Çoğumuz için ninni “Dandini dandini dasdana danalar girdi bostana…” ile başlar.
Ama düşünmeden edemiyorum, kaç yüzyıldır aynı beşiklerde dinleyerek büyüdük aynı ninnileri, aynı toprakta yaşadık ve aynı toprağa gömüldük?

Dilden dile gelen ninniler, bebeğe hayatını anlatan annenin, yeri geldiğinde ağıtı, yeri geldiğinde şikayeti, yeri geldiğinde sevgisinin sesi oldu.

anadoluninni.jpg

“Uyu” demek en güzel dileğidir annenin yavrusuna, huzur diler. Uykunun güvenini bahşeder. Halen bu yaşımızda da uyku güven ve huzur yeri değil midir? Bunlar yokken uyku var mıdır?
Herkes anasının güzel sesine aşıktır. En sıcak bağır anasının bağrıdır. Güven, doyma, sevilme, korunma o bağırda başlar. Bu nedenle müzikte annenin sesiyle başlar. Gelinen hayatın ritmi ilk kez o beşikte ya da ayakta sallanılırken öğrenilir.

Kalan Müzik, sıradışı bir çalışmayla, kaybolmaya yüz tutan bir Anadolu mozağini toparlamış. Güzel ülkemizin güzel insanlarının, en doğal, en gündelik sesleriyle yöresel ninnilerini tek bir kitap CD yapmış.

Bazı ninniler özellikle ağıt olanlar, şaşılacak derece acı ve umutsuzluk yüklü. Sözlerindeki bu derin yoğunluk, kadınların geçen nesillerde nasıl zor gelinliklerden geçtiğini de anlatıyor. Bazı ninniler ise öylesine karakteristik ki, yöresel türküleri biliyorsanız hemen şu bölgenin ninnisi diyebiliyorsunuz.
Ve bazı ninniler de var ki, duyduğunuzu bir bebekken bile duyduğunuzu, ürpermenizden hatırlayacaksınız ve bazıları ise evet hiç duymadığımız dillerle seslendiren anaların ninnileri ise yine yürekten geldiği için çok tanıdık, çok anlaşılır.

Kayıtların bir çoğu gündelik şekilde yapılmış arşivlerden yapıldığından karşınızda bir ses sanatçısı beklemeyin. Sadece o tınıyı dinleyin. Bilmem sizi de benim gibi etkiler mi bu yalın insan sesinin müziği?

Bir şeyi daha farkettim dinlerken, güzel ülkemde yüzlerce yıldır birlikte yaşayan o güzel kültürlerin tanıdık sıcaklığını ve sevgisini, bizi biz yapan o güzel Türkiye çeşitliliğini ve bu vatanı vatan yapan ninnilerin özünü.

Kaynak: Kalan Müzik
Türkiye sınırları içinde yer alan ve farklı diller konuşan toplulukların müzik kültürlerinden ninni örneklerinin yer aldığı Anadolu Ninnileri albümü, Kalan Müzik tarafından yayınlandı. Melih Duygulu tarafından yayına hazırlanan albümde, hem stüdyoda yapılmış, hem de yerel derleme çalışmalarında kaydedilmiş ninniler yer alıyor. Albümde yer alan ninnilerin seçkisi sırasında iki temel özelliğe dikkat edilmiştir: Bunlarda birincisi Anadolu’da yaşayan etnik grupların dillerinde söylenen ninniler, ikincisi ise Türkçe söylenen ninnilerdir. Etnik grupların dillerinde söylenen ninniler -bulunabildiği ölçüde- bazen bir bazen iki örnekle sunulmuştur. Bunların bazıları eski kayıtlar arasından seçilmiş, bazıları da yeni kaydedilen ninni icralarından seçilerek verilmiştir. Türkçe ninniler kendi içinde iki ayrı özellik taşımaktadır. Çoğu eski kayıtlardan ve yerel icracılardan derlenen bu koleksiyon, çeşitli yörelerdeki ninni söyleme tavrını yansıtacak biçimde seçilmiştir. Yeniden icra edilen ninniler ise “Ağıt ninni” veya “Türkü ninni” adı verilen türlerden oluşturulan bir repertuarı kapsamaktadır. Anadolu Ninnileri, halk kültüründe önemli bir yeri olan ninnilere farklı bir bakış açısı getiren, arşivlik bir çalışma…

NİNNİLERDEN KISA KESİTLER DİNLEMEK İÇİN

http://www.seyhanmuzik.com/main/main.php?display=music&act=show_product&cid=1&prdct_id=218An079upi

Kaynakça:

Ninni Nedir?
http://tr.wikipedia.org/wiki/Ninni

Kalan Müzik’te Anadolu Ninnileri
Kalan Müzik

TAKİBE ALIN:
X (Twitter) abone olabilirsiniz: X.com/ssonmez
Bilimkurgu seviyorsanız: Starbul.comAtlas Dergisi – Keşfetmek için bak.

Ekşisözlük
Radikal
Powerclub
Tulumba
Türk pop

TAKİP İÇİN : Yazdığım Kitaplar | Youtube | Twitter | InstagramÖnceki İçerikLilliput’ta Dev Olmak
Sonraki İçerikMartin Mystére Yeniden!
Süleyman Sönmez
Adım Süleyman Sönmez. Yıldız Teknik Üniversite Bilgisayar Programcılığı ve İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi olmak üzere iki üniversiteden mezun oldum. Sonrasında başladığım Marmara Üni. Uluslararası İşletme yüksek lisansını terk edip hayata atıldım. Proje yöneticiliği, bilgisayar programcılığı, sistem analistliği, pazarlama / satış sonrası müşteri ilişkileri yöneticiliği, LEGO takım koçluğu, Web tasarımcılık, fotoğrafçılık, ISO9001:2000 kalite sistemleri sistem kuruculuğu ve kalite iç denetimcilik, Teknoloji Okuryazarlığı müfredat yazarlığı, Bilgi İşlem Bölüm Başkanlığı, öğretmenlik, video kurgu, eğitim videoları ekip yönetimi, VR gözlükler, Eğitim Teknolojileri Uzmanlığı, eğiticinin teknolojik eğitimi, LMS Moodle, Apple School, MDM, Zoom School, Google Classroom School yöneticiliği, Akademik uygulamalar uzmanlığı gibi birbirinden farklı pek çok meslekte çalıştım. Bu kadar farklı iş neden? Dünyayı Da Vinci gibi yaşamak gerektiğine inanıyorum. Özel hayatımda roman, öykü yazarı ve fotoğraf sanatının sadık bir uygulayıcısı olmayı sevdim. Yazdığım ve basılan eserlerim: 1) Starbul 2) İki'den Üç'e Yayınevinde basılma sırasında olan kitaplarım sizlerle buluşmaya hazırlanıyor. Youtube kanalıma abone olarak takip ediniz. Youtube Web sitelerim: www.suleymansonmez.com , Starbul romanımın resmi sitesi Bana ulaşmak için lütfen ssonmez@gmail.com adresine eposta gönderin. Aşağıdaki simgelerden sosyal medya üzerinden takip edebilirsiniz. Twitter Instagram Linkedin Facebook

4 YORUMLAR

  1. Bana rahmetli anneannem söylerdi ninni. Ne de olsa hani bir tabir vardır eski toprak derler tam öyle bir kadındı. Nur içinde yatsın. Şimdilerde bu gelenek yok olmuş durumda…

  2. Bir şeyi daha farkettim dinlerken, güzel ülkemde yüzlerce yıldır birlikte yaşayan o güzel kültürlerin tanıdık sıcaklığını ve sevgisini, bizi biz yapan o güzel Türkiye çeşitliliğini ve bu vatanı vatan yapan ninnilerin özünü. alintidir…

    Evet hocam bizi biz yapan belli başlı degerler vardır bunlardan birine TURK kulturunde olan ninnilerdir …
    Guzel bir paylasim olmus tesekkur ederim….

  3. Ben buna katılıorum çünkü bebekleri ve onları ilgilendiren şeyleri sewiorummm:)
    hem yazı kültürümüze balılıgımızı anlatıo hemde kültür için güzel yani:):)

SİZİN DÜŞÜNCENİZ NEDİR?

Yorumunuzu yazınız
İsminizi Yazınız