Size çok eğlenceli gelebilir veya zararsız. Ama Internete gönderilen fotoğraf, video veya sadece yazılan bir cümle, daha sonra başınızı ağrıtabilir. İlginç videolarla…

gondermedenonce
Görsel: mevrouwmikmak | Creative Common lisansı ile kullanılmıştır.

Önce videoları izleyelim mi?
Aşağıdaki videoda genç bir kız öylesine bir fotoğrafını okul panosuna koyuyor. Ama olay kontrolü dışına çıkıyor. Artık web sitesinden web sitesine gezen bir resimde olduğu gibi asla silinemeyen, sonsuz kez görülebilen çoğaltılan bir resme dönüşüyor.

Elbette genç bir insan için, bazen boğucu yıkıcı olabilecek psikolojik sonuçlar doğurabiliyor.

Bir de şunu izleyelim. Internete konan şeyleri herkes izler. Buradaki “herkes” kimler olabilir acaba?

 

 

Akla ilk gelen kontrolsüz Facebook, Instagram kullanımı. Çocukların oyun oynamak için girdikleri Facebook hakkında yeterince bilgileri olmadığını görüyoruz. Fotoğraf albümleri kadar kimlerle iletişime geçeceklerini güven duygusunun istismar edilebileceğini yeterince anlamıyorlar.

Aileler, burada anahtar rolü oynuyor. Sistematik ve sadece yasaklayarak değil. Adım adım anlatmalı ve öğretmeliller. Örneğin Whatsapp, Gtalk veya benzeri chat programları ile anında mesajlaşma yapmanın kurallarını, tanımadıkları kişileri listelerine eklememeleri gerektiğini, belli bir zaman aralığında ve aile gözetiminde kullanmaları gerektiğini ve webcam açmanın, aynı zamanda eve, özel hayata bir kapı açmak olduğunu bilmeliler.

Ev ve okul adresinin, cep telefonu numarasının öneme sahip tehlikeli bir bilgi olduğunu, isimlerini gerekmedikçe vermemelerini ve online oyunların kötü niyetle bilgi toplamak isteyenlerle dolu olduğunu, tanımadıkları kişilerden bir dosya gönderimini aldıklarında bilgisayarlarına / cep telefonlarına trojan / kötü niyetli yazılım girebileceğini ve hatta başka suçlar için gizlice “zombi bilgisayar” tabir edilen şekilde uzaktan yönetilebileceğini de bilmeliler. Internetten tanıştıkları birisiyle, yanlarında bir büyük olmadan buluşmaya kalkışmanın yaratabileceği sorunları da anlamalılar.

Webde açtığınız profilinizin başına her şey gelebilir.

Çalışma: http://www.dzieckowsieci.pl/strona.php?p=335
Facebook CEO’su Mark Zuckerberg’in profili bile Internet’e yanlışlıkla açıldı. Özel fotoğrafları basına sızdı.

Bu anahtar bilgiler gün geçtikçe artan teknoloji kullanımının getirdiği sorunları beraberinde getiriyor. İnsanlar facebook’a, twitter’a sinirle bir şey yazıyor ve yüzlerce kişiden tepki alınca silmeye çalışıyor. Fikir belirtmek veya siyasi bir görüş belirmek bile, üslup ve nezaket içinde olmalı. Geçen yıllar içinde görüşleriniz değişebilir. Siz olgunlaşabilirsiniz yeni bir gözle görebilirsiniz dünyayı.

Eskiden yazdıklarınızın bir anlık hatalarınızın ve eğlence amaçlı yaptıklarınızın hayatınızın geri kalanını gölgelemesine izin vermeyin.

Göndermeden önce bir daha düşünün.

NOT: Düşündüklerinizi sosyal medya twitter, facebook gibi alanlarda paylaşırken #dusungonder etiketini (hashtag) eklemenizi rica ediyorum. Böylece farklı düşünceleri ve önerileri daha çok insana iletebiliriz.

 

EK: Yıllar sonra Google çocuklara, öğrencilere dijital vatandaşlığı ve Internet kullanımını öğreten bir oyunla öğretme sitesi açtı. https://beinternetawesome.withgoogle.com/

 

 

TAKİP İÇİN HARİKA BİR ZAMAN! ŞİMDİ!