1860 yılında New York’lu Kadın Samuray

Onu gördüğümde çarpıldım desem yeridir. Zamanın eskittiği sonradan el ile renklendirilmiş ve eskimiş fotoğrafı flickr fotoğrafçılık sitesinde görmemle hikayesini aramam bir oldu.


Samurayları biliyorsunuz. Onurun ve şerefin korkusuz kılıç ustaları, Japon tarihinin derebeylik zamanlarında bir efendiye bağlı kalarak gözüne kırpmadan ölüme giden savaşçılarıdır.

Bushido eğitimlerinde kılıçlarına kendilerinden başkası dokunmaz. Hep iki kılıç taşırlar. İlkini gerektiğinde evlerinin, dojolarının girişine bırakırlarken, ikincisini bedenlerinden ayırmazlar ve ikincisi aynı zamanda nippon için de kullanılır. Kısacası kılıç müthiş bir efsanedir. Kendo kılıçlarının yapımı bile günler süren ateşte potadan geçirilen ve her parçası farklı karbon ve demir içeriğiyle esnek ve sert çelikten oluşma muhteşem bir mühendislik harikasıdır.

Dolayısıyla kılıç da, onun kullanımı da sırdır. Belli bir eğitim gerektirir. Her erkek samuray olamaz. Kadınları söylememe gerek var mı bilmem? 🙂

İşte fotoğrafta tüylerimizi diken diken eden görüntü 1860 yılında Newyork’ta çekilmiş olması. Bu muhteşem tarihi fotoğraf bize bir Amerikalı kadının ta o zaman Bushido’nun en sert ve ölümcül yolunu öğrenmiş bir kadını gösteriyor.

C.D. Fredricks Fotoğraf Stüdyosu Broadway’de. Ve fotoğrafı flickr’a ekleyen kullanıcı eğlenceli bir dille belki de onlar fotoğraf çektirirken stüdyoya giren bir kadının “Aa ne güzel bir kılıçmış” diyerek eline aldığını, Japon’un hayatı boyunca böyle bir saldırı ile karşılaşmadığı için ne yapacağını bilemediğini, üstüne bir de fotoğrafçının “Elini kadının omzuna koy” diyerek son darbeyi indirdiğini ve belki de samurayın kılıcına dokunulduğu ve onuruyla oynandığı için bu utanca karşılık oteline dönünce nippon yapmış olabileceğini belki arkadaşlarının engellediğini iddia ediyor. 🙂

Elbette tümü yakıştırma. İşin eğlenceli kısmı deyip geçtim. Eğer bu fotoğraf bir Photoshop mucizesi değilse (kadının kılıcın kınını diyelim aslında kın denmiyor 🙂  sol eliyle tutuşu eğitimli olduğunu gösteriyor. Kılıcın kucağında duruşu da. )  karşımızda Hollywood’un tam üstüne atlayıp film çekmesi gereken ve çok da ilgi çekecek bir konu geliyor.

Amerikalı ilk kadın samuray, üstelik, makyajı ve son moda kıyafetiyle. Omuza dayanmış el belki de o Japon samurayın kocası olduğunu gösteriyor. Yani burada bir öykü var. Bugün olsa Ayşe Arman atlar gider röportaj yapardı 🙂

Ben bir süre aradım ancak ne Internette, ne fotoğrafçıyla ilgili kesin bir bilgiye ulaşamadım. Bu muammayı sizlerle paylaşıyorum. Belki birlikte bir cevap bulabiliriz.

FOTOĞRAFLARIM:

500px Hesabım: https://500px.com/suleymansonmez
Instagram Hesabım: https://www.instagram.com/suleymansonmez/

Kaynakça:
http://www.flickr.com/photos/24443965@N08/2342369858/
http://www.historiccamera.com/cgi-bin/librarium/pm.cgi?action=display&login=fredrecks

PAYLAŞ: