Uygunsuz Gerçek İklim Krizi | An Inconvenient Truth

“Eğer gezegeninizi seviyorsanız
Eğer çocuklarınızı seviyorsanız
Bu filmi izlemelisiniz”

sözleriyle başlıyor fragman.

Evet sonunda biri iyice el attı olaya. Dünya ısınıyor. Sonumuzu getiriyoruz Küresel Isınma (Global Warming) diye diye çevreciler, Greenpeace ve sizin bizim gibi duyarlı insanlar parçalanırcasına konuşuyordu.


Yukarıdaki resim göründüğünün iki katı boyuttadır. Üzerinde shift tuşuna basarak tıklayıp, açılan sayfada üzerinde sağ tıklayıp  “Duvar Kağıdı” yapabilir. Bir arkadaşınıza göndermek için “Hedefi farklı kaydet” seçebilirsiniz.)

Orjinal site : http://www.climatecrisis.net/

Türkçe site : http://www.iklimkrizi.net/

Gel gelelim dünyada ortak hareket gerekiyor. İçimizden bazıları havaya gaz salarken – kelimenin gerçek anlamıyla- diğerlerinin bu gazları kısıtlaması, uluslararası piyasalardaki rekabet güçlerinin azalmasına, çevreye zarar vermesin diye filtreleme vb. gibi sistemler kurmalarına daha yüksek maliyetlerle üretmelerine yol açıyor.

Dünyanın en büyük gaz salıcı (kusuruma bakmayın ama öyle) ülkeleri ise Çin ve ABD başta olmak üzere Kyoto anlaşmasına imza atmayanlar. Buraya kadar okumuş duymuş olabilirsiniz. Ancak gelelim yeni haberlere. Kyoto Protokolü 2012 ‘ye kadar geçerli. Şimdi Amerika’da güçlü bir muhalif politika çevre tabanıyla oy toplamak istiyor. http://www.ntvmsnbc.com/news/391293.asp

Bu AL GORE adındaki politikacıyı tanırsınız. Hani en başta başkan olmuştu da Amerika’da dönen dolaplarla bin falan kişiyle Bush’a yenildi ve o seçilmeyince, dünya tarihinin en sevilen yönetimi (siz anladınız onu) en isabetli hareketlerle barış dolu ve mükemmel bir demokrasi getirdi ya.

algore.jpgİşte o seçimlerde kaybettiğine içtenlikle ağladığımız Al Gore. (Burası dalga değil parmaklarımı ısırmıştım sinirden sanırım içime doğmuştu olacaklar.) İşte şimdi o Al Gore, Hollywood destekli müthiş bir atak başlattı. Geçen Temmuz ayından beri yapılan çalışmalar tamamlandı ve artık çektikleri film vizyonda.

Film sert ve ciddi şekilde global ısınmanın etkilerinin Katrina gibi inanılmaz felaketlerin sebebi ve yenilerinin anası olduğunu anlatıyor. Sadece fragmanı bile tüyler ürpertici. Özellikle afişleri bile “Görebileceğiniz en korkunç film” diyor. Yönetmen : Davis Guggenheim

“Ancak en çok şaşırtan şu: tüm dünya “Global Isınma gerçektir” derken Amerikalılar yok biliyormuş. Bilimadamları bile siyasi baskılarla yalan yanlış raporlar vermiş. ‘Abartılıyor canım ne buzların erimesi, ne dağlarda yok olan karlar, ne hortumlar, ne garip sıcaklıklar bunlar tesadüf ‘diyorlar ve halk da buna inanıyor. Bunu nereden anlıyorum. Filmin her iki dakikasından biri “Global Isınma var” diyor. Bu çok korkunç bir şey, demek ki dünyanın en demokratik ülkesi kabul edilen Amerika’da halkın en basit bilimsel konulardan haberi bile yok ki bırakın Irak’ta şurda olan biteni bilsinler.”

  
Evet bu kadar muhalefeti boşver diyorsanız yine de bilimsel bir gerçeği muhteşem görüntülerle anlatan bu DVD’yi alın, aldırın, destek olun diyorum. Kısa sürede Türkiye’de satış başlayacaktır.

Not : Kelime oyunları çok güzel Global Warming yerine / Global Warning yazmışlar. Türkçesi Global Isınma / Global Uyarı tek harfle kelime oyunu.
Filmin sitesi : http://www.climatecrisis.net/

Türkçe Sitesi için : http://www.iklimkrizi.net/

Filmin fragmanı: http://www.climatecrisis.net/trailer/

Türkçe fragman : http://www.iklimkrizi.net/iklimkrizi…nientTruth.wmv

Fimin afişleri e-kartları ve duvarkağıtları: http://www.climatecrisis.net/downloads/

Harekete geçin:
Siz asıl ne yapabilirsiniz? Filmi izleyip hiçbirşey olmamış gibi devam mı edeceksiniz? Hayır diyorsanız
http://www.climatecrisis.net/takeaction/whatyoucando/ ( Tek sayfa değil, kaçamazsınız! En altta bir çok numara ile sayfalarda yapacaklarımız yazıyor.)
Filmin blogu çok güzel video ve notlar var: http://www.climatecrisis.net/blog/

Aşağıda NewScientist dergisi 8 July 2006 sayısında filme ayrılan sayfa var. Güzel bir cümle var “Amerika’nın bilimin önemini anlayan bir lidere ihtiyacı var.” Kimbilir belki tüm dünyanın da.

Şimdi size sorular:

  • Türkiye Kyota zirvesine katıldı mı? Net bir şekilde imza attı mı?
  • Ülkemizde görülen sellerin, hortumların, aşırı kar yağışlarının sizce bu konuyla ilgisi olabilir mi?
  • Amerikan halkının bilinçlemesi biz Türkler için neden önemli?
  • Greenpeace Türkiye şubesinin bu yıl ki hedeflerini biliyor musunuz? Yazdıkları “Okumadığınıza en çok üzüleceğiniz mektup budur” sözüyle başlıyor.
  • 28 Nisan 2007 Kadıköy’de buluşmak üzere diyelim.
  • http://www.kureseleylem.org

http://forum.zoque.net/sinema/23707-uygunsuz-gercek-iklim-krizi adresinde tartışıyoruz.

NOT: Bu filmden sonra Al Gore 2007 yılında Nobel Ödülünü kazandı.

Nobel Barış Ödülü, Al Gore 12 Ekim 2007 tarihinde Norveç Nobel Komitesi tarafından 2007 Nobel Barış Ödülü’nü Hükümetlerarası İklim Değişikliği Paneli ile paylaşmaya uygun görüldü. Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki-moon tarafından kutlanan Al Gore ödülünün tamamını ABD’deki İklim Koruma Birliği adlı bir örgüte bağışlayacağını açıkladı.

http://tr.wikipedia.org/wiki/Al_Gore

PAYLAŞ: