Gün ışığı ile aydınlanın. Yeni ve sağlık için çok yararlı bir teknoloji… Çatıya takılan gün ışığı toplayan kolektör paneller ve fiber optik kablo, elektrik kullanmadan gün ışığının gündüz saatlerinde kapalı mekanlara ulaşmasını sağlıyor. Bu tıpkı hortum yardımıyla suyu musluktan alıp başka bir yere ulaştırmaya benziyor. Yani işin içinde elektrik enerjisi yok. Motor yok, benzin yok, güneşten elektrik üretme yok. Sadece ışığı kabloyla taşımak. Tek maliyet bir seferlik alış ve kurulum masrafı.

Gün ışığı ile aydınlanın. Yeni ve sağlık için çok yararlı bir teknoloji… Çatıya takılan gün ışığı toplayan kolektör paneller ve fiber optik kablo, elektrik kullanmadan gün ışığının gündüz saatlerinde kapalı mekanlara ulaşmasını sağlıyor. Bu tıpkı hortum yardımıyla suyu musluktan alıp başka bir yere ulaştırmaya benziyor. Yani işin içinde elektrik enerjisi yok. Motor yok, benzin yok, güneşten elektrik üretme yok. Sadece ışığı kabloyla taşımak. Tek maliyet bir seferlik alış ve kurulum masrafı. Gün Işığı İle Aydınlanın

Yararları elbette ki düşününce görülüyor. Suni aydınlatma sistemlerinin hiçbirisi günışığı gibi doğal ve sağlıklı değil. Psikoloji üzerindeki olumlu etkileri bir yana özellikle bedenin belli vitaminleri ve çalışmaları gerçekleştirebilmesi için gerekli olan güneş ışığı mevsimsel hastalıkların tedavisinde de birebir.

http://www.parans.com bu sitede gün içinde kapalı mekânların nasıl göründüğü, ürünün teknik yönleri gibi detaylar görülebilir.

Mekánlara ışık tüpüyle güneş ışınları yayılıyor  Hürriyet Gazetesi
Avustralya’da 1980’lerde keşfedilen gün ışığı aydınlatma sistemleri özellikle Kuzey Amerika, Avrupa ve Japonya’da ilgi görüyor. Türkiye’de de Borusan Holding Yönetim Merkezi’nin İstanbul’daki binasına kurduğu ışık tüpü sistemi sayesinde gündeme geldi. Yurtdışından getirilen ve maliyeti son derece pahalı bu uygulamada boru, geçtiği her katı güneş ışığıyla aydınlatıyor. Güneş ışınlarını doğru açılarla odalara yayıyor, mekana dekoratif bir hava katıp enerji tasarrufu sağlıyor. Sistem daha uygun fiyatlar ve farklı seçeneklerle evlerde de uygulanabiliyor.

Türkiye’de uygulayan bir firma 
http://www.gunisigiaydinlatma.com

Aşağıdaki videolarda da sistemin genel çalışması da özetlenmiş.

TRT de yayınlanan Kusadası Hipermarketi

TAKİP İÇİN : Yazdığım Kitaplar | Youtube | Twitter | Instagram6 YORUMLAR

 1. Evet konu artık gündeme geliyor çok seviniyorum. Umarım maliyetleri hızla aşağı düşer ve gerek ofisler gerek evler gündüzleri günışığıyla enerjisiz aydınlanır.

 2. Çok güzel. Yine kendi sistemimizi kullanarak elektrik üretebiliyoruz. İlgimi çekti ama bu tarz sistemlerin evlere gelmesi için fiyatlarının yeterince ucuzlaması lazım. Bizim üniversitede böyle bir sistem olsa keşke. Ege Üniversitesi eğitim fakültesinde bodrum katında derslerimiz var. Her ders uykumuz geliyor maalesef.

 3. Uğur elektrik üretmiyoruz. Bu sistemde elektrik yok.
  Aynı bir boruyla suyun taşınması gibi, fiberoptik temelli kablolarla ışık çatıdan alta taşınıyor.

  Ne bir cihaz, ne bir enerji. Sadece kurulum. Tek maliyet bu. Yani güneş enerjisiyle elektrip üretip tekrar lamba yakmak değil bu! Dikkat, işin muhteşem yanı bu.

  Dediğin gibi bodrum denebilecek yerlerde sürekli çalışan, yaşayan insanlar ciddi anlamda sağlık sorunları yaşıyor.

  E vitamini oluşumu gün ışığına bağlı. Aynı şekilde melatonin seviyesi, uyku düzenliliği, moralin düzgün olması ve dünya kadar bedensel aktivite ya ışıkla tetikleniyor ya da ışığa bağlı hormonlarca.

  Üstelik OLED ışıklar dışında gün ışığına yaklaşan elektrikli ışık kaynağımız da yok.

  Ülkemizde de reklama girmesin diye yazmadığım büyük kuruluşlardan birisi bu şekilde hazırlanmış bir bina yaptırdı.

  Yani aslında muhteşem bir buluş hızla yaygınlaşmalı. Bunu satan firmalar da Türkiye’de konuyu ilk anlatan bu siteye artık kar payı vermeli 🙂

 4. Payınıza düşeni kesinlikle vermeliler 🙂 Sizin anlattığınız olayı baştan anladım hocam. Sadece bir diğer duruma yer vermek istedim. Yazınızı okuyana kadar sadece elektrik üreten sistemden haberim vardı bugün bunu da öğrenmiş oldum. Geçen kampüste sınıf arkadaşlarımla paylaştım bu fikri hatta 🙂

 5. kardeş ler aslınds ülkemiz doğal gazla elektik üreteceğine güneş enerjisini kullan sın maliyetini birkaç yıldatamam lar hem kaçak larıda önlemiş olur gerçekten çok ilgimi çekti ben elezığ da iklimlendirme ve soğutma bölümündeyim ödevim bunun üstüne aydınlatır sanız sevinirim

 6. hocam birde ışığı borularla yansıtma yöntemini kullanarak istediğiniz bölgeyi aydınlatma olayı var
  bu konu hakkında bir bilginiz varmı acaba

SİZİN DÜŞÜNCENİZ NEDİR?

Yorumunuzu yazınız
İsminizi Yazınız