Makaleyi okumak yerine dinlemek ister misiniz?

 

Gün ışığı ile aydınlanın. Yeni ve sağlık için çok yararlı bir teknoloji… Çatıya takılan gün ışığı toplayan kolektör paneller ve fiber optik kablo, elektrik kullanmadan gün ışığının gündüz saatlerinde kapalı mekanlara ulaşmasını sağlıyor. Bu tıpkı hortum yardımıyla suyu musluktan alıp başka bir yere ulaştırmaya benziyor. Yani işin içinde elektrik enerjisi yok. Motor yok, benzin yok, güneşten elektrik üretme yok. Sadece ışığı kabloyla taşımak. Tek maliyet bir seferlik alış ve kurulum masrafı.

Gün ışığı ile aydınlanın. Yeni ve sağlık için çok yararlı bir teknoloji… Çatıya takılan gün ışığı toplayan kolektör paneller ve fiber optik kablo, elektrik kullanmadan gün ışığının gündüz saatlerinde kapalı mekanlara ulaşmasını sağlıyor. Bu tıpkı hortum yardımıyla suyu musluktan alıp başka bir yere ulaştırmaya benziyor. Yani işin içinde elektrik enerjisi yok. Motor yok, benzin yok, güneşten elektrik üretme yok. Sadece ışığı kabloyla taşımak. Tek maliyet bir seferlik alış ve kurulum masrafı. Gün Işığı İle Aydınlanın

Yararları elbette ki düşününce görülüyor. Suni aydınlatma sistemlerinin hiçbirisi günışığı gibi doğal ve sağlıklı değil. Psikoloji üzerindeki olumlu etkileri bir yana özellikle bedenin belli vitaminleri ve çalışmaları gerçekleştirebilmesi için gerekli olan güneş ışığı mevsimsel hastalıkların tedavisinde de birebir.

http://www.parans.com bu sitede gün içinde kapalı mekânların nasıl göründüğü, ürünün teknik yönleri gibi detaylar görülebilir.

Mekánlara ışık tüpüyle güneş ışınları yayılıyor  Hürriyet Gazetesi
Avustralya’da 1980’lerde keşfedilen gün ışığı aydınlatma sistemleri özellikle Kuzey Amerika, Avrupa ve Japonya’da ilgi görüyor. Türkiye’de de Borusan Holding Yönetim Merkezi’nin İstanbul’daki binasına kurduğu ışık tüpü sistemi sayesinde gündeme geldi. Yurtdışından getirilen ve maliyeti son derece pahalı bu uygulamada boru, geçtiği her katı güneş ışığıyla aydınlatıyor. Güneş ışınlarını doğru açılarla odalara yayıyor, mekana dekoratif bir hava katıp enerji tasarrufu sağlıyor. Sistem daha uygun fiyatlar ve farklı seçeneklerle evlerde de uygulanabiliyor.

Türkiye’de uygulayan bir firma 
http://www.gunisigiaydinlatma.com

Aşağıdaki videolarda da sistemin genel çalışması da özetlenmiş.

TRT de yayınlanan Kusadası Hipermarketi

STARBUL, Türkiye'de 100 yıllık sürede geçen baş döndürücü bir bilim kurgu roman. Starbul romanı okumak için tıklayın

SİTEMİZE ABONE OLDUNUZ MU?