Karatavuk ve Zeytin
YAZAR HAKKINDA

Süleyman Sönmez

Adım Süleyman Sönmez. Yıldız Teknik Üniv. Bilgisayar Programcılığı ve İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi olmak üzere iki üniversiteden mezun oldum. Üstüne başladığım Uluslararası İşletme masterını terk edip hayata atıldım. Proje yöneticiliği, bilgisayar programcılığı, sistem analistliği, pazarlama / satış sonrası müşteri ilişkileri yöneticiliği, LEGO takım koçluğu, Web tasarımcılık, fotoğrafçılık, ISO9001:2000 kalite sistemleri sistem kuruculuğu ve iç denetimcilik, Teknoloji Okuryazarlığı müfredat yazarlığı, Bilgi İşlem Bölüm Başkanlığı, video düzenleme, Eğitim Teknolojileri Uzmanlığı gibi birbirinden farklı pek çok meslekte çalıştım. www.suleymansonmez.com ve www.gunesintamicinde.com web sitelerimdir.

Bunlar da İlginizi Çekebilir • Mehmet Dönmez

  Bizim orada zeytin bayağı bir vardır. Akdeniz Bölgesi’nde bu kuşlar oranın degişmez parçasıdır. Ama avcılar, bilinçsiz avcılar bu kuşları çok aşırı derecede avlıyor. Tamam bu kuşlar av kuşu ama ileride neye sebep olacağını bilmiyorlar. Bir avcı günde 20, 30 tane karatavuk avlasa ne kalır geriye? Bu düzen nasıl sağlanır_ Böcekler çoğalır. Ben bir avcıyım ama haftada 3 tane avlıyorum bu kuşlardan. Ama üçü geçmiyorum. Benim önüme 100 tane karatavuk çıksa sadece üçünü avlarım. Bilinçsiz ve cahil avcılar aşırıya kaçmayın! Kimse görmüyorsa bile yukarıda Allah görüyor. Sırf eti için bu kuşu avlayanlar, gitsin dağda hayvan olsunlar.

  Editörün notu: Son cümleyi kızgınlığa bağlıyorum. Genelde hakaret içeren yorumlar yayınlanmıyor. Ancak bu yorumu bütün olarak ele aldığımda kalması gerektiğini düşünüyorum. Avcılarımız bilinçli olmalı.

 • Türkan BALCI

  Ben zeytini çok seven birisiyim… Bu makaleyi ilk bi dergide okumuştum ve çok şaşırdım. Hayvan sevgisi olmayan birisiyim ama karatavuk kuşu bizim için ne kadar önemliymiş o gün öğrendim ve artık her hayvanın mutlaka bir yararı vardır insan hayatının devamı için diye düşünüyorum… avcılar

 • Zafer Oral

  Valla izlediklerim ,dinlediklerim ve okuduklarım karşısında adeta içim acıyor.Çok ilginçtir müslümanız deriz okuruz üfleriz besmelesiz iş yapmayız ,ama gel gelelim doğa anamızın canına okumaktanda geri kalmayız,oysa neden… bu doğa bu vatan bu toprak bu deniz hepimizin ! Ama biz ne yapıyoruz sadece 100 gr ağırlığındaki son derece güzel ötüşlü ve her anında bizden kaçması gerektiği iç güdüsü ile yaşayan bu kuşu öldürmek için yarışıyoruz .Kıssadan hisse :eskiden karadeniz bölgesinde yaşayan rum vatandaşlar kara tavuk kuşunu kafeslerde beslermiş zaman içersinde ise bu hobi kendi kendine yok olmuş ( oysa esas neden karatavuk kuşunu hapis etmekten dolayı başlarına gelen talihsizliklermiş ,) bence sizi siz olun bu güzel alımlı şirin kuşu oldurmeyin ltf ltf ltf