Çizgi RomanKitap

ÇİZGİ ROMAN ANSİKLOPEDİSİ

Makaleyi dinlemek ister misiniz?

 

Çizgi roman kimilerine göre 8. sanat ( İlk 7 sini biliyor musunuz? 🙂 Neden bu denli önemli? Kaliteli çizgi romanlar için her sahne, her plan, başlı başına bir çizim sınavıdır. Kahramanların genel duruşları, beden dilleri, sahnelerin doğru açıdan seçilmesi, okuyucunun yerini anlaması gibi bir çok detay vardır.

cizgi roman ansiklopedisi

Bununla birlikte her çizerin genel karakteristik karakalem vuruşları olduğu gibi “çinileyici” diyebileceğimiz ışık, gölge, derinlik ve doku unsurlarını kazandıran sanatçıların belli bir tarzı vardır. Renk ise zaten başlı başına bir olay. Günümüzde dijital ortamda programlarla çeşitli unsurlarla hazırlanıyor.

Çizgi roman edebiyatı ise, yeni yeni ülkemizde saygı duyulmaya başlayan bir bölge. Elbette çoğu kişi için çizgiroman; konusu cılız Teksas ve Tommiks demek. Oysa Martin Mystre gibi her bir sayısı Da Vinci’nin şifresi kıvamında, derin kültüre dayalı arkeolog – araştırmacılarla desteklenen yazınlar, Alaska / Ken Parker gibi olağanüstü gerçekçi anti-kahramanlar, Conan gibi Robert E. Howard’ın yüzyılın başında tasarladığı derinlikli öyküler gerçekten de çok usta senaryo örnekleri sunar.

Çizgi roman yazarları bir roman yazsalar fark inanılmaz hissedilir. Örneğin “21. Yüzyılda Cinayet”, “Kaplan Kaplan” gibi eserleri yazan Alfred Bester.

Dolayısıyla çizgiromanın iyi örnekleri yurtiçinde ve yurtdışında saygıyla karşılanan bir alt edebiyat türüdür. Görsel sanatlar içinse zorlu bir başarıdır. Öyle ki Örümcek Adam ve X-Men gibi çizgiromanların filmlerinde elde edilen başarı ve izlenme oranları çizgiromanın konu ve genel kompozisyonuna / ekolüne bağlılıklarıyla ölçülür.

Bütün bunları anlattıktan sonra türün meraklılarına Hakan ALPİN’in ÇİZGİROMAN ANSİKLOPEDİSİ kitabını öneriyorum.

KİTABI SATIN ALMAK İÇİN:


Youtube Kanalıma Abone Olun

https://www.youtube.com/suleymansonmez1?sub_confirmation=1

Podcast Kanalım

Hangi platformu kullanıyorsanız, birini seçip takip edebilirsiniz, aynı içeriğe erişeceksiniz.

Süleyman Sönmez'in Sessizliği

LinkedIn Ekleyin:

https://www.linkedin.com/in/suleymansonmez

Instagram Takip Edin:

https://www.instagram.com/suleymansonmez/

Facebook Takip Edin:

https://www.facebook.com/suleymansonmezofficial

Twitter Takip Edin:

https://twitter.com/ssonmez

Yazdığım E-Kitaplar - Satın Alın

https://play.google.com/store/books/author?id=S%C3%BCleyman+S%C3%B6nmez

Patreon ile destekleyin

https://www.patreon.com/suleymansonmez

Etiketler
STARBUL ROMANIM BASILDI! Haydi tıkla, oku ve maceraya katıl. STARBUL ROMANIM BASILDI! Haydi tıkla, oku ve maceraya katıl.

Süleyman Sönmez

Adım Süleyman Sönmez. Yıldız Teknik Üniv. Bilgisayar Programcılığı ve İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi olmak üzere iki üniversiteden mezun oldum. Sonrasında başladığım Uluslararası İşletme masterını terk edip hayata atıldım. Proje yöneticiliği, bilgisayar programcılığı, sistem analistliği, pazarlama / satış sonrası müşteri ilişkileri yöneticiliği, LEGO takım koçluğu, Web tasarımcılık, fotoğrafçılık, ISO9001:2000 kalite sistemleri sistem kuruculuğu ve iç denetimcilik, Teknoloji Okuryazarlığı müfredat yazarlığı, Bilgi İşlem Bölüm Başkanlığı, öğretmenlik, video düzenleme, Eğitim Teknolojileri Uzmanlığı gibi birbirinden farklı pek çok meslekte çalıştım. Bu kadar farklı iş neden? Dünyayı Da Vinci gibi yaşamak gerektiğine inanıyorum. Youtube kanalıma abone olarak takip ediniz. Youtube Web sitelerim: www.suleymansonmez.com , Büyükler Giremez Bana ulaşmak için lütfen ssonmez@gmail.com adresine eposta gönderin. Aşağıdaki simgelerden sosyal medya üzerinden takip edebilirsiniz. Twitter Instagram Linkedin Facebook

Bir Yorum

  1. Yerlisi de olmalı bu ansiklopedinin çünkü bizde de hatırı sayılır ustalar var…Sezgin Burak ve Tarkan’ı unutmak mümkün mü ? Suat Yalaz ve Karaoğlan keza…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı