acev

7 Yaş gerçekten geç. Ülkemizde okul öncesi, anaokuluna gitme oranları çok düşük. Oysa ki bir çocuğun en verimli zamanları bunlar. Öğretmen olduğum için görüyorum. Anasınıfları çocukları çok geliştiriyor. Sevmeyi paylaşmayı ve pek çok etkinliği öğreniyorlar. El-motor becerileri gelişiyor. Anaokullarının çoğalması için güzel bir kampanya başlatan AÇEV’i destekliyoruz.

ÖNEMLİ NOT: MAKALE YAZARI SÜLEYMAN SÖNMEZ AÇEV’DE ÇALIŞMAMAKTADIR. SORULARINIZ VE KURUMSAL SORULARINIZ İÇİN AŞAĞIDAKİ BİLGİLERLE SİZE EN YAKIN  AÇEV’DEN BİLGİ ALABİLİRSİNİZ:

http://www.acev.org/

ÖNEMLİ NOT: MAKALE YAZARI SÜLEYMAN SÖNMEZ AÇEV'DE ÇALIŞMAMAKTADIR. SORULARINIZ VE KURUMSAL SORULARINIZ İÇİN AŞAĞIDAKİ BİLGİLERLE SİZE EN YAKIN  AÇEV'DEN BİLGİ ALABİLİRSİNİZ: 7 YAŞ ÇOK GEÇ | Anne Çocuk Eğitimi Vakfı

http://www.acev.org/biz-kimiz/bize-ulasin

AÇEV Merkez İstanbul

Büyükdere Cad. Stad Han. No:85 Kat:2 34387 Mecidiyeköy / İSTANBUL
Phone: +90 (212) 213 42 20 / 213 46 39
Faks:+90 (212) 213 36 60
e-posta: acev@acev.org

TAKİBE ALIN:

X (Twitter) Takip Edebilirsiniz: 
twitter.com/ssonmez

Bilimkurgu okumayı seviyorsanız,
Starbul ilginizi çekecektir. www.starbul.com

Youtube Kanalım: 
www.youtube.com/suleymansonmez 


 

Melek Erman Köni Eğitim ve Kültür Merkezi İstanbul

Menderes Mahallesi 376. Sokak No:4/A 34220 Esenler / İstanbul
Phone – Fax : +90 212 569 45 46

 

Bursa

Kırcaali Mahallesi Fevziçakmak Caddesi No: 62 Göktaş İş Merkezi / BURSA
Phone:+90 (224) 225 50 39

 

Diyarbakır

Aliemiri 1. Sok. Yılmaz 13 Apt. Kat:3 No:10 Yenişehir / DİYARBAKIR
Phone: +90 (412) 224 22 27

Gaziantep – Sani Konukoğlu Vakfı

Bey Mah. Atatürk Bulvarı Hanefioğlu Sok. No:7 Şahinbey / GAZİANTEP
Phone: +90 (342) 231 53 24
Fax: +90 (342) 230 79 50

TAKİP İÇİN : Yazdığım Kitaplar | Youtube | Twitter | Instagram31 YORUMLAR

 1. Kesinlikle katılıyorum. 7 yaş birçok beceriyi kazanmak için geç. Okullarda okul öncesi eğitim alan çocuklarla diğerleri arasında uçurumlar olduğunu görüyoruz. Anne ve yuva sıcaklığı ihtiyacının hiç bitmeyeceğini ama ilk 4 senenin önemli olduğunu düşünerek, ben 5-6 yaşında çocukların mutlaka yaşıtlarıyla sağlıklı bir ortamda eğitim almalarından yanayım.

  Yıllar önce bir muhabbet kuşu almıştım. Aldığım yerde bir kafes içinde birsürü kuştan biriydi ve kafesin içindeki tüm kuşlar ayaklarını kafesin iki köşesine takıp öne arkaya takla atıyorlardı. Hayran olarak bir tanesini alıp eve götürdüm. 1 hafta takla attı sonra unuttu 🙂 Grup sinerjisinin kuşların öğrenme sürecini hızlandırışından yola çıkarsanız çocukların birarada olmasının hele bir eğitimcinin gözetiminde olmasının evde tek başına oturmasından ne kadar farklı olacağını anlayabilirsiniz.

 2. merhaba
  Başlamadan başarılarınızın devamını dilerim.
  Ben kısa yazacağım fikirleriniz beni etkiledi. Üç çocuk babası olarak size katılıyorum. Çocuğumun biri anaokulunu yarım bırakmak zorunda kaldı. Çünkü bazı okullarda çocuklar bir otobüs içinde öğretim alıyor, buna örnek olarak G.antep Dumlupınar ilköğretim okulu’nu vereceğim. Ben çocuğumu geri almak zorunda kaldım. Devlet bir bina bile yaptırmadı. başvurulmadık yer bırakmadık. Bazı okullarda ise masraf çok isteniyor. Ben evimi taşıdığım için tekrar çocuğumu gönderemedim. Beni yanlış anlamayın, ben sadece size Türkiye’de okumanın nasıl zor bi ortam olduğunu anlatmak niyetim, başarılarınızın devamını diler teşekkürler mikail

 3. İnsan çocukları için en güzelini yapmak istiyor. Gerçekten de bir anne baba olmak kolay değil. İçinde bulunduğunuz hayat şartlarının limitlerini zorlamanız gerekebiliyor. Elbette de devletimiz einden geleni yapma çabasında. Dilerim talepleriniz karşılanır ve çocuklarımız daha güzel şartlarda eğitim görürler.

 4. Merhaba ben İrem
  Çocuk gelişim bölümünde okuyorum 2. sınıf ögrencisiyim. Çocuklar hakkında herseyi ögreniyoruz psikolojilerini, onların sağlıklarıyla ilgili herseyi. Gün geçtikçe onları daha yakından tanıyoruz. Çocukların gelişimi çok önemlidir ve bunun için erken eğitim gerekmektedir. Ben de Açev’de eğitim gördüm. Evimizin uzak olmasına rağmen annem beni haftada 1 gün getirip götürüyordu. Her hafta gittigimizde zep kitapları, hikaye kitapları veriyorlardı. Açev’e gittigim zaman 6 yaşındaydım. 7 yaşında 1. sınıfa basladığımda çok faydasını çok gördüm. Bunun için erken eğitim şart ve gerçekten de 7 ÇOK GEÇ.

 5. Ben de Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Bölümü’nde Lise 2 öğrencisiyim. Çocuklar hakkında bilmediğim pek çok şeyi öğreniyorum gün geçtikçe yani. AÇEV’e ben gitmedim ama benim kardeşim gitti. Bence de çok faydasını gördü. Ülkemizde çocuklara çocuk deyip geçiyorlar. Ama onların da bir dünyaları olduğu unutulmamalıdır. Ve bunu da yapmak istiyorsak ülkemizce hep birlikte Okul Öncesi Anaokulu eğitimine önem vermeliyiz. Ben de bu mesleğin içinde olduğum için çok mutluyum….

  EDİTÖRÜN NOTU:
  Sayın Ayşe Ercik, ne kadar güzel cümleleriniz ve yaşınızın üstünde olgun temennileriniz var. Bu güzel cümleleri neden size layık olmayacak aşağıdaki MSN Türkçesi’yle yazdınız. Hem bir öğretmen olarak hem sizin bir ağabeyiniz olarak size yakışanın düzgün cümleler olduğunu düşünüyorum. Unutmayın ki üstleneceğiniz zor görevde çocuklara her şeyinizle örnek olacaksınız. Yazınızla, duruşunuzla ve azminize uygun sunumunuzla. Yazdığınız için teşekkür ederim, her zaman beklerim.

  Orijinal Mesaj
  bnde cocuk gelişimi ve eğitimi bölümünde lise 2 öğrencisiyim cocuklar hakkında bilimediğim pek çok seyi öğreniyorum gün gectikce yani.acewe bn gitmedim ama bnm kardesim gitti bncede cok faydasını gördü.Ülkemizde çocuklara cocuk diyip geciyolar ama onlarında bir dünyaları olduğu unutulmamalıdır.ve bunu da yapmak istiyosak ülkeemizce hep birlikte cocuk öncesi we eğitime önem werilmelliyiz.bende bu mesleğin içinde olduğum için cok mutluyum………..

 6. Mersin’de nerelerde egitim vermektesiniz. Benim 4 yaşında oğlum var. Onun için geç mi erken mi? onu öğrenmek istiyorum. Teşekürler

 7. merhaba, ben Adana’da bir ilköğretim okulunda ücretli öğretmenlik yapmaktayım. Şu an 5. sınıf okutmaktayım. Aslında daha önce bu tür faaliyetlerin kimler tarafından yürütüldüğünü ve destek olduğunu araştırma gereği duymamıştım. Sonra AÇEV’i öğrendim ve öğrencilerime de AÇEV’in yürüttüğü birçok programı araştırmaları için ödev verdim. Tek tek konuştuk sınıfça. Ve şimdi hepsi geleceğin anneleri babaları olarak, daha da önemlisi bir birey olarak bütün bu faaliyetlerden haberdarlar…

 8. Tuğba öğretmenim izin verin sizi tebrik edeyim.

  Bir meslekdaşınız olarak bu çalışmanızı işitmekten kıvanç duydum ve özellikle bu projese sizinle beraber yürüyen tüm öğrencilerinizi ayrı ayrı tebrik ediyorum.

  Onlar güzelliğin ve iyiliğin yarım için uzanan eli olacaklar. Şimdiden ruhlarındaki güzelliği çalışmalarına yansıtmışlar.

  Ne iyi bir öğretmen ve ne güzel bir sınıf.

  Görüşmek üzere.

 9. Merhaba adım Esra Önerden. Tarsus Halk Eğitim merkezinde temel giyim dersleri veriyorum. Aynı zamanda AÇEV’in açmış olduğu benim ailem adı altında yürütülen 0-6 yaş çocuk eğitimi derslerini alıyorum. Bu dersi almak isteyenler halk eğitim merkezine başvuruda bulunabilirler. Kurslar ücretsizdir. Bu dersi alarak sadece çocuğunuzu anlayıp ona kendinizi anlatabilmek değil aynı zamanda her yaştaki insanlarla iletişim kurabilmeyi öğreneceksiniz. Bu kursu bütün anne babalara ve anne baba adaylarına tavsiye ediyorum. Bence çocuğumuza başarılı sağlıklı bir ömür bağışlayabilmek için haftada sadece 3 saatimizi alacak bu kursa katılmaya değer.

 10. Merhabalar ben Mersin’de ikamet ediyorum ve 4 yaşından gün alan bir kızım var. Bazı endişelerim var kızım hakkında çok ciddi hem de bu yaşta bir pedagoğa götürmek istemiyorum açıkcası fazlasıyla içine kapanık ve aynı zamanda bazı garip hareketleri oluyor bu yaşta yani bilinçli mi yoksa bilinçsiz mi yaptığını kestiremiyorum tam olarak. Çok endişeliyim ne yapmam gerek bilmiyorum. Bana yardımcı olursanız çok sevinirim.

 11. Pervin Hanım, size söyleyeceklerimi lütfen dikkatlice dinleyin.
  Yılların tecrübeli öğretmeni olarak sizden çocuğunuzu en yakınınızdaki pedogojik danışmana ya da sağlık kurumuna götürmenizi rica ediyorum. Bırakın uzmanlar çocuğunuzu bilimsel verilerle incelesinler hızla destek olsunlar.

  Eğer düşündüğünüz gibi değilse içiniz rahatlayacaktır. Çoğu zaman anne babalar bazı şeyleri evham yaparlar ve durum farklı olabilir. Fizyolojik bir şeyi psikolojik sanabilirler.

  En önemlisi eğer basit bir rahatsızlıksa hemen teşhis ve tanı ile ilerlemeden kolayca tedavi edilebilecek bir rahatsızlığı geciktirmemek daha iyidir.

  Kısacası insan evladını çok seviyor. Ama ateşi yükselince hemen durmadan nasıl doktora gidiyorsak başka bir rahatsızlık seziyorsak da yine doktora gitmeliyiz.

  Ne ben ne başkası çocuğunuzu bir uzmanın, doktorun görmesinden daha sağlıklı cevap veremez.

