Süleyman Sönmez

Güneşin Tam İçinde

E-mailden E-maile Göç

Makaleyi okumak yerine dinlemek ister misiniz?

 

Bu aralar bana çok sorulan bir soru. “Başka bir e-posta hesabına geçmek istiyorum” Ama aklınızda oradaki kişileriniz, e-mail adresleri ve diğer önemli bilgiler geliyor. Ne yapacaksınız?  Bu yazıda bunu yapmanın yollarını inceliyoruz.

epostadanepostaya


Bu sorunun cevabı oldukça kısa ve kolay ama  o kadar çok soruldu ki bana sanırım göçmen kuşların mevsimsel göçü gibi kullanıcılar e-posta servisi değiştiriyor 🙂  Ülkemizde en yaygın kullanılan Hotmail yani Live ve ardından Yahoo,  Gmail,   Mynet gibi servislerde hep aynı ortak teknikler kullanılıyor.

Kişi listemizi aktarmak için genellikle kişiler menüsüne gidilip liste dışarıya gönderilir. Bir dosya olarak aktarılır ve diğer e-posta adresinde yine kullanıcılar seçilip dosya yüklenir. Toplamda 1 dakikalık süreyle tamamlanacak  işlemi detaylandıralım.

Windows Live Hotmail’de Kişiler Dışarı Nasıl Aktarılır?

emailgoc1

Kısaca en üstteki Kişiler menüsüne tıklanır. Yine üstteki Yönet seçilir. Açılan menüde Ver seçeneği tıklanır. Yeni bir ekranda güvenlik sorusu ile resimdeki harflerin aynısını yazmanız istenir. Bundan sonra Ver düğmesi ile tüm e-posta arkadaşlarınızı bir dosya haline getirip CSV formatında kaydetme hakkı verecektir.

emailgoc2

Windows Live Hotmail’de Kişiler İçeri Nasıl Aktarılır?

Eğer diğer bir e-posta servisinden CSV dosyası aldıysanız, yine yukarıda Kişiler ve Yönet menüsü ama bu sefer Al seçilir. Böylece isimler Hotmail’e aktarılır.

emailgoc3

Gmail’de Kişiler Dışarı Nasıl Aktarılır?

emailgoc4

Solda kişilerim menüsünü seçin ve üstte Dışarı aktar başlığını tıklayın. Size CSV formatında bir dosya verecek. Böylece o dosyayı istediğiniz sisteme aktarabileceksiniz.

emailgoc5

Gmail’de Kişiler İçeri Nasıl Aktarılır?

Soldan Kişiler menüsüne girin üstten İçeri Aktar menüsünü seçin ve diğer sistemden aldığınız kişileri saklayan CSV dosyasını yükleyin. Tüm isim ve e-mailleriniz taşınmış olacak.

emailgoc6

Yahoo’da Kişiler Dışarı Nasıl Aktarılır?

emailgoc7

Üstte Options / Seçenekler tıklanır ve Mail Options seçilir. Açılan sayfada solda altta Contacts tıklanır. Contact Menüsünde Export,  Dışarı vermek içindir. İstenen formatta bir dosya kaydedilir.

emailgoc9

Yahoo’da Kişiler İçeri Nasıl Aktarılır?

Üstte Options / Seçenekler tıklanır ve Mail Options seçilir. Açılan sayfada solda altta Contacts tıklanır.

emailgoc8

Contact Menüsünde Import kayıtları içeri aktarmak içindir. Export ise Dışarı vermek içindir. Gözat ile diğer sisteme ait dosya içeri alınarak irtibattaki kişiler alınır.

GMAIL’DE HEM GMAIL, HEM HOTMAIL HESABINI BİRLİKTE KULLANMAK

Onu da buradan okuyun sevdiğimiz ve takip ettiğimiz Chip dergisinin güzel bir makalesi
http://www.chip.com.tr/konu/Hotmail-hesabini-Gmail-altinda-kullanin_11525.html

E-MAILLERİ DE ORİJİNAL BAŞLIKLARI VE TARİHLERİ İLE AKTARMAK

http://googlesystem.blogspot.com/2008/01/import-your-hotmail-messages-into-gmail.html

http://www.wikihow.com/Switch-from-Hotmail-to-Gmail
http://www.labnol.org/internet/email/export-outlook-email-to-gmail-pst-backup/1938/
http://www.labnol.org/internet/email/move-emails-from-hotmail-to-gmail-outlook-imap/1951/

ÖNEMLİ: YAZIYA SONRADAN EK:

Gmail 13 Mayıs 2009 tarihinde bir açıklama ile e-maillerimizi çok kolay şekilde taşıyacağımızı duyurdu.

http://gmailblog.blogspot.com/2009/05/import-your-mail-and-contacts-from.html

Adresinde verilen bilgiye göre, Settings/ Ayarlar menüsünde yeni bir başlık açıldı. Accounts And Import / Hesaplar ve Aktarma başlığında diğer Hotmail, Yahoo gibi e-mailinizi vererek hem e-maillerinizi hem contact / arkadaş bilgilerinizi gmail’e taşıyabiliyorsunuz.

Yazıda daha önce CSV dosyasının aktarılması ve POP3 ile gönderilerin taşınabildiğini ancak bu yeni yöntemin en basit ve kullanıcı dostu yöntem olduğu belirtiliyor.

Şu an için yeni accountlarda hazır gelen bu özellik eski hesaplara da adım adım ekleniyor. En güzeli aktarma esnasında aktardığınız e-maillere otomatik olarak bir label/etiket verebiliyor, sonradan arayınca bulma kolaylığı yaşayabiliyorsunuz.

import1

import2

Dostunuza önereceğiniz bir yazıysa lütfen paylaşın:
 

İstanbul'un geleceğinde müthiş bir polisiye maceraya katılmaya hazır mısınız?

Starbul
https://www.kitapyurdu.com/kitap/starbul/546488.html


Beyinlere implant çip yerleştirildiğinde yaşam nasıl olacak? İnsanlara kendi iç sesleri kadar yakın olan “Fısıltı” adlı yapay zekâ neler yapabilmemizi sağlayacak?
Yaşanan her şeyin deneyim olarak yüklendiği yeni sosyal medya “Humanetey”, nasıl bağlar kurmamızı sağlayacak?

Zeynep, yüzyılın sonundaki dünyada, bugünkünden çok farklı bir İstanbul’da yaşayan genç bir annedir. Beklenmedik bir kazayla hayatı paramparça olur. Suçluları aramak için çıktığı yolda, karşılaştığı sıra dışı insanları ve olayları çözdükçe büyük bir bulmacanın içinde olduğunu fark eder.

* İstanbul’un son taksi şoförü
* Dünyayı Yöneten Yapay Zeka
* “İstanbul Yüz Bin Drone Savaşı” kahramanı Yüzbaşı
* Ölümün ötesini gören ressam
* Mesih’i arayan hacker
* Sosyal medya fenomeni ünlü bir dalgıç
* Robotların camisinden bir imam
* Yükseltilmiş İnsanlar
* Son İnsan Başkan
* Geleceği şekillendiren bilim insanı ve
* Binbir yüzlü katil...

İstanbul’un dev gökdelenlerinde, su ve yer altı kentlerinde, Serbest Bölge’de yol alın. Tümünün yaşamlarını bağlayan yüzyıllık olay örgüsünde, nefes kesen, dozu adım adım yükselen STARBUL macerasına katılın.

Starbul Kitabın Resmi Sitesi:
www.starbul.comDetaylı bilgi:
https://www.gunesintamicinde.com/starbul-yildiz-zeka-romanim-basildi/

4 thoughts on “E-mailden E-maile Göç

 1. Ayrıca Gmail’in kişiler kısmında 2 veya daha fazla kişiyi seçtiğinizde bunları tek bir kişi olarak birleştirebiliyor. Acayip zaman kazandırdı bana.

 2. Gmail 13 Mayıs 2009 yılında bir açıklama ile e-maillerimizi çok kolay şekilde taşıyacağımızı duyurdu.

  http://gmailblog.blogspot.com/2009/05/import-your-mail-and-contacts-from.html

  Adresinde verilen bilgiye göre, Settings/ Ayarlar menüsünde yeni bir başlık açıldı. Accounts And Import / Hesaplar ve Aktarma başlığında diğer Hotmail, Yahoo gibi e-mailinizi vererek hem e-maillerinizi hem contact / arkadaş bilgilerinizi gmail’e taşıyabiliyorsunuz.

  Yazıda daha önce CSV dosyasının aktarılması ve POP3 ile gönderilerin taşınabildiğini ancak bu yeni yöntemin en basit ve kullanıc dostu yöntem olduğu belirtiliyor.

  import1

  import2

 3. gmail’in POP3 dışında IMAP hizmeti sunduğunuda belirtmek isterim. Ben Hotmail POP3’ü ve Gmail IMAP’i Thunderbird(outlook benzeri bedava program) ‘te birleştirdim ve bloglarıda RSS aracılığıyla yine bu programa aktardım. Müthiş zaman kazandıran bir yöntem.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir