EğitimEğitim Teknolojileri

Göndermeden Önce Bir Daha Düşünün!

Makaleyi dinlemek ister misiniz?

 

Size çok eğlenceli gelebilir veya zararsız. Ama Internete gönderilen fotoğraf, video veya sadece yazılan bir cümle, daha sonra başınızı ağrıtabilir. İlginç videolarla…

gondermedenonce
Görsel: mevrouwmikmak | Creative Common lisansı ile kullanılmıştır.

Önce videoları izleyelim mi?
Aşağıdaki videoda genç bir kız öylesine bir fotoğrafını okul panosuna koyuyor. Ama olay kontrolü dışına çıkıyor. Artık web sitesinden web sitesine gezen bir resimde olduğu gibi asla silinemeyen, sonsuz kez görülebilen çoğaltılan bir resme dönüşüyor.

Elbette genç bir insan için, bazen boğucu yıkıcı olabilecek psikolojik sonuçlar doğurabiliyor.

Bir de şunu izleyelim. Internete konan şeyleri herkes izler. Buradaki “herkes” kimler olabilir acaba?

 

 

Akla ilk gelen kontrolsüz Facebook, Instagram kullanımı. Çocukların oyun oynamak için girdikleri Facebook hakkında yeterince bilgileri olmadığını görüyoruz. Fotoğraf albümleri kadar kimlerle iletişime geçeceklerini güven duygusunun istismar edilebileceğini yeterince anlamıyorlar.

Aileler, burada anahtar rolü oynuyor. Sistematik ve sadece yasaklayarak değil. Adım adım anlatmalı ve öğretmeliller. Örneğin Whatsapp, Gtalk veya benzeri chat programları ile anında mesajlaşma yapmanın kurallarını, tanımadıkları kişileri listelerine eklememeleri gerektiğini, belli bir zaman aralığında ve aile gözetiminde kullanmaları gerektiğini ve webcam açmanın, aynı zamanda eve, özel hayata bir kapı açmak olduğunu bilmeliler.

Ev ve okul adresinin, cep telefonu numarasının öneme sahip tehlikeli bir bilgi olduğunu, isimlerini gerekmedikçe vermemelerini ve online oyunların kötü niyetle bilgi toplamak isteyenlerle dolu olduğunu, tanımadıkları kişilerden bir dosya gönderimini aldıklarında bilgisayarlarına / cep telefonlarına trojan / kötü niyetli yazılım girebileceğini ve hatta başka suçlar için gizlice “zombi bilgisayar” tabir edilen şekilde uzaktan yönetilebileceğini de bilmeliler. Internetten tanıştıkları birisiyle, yanlarında bir büyük olmadan buluşmaya kalkışmanın yaratabileceği sorunları da anlamalılar.

Webde açtığınız profilinizin başına her şey gelebilir.

Çalışma: http://www.dzieckowsieci.pl/strona.php?p=335
Facebook CEO’su Mark Zuckerberg’in profili bile Internet’e yanlışlıkla açıldı. Özel fotoğrafları basına sızdı.

Bu anahtar bilgiler gün geçtikçe artan teknoloji kullanımının getirdiği sorunları beraberinde getiriyor. İnsanlar facebook’a, twitter’a sinirle bir şey yazıyor ve yüzlerce kişiden tepki alınca silmeye çalışıyor. Fikir belirtmek veya siyasi bir görüş belirmek bile, üslup ve nezaket içinde olmalı. Geçen yıllar içinde görüşleriniz değişebilir. Siz olgunlaşabilirsiniz yeni bir gözle görebilirsiniz dünyayı.

Eskiden yazdıklarınızın bir anlık hatalarınızın ve eğlence amaçlı yaptıklarınızın hayatınızın geri kalanını gölgelemesine izin vermeyin.

Göndermeden önce bir daha düşünün.

NOT: Düşündüklerinizi sosyal medya twitter, facebook gibi alanlarda paylaşırken #dusungonder etiketini (hashtag) eklemenizi rica ediyorum. Böylece farklı düşünceleri ve önerileri daha çok insana iletebiliriz.