  Lütfen yavrunuzun sağlığı için kaygılarınızı bir yana bırakın, soğukkanlılıkla tıbbi bir merkeze gidin.

  Pervin Hanım geçmiş olsun dileklerimi sunuyorum. Umarım basit bir nedene dayalı bir olaydır. Tekrar ediyorum lütfen aklınıza gelen kötü ihtimalleri yenip yavrunuz için doğru olan desteği alın.

  Sevgi ve saygılarımla.

 12. Benim 2.5 yaşında kızım var. Tamam 7 çok geç çok güzel bir kampanya ama bunun için ilerlemiş adımlar yok. Ben de çocuğumun okul öncesi eğitim almasını istiyorum. Ama nerede? Açev Mersin’de var mı? Ücretler ne kadar? Bezli çocuk alınıyor mu? yanıtlarsanız sevinirim.

 13. Aslı Hanım lütfen, yazıyı okumanızı rica ediyorum.

  En büyük şekilde yazdım bir çok yerde, bu site AÇEV sitesi değildir.

  Kampanyasını duyurmak için yazdık. Sorularınızı yazı içinde verdiğimiz AÇEV merkezlerine göndermenizi rica ediyorum. Çünkü bizim verebileceğimiz cevaplar değiller.

  Saygılarımla.

 14. İyi akşamlar. Ben sınıf öğretmenliği 4. sınıf öğrencisiyim. Okuduğum şehirde AÇEV olup olmadığını bilmiyorum. internetten araştırayım dedim. Ablam 33 yaşında bir bayan ve 7 yaşında bir kızı var benden de onun eğitimi ve ona nasıl yaklaşacağı hakkında bilgi istiyor. Ben aldığım eğitimden yararlanıp yardım edebildim ama ben de daha fazla yardım edebilmek istiyorum. Sizden bu konuda yardımınızı rica edıyorum. Hoşçakalın.

 15. Merhaba arkadaşlar çok güzel yorumlar yazmışsınız duygulandım bu yazılanlardan halkımız bigileniyor bunlar sayesinde bende çocuk gelişimi mezunuyum ama çalışmıyorum keşke çalışabilsem de, ben de yardımcı olsam herkesin başarılarının devamını istiyorum saygılarımla…

 16. Merhaba arkadaşlar ben çoçuk gelişimi mezunu olduğumu daha önce belirtmiştim. Aydın’ın bir ilçesinde halk eğitimde AÇEV yardımıyla kurs verecegim lütfen siz de en yakın halk eğitim merkezlerine başvurun çocuklarınızın yaşı geçmeden onlarda okula hazır gitsin arkadaşlarından eksik kalmasın onlarda bizim çocuklarımız eğitim her yaşta gerek lütfen halkımızı bilgilendirelim sizlerden ricamız duymayanlara duyurmamız gerektiği şimdiden dikkate aldığınız için teşekkür ederim saygılarımla…

 17. Çok tesekkür ediyorum sitenize. Çok güzel ve yararlı bir site. Çok güzel bilgiler var. Herkesin girip bakmasını isterim. Başarılarınızın devamını diliyorum tekrar teşekkür ediyorum…

 18. Merhaba, benim 7 yaşında ve 2 yaşında bir oğlum var. 7 yaşında olanı okul öncesi eğitim için ana okuluna da gönderdim. Arkadaş ortamı olsun bir şeyler öğrensin diye, şu an 1. sınıf öğrencisi. Fakat ders yapmayı, derse katılmayı pek sevmiyor, hep birşeyleri sonraya bırakıyor, derste öğretmeni dikkatsiz olduğunu, dersleri geriden takip ettiğini söylüyor.

  Evde sürekli bu hayatttan bıktığını, sıkıldığını, uykusunun olduğunu söylüyor ve agresif tavırlar gösteriyor benim bu durum için psikolog yardımımı almam lazım bana ne önerirsiniz. Ben çalışan bir anneyim.

