FotoğrafKadınKültür ve Sanat

1860 yılında New York’lu Kadın Samuray

Makaleyi dinlemek ister misiniz?

 

Onu gördüğümde çarpıldım desem yeridir. Zamanın eskittiği sonradan el ile renklendirilmiş ve eskimiş fotoğrafı flickr fotoğrafçılık sitesinde görmemle hikayesini aramam bir oldu.

newyorklukadinsamuray Samurayları biliyorsunuz. Onurun ve şerefin korkusuz kılıç ustaları, Japon tarihinin derebeylik zamanlarında bir efendiye bağlı kalarak gözüne kırpmadan ölüme giden savaşçılarıdır. Samurayları biliyorsunuz. Onurun ve şerefin korkusuz kılıç ustaları, Japon tarihinin derebeylik zamanlarında bir efendiye bağlı kalarak gözüne kırpmadan ölüme giden savaşçılarıdır.


Samurayları biliyorsunuz. Onurun ve şerefin korkusuz kılıç ustaları, Japon tarihinin derebeylik zamanlarında bir efendiye bağlı kalarak gözüne kırpmadan ölüme giden savaşçılarıdır.

Bushido eğitimlerinde kılıçlarına kendilerinden başkası dokunmaz. Hep iki kılıç taşırlar. İlkini gerektiğinde evlerinin, dojolarının girişine bırakırlarken, ikincisini bedenlerinden ayırmazlar ve ikincisi aynı zamanda nippon için de kullanılır. Kısacası kılıç müthiş bir efsanedir. Kendo kılıçlarının yapımı bile günler süren ateşte potadan geçirilen ve her parçası farklı karbon ve demir içeriğiyle esnek ve sert çelikten oluşma muhteşem bir mühendislik harikasıdır.

Dolayısıyla kılıç da, onun kullanımı da sırdır. Belli bir eğitim gerektirir. Her erkek samuray olamaz. Kadınları söylememe gerek var mı bilmem? 🙂

İşte fotoğrafta tüylerimizi diken diken eden görüntü 1860 yılında Newyork’ta çekilmiş olması. Bu muhteşem tarihi fotoğraf bize bir Amerikalı kadının ta o zaman Bushido’nun en sert ve ölümcül yolunu öğrenmiş bir kadını gösteriyor.

C.D. Fredricks Fotoğraf Stüdyosu Broadway’de. Ve fotoğrafı flickr’a ekleyen kullanıcı eğlenceli bir dille belki de onlar fotoğraf çektirirken stüdyoya giren bir kadının “Aa ne güzel bir kılıçmış” diyerek eline aldığını, Japon’un hayatı boyunca böyle bir saldırı ile karşılaşmadığı için ne yapacağını bilemediğini, üstüne bir de fotoğrafçının “Elini kadının omzuna koy” diyerek son darbeyi indirdiğini ve belki de samurayın kılıcına dokunulduğu ve onuruyla oynandığı için bu utanca karşılık oteline dönünce nippon yapmış olabileceğini belki arkadaşlarının engellediğini iddia ediyor. 🙂

Elbette tümü yakıştırma. İşin eğlenceli kısmı deyip geçtim. Eğer bu fotoğraf bir Photoshop mucizesi değilse (kadının kılıcın kınını diyelim aslında kın denmiyor 🙂  sol eliyle tutuşu eğitimli olduğunu gösteriyor. Kılıcın kucağında duruşu da. )  karşımızda Hollywood’un tam üstüne atlayıp film çekmesi gereken ve çok da ilgi çekecek bir konu geliyor.

Amerikalı ilk kadın samuray, üstelik, makyajı ve son moda kıyafetiyle. Omuza dayanmış el belki de o Japon samurayın kocası olduğunu gösteriyor. Yani burada bir öykü var. Bugün olsa Ayşe Arman atlar gider röportaj yapardı 🙂

Ben bir süre aradım ancak ne Internette, ne fotoğrafçıyla ilgili kesin bir bilgiye ulaşamadım. Bu muammayı sizlerle paylaşıyorum. Belki birlikte bir cevap bulabiliriz.

kadinsamuray Samurayları biliyorsunuz. Onurun ve şerefin korkusuz kılıç ustaları, Japon tarihinin derebeylik zamanlarında bir efendiye bağlı kalarak gözüne kırpmadan ölüme giden savaşçılarıdır. Samurayları biliyorsunuz. Onurun ve şerefin korkusuz kılıç ustaları, Japon tarihinin derebeylik zamanlarında bir efendiye bağlı kalarak gözüne kırpmadan ölüme giden savaşçılarıdır.

FOTOĞRAFLARIM:

500px Hesabım: https://500px.com/suleymansonmez
Instagram Hesabım: https://www.instagram.com/suleymansonmez/

Kaynakça:
http://www.flickr.com/photos/24443965@N08/2342369858/
http://www.historiccamera.com/cgi-bin/librarium/pm.cgi?action=display&login=fredrecks

Youtube Kanalıma Abone Olun

https://www.youtube.com/suleymansonmez1?sub_confirmation=1

Podcast Kanalım

Hangi platformu kullanıyorsanız, birini seçip takip edebilirsiniz, aynı içeriğe erişeceksiniz.

Süleyman Sönmez'in Sessizliği

LinkedIn Ekleyin:

https://www.linkedin.com/in/suleymansonmez

Instagram Takip Edin:

https://www.instagram.com/suleymansonmez/

Facebook Takip Edin:

https://www.facebook.com/suleymansonmezofficial

Twitter Takip Edin:

https://twitter.com/ssonmez

Yazdığım E-Kitaplar - Satın Alın

https://play.google.com/store/books/author?id=S%C3%BCleyman+S%C3%B6nmez

Patreon ile destekleyin

https://www.patreon.com/suleymansonmez

Etiketler
STARBUL ROMANIM BASILDI! Haydi tıkla, oku ve maceraya katıl. STARBUL ROMANIM BASILDI! Haydi tıkla, oku ve maceraya katıl.

Süleyman Sönmez

Adım Süleyman Sönmez. Yıldız Teknik Üniv. Bilgisayar Programcılığı ve İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi olmak üzere iki üniversiteden mezun oldum. Sonrasında başladığım Uluslararası İşletme masterını terk edip hayata atıldım. Proje yöneticiliği, bilgisayar programcılığı, sistem analistliği, pazarlama / satış sonrası müşteri ilişkileri yöneticiliği, LEGO takım koçluğu, Web tasarımcılık, fotoğrafçılık, ISO9001:2000 kalite sistemleri sistem kuruculuğu ve iç denetimcilik, Teknoloji Okuryazarlığı müfredat yazarlığı, Bilgi İşlem Bölüm Başkanlığı, öğretmenlik, video düzenleme, Eğitim Teknolojileri Uzmanlığı gibi birbirinden farklı pek çok meslekte çalıştım. Bu kadar farklı iş neden? Dünyayı Da Vinci gibi yaşamak gerektiğine inanıyorum. Youtube kanalıma abone olarak takip ediniz. Youtube Web sitelerim: www.suleymansonmez.com , Büyükler Giremez Bana ulaşmak için lütfen ssonmez@gmail.com adresine eposta gönderin. Aşağıdaki simgelerden sosyal medya üzerinden takip edebilirsiniz. Twitter Instagram Linkedin Facebook

7 Yorum

  1. Merhabalar… Sizin de belirttiğiniz gibi fotoğrafın sahte olma ihtimali yüksek bence. Zira tarihteki ilk fotoğraf 1826 yılında çekilmiş ve doğal olarak pek net bir görüntüsü yok. http://www.worldsfamousphotos.com/46.html Bunun dışında birçok kaynakta ilk renkli fotoğrafın 1861 yılında çekildiği de yazıyor. http://www.worldsfamousphotos.com/the-first-color-photograph-1961.html Yani “samuray kadın” fotoğrafı eğer gerçekse ilk renkli fotoğraf ünvanı yer değiştirmiş olur. Ayrıca fotoğrafçısını da tebrik etmek gerekiyor. Dönemin teknik olanaklarına göre oldukça net bir görüntü elde etmeye başarmış. 🙂

  2. Kadir 🙂

    Beyhan bu renkli bir fotoğraf değil. Eskiden çekilen siyah beyaz fotoğraflar elle fotoğrafçı tarafından boyanırdı. Yani ünvan değişimi olmaz. Ama bu fotoğrafı yollayan kişinin sağlam bir portfolyosu var. Flickrdan bakarsanız kişi eski Japonya fotoğrafları yolluyor ve orijinal albüm satın alıp yolluyor. Hatta dediğine göre bu foto aslında stereogram 3 d bir teknikle yanyana basılmış ve o iki resimden birisini kullanmış…

    Hakkı Hocam ben de merak ediyorum inan durumlar aynı 🙂

  3. Bilgilendirme için teşekkürler. Artık fotoğraf daha mantıklı geliyor. İngilizcem yeterli derecede iyi olmadığı için tam olarak anlamamıştım konuyu. Teşekkürler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı