Türkçe, Türkçe Yazılır. MSN Türkçesiyle Değil

Süleyman Sönmez

Adım Süleyman Sönmez. Yıldız Teknik Üniv. Bilgisayar Programcılığı ve İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi olmak üzere iki üniversiteden mezun oldum. Üstüne başladığım Uluslararası İşletme masterını terk edip hayata atıldım. Proje yöneticiliği, bilgisayar programcılığı, sistem analistliği, pazarlama / satış sonrası müşteri ilişkileri yöneticiliği, LEGO takım koçluğu, Web tasarımcılık, fotoğrafçılık, ISO9001:2000 kalite sistemleri sistem kuruculuğu ve iç denetimcilik, Teknoloji Okuryazarlığı müfredat yazarlığı, Bilgi İşlem Bölüm Başkanlığı, video düzenleme, Eğitim Teknolojileri Uzmanlığı gibi birbirinden farklı pek çok meslekte çalıştım. www.suleymansonmez.com ve www.gunesintamicinde.com web sitelerimdir.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

130 Yorum

 1. Gökhan Doğan diyor ki:

  Bu tip kampanyalara gerçekten çok ihtiyacımız var. Böyle önemli konularda gösterdiğiniz çabaları takdirle izliyoruz. Ben de Türkçeyi doğru kullanma konusunda ki hassasiyetimi gösterebilmek ve size destek olabilmek amacıyla kendi sitemde yazınızı sitenize link vererek yayınladım. Saygılar.

 2. Süleyman Sönmez diyor ki:

  Gökhan Bey, duyarlılığınız için teşekkür ederim. Sitenizi listeye ekledim ;)

 3. Uğur SAMSA diyor ki:

  Çok mantıklı bir olay. Zoque’da ilk konumu açarken gördüğümde sevindiğimi hatırlıyorum. Daha öncesinde Zoque’un böyle bir uygulaması olduğunu bilmiyordum çünkü. Hoşuma gitmişti fakat ben de siteme ekleyeyim diye hiç düşün(e)memiştim doğrusu. Ama siz ışık yaktınız. Sizin yazdığınız kurallar güzel. Bunları sitemde kullanabilir miyim? Üzerinde değişiklik yapabilir miyim?
  Not: Seneye ben de bilgisayar öğretmeni oluyorum :)

 4. Ufuk Eskici diyor ki:

  Ben de kendi yazılarımda bu duyarlılığı gösteriyorum. Fakat yorumlara bir şey yapamıyorum. Bu konudaki çalışmaları da yazılarımla aktarıyorum. Kampanyaya hep destek, tam destek! Üzerime düşen neyse yaparım.

  http://www.dilimdilim.com/ sitesini de eklemek isterim listeye. Yazım yanlışları bölümü mutlaka incelenmeli.

  Bir eleştirim de size. “Web sitesi” demeseniz de olur. Sadece site demek yeterlidir. Böylece bir yabancı sözcüğü daha dilimizden atmış oluruz.

 5. Ufuk Eskici diyor ki:

  * “slm” yazılmaz, “selam” yazılır.
  * “bye” denmez, “hoşçakal” denir!

 6. Uğur SAMSA diyor ki:

  Diğer sitelerde de aynı kuralları görünce dayanamadım ekledim. Sorun olursa ki olacağını sanmıyorum, sonradan değiştirebilirim.

 7. Süleyman Sönmez diyor ki:

  Ufuk Bey, desteğiniz dilimize ve toplumumuza. Elbette tüm toplumun doğru iletişim kurması ruh sağlığını ve bilgi yapısını olumlu geliştirecek.

  Bu arada biliyorum sitenizde dil kullanımına dikkat ediyorsunuz ancak kampanyaya katılan sitelerden kısa da olsa bir makale yazmalarını veya yorumlarda uyarmalarını ve bu adresi bildirmelerini rica ediyorum. Böylece her birimiz bir hatırlatıcı olarak kampanyayı yayacağız.

  Şu anda sitenizin ana sayfa bağlantısını listeye ekledim. Makalenizi yazınca lütfen adresi buradan bildirin değişikliği yapayım.

  “Site” ya da “web sitesi” gündelik hayatta kullanılıyor. Her ikisi de Türkçe değil bildiğim kadarıyla. Site de Türkçe kökenli değil anlayacağınız. :)

  Ayrıca “Dilim Dilim” sitesini hatırlattığınız için çok teşekkür ederim. Onu da listeye ekledim.

 8. Süleyman Sönmez diyor ki:

  Uğur Samsa, dikkat ederseniz Zoque forum’da konuyu yazan benim ssonmez yani :)
  Önce kendi sitemde başlatmıştım ve sonra foruma da ekledim.

  Sizin sitenizde yorum yazmadan önce kısmını gördüm. Çok güzel. Ama sizden de Türkçe için orijinal sizin sözlerinizle bir makale bekliyorum :) Makaleyi yazınca bağlantısını verin adresini ekleyeyim.

  Her birimiz kendi sitelerimzide yazdığımızda okuyucular girdikleri her sitede bunu gördüklerinde o garip yazıları terkedecekler. Gerçekten başaracağımıza inanıyorum.

 9. Uğur SAMSA diyor ki:

  Yorumumda Zoque’dan bahsederken bu kuralları oraya da sizin eklediğinizi bilmiyormuşum gibi yazmışım. Aslında biliyorum. Zaten burayı profilinizi incelerken buldum :)
  Bence çok güzel olacak. En kısa zamanda makaleyi de yazacağım. Böyle bir kampanyayı başlattığınız için teşekkürler.

 10. Işıl Aykaç diyor ki:

  MSN’de iletişim kurduğum bir tanıdığım, yazım hatalarından dolayı kusura bakmamamı, bu hataların alışkanlığa dönmesinin nedeninin cep telefonu ile sıkça gönderdiği ve aldığı kısa iletiler olduğunu söylemişti. Ne dersiniz?
  Bu arada önce sitenize verdiğiniz ada, sonra da dilimize gösterdiğiniz özene bayıldım. Başarılarınızın sürekli olmasını dilerim. Sevgiler…

 11. Süleyman Sönmez diyor ki:

  Işıl Aykaç,
  Yazı yazmak icat edildiğinden beri steno tarzı kısaltmalar ve iletişimde kısaltma teknikleri var. Bunlar belli disiplinlere tabiler. Yani bir dilin bir alt kümesi gibi kuralları olan sistemler.

  Şu anda anında iletişim programlarında ve SMS mesajlarda gidip gelen ise bir çeşit “getto Türkçesi”.
  Gettoyu çevirmiyorum konuya çok uygun çünkü.

  Dolayısıyla dilin kısaltılması değil ciddiyetin sonunun gelmesi dili bozuyor. Bu karakterimizi ve bizim için saygıya layık olan şeyler için emek verme çaba harcama sorumluluğumuzu eritiyor.

  Eğer hergün yapılıyorsa anneler çocuklarına yemek yapmasın veya yarısı pişmiş yemek yapsın, doktorlar düzgün muayene etmesin güvenlik güçleri iyi çalışmasın…. Bunlar olabilir mi? Ne kadar kabul edilemez öneriler değil mi?

  Öyleyse sürekli konuşuyorsam ya konuşmaktan vazgeçerim. Ya da o dili düzgün konuşurum parmaklarım yorulsa da. Çünkü o sizin ve benim dedelerimizin ninelerimizin bizde yaşayan mirasıdır. Ve toplum olmamızı sağlayan bağdır.

  Elbette bu eleştiriler size değil bu bahaneyi kullananlara.

  Destekleriniz ve ziyaretleriniz için çok ama çok teşekkür ederim.

 12. Tuncay Karaca diyor ki:

  Süleyman Bey,

  Böyle güzel bir işe ön ayak olduğunuz için çok teşekkürler.

  Teknobaz’daki yazımızı burada bulabilirsiniz: Yazılarımız, Yorumlarımız Lütfen Türkçe Olsun!

 13. Süleyman Sönmez diyor ki:

  Tuncay Bey Teknobaz’ı ve yazınızın bağlantısını listeye ekledim ve çok sevindim. Birlikten kuvvet doğacak ve Türkçe yeni yüzyılda bozulmadan yaşamaya devam eden diller arasında olacak. Bu harekete katılan herkes büyüyen bir kartopunun birer kar tanesi olacak :)

  Çok teşekkür ederim.

 14. Ufuk Eskici diyor ki:

  http://www.ufukeskici.com/2007/11/05/turkce-yaz-turkce-konus/

  yazısıyla hareketi destekliyorum. Umarım geniş kitlelere ulaşırız.

 15. Süleyman Sönmez diyor ki:

  Ufuk Bey teşekkür ederim yazınızın başlığını ve bağlantı adresini güncelledim. Evet geniş kitlelere ulaşacağız. Ama daha çok web sitesi yazmalı, anlatmalı. Binlerce blog sitesi var herkesin desteğini bekliyorum.

