1860 yılında New York’lu Kadın Samuray

Makaleyi okumak yerine dinlemek ister misiniz?

 

Onu gördüğümde çarpıldım desem yeridir. Zamanın eskittiği sonradan el ile renklendirilmiş ve eskimiş fotoğrafı flickr fotoğrafçılık sitesinde görmemle hikayesini aramam bir oldu.


Samurayları biliyorsunuz. Onurun ve şerefin korkusuz kılıç ustaları, Japon tarihinin derebeylik zamanlarında bir efendiye bağlı kalarak gözüne kırpmadan ölüme giden savaşçılarıdır.

Bushido eğitimlerinde kılıçlarına kendilerinden başkası dokunmaz. Hep iki kılıç taşırlar. İlkini gerektiğinde evlerinin, dojolarının girişine bırakırlarken, ikincisini bedenlerinden ayırmazlar ve ikincisi aynı zamanda nippon için de kullanılır. Kısacası kılıç müthiş bir efsanedir. Kendo kılıçlarının yapımı bile günler süren ateşte potadan geçirilen ve her parçası farklı karbon ve demir içeriğiyle esnek ve sert çelikten oluşma muhteşem bir mühendislik harikasıdır.

Dolayısıyla kılıç da, onun kullanımı da sırdır. Belli bir eğitim gerektirir. Her erkek samuray olamaz. Kadınları söylememe gerek var mı bilmem? 🙂

İşte fotoğrafta tüylerimizi diken diken eden görüntü 1860 yılında Newyork’ta çekilmiş olması. Bu muhteşem tarihi fotoğraf bize bir Amerikalı kadının ta o zaman Bushido’nun en sert ve ölümcül yolunu öğrenmiş bir kadını gösteriyor.

C.D. Fredricks Fotoğraf Stüdyosu Broadway’de. Ve fotoğrafı flickr’a ekleyen kullanıcı eğlenceli bir dille belki de onlar fotoğraf çektirirken stüdyoya giren bir kadının “Aa ne güzel bir kılıçmış” diyerek eline aldığını, Japon’un hayatı boyunca böyle bir saldırı ile karşılaşmadığı için ne yapacağını bilemediğini, üstüne bir de fotoğrafçının “Elini kadının omzuna koy” diyerek son darbeyi indirdiğini ve belki de samurayın kılıcına dokunulduğu ve onuruyla oynandığı için bu utanca karşılık oteline dönünce nippon yapmış olabileceğini belki arkadaşlarının engellediğini iddia ediyor. 🙂

Elbette tümü yakıştırma. İşin eğlenceli kısmı deyip geçtim. Eğer bu fotoğraf bir Photoshop mucizesi değilse (kadının kılıcın kınını diyelim aslında kın denmiyor 🙂  sol eliyle tutuşu eğitimli olduğunu gösteriyor. Kılıcın kucağında duruşu da. )  karşımızda Hollywood’un tam üstüne atlayıp film çekmesi gereken ve çok da ilgi çekecek bir konu geliyor.

Amerikalı ilk kadın samuray, üstelik, makyajı ve son moda kıyafetiyle. Omuza dayanmış el belki de o Japon samurayın kocası olduğunu gösteriyor. Yani burada bir öykü var. Bugün olsa Ayşe Arman atlar gider röportaj yapardı 🙂

Ben bir süre aradım ancak ne Internette, ne fotoğrafçıyla ilgili kesin bir bilgiye ulaşamadım. Bu muammayı sizlerle paylaşıyorum. Belki birlikte bir cevap bulabiliriz.

FOTOĞRAFLARIM:

500px Hesabım: https://500px.com/suleymansonmez
Instagram Hesabım: https://www.instagram.com/suleymansonmez/

Kaynakça:
http://www.flickr.com/photos/24443965@N08/2342369858/
http://www.historiccamera.com/cgi-bin/librarium/pm.cgi?action=display&login=fredrecks

Dostunuza önereceğiniz bir yazıysa lütfen paylaşın:
 

Süleyman Sönmez'den yeni roman.

İstanbul'un geleceğinde müthiş bir polisiye maceraya katılmaya hazır mısınız?

Starbul
https://www.kitapyurdu.com/kitap/starbul/546488.html


Beyinlere implant çip yerleştirildiğinde yaşam nasıl olacak? İnsanlara kendi iç sesleri kadar yakın olan “Fısıltı” adlı yapay zekâ neler yapabilmemizi sağlayacak?
Yaşanan her şeyin deneyim olarak yüklendiği yeni sosyal medya “Humanetey”, nasıl bağlar kurmamızı sağlayacak?

Zeynep, yüzyılın sonundaki dünyada, bugünkünden çok farklı bir İstanbul’da yaşayan genç bir annedir. Beklenmedik bir kazayla hayatı paramparça olur. Suçluları aramak için çıktığı yolda, karşılaştığı sıra dışı insanları ve olayları çözdükçe büyük bir bulmacanın içinde olduğunu fark eder.

* İstanbul’un son taksi şoförü
* Dünyayı Yöneten Yapay Zeka
* “İstanbul Yüz Bin Drone Savaşı” kahramanı Yüzbaşı
* Ölümün ötesini gören ressam
* Mesih’i arayan hacker
* Sosyal medya fenomeni ünlü bir dalgıç
* Robotların camisinden bir imam
* Yükseltilmiş İnsanlar
* Son İnsan Başkan
* Geleceği şekillendiren bilim insanı ve
* Binbir yüzlü katil...

İstanbul’un dev gökdelenlerinde, su ve yer altı kentlerinde, Serbest Bölge’de yol alın. Tümünün yaşamlarını bağlayan yüzyıllık olay örgüsünde, nefes kesen, dozu adım adım yükselen STARBUL macerasına katılın.

Starbul Kitabın Resmi Sitesi:
www.starbul.comDetaylı bilgi:
https://www.gunesintamicinde.com/starbul-yildiz-zeka-romanim-basildi/

7 thoughts on “1860 yılında New York’lu Kadın Samuray

  1. Merhabalar… Sizin de belirttiğiniz gibi fotoğrafın sahte olma ihtimali yüksek bence. Zira tarihteki ilk fotoğraf 1826 yılında çekilmiş ve doğal olarak pek net bir görüntüsü yok. http://www.worldsfamousphotos.com/46.html Bunun dışında birçok kaynakta ilk renkli fotoğrafın 1861 yılında çekildiği de yazıyor. http://www.worldsfamousphotos.com/the-first-color-photograph-1961.html Yani “samuray kadın” fotoğrafı eğer gerçekse ilk renkli fotoğraf ünvanı yer değiştirmiş olur. Ayrıca fotoğrafçısını da tebrik etmek gerekiyor. Dönemin teknik olanaklarına göre oldukça net bir görüntü elde etmeye başarmış. 🙂

  2. Kadir 🙂

    Beyhan bu renkli bir fotoğraf değil. Eskiden çekilen siyah beyaz fotoğraflar elle fotoğrafçı tarafından boyanırdı. Yani ünvan değişimi olmaz. Ama bu fotoğrafı yollayan kişinin sağlam bir portfolyosu var. Flickrdan bakarsanız kişi eski Japonya fotoğrafları yolluyor ve orijinal albüm satın alıp yolluyor. Hatta dediğine göre bu foto aslında stereogram 3 d bir teknikle yanyana basılmış ve o iki resimden birisini kullanmış…

    Hakkı Hocam ben de merak ediyorum inan durumlar aynı 🙂

  3. Bilgilendirme için teşekkürler. Artık fotoğraf daha mantıklı geliyor. İngilizcem yeterli derecede iyi olmadığı için tam olarak anlamamıştım konuyu. Teşekkürler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir