MistikSinema-Dizi

Baraka | Dünyaya, “Ev” Deriz.

Makaleyi dinlemek ister misiniz?

 

Baraka, bundan yıllar önce 1994 yılında izlediğim ve yine izleme fırsatı bulduğum bir film. Üniversitedeydik. Bir arkadaşımla sadece Beyoğlu’nda bir sinemada gösterimde olduğunu duyup bilet almıştık. Film 1992 Montreal Film Festivali, “En İyi Film” ödülünü almıştı. Sinemaya girdik. Film başladı, sadece 6 kişiydik. “Filmi izlerken, uzansak mı, ayaklarımızı öndeki koltuğun üstünden aşırsak mı?” diye abartılı espriler yapıyorduk. On dakika sonra sustuk. Otuz dakika sonra nefesimiz kesildi. Ve filmin yarısında gözlerimizin yaşarmasına engel olamadık. Gözyaşlarım insanlık ailesine ve dünyanın güzelliğine aktı…

baraka.jpg

Baraka-Dünyaya evimiz deriz, Ron Frickes’in ve Mark Magidson yönetmenliğinde 93 dakikalık bir film olarak 1992’de çekilmiş. Filmin en belirgin yanı kar için çekilmemiş, ucuz popülerliğin ve yaranma amaçlı çabaların dışında, insanın “İnsanoğlu sen kimsin ?” sorusuyla karşı karşıya geldiği bir tablo.

Baraka eski bir sufi sözü, anlamı “evrimi yaratan Tanrı’nın lütfu veya yaşamın rengi ve soluğu” (a blessing, or as the breath, or essence of life from which the evolutionary process unfolds.)

Film 6 kıtada ve 24 ülkede çekilmiş. Hawaii, Jerusalem’de Holy Sepulcher Kilisesi , Kyoto’da Ryoan-Ji tapınağı, Tanzanya’da Natron Gölü, Kuveyt’te yanan petrol kuyuları.

Filmden iki bölüm

Yazımı Mihrace.Net için hazırlamıştım. Devamı için lütfen tıklayınız.
http://www.mihrace.net/?baraka

Youtube Kanalıma Abone Olun

https://www.youtube.com/suleymansonmez1?sub_confirmation=1

Podcast Kanalım

Hangi platformu kullanıyorsanız, birini seçip takip edebilirsiniz, aynı içeriğe erişeceksiniz.

Süleyman Sönmez'in Sessizliği

LinkedIn Ekleyin:

https://www.linkedin.com/in/suleymansonmez

Instagram Takip Edin:

https://www.instagram.com/suleymansonmez/

Facebook Takip Edin:

https://www.facebook.com/suleymansonmezofficial

Twitter Takip Edin:

https://twitter.com/ssonmez

Yazdığım E-Kitaplar - Satın Alın

https://play.google.com/store/books/author?id=S%C3%BCleyman+S%C3%B6nmez

Patreon ile destekleyin

https://www.patreon.com/suleymansonmez

Etiketler
STARBUL ROMANIM BASILDI! Haydi tıkla, oku ve maceraya katıl. STARBUL ROMANIM BASILDI! Haydi tıkla, oku ve maceraya katıl.

Süleyman Sönmez

Adım Süleyman Sönmez. Yıldız Teknik Üniv. Bilgisayar Programcılığı ve İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi olmak üzere iki üniversiteden mezun oldum. Sonrasında başladığım Uluslararası İşletme masterını terk edip hayata atıldım. Proje yöneticiliği, bilgisayar programcılığı, sistem analistliği, pazarlama / satış sonrası müşteri ilişkileri yöneticiliği, LEGO takım koçluğu, Web tasarımcılık, fotoğrafçılık, ISO9001:2000 kalite sistemleri sistem kuruculuğu ve iç denetimcilik, Teknoloji Okuryazarlığı müfredat yazarlığı, Bilgi İşlem Bölüm Başkanlığı, öğretmenlik, video düzenleme, Eğitim Teknolojileri Uzmanlığı gibi birbirinden farklı pek çok meslekte çalıştım. Bu kadar farklı iş neden? Dünyayı Da Vinci gibi yaşamak gerektiğine inanıyorum. Youtube kanalıma abone olarak takip ediniz. Youtube Web sitelerim: www.suleymansonmez.com , Büyükler Giremez Bana ulaşmak için lütfen ssonmez@gmail.com adresine eposta gönderin. Aşağıdaki simgelerden sosyal medya üzerinden takip edebilirsiniz. Twitter Instagram Linkedin Facebook

4 Yorum

 1. Her planı ayrı ayrı oturup konuşulması gereken çok ilginç ve bir o kadar da güzel bir film… Kesinlikle seyredilmesi gereken bir yapım… Filmde her şeye ayrı ayrı dikkat edip, bütün dünya üzerinde kuş gibi uçup çok hızlı ve büyük bir tur yaparken bir sürü şeyi arka arkaya düşünmek zorunda kalıyorsunuz… Fakat bir şekilde film bitince zamanda yolculuk yapmış gibi bir his oluşuyor… Bence çok, ama çok güzel bir belgeseldi…

 2. Selamlar efendim.

  Öncelikle sitenizi ilk kez gördüm ve bir kaç saattir gezinmekteyim..

  Baraka isimli filmi ben de yıllar önce ilk izlediğimde hayran kalmıştım. O zamandan beri periyodlarla izlemek ve çevremdekilere tavsiye etmekteyim.

  Filmin fragman havasında bir bölümünü Youtube’dan link vermişsiniz. Ona dikkat ettiğimde Google video’da tam sürümünü buldum.Tam 1 saat 37 dakika ve izlemeye koyuldum hemen. Alamıyorum kendimi ne yapayım.

  Siz de burdaki Youtube linki yerine Google videodaki tam sürümünü link verirseniz ziyaretçiler için daha da bir kolaylık ve güzellik olacağı kanısındayım..

  Kolay gelsin…
  Teşekkür ederim..

  (Sağ taraftaki yazıyı okumasam bööle yazarmıydım acaba 😀 )

 3. Onaltıkırkaltı, bayağıdır yoksunuz yorumlarınızı özledim 🙂

  insanatomystic, böylesine kıymetli ve görsel şölen bir filmi lütfen sıkıştırılmış formatta izlemeyin.

  DVD’si çok ucuzladı. Eski film olduğu için.

  Ayrıca sitelerde bir filmin yayınlanması suçtur. Bu kadar güzel bir şey üretmiş sanatçılara destek olmak boynumuzun borcu.

  Kazanamazlarsa bir daha nasıl bu ayarda bir film nasıl çekebilirler? Nasıl yapımcı bulurlar?
  Meydan bol para kazanan vurdulu kırdılı içi boş Hollywod filmlerine kalır.

  Sevdiğiniz şeyleri destekleyin. Bu yorumu yazarak beni desteklediğiniz gibi 🙂

 4. Evet sanırım haklısınız.
  Sanmasam bile haklısınız.

  Bende var DVD’si ama ne yazıkki evimden yurdumdan memleketimden çok uzakta olduğum için, hatta tepemde bir çatı bile olmadığı için, hatta ve hatta etrafımda hiç insan olmadığı için, bu aralar işim gücüm internet ve fotoğraf çekmek.

  Ama haklısınız.

  Benim şimdi izlemem bu doğrutuda sorun teşkil etmez sanırım. 🙂

  Ve bu arada sanırım filmin yapımcıları bu projeyi para kazanmak adına yapmamışlar..

  Yani “Gel kim olursan ol, yine gel.” gibi birşey sanırım…

  Saygılar efendim..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı