Bilgisayar ve WebGünlük Yaşam

Yeni Güvenlik Açığımız, Spam Gönderen Büyük Şirketlerimiz

Makaleyi dinlemek ister misiniz?

 

Bir süredir kurtulamadığımız bir durum var. Bir bankaya müşteri olarak, telekom firmasına, internet aboneliğine başvuran kişi sizin emailinizi yazıyor yanlışlıkla. İlgili kurum ise hiç bir denetim veya onaylama yapmadan aynen sizi üye yapıyor ve o kişinin tüm özel hayatı size geliyor. Bu nasıl oluyor ve kimlerden en çok geliyor?

Soyadım Sönmez olduğundan gmail üstünde kullandığım emaili kullanmak isteyen çok kişi var. Onlar elbette aynı emaili alamıyor ve bazı harfleri ekleyip üye oluyorlar. Sonra ülkemizin gerçekten büyük kuruluşlarına gidiyorlar. Bir form dolduruyorlar. O forma hatalı şekilde benim ya da sizin emailinizi yazıyorlar.

Sonra bir bakıyoruz kişinin detaylı faturası bizde, otel rezarvasyonu bizde, en kötüsü özel hayatını olduğu gibi ortaya seren Kredi Kartı ekstresi bizde, bireysel emeklilikleri, elektrik faturası, online uçak bileti aklınıza ne gelirse.

En garibi ise evlenmek isteyenlere fotoğrafçı ayarlayan bir siteydi. 🙂 Gelen kutumda bir teklif…

İş böyle olunca ne yapacaksınız. O firma ile siz de çalışıyorsanız, Spam / İstenmeyen olarak işaretleyemezsiniz. Size gelen emailler de elenir.

nasilolmali

Peki bu işin doğrusu nedir? Bu büyük kurumlar ne yapmalılar?

Doğrusu çok basit. Dünya devlerinin yaptığı gibi Twitter’a, Facebook’a üye olurken olduğu gibi size bir email yollarlar. Derler ki “Bu email hesabının sahibi sizseniz doğrulama linkine tıklayınız.”
Ancak ondan sonra size email yollarlar.

Bunu yapmadıklarında ne oluyor? Başka insanların hayatları bazen tapuları, kimlik fotokopileri kredi ihtiyaçları, geciken fatura bildirimleri akın akın bizlere geliyor.

En acıklısı bunu telekom firmalarının yapması. Arkadaş sizin işiniz internet.
Email doğrulaması yapılmamış, izni alınmamış bir email kutusuna email yağdırmanın spam olduğunu ve suç olduğunu bilmiyor musunuz? Çok mu zor email doğrulaması yapmanız.

Hatta Teknosa’dan gelen email felaket kişinin cep telefonu ve parolası geliyor. Ya o parolayı başka başka hizmetlerde kullanıyorsa yaşanacak sorunları düşünebiliyor musunuz?

EMAİL DOĞRULAMASI YAPMADAN GÖNDERMEYE DEVAM EDEN FİRMALARA ÖRNEKLER

  • TTNET
  • GARANTİ BANKASI
  • VAKIF EMEKLİLİK
  • TEKNOSA
  • ANADOLU HAYAT EMEKLİLİK
  • DEVLET OPERA VE BALESİ
  • ZİRAAT BANKASI
  • SİGORTAM.NET
  • İŞKUR

Pekala bu firmaları buradan örnek emailler ile sunuyorum. (Kişi isimlerini gizliyorum özellerini korumak amacıyla)

TTNET

Telefonla defalarca görüştüm. Sosyal medya ile defalarca uyardım. Çözdük dediler. Çözülmedi. Halen emailler geliyor da geliyor. Faturalar. Çünkü email doğrulama sistemine geçmediler.

Aşağıdaki görüntünün orijinali saklıdır.

ttnet

ttnet2

GARANTİ BANKASI

garanti

garanti ekstre

 

VAKIF EMEKLİLİK

vakif

TEKNOSA

teknosa

ANADOLU HAYAT EMEKLİLİK

anadoluhayatemeklilik

DEVLET OPERA VE BALESİ

devletoperavebalesi

SİGORTAM.NET

sigortam

İŞKUR

iskur

 

Youtube Kanalım

https://www.youtube.com/suleymansonmez1?sub_confirmation=1

Podcast Kanalım

Hangi platformu kullanıyorsanız, birini seçip takip edebilirsiniz, aynı içeriğe erişeceksiniz.

Süleyman Sönmez'in Sessizliği

LinkedIn Ekleyin:

https://www.linkedin.com/in/suleymansonmez

Instagram Takip Edin:

https://www.instagram.com/suleymansonmez/

Facebook Takip Edin:

https://www.facebook.com/suleymansonmezofficial

Twitter Takip Edin:

https://twitter.com/ssonmez

Yazdığım E-Kitaplar - Satın Alın

https://play.google.com/store/books/author?id=S%C3%BCleyman+S%C3%B6nmez

Patreon ile destekleyin

https://www.patreon.com/suleymansonmez

Etiketler

Süleyman Sönmez

Adım Süleyman Sönmez. Yıldız Teknik Üniv. Bilgisayar Programcılığı ve İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi olmak üzere iki üniversiteden mezun oldum. Sonrasında başladığım Uluslararası İşletme masterını terk edip hayata atıldım. Proje yöneticiliği, bilgisayar programcılığı, sistem analistliği, pazarlama / satış sonrası müşteri ilişkileri yöneticiliği, LEGO takım koçluğu, Web tasarımcılık, fotoğrafçılık, ISO9001:2000 kalite sistemleri sistem kuruculuğu ve iç denetimcilik, Teknoloji Okuryazarlığı müfredat yazarlığı, Bilgi İşlem Bölüm Başkanlığı, öğretmenlik, video düzenleme, Eğitim Teknolojileri Uzmanlığı gibi birbirinden farklı pek çok meslekte çalıştım. Bu kadar farklı iş neden? Dünyayı Da Vinci gibi yaşamak gerektiğine inanıyorum. Youtube kanalıma abone olarak takip ediniz. Youtube Web sitelerim: www.suleymansonmez.com , Büyükler Giremez Bana ulaşmak için lütfen ssonmez@gmail.com adresine eposta gönderin. Aşağıdaki simgelerden sosyal medya üzerinden takip edebilirsiniz. Twitter Instagram Linkedin Facebook

2 Yorum

  1. hocam çok güzel bir konuya değinmişsiniz aynı konudan müzdaribim araştırıyordum sitenizi gördüm yazılarınızda bir o kadar güzel teşekkür ederim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı