Süleyman Sönmez

Güneşin Tam İçinde

Parabiber | Peppercoin

Makaleyi okumak yerine dinlemek ister misiniz?

 

Bilim Teknik (Şubat 2004 sayısı ) aracılığıyla öğrendiğim bir konuyu sizlerle paylaşmak istiyorum. Bildiğiniz gibi Internet üzerinde ticareti baltalayan en önemli sorun kolay ve güvenilir bir ödeme aracının hala bulunamamış olması. Özellikle küçük meblağlı ödemelerde kredi kartını kullanmak komisyonların işi pahalıya getirmesi yüzünden tercih edilir olmuyor.

Diyelim bir siteniz var ve bu sitede bir hizmet yada ürün veriyorsunuz. Bu işten para kazanmak istiyorsunuz. Ziyaretçilerden çok ufak bir ücret almak istiyorsunuz. Artık bunun için yeni bir fikir hizmetimize girmek üzere.

Amerika’da MIT’den 2 bilimadamı Peppercoin(Parabiber) isimli bir ödeme sistemi buluyor ( Kelimenin aslı İngiliz yasalarına göre en küçük ödeme meblağının bir karabiber tanesi olmasından çıkıyor)
Bu sistemde kullanıcı ödemelerini Peppercoin ile yapıyor. Bu Peppercoinleri aldığı firma (bizdeki akbil doldurmak gibi) alışveriş adedi diyelim 100 adet olunca müşteriye fatura kesip bir kerede Kredi Kartı ile ücret talep ediyor. Alıcı güvenilirliği belirsiz 100 site yerine sadece birtek siteye kredi kart numarasını veriyor.

Satıcı ise kendisinden yapılan bu alışverişin tutarını Parabiber firmasından talep ediyor.
Sanal Kart’tansa büyük bir farkı var. İşin asıl satıcı açısından bakılan kısmı bir kredi kartı ile işlem yapıldığında, kredi kartı şirketi bir komisyon alıyor. Yani siz hangi kartla alışveriş yaparsanız yapın mağaza veya e-shop sahibi satıştan belli bir komisyon veriyor.

Ancak sözkonusu alışveriş çok düşük meblağlı olduğunda komisyon kuralları altüst oluyor. Astarı yüzünden pahalıya çıkıyor. Parabiberde 100 satışta tek komisyon ödeniyor. Büyük ihtimalle -bu kısımdan emin değilim- parabiber firması da bu komisyonu satıcı tüm e-shoplara bölüştürüyor.
Farkı burada. O nedenle Sanal Kart olayını sadece güvenlik bazlı bir çözüm olarak farklı değerlendirmek lazım

Şimdilerde MP3 indirme, fotoğraf ve diğer küçük hizmetler için deneme çalışmaları başlamış.

Detaylı bilgi için : http://www.peppercoin.com

Dostunuza önereceğiniz bir yazıysa lütfen paylaşın:
 

İstanbul'un geleceğinde müthiş bir polisiye maceraya katılmaya hazır mısınız?

Starbul
https://www.kitapyurdu.com/kitap/starbul/546488.html


Beyinlere implant çip yerleştirildiğinde yaşam nasıl olacak? İnsanlara kendi iç sesleri kadar yakın olan “Fısıltı” adlı yapay zekâ neler yapabilmemizi sağlayacak?
Yaşanan her şeyin deneyim olarak yüklendiği yeni sosyal medya “Humanetey”, nasıl bağlar kurmamızı sağlayacak?

Zeynep, yüzyılın sonundaki dünyada, bugünkünden çok farklı bir İstanbul’da yaşayan genç bir annedir. Beklenmedik bir kazayla hayatı paramparça olur. Suçluları aramak için çıktığı yolda, karşılaştığı sıra dışı insanları ve olayları çözdükçe büyük bir bulmacanın içinde olduğunu fark eder.

* İstanbul’un son taksi şoförü
* Dünyayı Yöneten Yapay Zeka
* “İstanbul Yüz Bin Drone Savaşı” kahramanı Yüzbaşı
* Ölümün ötesini gören ressam
* Mesih’i arayan hacker
* Sosyal medya fenomeni ünlü bir dalgıç
* Robotların camisinden bir imam
* Yükseltilmiş İnsanlar
* Son İnsan Başkan
* Geleceği şekillendiren bilim insanı ve
* Binbir yüzlü katil...

İstanbul’un dev gökdelenlerinde, su ve yer altı kentlerinde, Serbest Bölge’de yol alın. Tümünün yaşamlarını bağlayan yüzyıllık olay örgüsünde, nefes kesen, dozu adım adım yükselen STARBUL macerasına katılın.

Starbul Kitabın Resmi Sitesi:
www.starbul.comDetaylı bilgi:
https://www.gunesintamicinde.com/starbul-yildiz-zeka-romanim-basildi/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir