240 aile, 46 ülkeden seçiliyor. 30.000 fotoğraf çekiliyor. Gelirlerine göre sıralanıyorlar. İnsanların yaşam kaliteleri, evleri, yüzlerindeki mutluluk veya umutsuzluk istatistiğin aldatan grafikleri yerine karşımıza geliyor. Sessizce izlemek lazım. Ama lütfen sadece halimize şükretmek sonra da unutmak gibi bencilce bir dürtü ile değil, tüm insanlık ailesinin kardeşliğini hissederek bakın…

Web sitesi: http://www.gapminder.org/dollar-street/

Siteye girdiğimizde Quick Tour düğmesi ile hızlı bir bilgi alabiliriz. Aynı ülkede farklı gelir grupları olduğu gibi aynı gelir grubunda olan insanların yaşamları arasındaki farklar da oldukça ilginç.

Projenin başarılı bir yönü daha var. Evlerin doğal halinde çekilmiş 30 bin fotoğraf.  Her evden 155 öğe / mekan seçiliyor.

Projeyi dünyaya kazandıran ekipten Anna Rosling Rönnlund – Dollar Street projesini, TEDxStockholm’de anlatıyor.

 

DİŞ FIRÇALARI, GELİR EŞİTSİZLİĞİNİ EN NET ANLATAN ARAÇLARDAN BİRİ

Diş fırçaları örneğin projede ipucu veren öğelerden.

Mesela bir günü $1 (bir dolar – TL ye çevirin) gelirle geçirmek zorunda kalan topluluklar çamur karışımla dişlerini fırçalıyorlar. Bunu evlerini kaplayan duvardan alıp aşındırıcı çamurla suyu ağızlarında çalkalayıp yapıyorlar.  Kimileri dallardan kürdan üretiyor.

Bazı ailelerin aile diş fırçası var. Sadece bir tane alabiliyorlar ve ortak kullanıyorlar.

 

Sol üstteki Families menüsünü açtığınızda insanların yaşamlarındaki bir çok göstergeyi kıyaslayabiliyorsunuz. Evcil hayvanları, evleri, diş sağlıklarını, insanların ellerini, tuvaletleri, yatakları, koltukları, banyoları, bir soluklanıp oturdukları odaları, yerleri, ocakları.

İnsana dair çok şey anlatıyor bu sosyal araştırma. Gerçekten de, bir fotoğraf bin kelimeye bedel.

Üstteki in World düğmesi yerine, istenen ülke veya ülkeleri seçip karşılaştırmanız da mümkün.

Yine en üstteki evleri ve yolu gösteren satır bir resim değil. Sol ve sağındaki sürgü kaydırılıp istenen gelir grubu alt ve üst limiti seçilebiliyor.

Projede Türkiye de var.

http://www.gapminder.org/dollar-street/family?place=54773b8786deda0b00d43837&thing=Families&countries=Turkey&regions=World&zoom=4&row=2&lowIncome=26&highIncome=15000

Ülkelere evlere bir yolculuk yapın. Çevrenizdekileri ve dostlarınızı da bu yolculuğa davet edin. Dünyayı Holywood filmleri ile öğrenmemiz mümkün değil veya istatistik sonuçlardan…

 

DÜNYANIN HER YERİNDEN OYUNCAKLAR

http://www.gapminder.org/dollar-street/matrix?thing=Toys&countries=World&regions=World&zoom=4&row=1&lowIncome=1&highIncome=15000

İSTATİSTİĞİ SEVİYORSANIZ

http://www.gapminder.org/tools/

PROJE EKİBİ

Ola Rosling

Fernanda Drumond

Anna Rosling Rönnlund

http://www.gapminder.org/dollar-street/team

Projede çalışan fotoğrafçılar:
http://www.gapminder.org/dollar-street/photographers

SON SÖZ

Bu yazıdaki tablo net bir şekilde şunu gösteriyor. İnsanlığın çok büyük bölümünden çok çok daha iyi şartlarda yaşıyoruz. Ancak bunun farkında değiliz.

Bu da mutluluğu arayışımızda, daha iyi durumda olan çok küçük bir azınlığa özenme ve onlar gibi yaşamak için didişmekle hayatı geçirmemize yol açıyor.

Belki de mutluluğu, o büyük yoksun kalmış azınlık için çalışmakta bulmanın zamanı geldi.

Belki de, dünyayı gezmek, lüks yemekler yemek değil elimizi bu sessiz, sebatkar çoğunluğa uzatmak bize ebedi mutluluğu verecek…

Kaynakça:

What toothbrushes tell us about inequality

Facebook Sayfası:
https://www.facebook.com/gapminderdollarstreet/


Facebook grubumuza üye olun yeni yazıları kaçırmayın.

https://www.facebook.com/gunesintamicinde

Sitede reklam bannerları yok bu sizin rahatınız için.
Sitede tanıtım yazısı yayınlatmak ister misiniz?
Lütfen tıklayın

https://www.gunesintamicinde.com/reklamlar/

Bu yazıyı beğendiyseniz aşağıdaki düğmelerle paylaşarak daha çok insana ulaşmasını sağlayabilirsiniz.

PAYLAŞ
Adım Süleyman Sönmez. Yıldız Teknik Üniv. Bilgisayar Programcılığı ve İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi olmak üzere iki üniversiteden mezun oldum. Sonrasında başladığım Uluslararası İşletme masterını terk edip hayata atıldım. Proje yöneticiliği, bilgisayar programcılığı, sistem analistliği, pazarlama / satış sonrası müşteri ilişkileri yöneticiliği, LEGO takım koçluğu, Web tasarımcılık, fotoğrafçılık, ISO9001:2000 kalite sistemleri sistem kuruculuğu ve iç denetimcilik, Teknoloji Okuryazarlığı müfredat yazarlığı, Bilgi İşlem Bölüm Başkanlığı, öğretmenlik, video düzenleme, Eğitim Teknolojileri Uzmanlığı gibi birbirinden farklı pek çok meslekte çalıştım. Bu kadar farklı iş neden? Dünyayı Da Vinci gibi yaşamak gerektiğine inanıyorum. Web sitelerim: www.suleymansonmez.com , Güneşin Tam İçinde , Eğitimde Sanal Gerçeklik , Büyükler Giremez , Aşağıdaki simgelerden sosyal medya üzerinden takip edebilirsiniz.

Yorum Yazın

Siz ne düşünüyorsunuz?