Türkiye’de web sitesi yapan tasarım yapan sanatçıların programcıların bir uğrak yeri vardır. Mekandır kısacası 🙂 Bu mekandan ne ünlüler gelip geçmiştir. Türkiye’nin Internet siteleri biçimlenmiş, binlerce kod, program tekniği, sanatsal eleştiri, bilgisayar ve teknoloji haberleri, sinema eleştirileri. Zoque Forum, Türkiye’nin sayılı topluluk portallarından biridir.

zoqueforumzirve8.jpg

Yasalara ve insani değerlere saygılı, korsandan, çalıp çırpmaktan hiç hazzetmeyen binlerce profesyonel ve amatör üyesiyle gerçek bir bilgi ve paylaşım kaynağıdır. Bu forumu ilk önce 2001 yılında görmüş çok beğenmiştim. Sonraları 2003 yılında üye olayım dedim. Ben üye olduğumda sektörden yazılar ve farklı disiplinlerden gelen bilgiler karşısında afalladım. O yıllarda Server tabanlı programlama dilleri herkes için yeniydi. ASP, PHP çok soruluyor arada Javascript kodlama, site analizleri gırla gidiyordu 🙂

Diyebilirim ki ilk mesajımı yazmadan önce yüzlerce konuyu okudum ve ortamın en başta çok katı görünen müthiş oturmuş kuralları olduğunu farkettim. Mesela gereksiz konu açmanızı kimse istemiyordu. Oysa bir çok forumda önüne gelen mesaj atar ve bu hiti arttırır. Ortam gevezelik platformuna döner.

Sonra, konuşmalar son derece kültürlü ve tam istenen cevabı içeriyordu. Siz belki bir ay arasanız o konuyu açıklayacak bir bilgi kırıntısı bulamayacaktınız. Böylece siteye ciddi bir hayranlık beslemeye başladım. Üyelerin bir kısmı, geçen yıllar içinde müthiş atılımlarla gerek ulusal, gerek uluslararası projelere imza attılar, kitaplar, süreli sanatsal dergiler yayınladılar, blog rüzgarları estiğinde müthiş bir sinerji oluşturdular, google reklamlarından rekor kazançlar yapıp röportajlara konu oldular, Altın Örümcekler aldılar, sonra reklamcılıkta ve yayıncılıkta standartları belirler oldular. Ben de her gün forumu okurken yönetimsel işleri sevmeye başladım. Forum içinde düzenleme ve stratejik kararlarda fikirlerimi seslendirdim. Zaman zaman makaleler yazdım.

Bu forumla Web programlamaya, fotoğrafçılığa, grafik sanatlara, görsel bir gözle dünyaya bakmaya, şiirlerimi paylaşmaya ve hatta şu an okuduğunuz gibi bir seri siteyi yapmaya başladım. Zoque forum olmasaydı bu işler çok daha yavaş ilerlerdi. Danıştığım destek aldığım ve beni yüreklendiren tüm dostlarıma teşekkürü bir borç, borç ne demek keyif bilirim.

Anlayacağınız gibi Zoque Forum adını aldığı, Meksikalı bir Kızılderili yerli kabilesi gibi eşsiz ve asil 🙂 duruşunu devam ettiriyor. Türk toplumunun bilgi ihtiyacına ve evrensel dostluğumuza hizmet ediyor.

İşte efendim, biz forum üyeleri efsanevi üyeler ki, birçok kişi bizimle gerçek hayatta tanışmak için uğraşıyor :)))))) Tamam tamam abarttım. Ancak cidden sanal bir ortamda tanıdığınız insanları her yıl bir kez olsun görmek çok hoş.

Bu yıl 9 Eylül 2007 Pazar günü, 8.si düzenlenecek olan Forum toplantısında sohbet edeceğiz.

Toplantı yeri saati ve katılımcılarla ilgli detaylı bilgi burada lütfen tıklayınız:

Son olarak tüm forum üyelerine sesleniyorum 🙂

Evet, Zirveden sonraki gün fotoğrafları ve muhabbetleri görünce

TAKİBE ALIN:

X (Twitter) Takip Edebilirsiniz: 
twitter.com/ssonmez

Bilimkurgu okumayı seviyorsanız,
Starbul ilginizi çekecektir. www.starbul.com

Youtube Kanalım: 
www.youtube.com/suleymansonmez 


* “Tüh! Keşke ben de gitseydim” dememek için
* Küresel ısınma için,
* Yarınların daha güzel gelmesi
* Erkin Baba’nın yeni şarkılar yazması için,
* ve Matrix filmlerinin sonuncusu, Return to Matrix: Neo The Holly Man” in çevrilmesi için,
* Adobe’un önlenemez yükselişini Google’la birleşerek zirveye taşıyıp taşımayacağını tahmin etmek için
* Server güvenliğine yeniden bakmak için,
* Ne olacak bu Vista’nın hali demek için
* “Blograzzi puanları neden böyle abi?” diye sızlanmak için
* Orman yangınlarından sonra yakılan bölgede 30 yıl bina yapılmasını önleyen yasayı gündeme getirmek için.
* Blog yazarlığının ne iş olduğuna parmak basmak,
* en güzel t-shirti kim giyecek bakalım,
* “Internet’te sansüre hayır! WordPress’i açın!” demek için
* İsmi lazım değil herkesin etnik kökenini bilen “Açıklarım ha!” diyen amcaların kimlerin Microsoftçu kimlerin açık kaynak kodcu olduklarını bilip bilmediklerini tartışmak için
* “Yıllardır görmediğimiz yüzleri gördük” diyebilmek için
* Gizemli adamların katılımıyla Kızılmaske’nin gerçek yüzünü görmek için
* “Emeğe saygı beyler” korsan forum sözünün her mesajın altına eklenip eklenmemesini,
* Avatarlara “Bilgi paylaştıkça çoğalır” yazma zorunluluğunu
* Hayatı paylaşmak için.

Hepinizi görmek istiyorum. Lütfen gelin.

TAKİP İÇİN : Yazdığım Kitaplar | Youtube | Twitter | Instagram1 Yorum

  1. “Blog yazarlığının ne iş olduğuna parmak basmak”
    ben parmak filan basamam… 🙂
    ama basanları bir arada görmek iyi olacak :)))

YORUMUNUZ NEDİR?

Yorumunuzu yazınız
İsminizi Yazınız