WordPress site sahibi iseniz sitede aradığınızda, site içinde ek bir sayfada sonuçların görüntülendiğini bilirsiniz. Bazılarımız Google’dan üç – beş kazanmak için bu aramanın yerine Google arama koymuşuzdur. Ancak o da sonuçları ayrı bir pencere açarak gösterir. Ziyaretçi siteden çıkar gider.
Bu yazıda sitenizin içinde açılan ve size para kazandıran site içi aramayı nasıl yapacağınızı anlatacağım.

aramadanpara1.jpg

Site içi aramayı Google’a bırakmak aslında sitenizin serverini de rahatlatan bir şeydir. Yani amaç mySQL veritabanına az sorgu gönderip, birim zamanda az meşgul etmektir. Hele de çok ziyaret edilen bir siteyseniz bu çok önem taşır. Aynı şekilde RSS yayınını Feedburner sitesine vermemizdeki ilk amaç bu. Sonra e-mail listesine üye olabilmek gibi özellikler geliyor.

ADIM BİR – GOOGLE ADSENSE’TEN KODLARI ALALIM

Site içi aramayla para kazanmak için ilk önce Google Adsense sayfanıza girip yeni bir reklam tanımlamaya başlayın. Türkçe menüyle anlatacak olursak:

“Reklamları Al > Arama için AdSense” sonra “Tek sayfa” ayarları seçip sayfada aşağı kaydırın. Şöyle bir yazı göreceksiniz:

Arama sonuçları sayfası açma

Arama sonuçlarınızın Google’da mı, yoksa kendi sitenizde mi açılacağını belirtin.
o Google sonuçlarını aynı sayfada aç
o Google sonuçlarını yeni bir sayfada aç
o Sonuçları sitemin içinde aç
Arama sonuçlarının görüntüleneceği URL’yi girin

İşte bize lazım olan 3. seçenek yani “Sonuçları sitemin içinde aç” . Onu tıkladığımızda sitemizin adı ve sonuna da örnek arama sayfamızın adresini giriyoruz.
Mesela bu site için ben şu adresi yazdım: http://www.gunesintamicinde.com/google-ara/.
Siz de benzer şekilde kullanın. http://www.sitenizinadı.com/google-ara/

Ayrıca site genişliğinizin 700px’den dar olması ihtimali varsa, hemen buradaki “Sonuçlar alanının genişliğini girin: ” kısmına 500px gibi bir alan girin. Eğer sayfanızdaki arama düğmesinde Google simgesi gözükmesin istiyorsanız Google logosunu kaldırmayı da seçin.

Böylece elinize bir arama kodu ve bulunanları göstereceğimiz sonuç kodu geçecek. İlk işimiz tamam.

ADIM İKİ – ARAMA SONUÇLARI ŞABLON SAYFASI YAPALIM

aramadanpara2.jpg

Şimdi gelelim WordPress’teki temamıza bu kodu yerleştirmeye. Bunun için hangi temayı kullanıyorsak onun “page.php” dosyasını bilgisayarımıza indirip yani kopyasını çıkarıp adını değiştiriyoruz. Adını “arama.php” koyuyoruz.

arama.php’yi Notepad’le açınca genelde “< d iv content ….” yazan bölümden sonra başlayan entry divlerini silip yerine Google arama “sonuç” kodlarını koyuyoruz. Yani aşağı yukarı yukarıdaki gibi görünüyor.

Aman dikkat! Önemli bir detay var. Arama.php’de yukarıdaki imajda en üstte görülen Template name kısmını / açıklama kodunu eklemeyi unutursanız, üçüncü adımda anlatacağım “Page Template” “Sayfa Şablonu” görünmüyor. Bazı eklentilerin kurulumlarında da bu mutlaka anlatılıyor. Ancak bizim için sayfanızın en üstüne bu kodları eklemek şart.
(Bu kodları elle yazmak zorunda değilsiniz size kolaylık 🙂 Buradan sağ tıklayıp kaydedin ve üst kısmı kendi arama.php sayfanıza ekleyin.)

arama.php’yi kaydedip template / tema sayfamızın klasörüne sitemize upload ile yüklüyoruz. Evet böylece 2. adım da bitti.

ADIM ÜÇ – SİTEDE SAYFA OLUŞTURALIM

aramadanpara3.jpg

Üçüncü adımda WordPress’e girip “Sayfa Oluştur/Yaz” açıyoruz ( Dikkat “Yeni Yazı” değil! 🙂 )

Yeni Sayfa başlığına “Site İçi Arama Sonuçları” diyoruz. Sağdaki “Sayfa Kısa İsmi”ne de yukarıda Google aramaya verdiğimiz “google-ara” yazıyoruz. Yine sağdaki “Sayfa Şablonu”nda biraz önce siteye yüklediğimiz “Arama”yı seçiyoruz. Böylece üçüncü adımda tamamlandı.

ADIM DÖRT – ARAMA KODU EKLEYİP PARA KAZANALIM !

Son adımda ise sitede nerede arama kutusunun görüneceğine karar veriyoruz. Google kuralları aynı sayfada 2 tane arama kutusundan fazlasına izin vermiyor. Zaten fazlası saçma oluyor. Ben genelde yazının en sonuna ve bir de sayfanın en üstüne ya da sağdaki sidebar denilen yan sütuna arama kutusu koymayı uygun buluyorum. Öyleyse Google’un size verdiği arama kodunu dilediğiniz yere yapıştırın.

Artık site içinde aramadan para kazanmaya başlayın 🙂

PLUGINLE / EKLENTİYLE OLMAZ MI?

WordPress harika, kod yazmayı sevmeyenlere çözüm çok. Bakın mightysearch plugin indirilip sisteminize yüklendiğinde ayarlarında Google’un bize verdiği iki kodu eklentinin kutularına yapıştırıyoruz. Nerede arama kutusu istiyorsak < !–mightysearch_form– > ve hangi sayfada sonuç istiyorsak da < !–mightysearch_result– > yazıyoruz. Oluyor bitiyor. (Sayfada görünsün diye kodlara fazladan boşluk verdim. Plugin sitesinden düzgün kodları alın lütfen)

Eklenti sitesi: mightysearch plugin

Not: Eğer birden fazla siteniz varsa ki benim var 🙂 Bu sayfanın en altında gördüğünüz gibi 3d gözlük, Mihrace ve Güneşin Tam İçinde siteleri gibi çoklu aratma da yaptırabilirsiniz. Bu da şık bir özellik. Bunu en baştaki Google Adsense arama kodlarında ek site URL leri kutularına ekleyerek yapıyoruz. En fazla 3 siteye izin veriyor.

Not 2: Hemen sayfanın aşağısındaki arama kutusuna bir şeyler yazıp sistemi deneyebilirsiniz. 🙂

Not 3: Bu yazıyı beğendiyseniz “alıntı” adı altında çalmayın, forumlara yollamayın, sağını solunu değiştirip yeniden yazmayın, kanunen sizi zor durumda bırakacak şeylere girişmeyin. İçerik tasdix sistemi ile korunmaktadır. Bunların yerine bu sayfayı anlatan bir paragraf yazıp sayfa adresine link verin. Teşekkürler ve emeğe saygı lütfen.

 
EPOSTA ABONELİĞİ İÇİN

Aşağıdaki formda e-posta adresinizi yazın, gelen e-postaya onay verin.


https://suleymansonmez.substack.com/
E-posta aboneliği için e-posta adresinizi eklemeniz, aşağıdaki konuları anlayıp izin verdiğiniz anlamına gelir.
Lütfen okuyunuz. Temel olarak, siteden (Güneşin Tam İçinde) ve yazardan (Süleyman Sönmez) e-posta bülten almaya izin vermek anlamını taşır. Bu iznin temeli: okunacak yazılar, izlenecek videolar, dinlenecek podcastlar, fotoğraflar, tanıtılacak ürün, kitap, site, uygulama, yapay zeka, eğitim, gezi, teknoloji, anket gibi içerikler ve kampanyalar olabilir. Bültenin içeriğinde, bülten sponsorunun ürün ve hizmetine ait bilgi, link ve banner yer alabilir. Bülten e-posta sistemi substack isimli dünyaca çok bilinen, güvenilir e-posta sistemi tarafından gönderilir. E-postalar yeni bir e-posta dağıtım sistemine geçmek dışında üçüncü şahıs ve şirketlerle paylaşılmaz. İşleyiş gereği yurtiçi ve yurtdışındaki server sistemlerinden hizmet verilebilir. Spam gönderilmez. İstediğiniz noktada, tek adımla her e-postanın en altındaki "Unsubscribe" seçilerek üyelikten çıkılır ve siz tekrar e-posta abonelik formuyla veya bülten sayfasında üye olana dek yeni e-posta almazsınız. İlginiz için teşekkür ederiz.


39 YORUMLAR

 1. İyi olur Ömer 🙂 $$$ .

  En azından arama yükü senin sunucudan çıkar ki bence bu bile çok iyi.

  Kampanyalar, tavsiyeettim siteleri güzel gidiyor sevinçle takip ediyorum.

 2. Tayfun beğendiğinize çok sevindim. Bloglar için yararlı bir çözüm olacak. Ayrıca bu sayfalara farklı şablon hazırlamanın da yöntemi. Yani metodoloji başka işlerde de kullanılabilir.

 3. Teşekkürler Süleyman Abi bir kaç denemede oldu 🙂 fakat googlenin arama kutusunu kullanmak istemiyorum sizin temanızda sağ menüdeki gibi orjinal arama kutusu ile olamazmı ?

 4. Arama kutusunu modifiye etmek Google AdSense sözleşmesine aykırı mıdır, değil midir, bu konuda bizi aydınlatırsan süper olur Süleyman abi.

 5. Barış güzel bir açıklama olmuş. Ben araştırmaya yetişememiştim buraya eklediğine sevindim. Ancak ilgili sayfada resmi ağızdan bir cevap yok, dikkatını çekerim. Sadece sanılar, tahminler var, Premium hesaplarla ilgili.

  Ayrıca temel yapı bozulmadıkça karışmadıklarını düşünüyorum. Belki binlerce yabancı sitede esnek şekilde kullanıldığını gördüm.

  Önemli olan arama sırasında aktarılan değişkenlerin, özellikle “hidden” tanımlı olanların hiç bozulmaması yani hile yapılmaması ve biz de yapmıyoruz. Çıkan sonuç sayfası da yine Google arama olduğunu net şekilde gösteriyor.

  Yani bu konu ile anlatılan yapı Google kurallarıyla herhangi bir sorun teşkil etmiyor.

 6. Ben bu konuda plugini uygulamak istedim ama kodları nereye eklemem gerektiğini bulamadım.

  < ! --mightysearch -- >

  yardımcı olur musunuz ?

 7. iyi güzel de şöyle birşey var, bazen arama yapıyorum sonuç çıkmıyor, aynı kelimeyle başka zaman arama yapıyorum sayfalar çıkıyor, galiba Google sitedeyse çıkıyo, yoksa sonuç yok! Nasıl olacak?

  (kelimeyi indexlenmiş sayfaların başlığından seçiyorum)

 8. Konu ile tam alakalı değil ama arama sayfası için “no index” “no cache” meta taglarının eklenmesi faydalı olurmu ?

 9. kardeş geçen yazmıştım buraya adsense banladı diye buraya bu yazıyı yazdıktan sonra 🙂

  Yeni adsensem kabul oldu.

  şanslı çıktım şimdi bunu yapabilirim

 10. Bunu yaptim ama arama yapıldığında
  Bad Request
  Your client has issued a malformed or illegal request.

  yazılı sayfa çıkıyor.

 11. teşekkür ederim ama ufak bir eksiklik var sanırım veya ben anlamadım. yardımcı olursanız sevinirim.

  ben wordpress aramasının yerine koymak istiyorum. sayfa oluşturduktan sonra o oluşturduğum sayfayı nereye, nasıl eklemeliyim?

 12. Türkçe Karakterlerde Arama Sonuçları Hatalı Çıkıyor, Nasıl Düzeltebiliriz, örneğin müslüm gürses gökhan özen yazınca ü ö harfleri hata veriyo ( ı ) harfi hariç bütün harfler sorunlu, yardımcı olurmusunuz.

 13. merhaba,
  once tesekkurler bu guzel ileti icin,
  butun dediklerini adim adim yaptim yalniz sonuc alamadim
  arama yapinca yine ayni sayfada kalir (anasayfa) 🙁
  son surum wordpress kullaniyorum, ve yeni sayfa olusturken sayfa kisa ismi diye birsey bulamadim dolaysiyla sayfanin asil ismini kullanim soyledir:

  http://saglikbul.turkiyya.com/?page_id=365

  gordugun gibi sayfa acilir, ama arama yapinca sayfa acilmiyor
  yardiminiza ihtiyacim var
  simdiden tesekkurler

 14. peki bu guzel bilgi icin tesekkur ederim. fakat google-ara?cx=partner-pub-
  seklinde adres satirinda devam eden, pub-id’yi nasil gizleyebiliriz acaba??
  bilgi verebilirseniz daha da sevinirim. tekrar tesekkur ederim.

 15. hocam sımdı bu tam olrak sıtenın normal aramasını ıptal edp google aramasını mı stede aktf edıyor

 16. Süleyman hocam acaba google sorunsalinda bir gelişme varmı.Tahminimce sizde hala ban vs sorun yoksa kullanıma acıkdır bu sistem.

SİZİN DÜŞÜNCENİZ NEDİR?

Yorumunuzu yazınız
İsminizi Yazınız