Dan Brown dünyayı sarsan Da Vinci’nin Şifresi ile sürükleyici yazarlar içinde yerini almıştı. Melekler ve Şeytanlar, Dijital Kale ve İhanet Noktası ile farklı alanlarda da yazabileceğini gösterdi.

Popüler yazarların genelde sığ, ortalama okuyucuya hitap eden, bir anlatım dilleri vardır ve yıllardır okuyan kendini yetiştirmiş okuyucu için çekilmez bir tekdüzelik ve basitlik demektir bu. İhanet Noktası | Dan Brown

Popüler yazarların genelde sığ, ortalama okuyucuya hitap eden, bir anlatım dilleri vardır ve yıllardır okuyan kendini yetiştirmiş okuyucu için çekilmez bir tekdüzelik ve basitlik demektir bu.

Ancak Dan Brown’ın Melekler ve Şeytanları ile Dijital Kalesi bambaşka derinliktedir. (Dijital Kale ile ilgili incelememi buradan okuyabilirsiniz) Bu yazının konusu olan İhanet Noktası (Deception Point) ise NASA ve Amerikan seçim sistemi ile ilgili çok süratli bir macerayı anlatıyor.

İhanet Noktası kadın bir kahraman üstüne kurulu, Ulusal Keşif Örgütü analiz uzmanı Rachel Sexton. Zeki kendisini ülkesine adamış ve yüzlerce gizli projeyi inceleyerek hangilerinin başkanın ilgisini çekeceğini eksiklerini anında gören keskin bir zeka.

İkinci kahraman bizzat Amerikan Başkanı süratle karar veren, samimi ve temiz siyaset isteyen sadık bir NASA destekçisi.

Amerikan seçimlerinin en güçlü başkan adaylarından Senatör Sedgewick Sexton. Kızı Rachel’in nefret ettiği bu adam seçimi kazanmak için her yolu seçmekten geri kalmayacak. Hırslı ve NASA düşmanı.

NASA müdürü, çalışanları ve hikayenin sivil bilimadamları.

Kitabın okunma zevkini kırmamak için detaylara ve ileriki sayfalara girmemeye özen göstererek özet çıkarayım. NASA tarihin en büyük keşiflerinden birisini Kuzey Kutbu buzullarında yapmıştır. Ancak bu öylesine büyük bir keşiftir ki Amerikan Başkanı en büyük rakibinin kızının, bir belgesel yapımcısının ve sivil bilimadamlarının raporlarını da ister. Eğer doğruysa seçim kampanyasında müthiş bir koz verecektir.

Aynı şekilde Sedgewick Sexton için de NASA’nın her açığı bir koz demektir. Bütçesi milyar dolarlar olan kurum, uzay ve uydu çalışmalarında çuvalladıkça vergi mükellefleri bu paranın neden eğitimde ve günlük hayatta kullanılmadığını sormaktadır.

Ayrıca hikayenin vurucu gücü olan Delta Timi ve hiç duymadığınız doğal ortamdaki nesneleri kullanan ileri teknoloji silahları ve ekipmanları tüylerinizi ürpertecek bir doğallıkla anlatılıyor.

Roman öylesine akıcı ki, kendisini bir iki günde okutuyor. Betimlemeler canlı, kişi ve yerler kolayca gözünüzün önünde canlanıyor ve bunu yaparken Rus romancılar gibi sizi tasvirlerle boğmuyor.

Romanın akışı çok karışık değil ama o kadar kolay kestirilemiyor. Bir gerilim romanının en önemli unsurlarından birisi de bu bence.

Evet daha pek çok şey konuşulabilir mesela kitapta geçen teknoloji, hayatın kökeni, uzay, NASA, ne olacak bu memleketin hali adamlar ne teknolojilerle meşgul biz nelerle gibi 🙂

Ama sözü toparlıyorum. Kitap verdiğiniz para ve zamanı hakedecektir. Belki yakında filmi de çekilir diyorum ve kitabı okuyanların yorum yazarken kitabın ileriki sayfaları ile ilgili pek bilgi vermemelerini rica ediyorum.

İhanet Noktası – Dan Brown
Altın Kitaplar
Türkçesi: Petek Demir
ISBN: 975-21-0573-4

Popüler yazarların genelde sığ, ortalama okuyucuya hitap eden, bir anlatım dilleri vardır ve yıllardır okuyan kendini yetiştirmiş okuyucu için çekilmez bir tekdüzelik ve basitlik demektir bu. İhanet Noktası | Dan Brown

KİTAP HAKKINDA ELEŞTİRMENLERİN YORUMLARI

“Gerilim nasıl yaratılır? İşte bunun en güzel örneği bu kitap. Elinizden bırakamayacaksınız.”
Washington Post

“Gerilim ustası Dan Brown entrika ve aksiyonu çok güzel dengeliyor.Kitap uzay endüstrisi, ordu ve Washington’ın şaibeli kişilerinin varlığı ile dokunmuş. Yazarın araştırmaları kusursuz. Romanda adı geçen aletler ve bunları kullanan kişiler gerçek yaşamı yansıtıyor.”
The New York Daily News

“Muhteşem bir gerilim. Öykü inanılmaz bir hızla ilerliyor. Mekânlar gerçek. Kahramanların kişilikleri çok iyi oturtulmuş. Entrika ve aksiyon büyük bir titizlikle dengede tutuluyor. Brown çok iyi bir araştırma yapmış, gelişmiş bilim ve askeri ayrıntılar öyküyü daha inandırıcı yapıyor.”
Publishers Weekly

http://www.danbrown.com/novels/deception_point/reviews.html

DAN BROWN ÖZGEÇMİŞ

Dan Brown, 22 Haziran 1964 doğumlu ABD’li yazar.

Amherst Koleji ve Philips Exeter Akademisi’nden mezun olduktan sonra bir süre eğitim gördüğü bu okullarda İngilizce öğretmenliği yaptı. Şifre çözme ve gizli hükümet örgütlerine duyduğu ilgi, 1996’da ilk romanı Dijital Kale’nin ortaya çıkmasını sağladı.

Roman, yayımlanmasından hemen sonra bir anda elektronik kitap listelerinde bir numaraya yükseldi. Amerika Ulusal Güvenlik Teşkilatı’nı (NSA) konu alan roman sivil halkın mahremiyeti ile ulusal güvenlik arasındaki ince çizgiyi irdeliyordu.

Yazar tekno-gerilim türündeki ikinci romanı İhanet Noktası’nda da politikada ahlak, güvenlik ve gizli teknoloji konularını işledi.

Başkanlık Ödülü’nü kazanmış bir matematik profesörü ile ilahiyat müzisyeni bir annenin oğlu olan Dan Brown, bilim ve din gibi paradoksal felsefelerin egemen olduğu bir ortamda büyüdü. Bu birbirini tamamlayıcı görüşlerden aldığı esinle ünlü romanı Melekler ve Şeytanlar’ı yazdı. Bu yapıt da bir İsviçre fizik laboratuarı ile Vatikan kenti arasında geçen, bilim ve din odaklı bir gerilim romanıdır.

Ayrıca, 2003 yılında çıkardığı ve tüm dünyada satış rekorları kıran Da Vinci Şifresi kitabının da yazarıdır.

Sanat tarihcisi ve ressam olan eşi de araştırmalarına yardım etmektedir.

KİTABI SATIN ALMAK İÇİN:


Kaynak: Vikipedi GPL lisansı ile kullanılmıştır. – http://tr.wikipedia.org/wiki/Dan_Brown

Dan Brown Resmi Sitesi:
http://www.danbrown.com/

Ekşi Sözlükte Dan Brown
http://sozluk.sourtimes.org/show.asp?t=dan%20brown

Deception Point
http://en.wikipedia.org/wiki/Deception_Point

STARBUL, Türkiye'de 100 yıllık sürede geçen baş döndürücü bir bilim kurgu roman. Starbul okumak için tıklayın

SİTEMİZE ABONE OLDUNUZ MU?