Anadolu Ninnileri

Makaleyi okumak yerine dinlemek ister misiniz?

 

Çoğumuz için ninni “Dandini dandini dasdana danalar girdi bostana…” ile başlar.
Ama düşünmeden edemiyorum, kaç yüzyıldır aynı beşiklerde dinleyerek büyüdük aynı ninnileri, aynı toprakta yaşadık ve aynı toprağa gömüldük?

Dilden dile gelen ninniler, bebeğe hayatını anlatan annenin, yeri geldiğinde ağıtı, yeri geldiğinde şikayeti, yeri geldiğinde sevgisinin sesi oldu.

anadoluninni.jpg

“Uyu” demek en güzel dileğidir annenin yavrusuna, huzur diler. Uykunun güvenini bahşeder. Halen bu yaşımızda da uyku güven ve huzur yeri değil midir? Bunlar yokken uyku var mıdır?
Herkes anasının güzel sesine aşıktır. En sıcak bağır anasının bağrıdır. Güven, doyma, sevilme, korunma o bağırda başlar. Bu nedenle müzikte annenin sesiyle başlar. Gelinen hayatın ritmi ilk kez o beşikte ya da ayakta sallanılırken öğrenilir.

Kalan Müzik, sıradışı bir çalışmayla, kaybolmaya yüz tutan bir Anadolu mozağini toparlamış. Güzel ülkemizin güzel insanlarının, en doğal, en gündelik sesleriyle yöresel ninnilerini tek bir kitap CD yapmış.

Bazı ninniler özellikle ağıt olanlar, şaşılacak derece acı ve umutsuzluk yüklü. Sözlerindeki bu derin yoğunluk, kadınların geçen nesillerde nasıl zor gelinliklerden geçtiğini de anlatıyor. Bazı ninniler ise öylesine karakteristik ki, yöresel türküleri biliyorsanız hemen şu bölgenin ninnisi diyebiliyorsunuz.
Ve bazı ninniler de var ki, duyduğunuzu bir bebekken bile duyduğunuzu, ürpermenizden hatırlayacaksınız ve bazıları ise evet hiç duymadığımız dillerle seslendiren anaların ninnileri ise yine yürekten geldiği için çok tanıdık, çok anlaşılır.

Kayıtların bir çoğu gündelik şekilde yapılmış arşivlerden yapıldığından karşınızda bir ses sanatçısı beklemeyin. Sadece o tınıyı dinleyin. Bilmem sizi de benim gibi etkiler mi bu yalın insan sesinin müziği?

Bir şeyi daha farkettim dinlerken, güzel ülkemde yüzlerce yıldır birlikte yaşayan o güzel kültürlerin tanıdık sıcaklığını ve sevgisini, bizi biz yapan o güzel Türkiye çeşitliliğini ve bu vatanı vatan yapan ninnilerin özünü.

Kaynak: Kalan Müzik
Türkiye sınırları içinde yer alan ve farklı diller konuşan toplulukların müzik kültürlerinden ninni örneklerinin yer aldığı Anadolu Ninnileri albümü, Kalan Müzik tarafından yayınlandı. Melih Duygulu tarafından yayına hazırlanan albümde, hem stüdyoda yapılmış, hem de yerel derleme çalışmalarında kaydedilmiş ninniler yer alıyor. Albümde yer alan ninnilerin seçkisi sırasında iki temel özelliğe dikkat edilmiştir: Bunlarda birincisi Anadolu’da yaşayan etnik grupların dillerinde söylenen ninniler, ikincisi ise Türkçe söylenen ninnilerdir. Etnik grupların dillerinde söylenen ninniler -bulunabildiği ölçüde- bazen bir bazen iki örnekle sunulmuştur. Bunların bazıları eski kayıtlar arasından seçilmiş, bazıları da yeni kaydedilen ninni icralarından seçilerek verilmiştir. Türkçe ninniler kendi içinde iki ayrı özellik taşımaktadır. Çoğu eski kayıtlardan ve yerel icracılardan derlenen bu koleksiyon, çeşitli yörelerdeki ninni söyleme tavrını yansıtacak biçimde seçilmiştir. Yeniden icra edilen ninniler ise “Ağıt ninni” veya “Türkü ninni” adı verilen türlerden oluşturulan bir repertuarı kapsamaktadır. Anadolu Ninnileri, halk kültüründe önemli bir yeri olan ninnilere farklı bir bakış açısı getiren, arşivlik bir çalışma…

NİNNİLERDEN KISA KESİTLER DİNLEMEK İÇİN

http://www.seyhanmuzik.com/main/main.php?display=music&act=show_product&cid=1&prdct_id=218An079upi

Kaynakça:

Ninni Nedir?
http://tr.wikipedia.org/wiki/Ninni

Kalan Müzik’te Anadolu Ninnileri
Kalan Müzik

Atlas Dergisi – Keşfetmek için bak.

Ekşisözlük
Radikal
Powerclub
Tulumba
Türk pop

Dostunuza önereceğiniz bir yazıysa lütfen paylaşın:
 

Yeni romanımı okudunuz mu?

İstanbul'un geleceğinde müthiş bir polisiye maceraya katılmaya hazır mısınız?

Starbul'u Kitapyurdu sitesinden indirimli satın almak için tıklayın
https://www.kitapyurdu.com/kitap/starbul/546488.html


Beyinlere implant çip yerleştirildiğinde yaşam nasıl olacak? İnsanlara kendi iç sesleri kadar yakın olan “Fısıltı” adlı yapay zekâ neler yapabilmemizi sağlayacak?
Yaşanan her şeyin deneyim olarak yüklendiği yeni sosyal medya “Humanetey”, nasıl bağlar kurmamızı sağlayacak?

Zeynep, yüzyılın sonundaki dünyada, bugünkünden çok farklı bir İstanbul’da yaşayan genç bir annedir. Beklenmedik bir kazayla hayatı paramparça olur. Suçluları aramak için çıktığı yolda, karşılaştığı sıra dışı insanları ve olayları çözdükçe büyük bir bulmacanın içinde olduğunu fark eder.

* İstanbul’un son taksi şoförü
* Dünyayı Yöneten Yapay Zeka
* “İstanbul Yüz Bin Drone Savaşı” kahramanı Yüzbaşı
* Ölümün ötesini gören ressam
* Mesih’i arayan hacker
* Sosyal medya fenomeni ünlü bir dalgıç
* Robotların camisinden bir imam
* Yükseltilmiş İnsanlar
* Son İnsan Başkan
* Geleceği şekillendiren bilim insanı ve
* Binbir yüzlü katil...

İstanbul’un dev gökdelenlerinde, su ve yer altı kentlerinde, Serbest Bölge’de yol alın. Tümünün yaşamlarını bağlayan yüzyıllık olay örgüsünde, nefes kesen, dozu adım adım yükselen STARBUL macerasına katılın.

Starbul Kitabın Resmi Sitesi:
www.starbul.com

Süleyman Sönmez


Detaylı bilgi:
https://www.gunesintamicinde.com/starbul-yildiz-zeka-romanim-basildi/