Dan Brown dünyayı sarsan Da Vinci’nin Şifresi ile sürükleyici yazarlar içinde yerini almıştı. Melekler ve Şeytanlar, Dijital Kale ve İhanet Noktası ile farklı alanlarda da yazabileceğini gösterdi.

Popüler yazarların genelde sığ, ortalama okuyucuya hitap eden, bir anlatım dilleri vardır ve yıllardır okuyan kendini yetiştirmiş okuyucu için çekilmez bir tekdüzelik ve basitlik demektir bu. İhanet Noktası | Dan Brown

Popüler yazarların genelde sığ, ortalama okuyucuya hitap eden, bir anlatım dilleri vardır ve yıllardır okuyan kendini yetiştirmiş okuyucu için çekilmez bir tekdüzelik ve basitlik demektir bu.

Ancak Dan Brown’ın Melekler ve Şeytanları ile Dijital Kalesi bambaşka derinliktedir. (Dijital Kale ile ilgili incelememi buradan okuyabilirsiniz) Bu yazının konusu olan İhanet Noktası (Deception Point) ise NASA ve Amerikan seçim sistemi ile ilgili çok süratli bir macerayı anlatıyor.

İhanet Noktası kadın bir kahraman üstüne kurulu, Ulusal Keşif Örgütü analiz uzmanı Rachel Sexton. Zeki kendisini ülkesine adamış ve yüzlerce gizli projeyi inceleyerek hangilerinin başkanın ilgisini çekeceğini eksiklerini anında gören keskin bir zeka.

İkinci kahraman bizzat Amerikan Başkanı süratle karar veren, samimi ve temiz siyaset isteyen sadık bir NASA destekçisi.

Amerikan seçimlerinin en güçlü başkan adaylarından Senatör Sedgewick Sexton. Kızı Rachel’in nefret ettiği bu adam seçimi kazanmak için her yolu seçmekten geri kalmayacak. Hırslı ve NASA düşmanı.

NASA müdürü, çalışanları ve hikayenin sivil bilimadamları.

Kitabın okunma zevkini kırmamak için detaylara ve ileriki sayfalara girmemeye özen göstererek özet çıkarayım. NASA tarihin en büyük keşiflerinden birisini Kuzey Kutbu buzullarında yapmıştır. Ancak bu öylesine büyük bir keşiftir ki Amerikan Başkanı en büyük rakibinin kızının, bir belgesel yapımcısının ve sivil bilimadamlarının raporlarını da ister. Eğer doğruysa seçim kampanyasında müthiş bir koz verecektir.

Aynı şekilde Sedgewick Sexton için de NASA’nın her açığı bir koz demektir. Bütçesi milyar dolarlar olan kurum, uzay ve uydu çalışmalarında çuvalladıkça vergi mükellefleri bu paranın neden eğitimde ve günlük hayatta kullanılmadığını sormaktadır.

Ayrıca hikayenin vurucu gücü olan Delta Timi ve hiç duymadığınız doğal ortamdaki nesneleri kullanan ileri teknoloji silahları ve ekipmanları tüylerinizi ürpertecek bir doğallıkla anlatılıyor.

Roman öylesine akıcı ki, kendisini bir iki günde okutuyor. Betimlemeler canlı, kişi ve yerler kolayca gözünüzün önünde canlanıyor ve bunu yaparken Rus romancılar gibi sizi tasvirlerle boğmuyor.

Romanın akışı çok karışık değil ama o kadar kolay kestirilemiyor. Bir gerilim romanının en önemli unsurlarından birisi de bu bence.

Evet daha pek çok şey konuşulabilir mesela kitapta geçen teknoloji, hayatın kökeni, uzay, NASA, ne olacak bu memleketin hali adamlar ne teknolojilerle meşgul biz nelerle gibi 🙂

Ama sözü toparlıyorum. Kitap verdiğiniz para ve zamanı hakedecektir. Belki yakında filmi de çekilir diyorum ve kitabı okuyanların yorum yazarken kitabın ileriki sayfaları ile ilgili pek bilgi vermemelerini rica ediyorum.

İhanet Noktası – Dan Brown
Altın Kitaplar
Türkçesi: Petek Demir
ISBN: 975-21-0573-4

Popüler yazarların genelde sığ, ortalama okuyucuya hitap eden, bir anlatım dilleri vardır ve yıllardır okuyan kendini yetiştirmiş okuyucu için çekilmez bir tekdüzelik ve basitlik demektir bu. İhanet Noktası | Dan Brown

KİTAP HAKKINDA ELEŞTİRMENLERİN YORUMLARI

“Gerilim nasıl yaratılır? İşte bunun en güzel örneği bu kitap. Elinizden bırakamayacaksınız.”
Washington Post

“Gerilim ustası Dan Brown entrika ve aksiyonu çok güzel dengeliyor.Kitap uzay endüstrisi, ordu ve Washington’ın şaibeli kişilerinin varlığı ile dokunmuş. Yazarın araştırmaları kusursuz. Romanda adı geçen aletler ve bunları kullanan kişiler gerçek yaşamı yansıtıyor.”
The New York Daily News

“Muhteşem bir gerilim. Öykü inanılmaz bir hızla ilerliyor. Mekânlar gerçek. Kahramanların kişilikleri çok iyi oturtulmuş. Entrika ve aksiyon büyük bir titizlikle dengede tutuluyor. Brown çok iyi bir araştırma yapmış, gelişmiş bilim ve askeri ayrıntılar öyküyü daha inandırıcı yapıyor.”
Publishers Weekly

http://www.danbrown.com/novels/deception_point/reviews.html

DAN BROWN ÖZGEÇMİŞ

Dan Brown, 22 Haziran 1964 doğumlu ABD’li yazar.

Amherst Koleji ve Philips Exeter Akademisi’nden mezun olduktan sonra bir süre eğitim gördüğü bu okullarda İngilizce öğretmenliği yaptı. Şifre çözme ve gizli hükümet örgütlerine duyduğu ilgi, 1996’da ilk romanı Dijital Kale’nin ortaya çıkmasını sağladı.

Roman, yayımlanmasından hemen sonra bir anda elektronik kitap listelerinde bir numaraya yükseldi. Amerika Ulusal Güvenlik Teşkilatı’nı (NSA) konu alan roman sivil halkın mahremiyeti ile ulusal güvenlik arasındaki ince çizgiyi irdeliyordu.

Yazar tekno-gerilim türündeki ikinci romanı İhanet Noktası’nda da politikada ahlak, güvenlik ve gizli teknoloji konularını işledi.

Başkanlık Ödülü’nü kazanmış bir matematik profesörü ile ilahiyat müzisyeni bir annenin oğlu olan Dan Brown, bilim ve din gibi paradoksal felsefelerin egemen olduğu bir ortamda büyüdü. Bu birbirini tamamlayıcı görüşlerden aldığı esinle ünlü romanı Melekler ve Şeytanlar’ı yazdı. Bu yapıt da bir İsviçre fizik laboratuarı ile Vatikan kenti arasında geçen, bilim ve din odaklı bir gerilim romanıdır.

Ayrıca, 2003 yılında çıkardığı ve tüm dünyada satış rekorları kıran Da Vinci Şifresi kitabının da yazarıdır.

Sanat tarihcisi ve ressam olan eşi de araştırmalarına yardım etmektedir.

KİTABI SATIN ALMAK İÇİN:


Kaynak: Vikipedi GPL lisansı ile kullanılmıştır. – http://tr.wikipedia.org/wiki/Dan_Brown

Dan Brown Resmi Sitesi:
http://www.danbrown.com/

Ekşi Sözlükte Dan Brown
http://sozluk.sourtimes.org/show.asp?t=dan%20brown

Deception Point
http://en.wikipedia.org/wiki/Deception_Point
STARBUL - Yıldız Zekâ romanını okumak için tıklayın:
Amazon.com'da Starbul | D&R'da Starbul

Yazarı Takip Edin : Yazdığım Kitaplar | Youtube | Twitter | Instagram


11 YORUMLAR

 1. Dan Brown ‘un tüm kitaplarını okudum. Kitap okumayı sevmeyen arkadaşınız var ise ona Dan Brown kitaplarını verin. Emin olun kitap okumayı sevmeye başlayacak.

  2 gün yemeden içmeden dizi izler gibi sonra ne olacak sonra ne olacak diye diye kitabı bitirdim.
  Şiddetle tavsiye ediyorum.

 2. Aynı şekilde ben de bu kitabı çok heyecanla okumuştum. Dizi izlemek gibi, gerçekten de ne olacak diye elinizden bırakamıyorsunuz kitabı. Kesinlikle tavsiye ediyorum.

 3. Evet Dan Brown’un kitapları çok akıcı. İçerdiği bilgilerin itinayla toplandığı belli. Tüm kitaplarını büyük bir zevkle okudum. Bu tür kitapları sevenlere Jean Cristophe Grange’ı ve Maxime Chattam’ı öneririrm.

 4. Dan Brown kitaplarında pek çok ilginçlik var.

  Beni en çok şaşırtanını yazayım: Eğer mümkünse İhanet Noktası kitabının Türkçe çevirisi ile İngilizce orjinalini yanyana koyun. Rasgele bir sayı tutun aklınızdan ve her iki kitapta da o sayfayı açın (örneğin 78. sayfa). Sayfanın başına ve sonuna baktığınızda, kitapta konunun neredeyse aynı gittiğini göreceksiniz. Sedgewick Sexton’in ayağı kayıp düşmüş mü, iki kitapta da bu olay aynı sayfanın aynı yerindedir*… Çok ilginç değil mi? Sonuçta bu bir çeviri. Ne kelime uzunlukları ne cümle uzunlukları birbirini tutar. Üstelik mizampajları farklı iki kitap…

  * Pek çok sayfa için geçerli, istisnalar olabilir.

 5. Dan Brown kitaplarını okuduktan sonra farkettiğiniz tek şey aslında aynı olay örgüsü üzerine farklı objelerin ve hikayelerin giydirilmesidir. Aynı şekilde ihanet teması, daha antika ve mistik objeler çerçevesinde Melekler ve Şeytanlar kitabında; daha teknolojik olarak da Dijital Kale kitabında da ele alınmakta. Yani bir tanesini okursanız, diğerlerinde de aynı koku bariz bir şekilde burnunuza geliyor. Ama yine de okurken kitapkarının orta kısmı biraz sıkıcı olsa da başları ve sonları özellikle çok sürükleyici olabiliyor.

 6. Pek çoğumuz bilir, IT dünyasında klasiktir, bir projede iş katmanı(business) ile sunumu (presentation) birbirinden ayırmaya çalışırız ki birbirlerini etkilemeden her iki katmanda da esnek olalım, istediğimiz gibi değişiklik yapabilelim.

  Dan Brown bence bu prensibi kendi kitaplarına uyarlayabilmiş, bana çok ilginç geliyor bu durum. Öyleki 2. ve 3. kitaplarını okurken bazen hangi kitabı okuduğumu şaşırdığımı hatırlıyorum. Karakterler birbirlerine çok benzer. Tüm kitaplarında olayların gelişimi, karakterlerin tepkileri ve kitabın sonlanışı da bence birbirine çok yakın. Ancak baktığınızda tüm kitaplarda tamamen ayrı bir konu işlenmiş… Sanki Dan amcanın bir şablonu var, konuyu seçip bu şablona oturtuyor ve kitap ortaya çıkıyor 🙂

  Dan Brown diye biri yoktur, oldukça gelişmiş özel bir BOT’tur bu kitapları yazan desem, sanırım abartmış olurum (şimdilik) 🙂

 7. Ben Dan Brown’ı yeni keşfedenlerdenim ve bir ayda tam üç kitabını okudum. Dijital Kale, Melekler ve Şeytanlar, Da Vinci Kod. Hepsi de muhteşemdi. Şiddetle Melekler ve Şeytanları tavsıye ediyorum. İhanet noktasını okuyacağım bu hafta.

 8. Dan Brown’ın bütün serisini okudum… Harika bir seri. Okumaktan zevk aldığım bir ya da iki günde bitirdiğim kitaplar. Süleyman’ın Anahtarı’nı bekliyordum.. ve sonunda 2009’da geliyor galiba. Şiddetle tavsiye ederim. Macera en çokta merak duygusu kabaranlar için müthiş bir seri..::))

 9. Dan Brown’ın bütün kitaplarını okudum ve hepsi süperdi. Okumaktan çok zevk aldım. Bence kitap okumayı sevmeyenler de denemeli. Hiç sıkılmadan bir çırpıda, sanki film izlermiş gibi bitireceklerine eminim tüm kitapları. Süleyman’ın Anahtarı’nı okumayı iple çekiyorum. Da Vinci Şifresi’ni okuduktan sonra filmi izledim. İnanın kitap kadar zevk vermedi umarım Melekler ve Şeytanlar çok daha iyi olur 🙂

 10. bu adamın bütün kitapları süper elimden bırakamadım ben kesinlikle herkes okumalı:D

 11. Dan brown’İn en büyük oZelligi kurgusunu gercek seylerin üstüne oturtması yani kitabı okurken sacmalamis diyemiyorsunuz çünkü teknoloji gercek evet dan brown kitaplarını birbirine benzer olay örgüsü birbirine benzer eğer sıkı bir dan brown hayraniysaniz kitabın sonunu az çok bilebiliyorsunuz bence sırf bu kitaptaki teknolojileri öğrenmek için bile okunabilir

SİZİN DÜŞÜNCENİZ NEDİR?

Yorumunuzu yazınız
İsminizi Yazınız