klasorsimge1.jpg

Bilgisayarınızda bulunan klasörler içine başka klasörler açılırken bir süre sonra sayıları artınca ve siz gün içinde defalarca bir şeylere ulaşmak istediğinizde isimlerine bakarsınız. Hımm. Fotolar klasörü, Excel dosyalarım, Faturalarım, Müzikler gibi. Pekiyi, bu klasörler birer sembolle görünse mesela Fotolarda tatil resimlerinizin olduğu klasör bir tatil fotonuzla sembolize edilse daha iyi olmaz mı?

Nasıl olacak bu iş? Kolayca!

 

Windows’da istediğiniz bir klasörü seçip üstünde sağ tıklayın. Özellikleri seçin bir pencere açılacak. Sonra üstte Özelleştir göreceksiniz ona tıklayın. “Klasör resmi” yazan yerde tıklayıp Resim Seç ile görüntüde kullanacağınız resmi atayın. Böylece klasörün üst / ana klasöründe küçük simgeler dendiğinde bu resim size hatırlatma yapacak. Bu nasıl oluyor?

O klasör içine Folder.jpg adında bir resim koysanız da aynı etkiyi görürsünüz. Yani beğendiğiniz bir resmin adını Folder.jpg yapsanız sonra ilgili klasöre yerleştirseniz aynı sonucu görürsünüz. Resmi yanlışlıkla silmemek için yine üzerinde sağ tıklayıp özelliklerden salt okunur ve gizli parametrelerini işaretleyeblirsiniz.

Bir de daha eğlenceli bir seçenek olarak “Klasör Simgeleri” var. Bunun klasör resminden farkı masaüstünde bulunan Bilgisayarım, Geri dönüşüm kutusu gibi güzel bir simgenin (icon) klasör görünümüne verilebilmesi. Böyle yaptığınızda yukarıda gördüğünüz gibi gayet şık bir sonuç oluyor. Nasıl yaparız? Yine istediğimiz klasörün üstünde sağ tıklayıp özelliklerine girer ve üstte özelleştir menüsünden Klasör simgeleri diyerek simgemizi seçeriz.

TAKİBE ALIN:

X (Twitter) Takip Edebilirsiniz: 
twitter.com/ssonmez

Bilimkurgu okumayı seviyorsanız,
Starbul ilginizi çekecektir. www.starbul.com

Youtube Kanalım: 
www.youtube.com/suleymansonmez 


TAKİP İÇİN : Yazdığım Kitaplar | Youtube | Twitter | InstagramYORUMUNUZ NEDİR?

Yorumunuzu yazınız
İsminizi Yazınız