Bilim Teknik (Şubat 2004 sayısı ) aracılığıyla öğrendiğim bir konuyu sizlerle paylaşmak istiyorum. Bildiğiniz gibi Internet üzerinde ticareti baltalayan en önemli sorun kolay ve güvenilir bir ödeme aracının hala bulunamamış olması. Özellikle küçük meblağlı ödemelerde kredi kartını kullanmak komisyonların işi pahalıya getirmesi yüzünden tercih edilir olmuyor.

Diyelim bir siteniz var ve bu sitede bir hizmet yada ürün veriyorsunuz. Bu işten para kazanmak istiyorsunuz. Ziyaretçilerden çok ufak bir ücret almak istiyorsunuz. Artık bunun için yeni bir fikir hizmetimize girmek üzere.

Amerika’da MIT’den 2 bilimadamı Peppercoin(Parabiber) isimli bir ödeme sistemi buluyor ( Kelimenin aslı İngiliz yasalarına göre en küçük ödeme meblağının bir karabiber tanesi olmasından çıkıyor)
Bu sistemde kullanıcı ödemelerini Peppercoin ile yapıyor. Bu Peppercoinleri aldığı firma (bizdeki akbil doldurmak gibi) alışveriş adedi diyelim 100 adet olunca müşteriye fatura kesip bir kerede Kredi Kartı ile ücret talep ediyor. Alıcı güvenilirliği belirsiz 100 site yerine sadece birtek siteye kredi kart numarasını veriyor.

Satıcı ise kendisinden yapılan bu alışverişin tutarını Parabiber firmasından talep ediyor.
Sanal Kart’tansa büyük bir farkı var. İşin asıl satıcı açısından bakılan kısmı bir kredi kartı ile işlem yapıldığında, kredi kartı şirketi bir komisyon alıyor. Yani siz hangi kartla alışveriş yaparsanız yapın mağaza veya e-shop sahibi satıştan belli bir komisyon veriyor.

Ancak sözkonusu alışveriş çok düşük meblağlı olduğunda komisyon kuralları altüst oluyor. Astarı yüzünden pahalıya çıkıyor. Parabiberde 100 satışta tek komisyon ödeniyor. Büyük ihtimalle -bu kısımdan emin değilim- parabiber firması da bu komisyonu satıcı tüm e-shoplara bölüştürüyor.
Farkı burada. O nedenle Sanal Kart olayını sadece güvenlik bazlı bir çözüm olarak farklı değerlendirmek lazım

Şimdilerde MP3 indirme, fotoğraf ve diğer küçük hizmetler için deneme çalışmaları başlamış.

Detaylı bilgi için : http://www.peppercoin.com

TAKİP İÇİN : Yazdığım Kitaplar | Youtube | Twitter | InstagramSİZİN DÜŞÜNCENİZ NEDİR?

Yorumunuzu yazınız
İsminizi Yazınız