Son zamanlarda okuduğum en etkileyici kitaplardan birisini tanıtmak istiyorum. Klon, sarsıcı bir öyküsü olan ve alıştığımız klonlama öykülerine benzemeyen bir roman.

Son zamanlarda okuduğum en etkileyici kitaplardan birisini tanıtmak istiyorum. Klon, sarsıcı bir öyküsü olan ve alıştığımız klonlama öykülerine benzemeyen bir roman. Klon,Roman,Bilimkurgu Klon | Sıradışı Bir İntikam Öyküsü | Kevin Guilfoile

Genetik bilimi gün geçtikçe ilerliyor. Bir insanın DNA yapısının aynısını taşıyan bebeklerin üretilebileceğini biliyorsunuz. Hayvan klonlama örneklerinden Dolly kopyalandığından beri seneler oluyor.
(Klonlarla ilgili yazdığım popüler kültürdeki klonlarla ile ilgili eğlenceli bir yazıyı okuyup dönebilirsiniz http://www.gunesintamicinde.com/dolly-yununden-kazak-klon-sutunden-yogurt/ )

Peki kitap neyi anlatıyor? Genetik doktoru olan bir baba, Doktor Davis Moore, çocuk sahibi olamayan veya ırsi olarak kötü bir hastalığı genlerinde taşıdıkları için çocuklarına aktarmak istemeyen ailelere klon bebekler sağlıyor. Tüp bebek yönteminde olduğu gibi annenin hamile kalmasını sağlıyor. Bebeğin oluşması için hücreleri de o anda ölmüş olan bağışçılar veriyor. Gelecek bir zamanın olasılıklarına bakar gibiyiz. Dünyada klonlama çalışmaları çoğunlukla yasakken, kitapta serbest. Ancak toplumun bir kısmı bu olaydan hiç hoşlanmıyor. Dini inanışlarla ya da başka sebeplerle karşılar. Karşı olan bir grup var ki, oldukça radikal. İşi kökünden çözerek klonlama yapan doktorları öldürüyor, yaralıyor, ailelerini tehdit edip vazgeçiriyorlar.

Bu roman atmosferinde dünyalar güzeli ve çok sevilen doktorun kızı var.

51uBe2dmXKL

Birazdan anlatacağım sayfalar, romandan çeşitli bilgiler verecek. Siteyi sürekli takip ediyorsanız bir kitabı tamamen anlatmadığımı ve genelde okuyacak kişilere ön bilgi verip şimdilik gönderdiğimi, kitabı okuduktan sonra bu noktadan aşağıdaki kısmı okuyup devam etmelerini ve görüşlerini paylaşmalarını istediklerini rica ettiğimi biliyorsunuz. Öyleyse okuyacak olanlar sayfayı kapatabilir 🙂 Hangi yazar okurunu gönderir? Sizi ne çok sevdiğimi ve okuma zevkinize saygı duyduğumu bilin. 🙂

*
*
*
*
*
*
*
*
Halen Gitme Şansınız var!
*
*
*
*
*
*
*
*
*
*
*
Ve kız hunharca öldürülür. Doktor ve ailesi genç kızlarının ölümü ile kahrolur şoka girerler. Polis araştırmalarını senelerce sürdürür. Fakat katili bulamazlar. Kasabadan birilerinden şüphelenilmektedir ama kim? veya belki yoldan geçen psikopat bir serseridir ama kim? Doğruyu söylemek gerekirse polisin elinde kesin hiçbir bilgi yoktur. Evet bunlar kitabın hemen başında oluyor. Yeni kitabı pek anlatmış değilim.

Kendi kendime durdum bu kadarlık bölümü okuduktan sonra ve dedim ki, “Süleyman maalesef konu çok banal. Şimdi bu doktor gider, ölmüş kızını klonlar. Kız çılgın bir şekilde farklı çıkar. Olay Stephen King’in Hayvan Mezarlığı‘ndan beter bir hale gelir. Yazık oldu kitaba” dedim. Evet inanın bunu dedim ve çok pişmanım 🙂 Yanıldım arkadaşlar… Olayların gidişatı hiç öyle değilmiş.

Dikkat! Ciddi şekilde kitap hakkında bilgi veren bir cümleler silsilesine hazır olun!
Sonra okumaya devam ettim ve tek kelimeyle şok oldum. Hayır, acılı doktor babanın planı bu değildir. Zalimce görünecek müthiş bir plan yapmıştır. Sıkı durun: Bir türlü yakalanamayan, kızının katilinden kalan DNA kalıntılarından bir kopyasını oluşturmaya karar verir. Bu klonu hiçbir şeyden haberi olmayan bir aileye verecektir. Onlar başka bir bağışçının genleri olduğunu düşünürken çocuk adım adım büyüyecek ve doktor kızının katilinin yüzüne tanıyacağı güne dek sessizce bakacaktır.

Evet etkilendiniz mi? Ben çok etkilendiğimi ürperdiğimi açıkça söyleyeceğim. Kimi entelektüel abilerimiz gibi hiçbir şeyi beğenmeyen, tepeden bakan bir üsluptan hoşlanmıyorum. Kitaplarda okutan ya konunun çarpıcılığı, ya anlatım dilinin zenginliği ya da kitabın reklamlarla o denli popüler olması sonucu hissettiğiniz merak duygusu. New York Times eleştirmeni bile “Frankenstein’in Canavarı” kitabına gönderme yaparak yazarı kategorize etmeye çalışmış ki, büyük haksızlık. Doktorun iç çekişmelerini okurken onun çılgın bir doktor değil, sadece acıdan yüreği dağlanan bir baba olduğunu da anlıyoruz. Tartışmalar son derece zalimce ve bir düşmanınızın söyleceği kadar dürüstçe. Biliyorsunuz sadece gerçek dostlar ve düşmanlar doğruyu söyler.

Bu kitabı bana sevdiren yazarın hile yapmaması, zekice ve her an yeni bir olay zincirine girecek kadar cesur olması. Bir başka yazar, kitabın yarısına dek babanın kızı kopyalayacağına inanmamıza yol açacak cümleler sarf ederdi. Ve size anlattığım bu kısım yine sadece başlangıç. Olayların gelişimi ve süreçte, karakterlerin dünya görüşleri oldukça güçlü verilmiş. Üstelik, konu sürekli süpriz yapıyor bir türlü çözemiyorsunuz ve sonraki çözüm sizi iki kez düşündürüyor.

Tek hoşuma gitmeyen ise ayrıntılardaki azlıktı. Mesela bir karakterin nasıl göründüğünü, kitabın ortasında öğrendiğinizde “Aaa o Afrika kökenli Amerikalı mıymış? (zenci demek hakaret oluyor artık) diyebiliyorsunuz.

Son zamanlarda okuduğum en etkileyici kitaplardan birisini tanıtmak istiyorum. Klon, sarsıcı bir öyküsü olan ve alıştığımız klonlama öykülerine benzemeyen bir roman. Klon,Roman,Bilimkurgu Klon | Sıradışı Bir İntikam Öyküsü | Kevin Guilfoile

Ayrıca kitaptaki bilimsellik tam dozunda. Bilgisayar teknolojileri ile Internetin farklı gözle anlatımı, en çok da sanal dünyalar ise mükemmel diyebilirim. Kitap Amerika’da 2005’te yayınlanmış ama “Konuyu dün yazdı deseler” inanırsınız. Özellikle “Second Life” adındaki site sık sık aklıma geldi okurken kitabı. (http://tr.wikipedia.org/wiki/Second_Life) Yazarın bu sistemi anlatışına hayranlık duydum. Bunca senelik bilgisayar uzmanı olduğum halde kullanım şeklinde bu tür ayrıntılar kurgulanabileceğini hayal etmemiştim. Zaten kitabın orijinal adı olan Cast of Shadow da filmin içindeki bu “Gölge Dünya” denilen sanal alemden geliyor.

Kitap çocuklara göre değil zaten anlamışsınızdır. Şiddet ve cinsellik de içeriyor, işlenen suçu ve korkunçluğunu anlatabilmek için bunu belirtmeliyim. Ancak insanın gözüne sokarcasına veya aşırı dozlarda değil. Konunun gereği ve olayların seyri o şekilde gittiği için. Daha çok bir sırdaşınızla hayattaki sorunları veya yaşanan korkutucu olayları konuşurken olduğu kadar.

Biraz da yazara bakalım. Kevin Guilfoile

Son zamanlarda okuduğum en etkileyici kitaplardan birisini tanıtmak istiyorum. Klon, sarsıcı bir öyküsü olan ve alıştığımız klonlama öykülerine benzemeyen bir roman. Klon,Roman,Bilimkurgu Klon | Sıradışı Bir İntikam Öyküsü | Kevin GuilfoileKevin Guilfoile (16 Temmuz, 1968) Amerikalı yazar. Teaneck, New Jersey doğumlu Guilfoile, Cooperstown – New York’ta büyüdü.

Babası, National Baseball Hall Fame’deki bir yöneticiydi. Guilfoile, Notre Dame Üniversitesi’nden 1990 yılında mezun oldu ve Houston Astros beyzbol kulübü için medya ilişkilerinde kısa bir süre çalıştı.

Chicago tasarım firması Coudal Ortaklar kurucu ortağıydı ve o şirketin 11 yıl boyunca yaratıcı yönetmeni oldu. Guilfoile’un ilk romanı Cast of Shadows, 2005 yılında Alfred A. Knopf tarafından yayımlandı.

Chicago Tribune ve Kansas City Star tarafından 2005 yılının En İyi Kitapları seçildi ve 15’den fazla dile tercüme edildi. Kaynakça: http://tr.wikipedia.org/wiki/Kevin_Guilfoile

Kitabın Orijinal İsmi: Cast Of Shadow
Türkçe Adı: Klon
Yayınevi: Koridor Yayıncılık
Kategori: Polisiye – Gerilim Romanları
Sayfa Sayısı: 518
Ebat: 13,5 x 21 cm
ISBN: 978-605-4188-81-9

“Zekice kurgulanmış bir şaheser… Doğru ve yanlış, kader ve seçimlerimiz arasındaki farkı söyleyebilecek cesarete sahip eşine az rastlanır bir roman.”
-Salon-

“Yılın en iyi kitaplarından biri.”

-CrimeSpree Magazine-

“Hedefi on ikiden vuran bir kitap Guilfoile, şaşırtmacalı anlatımı ve benzersiz kurgusuyla okuyucuyu ters köşeye yatırıyor.”

-New York TImes-

Videolar
https://www.google.com.tr/search?q=Kevin+Guilfoile&hl=tr&safe=active&tbm=vid&prmd=imvnsl&source=lnms&sa=X&ei=y-32T_GQJYXQ-gbCy_XSBg&ved=0CBEQ_AUoAg&biw=1440&bih=756

 

Kaynakça:

Resmi Site:
http://castofshadows.net/

Online Satın Almak İçin
http://www.dr.com.tr/Kitap/Klon/Kevin-Guilfoile/Edebiyat/Roman/Macera/urunno=0000000369755

Yazar Kevin Guilfoile
http://www.guilfoile.net
http://en.wikipedia.org/wiki/Kevin_Guilfoile
http://tr.wikipedia.org/wiki/Kevin_Guilfoile
http://www.nytimes.com/2010/08/27/books/27book.html
http://www.salon.com/2005/06/06/guilfoile/

TAKİP İÇİN : Yazdığım Kitaplar | Youtube | Twitter | Instagram2 YORUMLAR

  1. Siz de benim gibi kitap okumayı çok seviyorsunuz anlaşılan :)…

    Bu arada blogunuzu çok faydalı buldum :).Teşekkür ederim.

  2. Keske almasaydim dedigim bir kitap anlatim cok kotu onemli yerleri ozet gecmis gereksiz yerleri uzatmis bitirmek icin bitirdim bundan sonraki kitaplarini almayi dusunmuyorum.

YORUMUNUZ NEDİR?

Yorumunuzu yazınız
İsminizi Yazınız