 

EK: Yıllar sonra Google çocuklara, öğrencilere dijital vatandaşlığı ve Internet kullanımını öğreten bir oyunla öğretme sitesi açtı. https://beinternetawesome.withgoogle.com/

 

 

Youtube Kanalıma Abone Olun

https://www.youtube.com/suleymansonmez1?sub_confirmation=1

Podcast Kanalım

Hangi platformu kullanıyorsanız, birini seçip takip edebilirsiniz, aynı içeriğe erişeceksiniz.

Süleyman Sönmez'in Sessizliği

LinkedIn Ekleyin:

https://www.linkedin.com/in/suleymansonmez

Instagram Takip Edin:

https://www.instagram.com/suleymansonmez/

Facebook Takip Edin:

https://www.facebook.com/suleymansonmezofficial

Twitter Takip Edin:

https://twitter.com/ssonmez

Yazdığım E-Kitaplar - Satın Alın

https://play.google.com/store/books/author?id=S%C3%BCleyman+S%C3%B6nmez

Patreon ile destekleyin

https://www.patreon.com/suleymansonmez

Etiketler
STARBUL ROMANIM BASILDI! Haydi tıkla, oku ve maceraya katıl. STARBUL ROMANIM BASILDI! Haydi tıkla, oku ve maceraya katıl.

Süleyman Sönmez

Adım Süleyman Sönmez. Yıldız Teknik Üniv. Bilgisayar Programcılığı ve İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi olmak üzere iki üniversiteden mezun oldum. Sonrasında başladığım Uluslararası İşletme masterını terk edip hayata atıldım. Proje yöneticiliği, bilgisayar programcılığı, sistem analistliği, pazarlama / satış sonrası müşteri ilişkileri yöneticiliği, LEGO takım koçluğu, Web tasarımcılık, fotoğrafçılık, ISO9001:2000 kalite sistemleri sistem kuruculuğu ve iç denetimcilik, Teknoloji Okuryazarlığı müfredat yazarlığı, Bilgi İşlem Bölüm Başkanlığı, öğretmenlik, video düzenleme, Eğitim Teknolojileri Uzmanlığı gibi birbirinden farklı pek çok meslekte çalıştım. Bu kadar farklı iş neden? Dünyayı Da Vinci gibi yaşamak gerektiğine inanıyorum. Youtube kanalıma abone olarak takip ediniz. Youtube Web sitelerim: www.suleymansonmez.com , Büyükler Giremez Bana ulaşmak için lütfen ssonmez@gmail.com adresine eposta gönderin. Aşağıdaki simgelerden sosyal medya üzerinden takip edebilirsiniz. Twitter Instagram Linkedin Facebook

12 Yorum

  1. Süleyman Hocam, çok güzel bir yazı teşekkür ederim.. Hocam yeni başlayan bir öğretmen olarak, sizin yazınızın linkini vermek şartıyla, bu yazıyı kendi ülkemde, kendi öğrencilerim, ve okuyucularımla paylaşmak isterim.. Gerçekten çok önemli bir konu.. Hele de liseli öğrenciler arasında, kızlar bilincli bilincsiz paylaştıklarının ne kadar tehliklei ola bileceklerinden bihaberler..
    Yazı için tekrar teşekkürler, saygılar..

  2. Çok güzel bir yazı hazırlamışsınız, gözlerim dolarak izledim niye bilmiyorum ama. Çocukları ve gençleri istismar eden kesime lanet okumaktan başka yapacak bir şey bulamıyorum. Midemi bulandırıyorlar. Ebeveynlerin ciddi bir eğitim vermesi gerekli çocuklarına. Özellikle bu zamanda.

  3. merhaba süleyman bey ; gerçekten yayılması gereken videolar, teknoloji özellikleri çocuklar için ciddi ye alınmalı.. Bir çok web profilimde paylaştım dilerim yayılır ve bilinçleniriz..

  4. Herkesin profilini korkmadan paylaştığı şu günlerde bir nebze insanları düşündürebilecek bir kampanya olmuş.

  5. Yazınız Çok Güzel . Videolarda . Zaten ülkemizde bilinçli internet kullanıcısı toplam kullanıcın nekadarı kadardır açıkca merak ediyorum

  6. çok güzel bi konuya değinmişsiniz. hep çocuklara anlatıyorum ama bu görsellikle yazı daha etkileyici olmuş. emeğinize sağlık.mümkün olduğunca paylaşacağım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı