Süleyman Sönmez

Güneşin Tam İçinde

ÇİZGİ ROMAN ANSİKLOPEDİSİ

Makaleyi okumak yerine dinlemek ister misiniz?

 

Çizgi roman kimilerine göre 8. sanat ( İlk 7 sini biliyor musunuz? 🙂 Neden bu denli önemli? Kaliteli çizgi romanlar için her sahne, her plan, başlı başına bir çizim sınavıdır. Kahramanların genel duruşları, beden dilleri, sahnelerin doğru açıdan seçilmesi, okuyucunun yerini anlaması gibi bir çok detay vardır.

cizgi roman ansiklopedisi

Bununla birlikte her çizerin genel karakteristik karakalem vuruşları olduğu gibi “çinileyici” diyebileceğimiz ışık, gölge, derinlik ve doku unsurlarını kazandıran sanatçıların belli bir tarzı vardır. Renk ise zaten başlı başına bir olay. Günümüzde dijital ortamda programlarla çeşitli unsurlarla hazırlanıyor.

Çizgi roman edebiyatı ise, yeni yeni ülkemizde saygı duyulmaya başlayan bir bölge. Elbette çoğu kişi için çizgiroman; konusu cılız Teksas ve Tommiks demek. Oysa Martin Mystre gibi her bir sayısı Da Vinci’nin şifresi kıvamında, derin kültüre dayalı arkeolog – araştırmacılarla desteklenen yazınlar, Alaska / Ken Parker gibi olağanüstü gerçekçi anti-kahramanlar, Conan gibi Robert E. Howard’ın yüzyılın başında tasarladığı derinlikli öyküler gerçekten de çok usta senaryo örnekleri sunar.

Çizgi roman yazarları bir roman yazsalar fark inanılmaz hissedilir. Örneğin “21. Yüzyılda Cinayet”, “Kaplan Kaplan” gibi eserleri yazan Alfred Bester.

Dolayısıyla çizgiromanın iyi örnekleri yurtiçinde ve yurtdışında saygıyla karşılanan bir alt edebiyat türüdür. Görsel sanatlar içinse zorlu bir başarıdır. Öyle ki Örümcek Adam ve X-Men gibi çizgiromanların filmlerinde elde edilen başarı ve izlenme oranları çizgiromanın konu ve genel kompozisyonuna / ekolüne bağlılıklarıyla ölçülür.

Bütün bunları anlattıktan sonra türün meraklılarına Hakan ALPİN’in ÇİZGİROMAN ANSİKLOPEDİSİ kitabını öneriyorum.

KİTABI SATIN ALMAK İÇİN:


Dostunuza önereceğiniz bir yazıysa lütfen paylaşın:
 

İstanbul'un geleceğinde müthiş bir polisiye maceraya katılmaya hazır mısınız?

Starbul
https://www.kitapyurdu.com/kitap/starbul/546488.html


Beyinlere implant çip yerleştirildiğinde yaşam nasıl olacak? İnsanlara kendi iç sesleri kadar yakın olan “Fısıltı” adlı yapay zekâ neler yapabilmemizi sağlayacak?
Yaşanan her şeyin deneyim olarak yüklendiği yeni sosyal medya “Humanetey”, nasıl bağlar kurmamızı sağlayacak?

Zeynep, yüzyılın sonundaki dünyada, bugünkünden çok farklı bir İstanbul’da yaşayan genç bir annedir. Beklenmedik bir kazayla hayatı paramparça olur. Suçluları aramak için çıktığı yolda, karşılaştığı sıra dışı insanları ve olayları çözdükçe büyük bir bulmacanın içinde olduğunu fark eder.

* İstanbul’un son taksi şoförü
* Dünyayı Yöneten Yapay Zeka
* “İstanbul Yüz Bin Drone Savaşı” kahramanı Yüzbaşı
* Ölümün ötesini gören ressam
* Mesih’i arayan hacker
* Sosyal medya fenomeni ünlü bir dalgıç
* Robotların camisinden bir imam
* Yükseltilmiş İnsanlar
* Son İnsan Başkan
* Geleceği şekillendiren bilim insanı ve
* Binbir yüzlü katil...

İstanbul’un dev gökdelenlerinde, su ve yer altı kentlerinde, Serbest Bölge’de yol alın. Tümünün yaşamlarını bağlayan yüzyıllık olay örgüsünde, nefes kesen, dozu adım adım yükselen STARBUL macerasına katılın.

Starbul Kitabın Resmi Sitesi:
www.starbul.comDetaylı bilgi:
https://www.gunesintamicinde.com/starbul-yildiz-zeka-romanim-basildi/

1 thought on “ÇİZGİ ROMAN ANSİKLOPEDİSİ

  1. Yerlisi de olmalı bu ansiklopedinin çünkü bizde de hatırı sayılır ustalar var…Sezgin Burak ve Tarkan’ı unutmak mümkün mü ? Suat Yalaz ve Karaoğlan keza…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir