Süleyman Sönmez

Güneşin Tam İçinde

THEY LIVE! Yaşıyorlar!

They Live ! John Carpenter imzalı bir film. Dünyanın bir gözlükle nasıl değişebileceğini görmek isteyenler için ürpertici bir senaryo...

Makaleyi okumak yerine dinlemek ister misiniz?

 

“You think They’re people just like you. You’re wrong. Dead wrong”
“Diğer insanların senin gibi olduğunu düşünüyorsun. Yanılıyorsun. Hem de ölümüne yanılıyorsun.”

theylive1

Belki de bu filmin en garip yanı benim gidipte en baştaki sıkıcı ve sıradan olayları sabırla izlemeye devam etmem oldu. 🙂

Gerçekten ilginç bir sabırla, yarım saat basit bir adamın, basit hayat mücadelesini izledim. Ama sonra nefes kesen bir değişim yaşadım ve öyle doğal, öyle garip bir değişim ki ensemdeki tüylerin bile ürperdiğini hissettim. Kurgu deyip geçemeyeceğim kadar titiz, bir o kadar da anlaşılırdı. Mesaj doğruydu. They live we sleep / Onlar yaşıyor biz uyuyoruz.

1988 yapım tarihli film John Carpenter imzalı. Bu adamı nereden tanıyorum isim yabancı değil diye düşünüyorsanız haklısınız. http://www.imdb.com/name/nm0000118 adresinden tüm filmografisine bakabilir veya kendi resmi sitesinde gezinebilirsiniz (http://www.theofficialjohncarpenter.com )

johncarperterKısaca hatırlatayım John Carpenter, Stephen King’in bir çok filminin, Escape forum N.Y. gibi unutulmaz bir filmin, Küçük Çin’de Büyük Bela ve Starman dizilerinin unutulmaz yönetmeni, aynı zamanda yazar, aktör ve müzisyen. İşte her parmağında bir marifet olan harika adamlardan biri.
Bu filmi diğer filmlerine göre daha doğal, sanki kimse ondan kalıba girmesini ve belli bir formata uymasını istememiş, o da kovboy tipli kahramanı Nada ve ucuz bir güneş gözlüğü ile dünyanın en iyi bilim kurgularından birini çekmiş.

theylive3
theylive3b
Konu nasıl? Açıkçası filmlerin de kitapların da konularını anlatmak, şaşırma duygusunun verdiği o derin duyguyu bitiriyor.

Kimileri vardır “6.hissi izlemedin mi?” der “Hani canım şu adamın aslında…” derler ve (dikkat edin ben demedim) filmin sonunu söyleyip izlenmez hale getirirler.

theylive6

Bu filmi anlatmayacağım. Gerçekten anlatmayacağım. Sizin hakkınızı yemeyeceğim. Ama biraz olsun sözüme güveniyorsanız, harcadığınız her dakikaya değecek ve siz de filmin kahramanı arkadaşını nasıl 25 dakika boyunca gözlüğü takıp dünyayı görsün diye dövüyorsa (dünyanın en uzun ve en uzatılmış dövüş sahnesi artık gülmeye başlıyorsunuz), bu filmi izlettirmek için etrafınızda bulduğunuz herkese uzanacaksınız.

Aşağıda kısa bir fragmanı izleyebilirsiniz. (Bana kalırsa bunu da izlemeyin filmi bulun derim ama)


 

theylive4

theylive5

Kaynakça:

https://theofficialjohncarpenter.com/they-live/

http://www.theofficialjohncarpenter.com/pages/themovies/tl/tl.html

http://sozluk.sourtimes.org/show.asp?t=they+live

http://www.imdb.com/title/tt0096256/

http://www.imdb.com/name/nm0000118

 

theylive7

Dostunuza önereceğiniz bir yazıysa lütfen paylaşın:
 

İstanbul'un geleceğinde müthiş bir polisiye maceraya katılmaya hazır mısınız?

Starbul
https://www.kitapyurdu.com/kitap/starbul/546488.html


Beyinlere implant çip yerleştirildiğinde yaşam nasıl olacak? İnsanlara kendi iç sesleri kadar yakın olan “Fısıltı” adlı yapay zekâ neler yapabilmemizi sağlayacak?
Yaşanan her şeyin deneyim olarak yüklendiği yeni sosyal medya “Humanetey”, nasıl bağlar kurmamızı sağlayacak?

Zeynep, yüzyılın sonundaki dünyada, bugünkünden çok farklı bir İstanbul’da yaşayan genç bir annedir. Beklenmedik bir kazayla hayatı paramparça olur. Suçluları aramak için çıktığı yolda, karşılaştığı sıra dışı insanları ve olayları çözdükçe büyük bir bulmacanın içinde olduğunu fark eder.

* İstanbul’un son taksi şoförü
* Dünyayı Yöneten Yapay Zeka
* “İstanbul Yüz Bin Drone Savaşı” kahramanı Yüzbaşı
* Ölümün ötesini gören ressam
* Mesih’i arayan hacker
* Sosyal medya fenomeni ünlü bir dalgıç
* Robotların camisinden bir imam
* Yükseltilmiş İnsanlar
* Son İnsan Başkan
* Geleceği şekillendiren bilim insanı ve
* Binbir yüzlü katil...

İstanbul’un dev gökdelenlerinde, su ve yer altı kentlerinde, Serbest Bölge’de yol alın. Tümünün yaşamlarını bağlayan yüzyıllık olay örgüsünde, nefes kesen, dozu adım adım yükselen STARBUL macerasına katılın.

Starbul Kitabın Resmi Sitesi:
www.starbul.comDetaylı bilgi:
https://www.gunesintamicinde.com/starbul-yildiz-zeka-romanim-basildi/

2 thoughts on “THEY LIVE! Yaşıyorlar!

  1. Üç gün önce 1 tekrar daha izlemiş olduktan sonra bu yazı ile karşılaşmak çok ilginç geldi açıkcası. Gayet güzel yazmışsın ellerine sağlık 🙂
    Bu pek adı duyulmamış filmi -ki bana bahsetmenden önce ben de duymamıştım- herkese yoğun ısrar ile tavsiye ederim…

  2. They Live filiminde benim en sevdiğim sahne, elemanın taktığı gözlükle, reklam panolarına ve televizyona ve dergilere ve paraya bakması, görünenin ardındakini görmesi…. Yani tüm bu şeylerin asıl mesajına vakıf olması… Bu mesajlar: İtaat et, tüket, otoriteyi sorgulama, teslim ol… türünden şeyler. Ve paraya bakınca da, onun üstünde, “Bu senin tanrın” yazdığı görülüyor. Bu film, kapitalist sistemi gayet iyi anlatıyor –insana çok değer veriyor görünüp hiç değer vermeyen, ona düşman olan bu sistemi… Ama kapitalist sınıfın yerine, uzaylıları geçirmiş.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir