Bilgisayar ve Web

Z-Mimlendik Kardeşlerim, Siz kendinizi Kurtarın

Makaleyi dinlemek ister misiniz?

 

Web’de çok güzel siteler vardır. Ama siteler milyarlarca olunca orijinal adı Word-of-Mouth olan pazarlama metodu en güvenilir ve zaman kazandırıcı yöntem oluyor.(ağızdan ağıza – diye çevirseler de bu çeviri çok hijyenik durmuyor bence. En güzeli kulaktan kulağa demek )

Bir de Titan Saadet zincirlerimiz var efendim. (!) Google indexlemesi ve Google Pagerank denilen ölçüm sistemi bir sitenin kıymetini yalnızca çok ziyaret etmesiyle ölçmüyor. Diğer sitelerin ona verdikleri değerle yani linklerle ölçüyor. Öyleyse herkes diğerine bir liste sunarsa ne oluyor? Güçlü bir linkleme sistemi. Bir zarar yok elbette, aksine bu şekilde çok kaliteli içeriği olan blog sitelerini öğrendim. Bu çeşit pazarlama yöntemlerine her zaman varım.

Evet şimdi top bende mimlendim! Kim beni mimleyen? Değerli dostum Ferruh Mavituna. İsminin marka değeri bile var bilişim camiasında. 🙂 Oyunu kuralına göre oynayalım.

Ferruh MAVİTUNA sitesine derinlemesine,
3200 feetten (niye km falan değil, çünkü o şimdi İngiltere’de’)
üstelik rüzgarlı bir günde bakış…

Efendim, Ferruh bilmiyorum kızar mı? Ama şimdilerin harika çocuklarından biri olarak keşfedilip Zoque Forum ‘ da yazmaya başladığında daha yaşı 18+ büyüklerin izleyeceği fimlere yetmiyordu. Hatta sanırım 16+ korku filmlerinde bile şöyle bir bakıp alıyorlardı. Fakat herkes onun aslında 24 yaşında olduğunu ve şaka olsun diye böyle yazdığını sanıyordu.

Sonraları toplantılarda bir baktık ki, son derece modern giyimli, kültürlü, aynı anda yüz çeşit Türkçe ve İngilizce kitap okuyan, müzik dinleyen bir genç. Sitesine gözümüz takıldı. O yıllarda “blog” kelimesi icat edilmemiş ve inanın daha millet mouse’u kovalayan saatler, sağda solda patlayan Flash animasyonlu sitelerde patlamak üzere olan “1. web balonu”na yatırım yapıyordu.

Ferruh teknik bir şeyler anlatıyordu. “Flash Paper vs Adobe Acrobat pdf formatı” gibi. Anlatımı da bir garipti. Aynı, yabancıların ansiklopedik düzendeki sayfaları gibiydi. Açıkçası Ferruh hastanede karıştırılmıştı !!!

Şaka bir yana, geçen yıllarda Internet güvenliği yazıları son derece ciddi yazılar olarak referans değerine yükseldi, yazdığı irili ufaklı shareware ve open source projeler ilgi gördü. Mesela saçma sitelerin ısrarla ve zorla üye olmadan hizmet vermemelerine karşı bir asdf kulübü kurdu. Siteye girişte kullanıcı adı ve parolasında bu harfleri girip “tak” diye giriyorduk. Ancak siteler isyan çıkarıp diğer bir grup da baltalayınca rafa kalktı. Daha bir sürü etkinlik…
x13 adlı otomatik database editör yazılımı ise üzerinde en çok kafayı taktığım çalışması oldu.

Bu kadar uzun anlattığım sitesine girince, bütün bu şatafatlı sözlerin aksine son derece sade, direkt özet ve katılımcı olduğunu göreceksiniz. Tek istediğim şey arada şöyle renkli görseller koyması,

Şimdilerde ise yurtdışında ve Internet güvenliği üzerine çalışıyor.

Gelelim Pas’a

Youtube Kanalıma Abone Olun

https://www.youtube.com/suleymansonmez1?sub_confirmation=1

Podcast Kanalım

Hangi platformu kullanıyorsanız, birini seçip takip edebilirsiniz, aynı içeriğe erişeceksiniz.

Süleyman Sönmez'in Sessizliği

LinkedIn Ekleyin:

https://www.linkedin.com/in/suleymansonmez

Instagram Takip Edin:

https://www.instagram.com/suleymansonmez/

Facebook Takip Edin:

https://www.facebook.com/suleymansonmezofficial

Twitter Takip Edin:

https://twitter.com/ssonmez

Yazdığım E-Kitaplar - Satın Alın

https://play.google.com/store/books/author?id=S%C3%BCleyman+S%C3%B6nmez

Patreon ile destekleyin

https://www.patreon.com/suleymansonmez

Etiketler
STARBUL ROMANIM BASILDI! Haydi tıkla, oku ve maceraya katıl. STARBUL ROMANIM BASILDI! Haydi tıkla, oku ve maceraya katıl.

Süleyman Sönmez

Adım Süleyman Sönmez. Yıldız Teknik Üniv. Bilgisayar Programcılığı ve İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi olmak üzere iki üniversiteden mezun oldum. Sonrasında başladığım Uluslararası İşletme masterını terk edip hayata atıldım. Proje yöneticiliği, bilgisayar programcılığı, sistem analistliği, pazarlama / satış sonrası müşteri ilişkileri yöneticiliği, LEGO takım koçluğu, Web tasarımcılık, fotoğrafçılık, ISO9001:2000 kalite sistemleri sistem kuruculuğu ve iç denetimcilik, Teknoloji Okuryazarlığı müfredat yazarlığı, Bilgi İşlem Bölüm Başkanlığı, öğretmenlik, video düzenleme, Eğitim Teknolojileri Uzmanlığı gibi birbirinden farklı pek çok meslekte çalıştım. Bu kadar farklı iş neden? Dünyayı Da Vinci gibi yaşamak gerektiğine inanıyorum. Youtube kanalıma abone olarak takip ediniz. Youtube Web sitelerim: www.suleymansonmez.com , Büyükler Giremez Bana ulaşmak için lütfen ssonmez@gmail.com adresine eposta gönderin. Aşağıdaki simgelerden sosyal medya üzerinden takip edebilirsiniz. Twitter Instagram Linkedin Facebook

4 Yorum

 1. Pas alındı 🙂
  yazımızı da yazdık.

  Fakat 2 şey söylemek isterim.
  1. bu yazının ping i açık mı?
  2. firefox ile yorum yazamıyorum buraya?

 2. Sırayla.
  Başımı yaktın @sahip CSS uyumu diye şu anda saatlerdir hata ayıklıyorum. :)))) O yüzden bitsin cevap yazayım derken bu saat oldu.

  200 küsur site içi hatalı kodu en son 75 hataya indirdim. Uff! Ne dantel zorluğunda ama sana katılıyorum web tasarımcı uymalı standartlara.
  Pingi açık olmalı Worpress ile kapatmadım.

  Firefox ile neden yazılmadığını dostum yiğit ile didik didik kodları karıştırıp bulduk. Bir satır javascript IE de yorum yazdırırken FF da yazdırmıyormuş. Şu anda yazabilmen lazım. 🙂

 3. Ferruh’u yazarken çok duygulu hissettim. Onun adına ne denli mutlu olduğumu ve Türk insanı için ne çok şey yaptığını. İnsanın ondan ilham aldığını farkettim. Yazı böylece ortaya çıktı. Ferruh bana yazdığı e-mail’de okurken çok keyif aldığını belirtti. 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı