Bilgisayar ve WebGünlük Yaşam

Hayır, Kredi Kartımı O şeyden Geçirme!

Makaleyi dinlemek ister misiniz?

 

Alışveriş yaparken sıra ödemeye gelince ya para vermeniz gerekir, ya da kredi kartı. Kredi kartı verince artık herkes gibi parolanızı almışsanız onu girer ve artık kimlik göstermez, imza da atmazsınız. Ama o ne? Satıcı kaşla göz arasında, kartınızı bir şeyden geçirir. Sonra gülümseyerek size uzatır. İşlem tamamdır.

hayirkartimigecirme.jpg

İyi de güzelim, sen benden izinsiz şekilde kartımı kopyaladın. Kartımla ilgili bilgileri ikinci bir manyetik okuyucudan geçirdin. (Bu genelde bilgisayar klavyesinin sağ tarafında olan kart okuyucudan yapılıyor.) Şimdi sana nasıl gülümseyeyim. Sen özel hayatımı çaldın. Ben kimim? Neler satın aldım? Bunları “Müşteri Takip Programı”na yollayan programı çalıştırdın. Sen kartımı çaldın.

Bu tür durumlarda, yani o kıvrak parmak hareketiyle çaktırmadan yapılan geçirme hareketinden sinir oluyorum. Kanunen kart bilgilerinin kopyalanmasının yasak olduğu Bankalar Birliği tarafından da açıklandı.

“Sizi dava edebilirim. Bilgilerimi izinsiz çaldınız” dediğimde “Bunları üst yönetime iletiyoruz ama yine de istiyorlar” diyorlar.

Peki neden tehlikeli? Kartınızı ikinci okuyucudan geçirince ne oluyor?

1. Gima gibi web üzerinden alış veriş yapanların – yasak olduğu halde – kredi kart bilgilerini kendisine de kopyalayan firmalar, “Müşterimizi daha iyi tanıyıp, daha iyi hizmet veriyoruz” diyorlar. Gerçekten de harika hizmet veriyorlar. Hackerler saldırıp milyonlarca kartı çalınca bu hizmet en yüksek noktaya ulaşıyor!

2. Hiç kimse insan hakları beyannamesine göre Big Brother gibi, sizi izniniz olmadan takip edemez. Elbette siz ve ben aklı başında vatandaşlarız. Saklayacak bir şeyimiz yok. Ama neden maliye kayıtları ve kredi kartı alışverişleri siyasi adamların didik didik araştırılan unsurlardır? Çünkü para hareketi sizin özel hayatnızdır. Bunu sadece maliye ve devletin kuruluşları kendilerine verilen yetki sınırları içinde kullanabilir.

3. Mağazada çalışanın kötü niyetli olmadığını nereden bileceğim? Bir elektronik cihazla, kendi makinelerinden geçiriyor gibi yapıp kendi kopyalayıcısından, kolayca kredi kartımı kopyalayabilir. Sonra ekstremde limitimin tümünün harcandığını görürüm.

– Papağan Yöntemi:
Özellikle lokanta, kafe ve restoranlarda hesap ödenirken kredi kartı garsona teslim edilir. Garson POS makinesinden kartı geçirip hesabı tahsil edinceye kadar 3-5 dakikalık bir zaman dilimi geçer. İşte bu arada garson kredi kartını “reader” (okuyucu) denilen ve suç jargonunda papağan diye anılan kibrit kutusu büyüklüğünde bir cihazdan geçirebilmektedir. Kredi kartı içindeki tüm verileri kopyalayan bu cihazın içindeki bilgiler ise sahte kredi kartı üreticilerinin eline geçmektedir. Zengin kişilerin gittiği mekanları seçen dolandırıcılar garsonlara veya kasiyerlere veri başına bir miktar para ödemektedirler.

Kaynak : Avukat M.Gökhan Ahi | http://hukukcu.com/modules/smartsection/item.php?itemid=72

Yıl 2005 İsviçre. Satıcı şöyle söyledi bana. “Bu kredi kartı POS cihazı. Biz kartınıza asla dokunamıyoruz. Bu yasak. Kartınızı takın ve şifrenizi girin.”

Çünkü modern dünya “Amca şifreniz neydi? İsterseniz ben yazayım” demiyor. Kartların tümünün, para ve özel hayat olduğunu anlamış durumda.

Bu arada bu kart bilgileri çalıcıları çok ünlü firmalar ve mağazalar. İsimlerini buraya yazarak bir de onlarla uğraşmak istemiyorum. Sadece sizi bilgilendiriyorum. Dikkatli olun, bir saniyelik hareketle kredi kartı bilgileriniz kolayca kopyalanabilir ve kopyalanıyor da.

Kaynakça:
5464 sayılı Banka Kartları ve Kredi Kartları Kanunu
Madde 23’e göre, üye işyerleri, kartın kullanımı sonucunda kart ve kart hamili ile ilgili edindikleri bilgileri kart hamilinin yazılı rızasını almadan başkasına açıklayamaz, saklayamaz ve kopyalayamaz.

Kart Bilgilerinin Temin Edilme Yöntemleri
a) Manyetik kopyalama cihazları vasıtasıyla kopyalama yöntemleri
• Alışveriş esnasında kopyalama yöntemi:Kart sahiplerinin alışveriş yaptıkları yerlerde, kredi kartları pos cihazlarından geçirilmeden önce veya sonra Şekil-4’de görülen manyetik kart okuyucu ci-hazlarından geçirilerek, kartın manyetik şeridinde bulunan (Track 1, 2, 3) bilgileri bu cihazların hafızasına kaydedilir.
http://www.kom.gov.tr/dosyalar/2004-Raporu/6_Bolum.htm

ÖNEMLİ NOT: Bu şekilde binlerce kredi kartı bilgisini çalan bir çete yakalandı paraları Rio Karnavalı’nda harcadıkları görüldü.

Bizim büyük mağazalarımız ise halen POS cihazı dışında klavyedeki kart okuyuculardan geçirmeye devam ediyorlar. Önce resmi makamları büyük alışveriş mağazalarındaki bu bilgisayarları denetime, sizleri de bu firmalarla mücadeleye davet ediyorum.

Kaynakça:

http://www.ntvmsnbc.com/news/195214.asp

Youtube Kanalıma Abone Olun

https://www.youtube.com/suleymansonmez1?sub_confirmation=1

Podcast Kanalım

Hangi platformu kullanıyorsanız, birini seçip takip edebilirsiniz, aynı içeriğe erişeceksiniz.

Süleyman Sönmez'in Sessizliği

LinkedIn Ekleyin:

https://www.linkedin.com/in/suleymansonmez

Instagram Takip Edin:

https://www.instagram.com/suleymansonmez/

Facebook Takip Edin:

https://www.facebook.com/suleymansonmezofficial

Twitter Takip Edin:

https://twitter.com/ssonmez

Yazdığım E-Kitaplar - Satın Alın

https://play.google.com/store/books/author?id=S%C3%BCleyman+S%C3%B6nmez

Patreon ile destekleyin

https://www.patreon.com/suleymansonmez

Etiketler
STARBUL ROMANIM BASILDI! Haydi tıkla, oku ve maceraya katıl. STARBUL ROMANIM BASILDI! Haydi tıkla, oku ve maceraya katıl.

Süleyman Sönmez

Adım Süleyman Sönmez. Yıldız Teknik Üniv. Bilgisayar Programcılığı ve İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi olmak üzere iki üniversiteden mezun oldum. Sonrasında başladığım Uluslararası İşletme masterını terk edip hayata atıldım. Proje yöneticiliği, bilgisayar programcılığı, sistem analistliği, pazarlama / satış sonrası müşteri ilişkileri yöneticiliği, LEGO takım koçluğu, Web tasarımcılık, fotoğrafçılık, ISO9001:2000 kalite sistemleri sistem kuruculuğu ve iç denetimcilik, Teknoloji Okuryazarlığı müfredat yazarlığı, Bilgi İşlem Bölüm Başkanlığı, öğretmenlik, video düzenleme, Eğitim Teknolojileri Uzmanlığı gibi birbirinden farklı pek çok meslekte çalıştım. Bu kadar farklı iş neden? Dünyayı Da Vinci gibi yaşamak gerektiğine inanıyorum. Youtube kanalıma abone olarak takip ediniz. Youtube Web sitelerim: www.suleymansonmez.com , Büyükler Giremez Bana ulaşmak için lütfen ssonmez@gmail.com adresine eposta gönderin. Aşağıdaki simgelerden sosyal medya üzerinden takip edebilirsiniz. Twitter Instagram Linkedin Facebook

8 Yorum

  1. Bu şekilde binlerce kredi kartı bilgisini çalan bir çete yakalandı paraları Rio Karnavalı’nda harcadıkları görüldü.
    Bizim büyük mağazalarımız ise halen POS cihazı dışında klavyedeki kart okuyuculardan geçirmeye devam ediyorlar. Önce resmi makamları büyük alışveriş mağazalarındaki bu bilgisayarları denetime, sizleri de bu firmalarla mücadeleye davet ediyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı