Makaleyi okumak yerine dinlemek ister misiniz?

 

Okurlarını yüzlerce yıldır etkileyen, nesiller boyu insan davranışlarına yön veren eserler vardır. Bunlardan şüphesiz en bilinenlerinden birisi “İnsan Neyle Yaşar?” ünlü yazar L. N. Tolstoy’un eseridir.

Lev Nikolayeviç (1828-1910) Tolstoy Rus Edebiyatı için Savaş ve Barış, Anna Karenina, Diriliş gibi kitapları ile büyük eserler inşa etmiş bir yazar.

Ele aldığı insan sevgisi, inanç ve iç dünyayı anlatımındaki samimiyet, sadelik, çarpıcı hikaye ediş okurları içten içe düşünmeye sevk etmiştir.

Kitabı okumaya başladığımda, yıllar önce çocukken okumuş olmanın bir gölgesi vardı sadece, bu olgun adam neler görecekti satırların arasında.

İlk öykü fakirlikten kırılan işleri hiç de iyi gitmeyen ayakkabıcı Semyon’un kendisine borçlu kişilerden parasını istemeyi başaramadan evine dönerken karşılaştığı zor durumdaki çıplak ve belli ki başına bir iş gelmiş delikanlıya yardım edip giydirip yemek vermesi ile başlıyor.

Müthiş bir öykü müthiş bir insanlık sınavı, sen olsan ne yapardın diye insan kendisine sorup duruyor.
Finali de şaşırtarak biterken aklımızda üç Tanrı kelamı, sorusu kalıyor:
İnsanda ne var?
İnsana ne verilmemiştir?
İnsan neyle yaşar?

İkinci öykü, Kıvılcımı Söndürmeyen Ateşi Zapt Edemez

Köy yaşamında komşu olan iki ailenin hoşgörü eksikliği ile başlayan ve gün geçtikçe ürkütücü bir tempoya ulaşan olaylar dizisini anlatıyor.
Yine alınacak dersler ortada ve çok ikna edici.
Yaşın getirdiği tecrübe dinlenilmesi gereken bir şey, binlerce yıl her toplumun yaşlıları bilgeliği temsil etti. Belki de instagram ve botoks çağında ilk kez durum böyle değil, kuşaklar arası bilgi bakış açısı makas olarak çok açıldı.

Üçüncü öykünün adı Mum
Bu öykü bir toprak sahibi derebeyinin kahyasının toprak kölelerine çektirdiklerini anlatıyor.
Geçen yüzyıllara rağmen bu hikayeyi ufak tefek değişiklikler ile günümüze uyarlamak mümkün, halen uzun çalışma saatleri, halen mobbing, yetersiz ücret ve işsizlik korkusu var. Öykünün karmanın yapılan her şeyi yapan kişiye yansıtma gücü etkileyici bir olay dizisiyle anlatılıyor.

Dördüncü öykü olan İnsana Çok Toprak Gerekir mi?
Edebiyatta çok bahsi geçen çok gönderme yapılan bir öykü insan doğasındaki açgözlülük ve bitmek tükenmek bilmeyen mal edinme tutkusu. Bir iddia ile başlıyor her şey, sade bir köylü olan Poham şeytan’a kafa tutuyor, Tek derdimiz toprak az! İstediğim kadar toprağım olsa hiç kimseden, şeytandan bile korkmazdım!”

Beşinci öykü İlyas
Servetini eşiyle beraber çok çalışıp kazanmış, misafir gelenleri iyi ağırlanış yedirmiş içirmiş köklü bir ailenin başından geçenleri anlatıyor ki kişisel olarak hayatımın büyük bölümünü bu bakış açısıyla yaşadım.

Künye
Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları
Çevirmen
Koray Karasulu

 

 

STARBUL

İstanbul'un geleceğinde müthiş bir polisiye, bilim kurgu maceraya katılmaya hazır mısınız?


Starbul'u satın almak için tıklayın


Beyinlere implant çip yerleştirildiğinde yaşam nasıl olacak? İnsanlara kendi iç sesleri kadar yakın olan “Fısıltı” adlı yapay zekâ neler yapabilmemizi sağlayacak?
Yaşanan her şeyin deneyim olarak yüklendiği yeni sosyal medya “Humanetey”, nasıl bağlar kurmamızı sağlayacak?

Zeynep, yüzyılın sonundaki dünyada, bugünkünden çok farklı bir İstanbul’da yaşayan genç bir annedir. Beklenmedik bir kazayla hayatı paramparça olur. Suçluları aramak için çıktığı yolda, karşılaştığı sıra dışı insanları ve olayları çözdükçe büyük bir bulmacanın içinde olduğunu fark eder.

* İstanbul’un son taksi şoförü
* Dünyayı Yöneten Yapay Zeka
* “İstanbul Yüz Bin Drone Savaşı” kahramanı Yüzbaşı
* Ölümün ötesini gören ressam
* Mesih’i arayan hacker
* Sosyal medya fenomeni ünlü bir dalgıç
* Robotların camisinden bir imam
* Yükseltilmiş İnsanlar
* Son İnsan Başkan
* Geleceği şekillendiren bilim insanı ve
* Binbir yüzlü katil...

İstanbul’un dev gökdelenlerinde, su ve yer altı kentlerinde, Serbest Bölge’de yol alın. Tümünün yaşamlarını bağlayan yüzyıllık olay örgüsünde, nefes kesen, dozu adım adım yükselen STARBUL macerasına katılın.

Starbul Kitabın Resmi Sitesi:
www.starbul.com

Süleyman Sönmez


Detaylı bilgi:
https://www.gunesintamicinde.com/starbul-yildiz-zeka-romanim-basildi/

YORUMUNUZ NEDİR?

Yorumunuzu yazınız
İsminizi Yazınız