glutenmuseum

Bazı insanlara glüten dokunur. Ekmeğe, hamur işine bakamaz görmek istemez olurlar. Sanat tarihine unutulmaz şekilde kazınmış tablolara savaş açmış genç bir sanatçı ve onları eğlenceli bir bakışla glütensiz hale getirmiş. Gelin bakalım nasıl olmuşlar.

Fransız grafik sanatçısı Arthur Coulet, Gluten-Free Museum adlı sitesinde bize mizahi bir bakışla istendiğinde dünyadan her şeyin hiç olmamışlar gibi nasıl silineceğini gösteriyor.

 

classical-art-gluten-free-museum-tumblr-28 classical-art-gluten-free-museum-tumblr-fb__700 classical-art-gluten-free-museum-tumblr-30 classical-art-gluten-free-museum-tumblr-27 classical-art-gluten-free-museum-tumblr-25 classical-art-gluten-free-museum-tumblr-23 classical-art-gluten-free-museum-tumblr-20 classical-art-gluten-free-museum-tumblr-5 classical-art-gluten-free-museum-tumblr-6 classical-art-gluten-free-museum-tumblr-9 classical-art-gluten-free-museum-tumblr-12 classical-art-gluten-free-museum-tumblr-13 classical-art-gluten-free-museum-tumblr-16 classical-art-gluten-free-museum-tumblr-19 classical-art-gluten-free-museum-tumblr-4 classical-art-gluten-free-museum-tumblr-3 classical-art-gluten-free-museum-tumblr-1

Sanatçının Sitesine devam etmek için tıklayınız

Arthur Coulet: http://glutenimage.tumblr.com/

 

Glüten rahatsızlıkları nelerdir?

https://en.wikipedia.org/wiki/Gluten-related_disorders

UzmanTV / Glüten nedir?

Glüten nedir? Gluten nelerde bulunur?
İnce bağırsağın mideye yakın olan kısmında toksik reaksiyonlara neden olan ve çölyak hastalığını başlatan proteinin adı glütendir. Tahılgiller dediğimiz buğday, arpa, yulaf ve çavdar gibi besinlerde daha çok bulunur. Ekmeğin kıvamına gelebilmesi için glütene ihtiyaç vardır. Glüten olmazsa buğday son haline gelemez.

Gluten rahatsızlığı – Gluten hastalığı
Çölyak hastalarında glütenin özellikle gleadin dediğimiz parçasına karşı ince bağırsaklarda toksik bir reaksiyon oluşur. Alınan gıdaların emilme özelliği glüten nedeniyle kaybolur. Aslında glütenin pek çok faydası vardır. Bir erişkinin ya da çocuğun karbonhidratla rahat beslenebilmesi için glütene her zaman ihtiyacı vardır. En çok tükettiğimiz ekmek çoğunlukla buğdaydan yapılmaktadır ve en hayati gıdalardan biridir. Çölyak hastalarında bu ihtiyaç glütenin yerine geçecek başka maddelerle telafi edilmelidir. Buğday, arpa ve yulaf yerine mısır ve pirinç tercih edilebilir.
EPOSTA ABONELİĞİ İÇİN

Aşağıdaki formda e-posta adresinizi yazın, gelen e-postaya onay verin.


https://suleymansonmez.substack.com/
E-posta aboneliği için e-posta adresinizi eklemeniz, aşağıdaki konuları anlayıp izin verdiğiniz anlamına gelir.
Lütfen okuyunuz. Temel olarak, siteden (Güneşin Tam İçinde) ve yazardan (Süleyman Sönmez) e-posta bülten almaya izin vermek anlamını taşır. Bu iznin temeli: okunacak yazılar, izlenecek videolar, dinlenecek podcastlar, fotoğraflar, tanıtılacak ürün, kitap, site, uygulama, yapay zeka, eğitim, gezi, teknoloji, anket gibi içerikler ve kampanyalar olabilir. Bültenin içeriğinde, bülten sponsorunun ürün ve hizmetine ait bilgi, link ve banner yer alabilir. Bülten e-posta sistemi substack isimli dünyaca çok bilinen, güvenilir e-posta sistemi tarafından gönderilir. E-postalar yeni bir e-posta dağıtım sistemine geçmek dışında üçüncü şahıs ve şirketlerle paylaşılmaz. İşleyiş gereği yurtiçi ve yurtdışındaki server sistemlerinden hizmet verilebilir. Spam gönderilmez. İstediğiniz noktada, tek adımla her e-postanın en altındaki "Unsubscribe" seçilerek üyelikten çıkılır ve siz tekrar e-posta abonelik formuyla veya bülten sayfasında üye olana dek yeni e-posta almazsınız. İlginiz için teşekkür ederiz.


SİZİN DÜŞÜNCENİZ NEDİR?

Yorumunuzu yazınız
İsminizi Yazınız