Süleyman Sönmez

Güneşin Tam İçinde

Baraka | Dünyaya, “Ev” Deriz.

Baraka-Dünyaya evimiz deriz, Ron Frickes'in ve Mark Magidson yönetmenliğinde 93 dakikalık bir film olarak 1992'de çekilmiş. Filmin en belirgin yanı kar için çekilmemiş, ucuz popülerliğin ve yaranma amaçlı çabaların dışında, insanın "İnsanoğlu sen kimsin ?" sorusuyla karşı karşıya geldiği bir tablo.

Makaleyi okumak yerine dinlemek ister misiniz?

 

Baraka, bundan yıllar önce 1994 yılında izlediğim ve yine izleme fırsatı bulduğum bir film. Üniversitedeydik. Bir arkadaşımla sadece Beyoğlu’nda bir sinemada gösterimde olduğunu duyup bilet almıştık. Film 1992 Montreal Film Festivali, “En İyi Film” ödülünü almıştı. Sinemaya girdik. Film başladı, sadece 6 kişiydik. “Filmi izlerken, uzansak mı, ayaklarımızı öndeki koltuğun üstünden aşırsak mı?” diye abartılı espriler yapıyorduk. On dakika sonra sustuk. Otuz dakika sonra nefesimiz kesildi. Ve filmin yarısında gözlerimizin yaşarmasına engel olamadık. Gözyaşlarım insanlık ailesine ve dünyanın güzelliğine aktı…

baraka.jpg

Baraka-Dünyaya evimiz deriz, Ron Frickes’in ve Mark Magidson yönetmenliğinde 93 dakikalık bir film olarak 1992’de çekilmiş. Filmin en belirgin yanı kar için çekilmemiş, ucuz popülerliğin ve yaranma amaçlı çabaların dışında, insanın “İnsanoğlu sen kimsin ?” sorusuyla karşı karşıya geldiği bir tablo.

Baraka eski bir sufi sözü, anlamı “evrimi yaratan Tanrı’nın lütfu veya yaşamın rengi ve soluğu” (a blessing, or as the breath, or essence of life from which the evolutionary process unfolds.)

Film 6 kıtada ve 24 ülkede çekilmiş. Hawaii, Jerusalem’de Holy Sepulcher Kilisesi , Kyoto’da Ryoan-Ji tapınağı, Tanzanya’da Natron Gölü, Kuveyt’te yanan petrol kuyuları.

Filmden iki bölüm

Yazımı Mihrace.Net için hazırlamıştım. Devamı için lütfen tıklayınız.
http://www.mihrace.net/?baraka

Dostunuza önereceğiniz bir yazıysa lütfen paylaşın:
 

İstanbul'un geleceğinde müthiş bir polisiye maceraya katılmaya hazır mısınız?

Starbul
https://www.kitapyurdu.com/kitap/starbul/546488.html


Beyinlere implant çip yerleştirildiğinde yaşam nasıl olacak? İnsanlara kendi iç sesleri kadar yakın olan “Fısıltı” adlı yapay zekâ neler yapabilmemizi sağlayacak?
Yaşanan her şeyin deneyim olarak yüklendiği yeni sosyal medya “Humanetey”, nasıl bağlar kurmamızı sağlayacak?

Zeynep, yüzyılın sonundaki dünyada, bugünkünden çok farklı bir İstanbul’da yaşayan genç bir annedir. Beklenmedik bir kazayla hayatı paramparça olur. Suçluları aramak için çıktığı yolda, karşılaştığı sıra dışı insanları ve olayları çözdükçe büyük bir bulmacanın içinde olduğunu fark eder.

* İstanbul’un son taksi şoförü
* Dünyayı Yöneten Yapay Zeka
* “İstanbul Yüz Bin Drone Savaşı” kahramanı Yüzbaşı
* Ölümün ötesini gören ressam
* Mesih’i arayan hacker
* Sosyal medya fenomeni ünlü bir dalgıç
* Robotların camisinden bir imam
* Yükseltilmiş İnsanlar
* Son İnsan Başkan
* Geleceği şekillendiren bilim insanı ve
* Binbir yüzlü katil...

İstanbul’un dev gökdelenlerinde, su ve yer altı kentlerinde, Serbest Bölge’de yol alın. Tümünün yaşamlarını bağlayan yüzyıllık olay örgüsünde, nefes kesen, dozu adım adım yükselen STARBUL macerasına katılın.

Starbul Kitabın Resmi Sitesi:
www.starbul.comDetaylı bilgi:
https://www.gunesintamicinde.com/starbul-yildiz-zeka-romanim-basildi/

4 thoughts on “Baraka | Dünyaya, “Ev” Deriz.

 1. Her planı ayrı ayrı oturup konuşulması gereken çok ilginç ve bir o kadar da güzel bir film… Kesinlikle seyredilmesi gereken bir yapım… Filmde her şeye ayrı ayrı dikkat edip, bütün dünya üzerinde kuş gibi uçup çok hızlı ve büyük bir tur yaparken bir sürü şeyi arka arkaya düşünmek zorunda kalıyorsunuz… Fakat bir şekilde film bitince zamanda yolculuk yapmış gibi bir his oluşuyor… Bence çok, ama çok güzel bir belgeseldi…

 2. Selamlar efendim.

  Öncelikle sitenizi ilk kez gördüm ve bir kaç saattir gezinmekteyim..

  Baraka isimli filmi ben de yıllar önce ilk izlediğimde hayran kalmıştım. O zamandan beri periyodlarla izlemek ve çevremdekilere tavsiye etmekteyim.

  Filmin fragman havasında bir bölümünü Youtube’dan link vermişsiniz. Ona dikkat ettiğimde Google video’da tam sürümünü buldum.Tam 1 saat 37 dakika ve izlemeye koyuldum hemen. Alamıyorum kendimi ne yapayım.

  Siz de burdaki Youtube linki yerine Google videodaki tam sürümünü link verirseniz ziyaretçiler için daha da bir kolaylık ve güzellik olacağı kanısındayım..

  Kolay gelsin…
  Teşekkür ederim..

  (Sağ taraftaki yazıyı okumasam bööle yazarmıydım acaba 😀 )

 3. Onaltıkırkaltı, bayağıdır yoksunuz yorumlarınızı özledim 🙂

  insanatomystic, böylesine kıymetli ve görsel şölen bir filmi lütfen sıkıştırılmış formatta izlemeyin.

  DVD’si çok ucuzladı. Eski film olduğu için.

  Ayrıca sitelerde bir filmin yayınlanması suçtur. Bu kadar güzel bir şey üretmiş sanatçılara destek olmak boynumuzun borcu.

  Kazanamazlarsa bir daha nasıl bu ayarda bir film nasıl çekebilirler? Nasıl yapımcı bulurlar?
  Meydan bol para kazanan vurdulu kırdılı içi boş Hollywod filmlerine kalır.

  Sevdiğiniz şeyleri destekleyin. Bu yorumu yazarak beni desteklediğiniz gibi 🙂

 4. Evet sanırım haklısınız.
  Sanmasam bile haklısınız.

  Bende var DVD’si ama ne yazıkki evimden yurdumdan memleketimden çok uzakta olduğum için, hatta tepemde bir çatı bile olmadığı için, hatta ve hatta etrafımda hiç insan olmadığı için, bu aralar işim gücüm internet ve fotoğraf çekmek.

  Ama haklısınız.

  Benim şimdi izlemem bu doğrutuda sorun teşkil etmez sanırım. 🙂

  Ve bu arada sanırım filmin yapımcıları bu projeyi para kazanmak adına yapmamışlar..

  Yani “Gel kim olursan ol, yine gel.” gibi birşey sanırım…

  Saygılar efendim..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir