İletişim Bilgileri Gizli İşverenlere, İsimsiz CV

Efendim, dünyada olmayan, özür dilerim ama bir saçmalık bizde almış yürüyor. Eleman almaktan utanan veya adını yazmaktan utanan şirketlerle dolu iş ilanları. “Şu, şu, şu vasıfları olan İngilizce bilen eleman arıyoruz. (Tercihen Nebraska & Iowa aksanı ile) Lütfen 3d yazıcıdan basılmış özel aparatıyla kuş tutsun ve bu kuş benmari usulü ısıtılmış çikolata sosuyla kaplanmış olarak yere tabak içinde düşsün” denirken :), “Hangi şirket?” diyorsunuz. Karşınıza koca bir sessizlik çıkıyor.

iletisim-bilgileri-gizliyse-isimsiz-cv-yolla-2
Görsel: Saptarshi Biswas –  Creative Commons lisansı ile kullanılmıştır

Söyler misiniz, bir mezbahada resepsiyonist olarak iş başvurusu yaptığını bilmeyen, Plaza hayalleri ile dolu kız neden CV’sini yolladı? Çünkü işsizdi, umutsuzdu ve her şeyi denememek, şansını tepmek gibi geliyordu.

Prezantabl elbiseleriyle ve işsizlik nedeniyle zaten az olan parasıyla hazırlanarak işe gitti. Ve baştan sona şok geçirerek öfkeye kapıldı.

Bu hafta sonu bir özel okul ilanı var gazetede. Ancak adını verememiş. Çünkü öğretmen arıyor ve “müşteriler” bir şeylerin iyi şekilde gitmediğini anlarsa kıyamet kopar. Bunun kaygısıyla isimsiz bir okula, öğretmenlerin tüm hayatlarını yazarak göndermelerini bekliyorlar. İyi de, sizin okul olduğunuz ne belli demezler mi? İn misiniz, cin mi? Ya kötü niyetli bir insan, özellikle bu tür sahte ilanlarla bilgi toplayıp o insanlara zarar veriyorsa.

İkincisi şu an çalıştığınız iş yerinin o ilanı verip vermediğini nasıl bilebilirsiniz?

Bu tıpkı gizli numaralar gibi. Bir cep telefonunda numara gizlenmesi ya korkutmak için, ya korktuğu için geçerli. Bu denli çok gizli numara, toplumsal yapımıza ışık-pardon karanlık tutuyor olabilir mi?

Değerli okuyucum burada sizlere sesleniyorum. Lütfen bu tür ilanlara CV yollamayın. Ya da yollayacaksanız adınızı yazmadan yollayın. Muhtemel konuşma şöyle olacaktır:

“Alo, şey biz gazetedeki ilana CV yollamışsınız da onun için aramıştık”
“Öyle mi? Neresiydi orası?”
“Önce siz adınızı söyleyin. Nasıl hitap edeceğimizi bilelim”
“Ben adınızı duyamadım hangi kurum dediniz?”
“Dalga mı geçiyorsunuz?”
“Hayır, insan hakları sözleşmesine göre insanca iletişim ve çalışma hakkımı kullanıyorum”

Tüm insan kaynakları yöneticilerine çağrıda bulunuyorum. Modern dünyada kendinizden utanmıyorsanız, yaptığınız işten de utanmayın. Sizin göreviniz artık görevini yapamayan ve yapmak istemeyen bir çalışan yerine yenisini almakla başlar. Bu utanılacak bir şey değildir. Şirketinizin adını vermekten de utanmayın. Emin olun bu size zarar vermez. Sadece ne kadar dürüst olduğunuzu gösterir.

PAYLAŞ: