glutenmuseum

Bazı insanlara glüten dokunur. Ekmeğe, hamur işine bakamaz görmek istemez olurlar. Sanat tarihine unutulmaz şekilde kazınmış tablolara savaş açmış genç bir sanatçı ve onları eğlenceli bir bakışla glütensiz hale getirmiş. Gelin bakalım nasıl olmuşlar.

Fransız grafik sanatçısı Arthur Coulet, Gluten-Free Museum adlı sitesinde bize mizahi bir bakışla istendiğinde dünyadan her şeyin hiç olmamışlar gibi nasıl silineceğini gösteriyor.

 

classical-art-gluten-free-museum-tumblr-28 classical-art-gluten-free-museum-tumblr-fb__700 classical-art-gluten-free-museum-tumblr-30 classical-art-gluten-free-museum-tumblr-27 classical-art-gluten-free-museum-tumblr-25 classical-art-gluten-free-museum-tumblr-23 classical-art-gluten-free-museum-tumblr-20 classical-art-gluten-free-museum-tumblr-5 classical-art-gluten-free-museum-tumblr-6 classical-art-gluten-free-museum-tumblr-9 classical-art-gluten-free-museum-tumblr-12 classical-art-gluten-free-museum-tumblr-13 classical-art-gluten-free-museum-tumblr-16 classical-art-gluten-free-museum-tumblr-19 classical-art-gluten-free-museum-tumblr-4 classical-art-gluten-free-museum-tumblr-3 classical-art-gluten-free-museum-tumblr-1

Sanatçının Sitesine devam etmek için tıklayınız

Arthur Coulet: http://glutenimage.tumblr.com/

 

Glüten rahatsızlıkları nelerdir?

https://en.wikipedia.org/wiki/Gluten-related_disorders

UzmanTV / Glüten nedir?

Glüten nedir? Gluten nelerde bulunur?
İnce bağırsağın mideye yakın olan kısmında toksik reaksiyonlara neden olan ve çölyak hastalığını başlatan proteinin adı glütendir. Tahılgiller dediğimiz buğday, arpa, yulaf ve çavdar gibi besinlerde daha çok bulunur. Ekmeğin kıvamına gelebilmesi için glütene ihtiyaç vardır. Glüten olmazsa buğday son haline gelemez.

Gluten rahatsızlığı – Gluten hastalığı
Çölyak hastalarında glütenin özellikle gleadin dediğimiz parçasına karşı ince bağırsaklarda toksik bir reaksiyon oluşur. Alınan gıdaların emilme özelliği glüten nedeniyle kaybolur. Aslında glütenin pek çok faydası vardır. Bir erişkinin ya da çocuğun karbonhidratla rahat beslenebilmesi için glütene her zaman ihtiyacı vardır. En çok tükettiğimiz ekmek çoğunlukla buğdaydan yapılmaktadır ve en hayati gıdalardan biridir. Çölyak hastalarında bu ihtiyaç glütenin yerine geçecek başka maddelerle telafi edilmelidir. Buğday, arpa ve yulaf yerine mısır ve pirinç tercih edilebilir.


Facebook grubumuza üye olun yeni yazıları kaçırmayın.

https://www.facebook.com/gunesintamicinde

Sitede reklam bannerları yok bu sizin rahatınız için.
Sitede tanıtım yazısı yayınlatmak ister misiniz?
Lütfen tıklayın

https://www.gunesintamicinde.com/reklamlar/

Bu yazıyı beğendiyseniz aşağıdaki düğmelerle paylaşarak daha çok insana ulaşmasını sağlayabilirsiniz.

PAYLAŞ
Adım Süleyman Sönmez. Yıldız Teknik Üniv. Bilgisayar Programcılığı ve İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi olmak üzere iki üniversiteden mezun oldum. Sonrasında başladığım Uluslararası İşletme masterını terk edip hayata atıldım. Proje yöneticiliği, bilgisayar programcılığı, sistem analistliği, pazarlama / satış sonrası müşteri ilişkileri yöneticiliği, LEGO takım koçluğu, Web tasarımcılık, fotoğrafçılık, ISO9001:2000 kalite sistemleri sistem kuruculuğu ve iç denetimcilik, Teknoloji Okuryazarlığı müfredat yazarlığı, Bilgi İşlem Bölüm Başkanlığı, öğretmenlik, video düzenleme, Eğitim Teknolojileri Uzmanlığı gibi birbirinden farklı pek çok meslekte çalıştım. Bu kadar farklı iş neden? Dünyayı Da Vinci gibi yaşamak gerektiğine inanıyorum. Web sitelerim: www.suleymansonmez.com , Güneşin Tam İçinde , Eğitimde Sanal Gerçeklik , Büyükler Giremez , Aşağıdaki simgelerden sosyal medya üzerinden takip edebilirsiniz.

Yorum Yazın

Siz ne düşünüyorsunuz?