Makaleyi okumak yerine dinlemek ister misiniz?

 

Biliyorsunuz Google’un verdiği hizmetleri ilk kez duyar dener uzmanı olur sıkılmaya başlarken birden basınımız keşfeder öcü hikayeleri çıkarır. Mesela “Dünyanın en harika hizmeti Google Earth ile her kenti gezin, insanların yaşamlarını, bambaşka toprakları bulun” demek yerine “Google Earth ile askeri sırlar çalınıyor” dediler. “İyi de askeri uydular 70li yıllardan beri var ve çok daha hassas bilgiyi naklen zaten alıyorlar” demek kimsenin aklına gelmedi.

Sonra Youtube çıktı, dünyanın devrimiydi. Artık her konuda video bulunabiliyor ve insan herşeyi youtube'dan öğrenebiliyor. Dünya eğitim ve eğlence için de youtube kullanıyor. Bizde ise youtube demek bir tek şeye götürüyor. Ulu önderimize saygısızlık. Oysa milyarlarca video vardır sistemde ve içeriği akıllı deli herkes oluşturabilir. Aynı şekilde Facebook çıktı. Bizde uyduruk sayfalarla insanlara zarar verildiği haberleri yer aldı. Twitter Yalanları

Sonra Youtube çıktı, dünyanın devrimiydi. Artık her konuda video bulunabiliyor ve insan herşeyi youtube’dan öğrenebiliyor. Dünya eğitim ve eğlence için de youtube kullanıyor. Bizde ise youtube demek bir tek şeye götürüyor. Ulu önderimize saygısızlık. Oysa milyarlarca video vardır sistemde ve içeriği akıllı deli herkes oluşturabilir. Aynı şekilde Facebook çıktı. Bizde uyduruk sayfalarla insanlara zarar verildiği haberleri yer aldı.

Kısacası basınımız anlayıp çözmeden, telaşla felaket haberleri yazıyor sonra da işi öğrenince yeni bir hizmete saldırıyor. Peki şimdi sıradaki ne?
Elbetteki twitter 🙂

Twitter insanın o anda ne yaptığını anlattığı bir servis. Fikir aşırı basit. Yani “şu an yemek yiyorum” , “Maç izliyorum”,  “Kuğu Gölü Balesi’nde arka sıradan gösterinin sonunu anlatmaya çalışan şapşalı dinliyorum :)” gibi…

Twitter’ı basitçe anlatan eğlenceli video (Türkçe altyazılı)

Kaynak: http://dotsub.com/films/twitterin/index.php?autostart=true&language_setting=en_3068

Bu en başta sıradan gelen hizmet işin için sosyal network girince aniden değişiyor. Eğer 100 kişiyi takip ediyorsam o anlık yazdıkları bir anda zengin bir canlı içeriğe dönüşüyor.

Bununla ilgili ünlü bir öykü var. Bir kasabada çiftçilerin her yıl yaptığı yarışmada çok güçlü bir boğa bahse konuyor. Kilosunu doğru tahmin edene boğa hediye ediliyor. Herkes veterinerin, kasabın doğru bileceğini sanıyor. Oysa tek tek kişiler değil. Tüm kişilerin tahminlerinin ortalaması boğanın doğru kilosuna en yakın oluyor. Birleşik akıl yeterince iyi seçilmiş farklı bireylerden oluşma bir topluluk size müthiş bir ayna tutuyor.

Örnekleme teorisinin temelinde olan toplumu en iyi yansıtacak kitlenin farklı demografik yapılardan olması gerekiyor.

Evet kısacası çevreniz genişledikçe anlık olarak yapılan işler size inanılmaz bir toplum nabzı tutma yetisi kazandırıyor. Milli Maç oynanırken ve sonrasındaki gözlemler müthişti 🙂

Peki twitter yalanları da nedir? Basında hep anlatılan bir yararlılık öyküsü var. Batılı fotoğrafçı bir arap ülkesinde fotoğraf çekerken kalabalıkla beraber tutuklanıyor ve süratle cep telefonundan twitterına tutuklandığını yazıyor ve yolluyor. Bu hızlı mesaj twitterına düştüğünde tüm izleyicileri telefona sarılıp yetkili birimleri arıyor ve konsolosluklar aracılığı ile süratle hapisten kurtarılıyor.

Süper bir öykü değil mi? 🙂

İşte bu aralar yazılı basın twitterı sonunda keşfedince tahminen şöyle haberler yazılacak 🙂

Laf aramızda basılı medya mensuplarının bir kısmı maalesef Interneti ve blog yazarlarını rakip olarak algıladığı için pek çok Web servisini de kullanmıyor ve bununla övünüyorlar 🙂

TWITTER YALANLARI

 • Çek senet mafyası twitter kullanıyor. “Aslan” yazınca “tahsilat”, “civciv” yazınca “gözdağı”. Adres Google Maps üzerinden linkle veriliyor.
 • Artık çaycılar twitter kullanıyor marka saymıyor. Çay isteyen twitter’ına çay yazıyor. Çaycı kapıp geliyor ay sonunda sayıyor:)
 • Kalp krizi geçirirken twitterı’na telefonundan yazdı doktoru okudu kendi twitterına yazdı. Ambulans Google Mapsteki adrese gitti Bu bir twitter mucizesi!
 • Soymak istediği adamın twitter’ına abone olan hırsız, kurban dışarı çıktığını yazdığında evini soydu. Flash Flash Flash 🙂
 • Twitter ile kopya çeken öğrenciler yakalandı. Soruların cep telefonu ile sızdırıldığı anlaşıldı.
 • Twitter’ı hacklenen manken A.D (23) çok üzgün olduğunu küfürlü sözlerle ilgisi olmadığını açıkladı.
 • Twitterı’na yanlışlıkla uygunsuz site adresi yapıştıran adam işinden oldu.
 • Çalışma saatleri içinde twitter girişi yapan çalışanlardan ücret kesintisi gündeme geldi. Çalışanların cep telefonlarından Internete girmelerini engelleyen  “twitter blocker” adlı ürün yok satıyor.
 • Emniyet aranan suçluları twitterlarından yakaladı. “Eminönü vapur iskelesinde bekliyorum” yazan azılı soyguncu K.A.(38) kıskıvrak yakalandı.
 • Maliye Twitter’da vergi mükellefilerini takip edebileceğini bildirdi.  Rolex saat pırlanta satın aldığını yazan mükelleflerin vergi beyannemeleri inceleme altında.
 • Kocasının twitterında Ahmet’le toplantıdayız yazdığını gördükten sonra Ahmet’in twitterında evde uyuyorum yazdığını gördükten sonra öfke krizi geçiren kadın….
 • Twitter kapandı. Üyelerden birisi Twitter’ında A.O. adlı kişiye küfrettiği için avukatı aracılığıyla dava açan A.O. Twitter’ı süresiz kapattırdı. Twitter Türkiye’ye gelip vergi vermedikçe ve tüm dünyada istediğimiz mesajı silme yetkisi vermedikçe açılmayacağı belirtildi. Ayrıca yetkililer tüm dünyadaki tüm cep telefonlarının twitter’a giriş yetkisi taşıdığı için dünyadaki tüm telefonların kime ait olduklarının kendilerine 48 saat içinde yollanması için ihtiyatı tedbir koydu. Twitterın kapatılmasıyla  üye patlaması yapan ve yerli twitter da denen www.neyapiyon.com.tr arasında hiçbir çıkar ilişkisi olmadığı açıklandı.

Evet sizlerin uyduruk Twitter haberleri nasıl olur? Haydi bir cümle de siz bulun. Bekliyorum 🙂

STARBUL, Türkiye'de 100 yıllık sürede geçen baş döndürücü bir bilim kurgu roman. Starbul okumak için tıklayın

SİTEMİZE ABONE OLDUNUZ MU?