 19. Sibel Hanım anlattıklarınıza bir öğretmen gözüyle baktığımda büyük çocuğunuzun yeni kardeşini kıskanıyor olabileceğini düşünüyorum. Özellikle çalışıyor olduğunuz için eve geldiğinizde bir şekilde küçük çocuğunuza daha çok zaman ayırmanız gerekiyor ve çocukların hırçınlaşması özellikle hayattan bezme ifadeleri genelde kendilerini kabul edilmemiş, ya da ilgisiz bulmaları nedeniyle oluyor.

  Kısacası sizin sevdiğinizi tam olarak anlamıyor. Sevginizi belirginleştirmeniz lazım. Ayrıca okulda da onu üzen başka bir arkadaş ya da durum olup olmadığını öğretmeniyle paylaşmanız lazım.

  Size önerim küçük kardeşi olmadan onu alıp bir Lunaparka, gezmeye veya birlikte olacağınız bir yere götürün. Sizin ona çok değer verdiğinizi küçük kardeşinizin bakıma muhtaç olduğu için daha çok zamana ihtiyaç duyduğunu anlasın…

  Son olarak bu sözlerim elbette tahmin. Bazen çocukta küçük başka birşey de bu tür tepkilere neden olabiliyor. Bir psikologa danışmak benim sözlerinizden çıkardığım tahminden kuşkusuz çok daha güvenilir olacaktır. Saygı ve sevgilerimle.

 20. Merhaba bu sene ortanca kızım ilkokul birinci sınıfa başladı. Derslerini iyi güzel yapıyor arada zorsunduğuda oluyor ama çok sessiz bir yapısı var. Öğretmen sınıfta da öyle olduğunu söylüyor.Anaokuluna gönderemedim. Anaokulu masrafları bayağı ağır her aile bunu kaldıramıyor. Ben eğitimi çok seven bir veliyim. Çocuğumun içine kapanık bi yapısı var. Değiştirmek istiyorum ama çok fazla birşey fark etmiyor. Kendimde kitap okurum çocuk psikolojisi olsun roman olsun bilgi amaçlı olsun onları her sene kitap fuarına götürürüm ne bileyim ama bi çok sosyal aktiviteleri de yaptırmaya çalışıyorum. Ama kızım sessizliğini koruyor. Bunun için ne yapabilirim acaba,onu nasıl değiştirebilirim.Keşke anaokuluna gönderseydim diye şu an onun pişmanlığını yaşıyorum. O zaman belki böyle olmazdı. Çok teşekkürler.

 21. Merhaba !
  Öğretmen olmak başlıbaşına bir sanattır.Bende artık bir kimya öğretmeniyim.. Asıl branşıma gelene kadar 2.5 yıla yakın ilköğretim okullarında çalıştım.4 ve 5.sınıftaki öğrencileri size anlatamam. Onlar daha bir başka bakıyorlar hayata. İşte o zaman siz onlar için herşeysiniz. İkinci anneleriydim ben onların ya da ben öyle hisssediyordum.
  Çocuk, eğitimi kurumsal olmayan şekilde ilk önce ailesinden, (hatta aile bireylerini örnek alarak)ve çevresinden edindiği için önce aile içi fertlerin bu konu hakkında düzeyli bilgiye ve bunun yanında o bilgiyi çocuğu üzerinde kullanmayı bilmeli. Çocuk gelişimi için erken yaşlar çok önemlidir. Beyin gelişimi de aynı şekilde ve burada anneler kadar babalara da büyük sorumluluklar düşmektedir. Ne yazık ki ülkemizde bu daha etkili bir konuma getirilemedi. En büyük eğitim de önce sevgiyle başlar…….
  ”Bana çiçek getirin, dünyanın bütün çiçeklerini buraya getirin.”
  Köy öğretmeni Şerif Sınık’ın son sözleri……

 22. Merhabalar adanadan Pınar bende ÇOCUK GELİŞİMİ VE EĞİTİMİ BÖLÜMÜ SON SINIF ÖĞRENCİSİYİM.Almış oldugumuz eğitimle çocukları yakından tanımak onların isteklerine karşılık verebilme imkanına erişebildigimize inanıyorum.Acev in kampanyasına büyük destekte bulunuyoruz.Şunu unutmayınızki sağlıklı bireyler sağlıklı toplumlar demektir ve çok geç kalmadan (7) elele verelim ve topluma sağlıklı bireyler kazandıralım..

 23. Benim kızım 2 yaşında kreşe gitti. Şimdi 1.sınıfta çok farkediyor, öğrenmesi hızlı tavsiye ederim.
  Tabii biz eğitime çok paralar sarfediyoruz. Çocuklarımız için değer ama kredi ile çocuk nereye kadar eğitim alır bilmem? Gelecek onların ise neden parasız değil kreşler anaokulları hem çok geç diyorlar, hem de devlet buna bir çözüm bulmuyor o zaman geleceğin vay haline.

 24. merhabalar benim 6 yaşında bir oğlum var baba ile ayrılalı 7 ay oldu baba ayrıldıktan sonra çocukla hiç ilgilenmedi arayıp sormuyorda buda ister istemez çocuğu etkiliyor babasıyla gezen çocukları gördüğünde üzülüyor çocuğunu omzuna almış bir baba gördüğünde yada elle gezen baba oğul muhabbetleri yada tv de baba ve çocuk ile ilgili yayınlar yavrumu çok etkiliyor ben hemen elimden geldiğince çocuğun dikkatini başka yöne çekmeye çalışıyorum o an hiç yoktan bir soru soruyorum yada gel bana yardım et pasta yapalım felan yada o an çarşıda parkta isek eğilip ben alıyorum omzuma oğlumu bazende içindeki fırtınaları öğrenmek için bir kutunun içine resimler yaptık anne baba okul nene dede araba ağaç felan gözümüzü kapatıp bir resim çekiyoruz mesela anne geldi bana ben annem hakkında düşüncelerimi söylüyorum annem şu kadar iyi benim için şunları yaptı okul gelse okulumu çok severdim arkadaşlarım öğretmenlerim vardı şu kadar iyi idi vs ama tek korkum okul döneminde çocuğun içine kapanıp baba sıkıntısının içinde çok büyütmesi bununda okul başarısını etkilemesi bunun için ne yapmalıyım ayrıca ben çocuk gelişimi ve bakımı bölümü mezunuyum hala piskoloji kitapları okuyorum ama evladıma ne kadar faydalıyım bilemiyorum

 25. merhaba ben 17 yaşindayım ankarada 4 yaşindaki kuzenim merkezlerinize gidiyor.Teyzem her konuda çocugunu ve kendini geliştirmek istediği için araştırır okur sürekli.Anlattıklarına göre kuzenimde teyzemde ki babalara verdiğiniz küçük hikayeçiklerle ailede herkes memnun.Teyzemin anlattıklarına bakarak biraz sohbetle bende hakkınızda bişeyler öğrendim kitaplarınızı çok beğendim.Bir sualim olacaktı internetten kayıt olup ben yaşıtlarında yararlanabileceği yahut sorularımızı sorup sizler tarafından yanıtlanabilecek bir adres var mı yada bir sayfa yanıtlarsanız çok memnun olacağim. Çok teşekkürler…

 26. merhaba benim 3 yaşında kızım var bende erken eğitim alma taraftarıyım hemde benim kızım benden hiç ayrılmıyor bu konudada faydasını göreceğimi umuyorum ben ankarada oturuyorm ve ne yapacağımı bilmiyorum bana bu konu hakkında bilgi verirseniz çok iyi olur

 27. işte ben de anne oldum aynı zamanda okul öncesi eğitimcisiyim şimdi bebeğimin gelişimini izliyorum. Evet 7 yaş çok geç bunu yaşayarak ve karşılaştırarak görebiliyorum erken yaşta eğitim şart! zamanımızı iyi ve kaliteli kulanmalıyız.Öğrenmeyi öğretmeliyiz çocuklarımıza! Evde, alışverişte,(renkler, boyutlar (kırmızı elma vb.)) sokakta, pazarda trafikte, sinemada….

 28. Bende açevin verdigi bu egitimi sonsuz destekliyorum.aslında bu konuda sertifika veren bir kurs düzenlemenizi istiyorum.hem bilgi sahibi olmak hemde bu konuda çoçuklara ve çevremize faydalı olabilmek amacıyla böyle bir imkan varmı.,,

YORUMUNUZ NEDİR?

Yorumunuzu yazınız
İsminizi Yazınız