z_ARŞİV YAZILAR

Parabiber | Peppercoin

Makaleyi dinlemek ister misiniz?

 

Bilim Teknik (Şubat 2004 sayısı ) aracılığıyla öğrendiğim bir konuyu sizlerle paylaşmak istiyorum. Bildiğiniz gibi Internet üzerinde ticareti baltalayan en önemli sorun kolay ve güvenilir bir ödeme aracının hala bulunamamış olması. Özellikle küçük meblağlı ödemelerde kredi kartını kullanmak komisyonların işi pahalıya getirmesi yüzünden tercih edilir olmuyor.

Diyelim bir siteniz var ve bu sitede bir hizmet yada ürün veriyorsunuz. Bu işten para kazanmak istiyorsunuz. Ziyaretçilerden çok ufak bir ücret almak istiyorsunuz. Artık bunun için yeni bir fikir hizmetimize girmek üzere.

Amerika’da MIT’den 2 bilimadamı Peppercoin(Parabiber) isimli bir ödeme sistemi buluyor ( Kelimenin aslı İngiliz yasalarına göre en küçük ödeme meblağının bir karabiber tanesi olmasından çıkıyor)
Bu sistemde kullanıcı ödemelerini Peppercoin ile yapıyor. Bu Peppercoinleri aldığı firma (bizdeki akbil doldurmak gibi) alışveriş adedi diyelim 100 adet olunca müşteriye fatura kesip bir kerede Kredi Kartı ile ücret talep ediyor. Alıcı güvenilirliği belirsiz 100 site yerine sadece birtek siteye kredi kart numarasını veriyor.

Satıcı ise kendisinden yapılan bu alışverişin tutarını Parabiber firmasından talep ediyor.
Sanal Kart’tansa büyük bir farkı var. İşin asıl satıcı açısından bakılan kısmı bir kredi kartı ile işlem yapıldığında, kredi kartı şirketi bir komisyon alıyor. Yani siz hangi kartla alışveriş yaparsanız yapın mağaza veya e-shop sahibi satıştan belli bir komisyon veriyor.

Ancak sözkonusu alışveriş çok düşük meblağlı olduğunda komisyon kuralları altüst oluyor. Astarı yüzünden pahalıya çıkıyor. Parabiberde 100 satışta tek komisyon ödeniyor. Büyük ihtimalle -bu kısımdan emin değilim- parabiber firması da bu komisyonu satıcı tüm e-shoplara bölüştürüyor.
Farkı burada. O nedenle Sanal Kart olayını sadece güvenlik bazlı bir çözüm olarak farklı değerlendirmek lazım

Şimdilerde MP3 indirme, fotoğraf ve diğer küçük hizmetler için deneme çalışmaları başlamış.

Detaylı bilgi için : http://www.peppercoin.com

Youtube Kanalıma Abone Olun

https://www.youtube.com/suleymansonmez1?sub_confirmation=1

Podcast Kanalım

Hangi platformu kullanıyorsanız, birini seçip takip edebilirsiniz, aynı içeriğe erişeceksiniz.

Süleyman Sönmez'in Sessizliği

LinkedIn Ekleyin:

https://www.linkedin.com/in/suleymansonmez

Instagram Takip Edin:

https://www.instagram.com/suleymansonmez/

Facebook Takip Edin:

https://www.facebook.com/suleymansonmezofficial

Twitter Takip Edin:

https://twitter.com/ssonmez

Yazdığım E-Kitaplar - Satın Alın

https://play.google.com/store/books/author?id=S%C3%BCleyman+S%C3%B6nmez

Patreon ile destekleyin

https://www.patreon.com/suleymansonmez

Etiketler
STARBUL ROMANIM BASILDI! Haydi tıkla, oku ve maceraya katıl. STARBUL ROMANIM BASILDI! Haydi tıkla, oku ve maceraya katıl.

Süleyman Sönmez

Adım Süleyman Sönmez. Yıldız Teknik Üniv. Bilgisayar Programcılığı ve İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi olmak üzere iki üniversiteden mezun oldum. Sonrasında başladığım Uluslararası İşletme masterını terk edip hayata atıldım. Proje yöneticiliği, bilgisayar programcılığı, sistem analistliği, pazarlama / satış sonrası müşteri ilişkileri yöneticiliği, LEGO takım koçluğu, Web tasarımcılık, fotoğrafçılık, ISO9001:2000 kalite sistemleri sistem kuruculuğu ve iç denetimcilik, Teknoloji Okuryazarlığı müfredat yazarlığı, Bilgi İşlem Bölüm Başkanlığı, öğretmenlik, video düzenleme, Eğitim Teknolojileri Uzmanlığı gibi birbirinden farklı pek çok meslekte çalıştım. Bu kadar farklı iş neden? Dünyayı Da Vinci gibi yaşamak gerektiğine inanıyorum. Youtube kanalıma abone olarak takip ediniz. Youtube Web sitelerim: www.suleymansonmez.com , Büyükler Giremez Bana ulaşmak için lütfen ssonmez@gmail.com adresine eposta gönderin. Aşağıdaki simgelerden sosyal medya üzerinden takip edebilirsiniz. Twitter Instagram Linkedin Facebook

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı