öğrenciler ilk duyduklarında bazılarını, bazılarıyla karıştırıyordur. Yetişkin insanlar bile karıştırdığına göre. Oysa teknoloji biraz imdada yetişse, elimizi kuma daldırıp bir güzel… Durun durun, yazıya devam edelim orada anlattım. Daha önce görenler için de nasıl yapılır bilgisi var.

Değerli okurum videoyu izleyerek başlayalım mı?

 

Projeyi yürüten Gary Glesener , UCLA Üniversitesi MEDL (Modelleme ve Eğitim için Sunma laboratuvarı) yöneticisi. Ama projenin ortakları çok. (UC Davis’ W.M. Keck Center for Active Visualization in the Earth Sciences (KeckCAVES), UC Davis Tahoe Environmental Research Center, Lawrence Hall of Science ve ECHO Lake Aquarium and Science Center.)

2 Eğitimde kullanılmak için yeryüzü şekillerini, dağ, plato, boğaz, volkan ve vadileri dokunarak öğrenme imkanı sunan kum havuzları nasıl üretilir? Eğitimde kullanılmak için yeryüzü şekillerini, dağ, plato, boğaz, volkan ve vadileri dokunarak öğrenme imkanı sunan kum havuzları nasıl üretilir?

Geliştirme aşamasında bir Türk bilim insanı da destek vermiş.
M. Burak Yıkılmaz – Linkedin https://www.linkedin.com/in/mbyikilmaz/

Çek Cumhuriyeti’nden şu videoyu izleyen Oliver Kreylos programlamaya başlıyor.  Bu yönüyle proje esinlenilmiş oluyor biraz.  Neyse, kodlama sırasında Peter Gold ve M. Bural Yıkılmaz’dan yardım alıyor. İlk prototip 2012 yılında ortaya çıkıyor.

3 Eğitimde kullanılmak için yeryüzü şekillerini, dağ, plato, boğaz, volkan ve vadileri dokunarak öğrenme imkanı sunan kum havuzları nasıl üretilir? Eğitimde kullanılmak için yeryüzü şekillerini, dağ, plato, boğaz, volkan ve vadileri dokunarak öğrenme imkanı sunan kum havuzları nasıl üretilir?

Videoda izlediğiniz gibi elinizle çukur alanlar açtığınızda bu bölümler suyla doldurulabiliyor.  Gerçek dünyada olduğu gibi boğazlar, vadiler, kanyonlar, nehirler oluşuyor.

Yeryüzü şekillendikçe izohips (Eşyükselti) eğrileri de otomatik oluşuyor. Hatta volkanlar bile oluşturmanız mümkün. (Aşağıdaki volkan yapımı videosunda Hasan Rossyadi ve Gökhan Çevik  çalışıyor)

Bunları bize AR Augmented Reality / Artırılmış Gerçeklik teknolojisi sağlıyor. Sistemin kullanımı kolay.

YAĞMUR DA YAĞDIRILIYOR!
4 Eğitimde kullanılmak için yeryüzü şekillerini, dağ, plato, boğaz, volkan ve vadileri dokunarak öğrenme imkanı sunan kum havuzları nasıl üretilir? Eğitimde kullanılmak için yeryüzü şekillerini, dağ, plato, boğaz, volkan ve vadileri dokunarak öğrenme imkanı sunan kum havuzları nasıl üretilir?

Çok eğlenceli. Sistemde elinizi veya pamuktan yapacağınız bir bulutu yüzeyden 60 cm yüksekten geçirince 3d algılayıcı bunu fark edip sanal yağmur yağdırmaya başlıyor

ÖĞRENCİLERİN İLGİSİNİ ÇEKİYOR MU?

“Kaç tane dijital küre aldık para veriyoruz sonra ilgi çekmedi kazanıma ulaşamadık, projeler depoda çürüyor bu da öyle olmasın Süleyman Hocam? :)” dediğinizi duyar gibiyim.

5 Eğitimde kullanılmak için yeryüzü şekillerini, dağ, plato, boğaz, volkan ve vadileri dokunarak öğrenme imkanı sunan kum havuzları nasıl üretilir? Eğitimde kullanılmak için yeryüzü şekillerini, dağ, plato, boğaz, volkan ve vadileri dokunarak öğrenme imkanı sunan kum havuzları nasıl üretilir?

En iyisi video ile cevaplayayım. Çocuklar anlatsın.

ÜLKEMİZDE KULLANAN VAR MI? DÜNYADA NE KADAR YAYGIN?

6 Eğitimde kullanılmak için yeryüzü şekillerini, dağ, plato, boğaz, volkan ve vadileri dokunarak öğrenme imkanı sunan kum havuzları nasıl üretilir? Eğitimde kullanılmak için yeryüzü şekillerini, dağ, plato, boğaz, volkan ve vadileri dokunarak öğrenme imkanı sunan kum havuzları nasıl üretilir?

Bu yazıyı yazdığımda ülkemizden az sayıda eğitim kurumu, üniversite veya bilim merkezinde bulunuyordu. Dünyada ise inanılmaz bir hızla yaygınlaşmıştı.

PEKİ SİSTEM NASIL ÇALIŞIYOR?

6 Eğitimde kullanılmak için yeryüzü şekillerini, dağ, plato, boğaz, volkan ve vadileri dokunarak öğrenme imkanı sunan kum havuzları nasıl üretilir? Eğitimde kullanılmak için yeryüzü şekillerini, dağ, plato, boğaz, volkan ve vadileri dokunarak öğrenme imkanı sunan kum havuzları nasıl üretilir?

Tabanda kum var. Tepeden aşağı bakan projeksiyon görüntüyü kumun üstüne yansıtıyor. Renkleri, desenleri suyun akışını. Bu yönüyle durağan bir görüntü değil sürekli hareket halinde vb.

7 Eğitimde kullanılmak için yeryüzü şekillerini, dağ, plato, boğaz, volkan ve vadileri dokunarak öğrenme imkanı sunan kum havuzları nasıl üretilir? Eğitimde kullanılmak için yeryüzü şekillerini, dağ, plato, boğaz, volkan ve vadileri dokunarak öğrenme imkanı sunan kum havuzları nasıl üretilir?

Elinizin hareketleri ile çukurlaşan, yükselen ve düzleşen zemini / araziyi tarayan bir 3D tarayıcı / scanner var. Kum kutusu içindeki yeryüzünü sürekli algılıyor topladığı bilgileri yazılıma veriyor, yazılım nerenin hangi coğrafi şekil olduğunu çözdüğünde renkli görüntüyü projeksiyon ile yansıtıyor.

8 Eğitimde kullanılmak için yeryüzü şekillerini, dağ, plato, boğaz, volkan ve vadileri dokunarak öğrenme imkanı sunan kum havuzları nasıl üretilir? Eğitimde kullanılmak için yeryüzü şekillerini, dağ, plato, boğaz, volkan ve vadileri dokunarak öğrenme imkanı sunan kum havuzları nasıl üretilir?

3d Tarayıcı olarak araştırma projelerinde neredeyse endüstri standardı olma yolunda giden Microsoft Kinect kullanmışlar. Aslında bu Xbox oyun konsollarında oyuncunun bedensel hareketlerini algılamak için üretilmiş çok yetenekli bir algılayıcı 3 boyutlu tarayıcı.

Augmented Reality Sandbox Resmi Sitesi
https://arsandbox.ucdavis.edu/

ÖĞRETMEN KAYNAKLARI

Sitenin bir de öğretmen kaynağı var.
https://arsandbox.ucdavis.edu/technical-resources-2/

AR Sandbox’ı Kendimiz Yapabilir miyiz?

Gereken donanım nedir? diye sormalı ilk önce.

  • Linux işletim sistemi çalıştıran bir bilgisayar. Ubuntu 14.04 veya 160.04 denenmiş çalışmış.
  • İşlem gücü yüksek kaliteli bir ekran kartı tercihen Nvidia işlemcili.
  • Microsoft Kinect 3d Camera birinci nesil kullanılmış genelde projelerde
    Dijital Video Projektör mesela BenQ MW632ST
  • Kum havuzu
  • Kum
  • AR Sandbox için gerekli yazılımların kurulması.

https://arsandbox.ucdavis.edu/instructions/

Yukarıdaki linkte verdiğim sitede kendim yapayım diyenlere tüm kaynakları
paylaşmışlar.

İndirme dosyalarının sayfası:
https://arsandbox.ucdavis.edu/technical-resources/downloads/

Linux veya Mac OS üzerinde çalışıyor sistem, insan bir de Windows yapar değil mi! Güzel haber! Adım adım yapılışı var!

https://system76.com/weekend-project/arsandbox

Ülkemizden sandbox yapanlar genel bir bilgi de vermiş.

Şu videoda işin yazılım tarafının nasıl indirilip kurulduğu da gösteriliyor.

Sistemin kalibre edilmesi gerekli

Eğer kum havuzunu yapmak zor geliyorsa satanlar da var ve 7000 doları aşıyor gördüğüm kadarıyla. Marangozlar ne güne duruyor?

Bu fiyata bilgisayar, projector kablolar tarayıcı dahil öyle bakınca belki kafa kafaya geliyor olabilir.

Mağazası
https://us.vwr.com/store/product/21084723/augmented-realitysandbox

Unutmadan kum olarak Sandtastik White Sand önermişler sisteme daha uygun demişler.

Amaan sahildeki kum ne güne duruyor 🙂

FORUMLARDA SORULAR YANITLANIYOR

AR Sandbox Forum

Bu kısım sorularınız varsa yazabileceğini yeri işaret ediyor. Kullanıcılar birbirlerine destek oluyorlar. Mesela adım adım kurulum anlatılmış.

KAYNAKÇA

UCLA Üniversitesi
https://arsandbox.ucdavis.edu/

https://eos.org/project-updates/augmented-reality-turns-a-sandbox-into-ageoscience-lesson

Youtube Kanalıma Abone Olun

https://www.youtube.com/suleymansonmez1?sub_confirmation=1

Podcast Kanalım

Hangi platformu kullanıyorsanız, birini seçip takip edebilirsiniz, aynı içeriğe erişeceksiniz.

Süleyman Sönmez'in Sessizliği

LinkedIn Ekleyin:

https://www.linkedin.com/in/suleymansonmez

Instagram Takip Edin:

https://www.instagram.com/suleymansonmez/

Facebook Takip Edin:

https://www.facebook.com/suleymansonmezofficial

Twitter Takip Edin:

https://twitter.com/ssonmez

Yazdığım E-Kitaplar - Satın Alın

https://play.google.com/store/books/author?id=S%C3%BCleyman+S%C3%B6nmez

Patreon ile destekleyin

https://www.patreon.com/suleymansonmez

Etiketler
STARBUL ROMANIM BASILDI! Haydi tıkla, oku ve maceraya katıl. STARBUL ROMANIM BASILDI! Haydi tıkla, oku ve maceraya katıl.

Süleyman Sönmez

Adım Süleyman Sönmez. Yıldız Teknik Üniv. Bilgisayar Programcılığı ve İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi olmak üzere iki üniversiteden mezun oldum. Sonrasında başladığım Uluslararası İşletme masterını terk edip hayata atıldım. Proje yöneticiliği, bilgisayar programcılığı, sistem analistliği, pazarlama / satış sonrası müşteri ilişkileri yöneticiliği, LEGO takım koçluğu, Web tasarımcılık, fotoğrafçılık, ISO9001:2000 kalite sistemleri sistem kuruculuğu ve iç denetimcilik, Teknoloji Okuryazarlığı müfredat yazarlığı, Bilgi İşlem Bölüm Başkanlığı, öğretmenlik, video düzenleme, Eğitim Teknolojileri Uzmanlığı gibi birbirinden farklı pek çok meslekte çalıştım. Bu kadar farklı iş neden? Dünyayı Da Vinci gibi yaşamak gerektiğine inanıyorum. Youtube kanalıma abone olarak takip ediniz. Youtube Web sitelerim: www.suleymansonmez.com , Büyükler Giremez Bana ulaşmak için lütfen ssonmez@gmail.com adresine eposta gönderin. Aşağıdaki simgelerden sosyal medya üzerinden takip edebilirsiniz. Twitter Instagram Linkedin Facebook

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı