Makaleyi okumak yerine dinlemek ister misiniz?

 

Aşağıdaki yazı misafir bir yazı. Güzel bir uygulama, “Hayatta Kalma Uygulaması” geliştiren dostum (Gürcan Gür) bu süreci ve yatırımcı arayışını anlatıyor. Benim için önemli bir çalışma; çünkü afetlerde, zor şartlarda insanlara nasıl hayatta kalacaklarını öğreten tümüyle orijinal bir emek ürünü. Elimden gelen desteği vermeyi gönül borcu bildim. Bu yazıyı okuyanlara ve okuyanların paylaşacağı melek yatırımcıların dikkatine sunuyorum. Ben yazıyı yazdığımda Google Play’da 10 bin üstü indirme sayısına sahipti.

fire cooking d2 Tanıtım Videosu Tanıtım Videosu

“Hayatta Kalma Uygulaması Nedir?”

Türkiye’nin ilk ve bu kadar geniş içerikli tek mobil uygulamasıdır. Yurt dışındaki birçok benzer uygulamadan çok fazla içeriğe sahip.

Android telefonlar için indirme linki:
https://play.google.com/store/apps/details?id=survive.droidmobil.com.survive&hl=tr&gl=tr

Resmi Web Sitesi:
https://www.hayattakalma.net/

Tanıtım Videosu

 

filter2 Tanıtım Videosu Tanıtım Videosu

Tamamen offline yani internet olmadan çalışabilen bir uygulama. Görselleri kolay anlaşılabilir ve ağırlıklı olarak 3D modeller ile tasarlanmış adım adım anlatımlarla oluşturulmuştur. Türkçe olarak geliştirilen bu uygulama bu anlamda tamamen Türkiye’deki bazı durumlar da dikkate alınarak hazırlanmıştır.

bunker05 Tanıtım Videosu Tanıtım Videosu

Başta doğada hayatta kalma bilgileri ile kampçılar, avcılar ve doğada zaman geçirmeyi seven kişiler tarafından ilgi görmesi yanında aslında yolu doğanın içinden geçen herkesin bilmesi gereken önemli bilgileri içeriyor. Hatta şöyle söylemek gerekir ki, bizi neyin beklediğini bilmediğimiz bir geleceğe doğru gidiyoruz. İnsanların doğada hayatlarını en azından en temel ihtiyaçlarını görebilecek kadar kendilerini geliştirebilmeleri gerekir. Tabi bu kapsamda yanlarında bulunabilecek “Hayatta Kalma Uygulaması” ile her şey çok daha kolay olacak.

canvas1 Tanıtım Videosu Tanıtım Videosu

Bunun dışında giderek sıklıkla ve daha da güçlü ve yıkıcı doğal afetlerle karşı karşıya kalıyoruz. Bu durum daha da kötüleşecek, küresel ısınmaya bağlı iklim değişiklikleri bizim gibi bu konuları takip edenlerce seneler öncesi bilinen gerçekler olmasına rağmen artık herkesçe bilinir ve artık inkâr edilemez bir gerçek haline gelmiştir. Hayatta Kalma Uygulaması doğal afetlerle ilgili de bir bölüm içermektedir.

rope plastic11 Tanıtım Videosu Tanıtım Videosu

Olağanüstü afetler dediğimiz bir bölüm daha var burada yine gerçekleşmesi muhtemel fakat gerçekleşmese bile gerçekleştiğinde olabilecek bazı senaryolar üzerinde durulmaktadır. Farklı konulara da sanki her an olabilecekmiş gibi hazırlıklı olmak, ansızın hazırlıksız yakalanmaktan iyidir.

fire cooking c1 Tanıtım Videosu Tanıtım Videosu

Diğer önemli bir konu daha var aslında henüz uygulamaya eklenmedi. Bu konuda da çalışıyorum. Uzun süreli hayatta kalma konusu, başta çiftçilikle ve bazı hayvanların yetiştirilmesi ile alakalı olacak bu bölümde atalık tohumların önemi yerli ırk hayvanların yetiştirilmesinin gerekliliği önemli noktalar olarak vurgulanacak.

07 Tanıtım Videosu Tanıtım Videosu

Uygulamayı bir süredir güncelleyememiştim. Yurtdışında çok tutulmaya başlandığı için başta Almanca ve İspanyolca çevirilerini yaptırıyorum. Bittiğinde bir güncelleme yayınlayacağım. Şu an Appstore de yok, onu da 1 ay sonra tekrar yayına alacağım. Apple sağ olsun her sene uygulama geliştiricilerden çok büyük miktarda ücret talep ettiği için bir süreliğine yayına ara vermiştim.

02 Tanıtım Videosu Tanıtım Videosu

Son olarak kendimden de biraz bahsedecek olursam; Sabit olarak bir kamu kurumunda bilgisayar programcısı olarak çalışmaktayım. Aynı zamanda girişimci ruhum ve boş durmayan bir zihnim olduğu için bu projeyi 5 yıllık bir süre içerisinde tek başıma geliştirdim. Sırf bu uygulama için farklı yazılımları öğrendim 3D modelleme yapmak da bunlardan birisi, inanılmaz uzun süren bir çalışma oldu.

fire20 Tanıtım Videosu Tanıtım Videosu

Gurcan gur Tanıtım Videosu Tanıtım Videosu
Gürcan Gür

“Hep Open Source yani açık kaynaklı yazılımlar kullanmaya çalıştım. Çünkü uygulamayı mümkün olan en düşük bütçe ile geliştirmekti amacım.

Bu kadar emeğe rağmen uygulama başarılı olmazsa en azından çok fazla bir kaybım olmasın dedim. Amaç bu olsa da açık kaynak kullandığım yazılımlar çok başarılıydı ve ben bunları öğrendiğim için çok mutluyum.”

boat11 Tanıtım Videosu Tanıtım Videosu

Süleyman SÖNMEZ Hocam gibi birkaç destek veren kişi hariç şimdiye kadar herhangi bir sponsor veya destekçi olmadı maalesef. Amacım aslında ticari bir gelir elde etmekten öte başta Türkiye olmak üzere tüm dünya ülkeleri için zor durumlarda kullanılabilecek bilgileri bir araya getirerek ücretsiz olarak insanların faydalanmasını sağlamak. İlerde belki bu da mümkün olabilir.

a03 Tanıtım Videosu Tanıtım Videosu biycle01 Tanıtım Videosu Tanıtım Videosu

DEPREM DURUMU İÇİN ÖRNEK GÖRSELLER

01 Tanıtım Videosu Tanıtım Videosu 09 Tanıtım Videosu Tanıtım Videosu 10a Tanıtım Videosu Tanıtım Videosu

Hayatta kalma durumu için gerekli malzeme ve eşyaların tespiti. Kaç kişi için ve kaç günlük yiyecek – içecek gibi unsurlar, alınacak malzeme miktarı ve boyutları için önemli olacaktır. Hayatta kalma çantasında neler olmalı bölümüne bakabilirsiniz.

Örneğin; Bir deprem sonrasında sağ olarak çıktıysak genellikle tekrar binalara kimse dönmek istemez. Dışarıda kalma durumu için aile bireylerine yetecek büyüklükte bir çadır ve birkaç günlük yiyecek ve içecek olması hayatınızı daha kolaylaştırır.)

 

STARBUL

İstanbul'un geleceğinde müthiş bir polisiye, bilim kurgu maceraya katılmaya hazır mısınız?


Starbul'u satın almak için tıklayın


Beyinlere implant çip yerleştirildiğinde yaşam nasıl olacak? İnsanlara kendi iç sesleri kadar yakın olan “Fısıltı” adlı yapay zekâ neler yapabilmemizi sağlayacak?
Yaşanan her şeyin deneyim olarak yüklendiği yeni sosyal medya “Humanetey”, nasıl bağlar kurmamızı sağlayacak?

Zeynep, yüzyılın sonundaki dünyada, bugünkünden çok farklı bir İstanbul’da yaşayan genç bir annedir. Beklenmedik bir kazayla hayatı paramparça olur. Suçluları aramak için çıktığı yolda, karşılaştığı sıra dışı insanları ve olayları çözdükçe büyük bir bulmacanın içinde olduğunu fark eder.

* İstanbul’un son taksi şoförü
* Dünyayı Yöneten Yapay Zeka
* “İstanbul Yüz Bin Drone Savaşı” kahramanı Yüzbaşı
* Ölümün ötesini gören ressam
* Mesih’i arayan hacker
* Sosyal medya fenomeni ünlü bir dalgıç
* Robotların camisinden bir imam
* Yükseltilmiş İnsanlar
* Son İnsan Başkan
* Geleceği şekillendiren bilim insanı ve
* Binbir yüzlü katil...

İstanbul’un dev gökdelenlerinde, su ve yer altı kentlerinde, Serbest Bölge’de yol alın. Tümünün yaşamlarını bağlayan yüzyıllık olay örgüsünde, nefes kesen, dozu adım adım yükselen STARBUL macerasına katılın.

Starbul Kitabın Resmi Sitesi:
www.starbul.com

Süleyman Sönmez


Detaylı bilgi:
https://www.gunesintamicinde.com/starbul-yildiz-zeka-romanim-basildi/

YORUMUNUZ NEDİR?

Yorumunuzu yazınız
İsminizi Yazınız