 16. Süleyman Sönmez diyor ki:

  Ufuk Eskici teşekkür ederim. Lİsteye siteleri ekledim.

 17. Halid ÜNVER diyor ki:

  Denmez… denmez… denmez… değil “yazılmaz” olmalı değil mi?

 18. Olgun diyor ki:

  Gerçekten TÜRKÇE’MİZE Sahip Olmamız Lazım Katılıyorum.

  Editörün Notu:
  Sayın Olgun: Sanırım kelimeyi yanlış kullandığımızı düşünerek eleştirmek amacıyla yazmışsınız. Ben Türk Dili uzmanı değilim.
  Ancak yukarıdaki cümlede düzeltmek için yazdığınız “Türkçe’mize” yanlış yazılımdır. Türk Dil Kurumu’na göre dil isimleri büyük harfle başlar ancak ayırma işareti kullanılmaz. :)
  İlginç değil mi? Ben de sonradan öğrenmiştim bunu.

  Ayrıca cümle içindeki diğer kelimeleri küçük harfle başlatmalıyız.
  Doğru yazım şekli aşağıda görüldüğü gibi olur.

  “Gerçekten Türkçemize sahip olmamız lazım. Katılıyorum.”

 19. Süleyman Sönmez diyor ki:

  Halid ÜNVER, benden önce de bu çeşit kampanyalar oldu. Maksadım daha doğrudan anlatmak.
  Dil önce zihinde seslenir sonra yazılır. Siz aklınızda düşündüğünüz kelimeleri yazıya dökersiniz.
  Dolayısıyla önce düşünce “der”, sonra yazı yazılır.

  Diğer kişilerden farklı olarak işin kaynağına yöneldim. Akıldan geçen düşüncelerdeki imla bozukluklarına :)

  Ferruh dostum teknoloji ağırlıklı sitesinde mmkün olduğunca Türkçe yazar ama kendisinin bir imla ustası olduğunu söyleyemem :)

  Bugün bu yazıya eğlenceli eleştirel bir yaklaşım yapmış. Lütfen kendisine saldırmayın, binlerce kitap okuyan entellektüel bir tiptir. Sadece halk şivesini bilerek korur :)

  http://ferruh.mavituna.com/makale/ayri-yazilan-de-ve-da-larin-maceralari/

 20. Uğur SAMSA diyor ki:

  Cep telefonu operatörlerlerinin 1 kısa mesajın karakter sayısını artırması da etkili olabilir diye düşünüyorum.

 21. B.Can diyor ki:

  Çok doğru bir yaklaşım. Bende elimden gelen desteği vermeye çalışacağım.

 22. Mehmet diyor ki:

  Çok güzel bir fikir. Ben de yazıyı blog siteme ekledim. Bu uygulamayı başlattığınız için teşekkürler.

 23. Süleyman Sönmez diyor ki:

  Uğur SAMSA kamuoyu bir süre tartıştı ama SMS ücretlendirilmesi nasıl oldu bilmiyorum. 3G gelirse zaten daha da karışacak Türkçe :)

  B.Can destekleriniz için teşekkür ederim. Yazı adresinizi vermemişsiniz ancak sitenizden buldum ve onur listemize ekledim. Teşekkürler.

  Mehmet, siteniz çok güzel. Hem haberleri okudum, hem de yazınızın adresini alıp listemize ekledim.

  Kampanyaya katılan ve duyuran her arkadaştan bu sayfanın da adresini vermelerini rica ediyorum. Kampanyanın detaylarını okuyucuların takip edebilmesi için.

 24. Sinan diyor ki:

  Merhaba, bende siteme konu ile ilgili bir yazı ekledim.

 25. Süleyman Sönmez diyor ki:

  Sinan Bey, özenli ve ilginç konular yazdığınız sitenizi gezdim. Kampanya onur listemize yazı adresinizi de ekledim. Gerçekten çok teşekkür ederim. Birlikten kuvvet doğacak. Bunu hep beraber göreceğiz.

 26. Bilgicik diyor ki:

  Merhabalar.

  Ağ kümenizi (günlüğünüzü) zaman geçirmek için dolaşırken (sanırım) blograzzi’de gördüm. Bana tasarım olarak ilgi çekici geldiği için biraz inceledim. Ve bu yorumu yazdığım yazının bağlantısını görünce kendimi yazınızı heyecanla okuyor hâlde buldum. :)

  Gerçekten Türkçeye hâkim ifadelerinizle ve elinizden geldiğince Türkçeleştirdiğiniz sözcüklerle iyi bir makale yazarı olduğunuzu söyleyebilirim. Bu yazıda değindiğiniz her yöne dikkatle ve tüm benliğimle katılıyorum. Bence de dilimiz biz TÜRKler için gerçekten önemlidir ve korunup kollanmalıdır.

  Buradaki dizelgeye (listeye) katılabilmek için ben de yakın zaman içerisinde konuyla ilgili bir yazı yazmaya ve bundan sonra güncenizi sık sık izlemeye – yorumlarımla sizleri yalnız bırakmamaya çalışacağım.

  Çalışmalarınızda başarılar.

  Esenlikle…

 27. Süleyman bey, blog yazarlarının toplantısından sonra buradan da merhaba öncelikle,
  Ben bu konu hakkında sizinki kadar açıklayıcı olmasa bir şeyler yazmıştım. Ama maalesef bu yazdıklarımızın genelde kullanılmadığı halen ortadadır ve de böyle giderse de devam edecektir.

 28. Fatih GÜNEŞ diyor ki:

  Günümüzde, kullandığımız Türkçe kelime sayısı hızla azalıyor mu ? Bilgisayar, internet, msn vb. der iken noktalama işaretleri ile de anlaşmaya başladık mı ? Yaygın yabancı marka / isim konusunu hatırlatmaya gerek var mı ? İyi kötü bizler bir şekilde devam edip gidiyoruz, ya gelecek nesiller ? Onlara ne bırakacağımızı hiç düşündünüz mü ?

 29. Yavuz diyor ki:

  Merhaba.

  Daha önce yazdığım bir yorumla, bu konuda ben de bir yazı yazacağımı söylemiştim. Gel zaman, git zaman ancak şimdi yazıyı yazabildim. Dayanışma içerisinde olduğumuzu belirtmek için buradaki yazımda sizi de andım.

  Bu konudaki emekleriniz ve kut’lu dilimize verdiğiniz değer için çok teşekkür ederim. Ayrıca tasarımda yaptığınız değişiklikler gerçekten güzel olmuş. Görünürde küçük bir iki kayma olsa da, günlüğünüzün zamanla oturaklı bir görünüme kavuşacağını umuyorum.

  Esenlikle…

 30. Cavid diyor ki:

  Bu kampanya için hepinize çok teşekkür ederim. Blogkeyf.com’da bu kampanyaya Türkçe kurallara uyarak destek veriyor. Listenizde olmaktan memnun olurum.

 31. jörmungand diyor ki:

  Merhaba.
  Hatırlatmalarda “”Dahi” anlamındaki “de” ayrı yazılır. Yani “Bende, sende” denmez, “Ben de, sen de” denir.” yazılmış ama bu yanıltıcı olabilir, bütün “de”leri ayrı yazmaya başlayabilir insanlar mazallah. :) Onun altına “Dahi anlamında olmayan de”‘nin birleşik yazılması gerektiğini de eklerseniz iyi olur bence.
  “Bıçağım sende mi?” doğru bir kullanım yani. “Sen de mi Brütüs?” yanlış tabii ki.

 32. Süleyman Sönmez diyor ki:

  Mavinefes, sitenizi gezdim. Teşekkür ederim dilimize desteleriniz için, listeye eklendi siteniz. :)

  Fatih Bey, aynı kaygılarla bu kampanyayı başlattık. Halkın dili ancak halkla kurtarılır. Biz özen gösterirsek güzelleşir. Yorumunuz için teşekkür ederim.

  Yavuz, bilgicik sitesi de, onur listemizdeki harika yerini aldı. Sağ olun, var olun.

  Cavid kampanyaya şart olarak mutlaka bir makale yazmayı rica ettik. Çünkü amaç topluma bunu hatırlatmak. Her yazarın kendine özgü bir okuyucu kitlesi var. Sizler de makale yazınca ister uzun olsun ister kısa olsun, bu yazının adresini de yazınızda verince hemen listemize ekleyeceğim.
  Çok teşekkür ederim desteklerinize.

  jörmungand,
  yukarıdaki ifadeler bir özet, yoksa “dahi anlamındaki de ayrı yazılır” demek koca dilbilgisinde ufacık bir noktadır. Daha bir çok kural var. Amaç buradan tüm dilbilgisini öğretmek değil ki, bu haddimize de değil. Bu görevi üstlenen bir çok kurumumuz var. Biz okuyucularımızı bu yetkili kurumlara yönlendirip özen göstermelerini hatırlatıyoruz.

  Ayrıca üzülerek söyleyeyim karikatürdeki espriyi kaçırmışsınız :) Espri ve karikatür açıklamayı hiç sevmesem de mecbur kalıyorum :)

  Sorudaki “Bıçağım sende mi?” tek anlama geliyor. “Bıçağımı sen mi aldın?”
  Oysa Brütüs onu öldürmek amacıyla saldırırken, sorunun yanlış olduğunu ve söylenmesi gerekenin “Sen de mi düşmanlarıma katıldın oğlum?” anlamına gelen tarihi cümle olduğunu yani “Sen de mi Brütüs?” demesini öneriyor.

  Sezar’ın karikatürdeki cümlesi kendi anlamsal amacına uygundur. Ancak Brütüs’ün düzeltmesi kendi artniyetini ortaya koyan bir düzeltmedir.

  Yani karikatürüst Yiğit Özgür’ün ne kadar dile hakim ve ne kadar zeki bir kurgucu olduğunu görüyoruz böylece. Hem tarihi bir gönderme, hem de dile sahip çıkmayı ancak dil konusunda fanatizm yapmamayı öğütlüyor.

 33. jörmungand diyor ki:

  Karikatürü anlamıştım yahu. :) “Bıçağım sende mi”nin tek başına doğru olduğunu hatırlatmak istedim sadece. Yiğit Özgür burada yanlış kullanmış demek istemedim yani. :)

 34. Uğur SAMSA diyor ki:

  Bugün bir siteme gelen yorumu burada paylaşmak istedim. Çok üzüldüm. Bu kadar olmaması gerekiyor. Önce birisi rastgele klavyenin tuşlarına basmış sandım ama baktım ki aralarda anlamlı olabilecek bir şeyler var :(

  İşte o yorum : “Yha yhfrm beim yhaa betüLLé béim ajkqqq00m bqere arda yhfrm kjhuum séi sfi00m lové u !”

 35. müslüm diyor ki:

  Aramıza yeni katılmış, ancak çok kısa zamanda büyük bir kitleye ulaşan msncenin önüne geçmek için elimden geldiği, dilimin döndüğü kadar destekçinizim. Bu öyle bir sorun olmaya başladı ki son yıllarda, artık devletin bunun önüne geçmek için bazı çalışmalar başlatması gerekmektedir. Okullarda bununla ilgili bazı teşviklerin olması kaçınılmaz bir hal aldı. Uğur Samsa arkadaşımıza gelen yorumu çözebilmek için inanın 15 dakika uğraştım ama malesef msncem pek gelişmediği için başarılı olamadım. :)

 36. Süleyman Sönmez diyor ki:

  Uğur, dostum bazen okuma yazmayı yeni öğrenmekte olan öğrenciler de yorum yazmaya çalışıyor böyle birşey olmasın bu? :)

  Müslüm, devletten herşeyi bekleyemeyiz. Biz vatanseverliğin, bu ülkenin vatandaşı olmanın, aramızdaki en önemli bağın temeli olan aynı manayı, aynı güzel kelimelerle düzgün ifade etme becerimizi, Türkçemizi kaybetmemeliyiz.

  Bu kampanya gibi 100 kampanya olsa çok şey değişir. Ben yılmadan çalışıyorum. İşte destek veren siteler de uğraşıyorlar.

  Türkçeyi seven herkes bunun için çaba harcamalı.

 37. Uğur SAMSA diyor ki:

  Hocam artık bilemiyorum kim yazmıştır ama noktasına virgülüne dokunmadan buraya ekledim yorumu. Hem ağaç yaş iken eğilir. Yukarıdaki yorum bir çocuğa da ait olsa onun Türkçesini düzeltmek zor olacak. Zaten insanları uyarsam mı uyarmasam mı karar veremiyorum çünkü Türk milleti olarak eleştirilere pek açık değiliz. Okulumuzdaki öğretmenlik uygulaması için açılan forumda bir arkadaşımın “w” kullanması üzerine genel bir yorum yazdım. Arkadaşım hemen savunmaya geçmiş ki ben o mesajı direk ona yazmamıştım.

  Sitemin yeni adresine tüm kuralları değil de kurallar sayfasını ekledim ve kullanıcıları oraya yönlendirmeye çalıştım. O sayfada ise düzgün yazmayanların yorumu eklenmeyecektir yazıyor. Yazıdaki linkten anlattığım sayfaya ulaşabilirsiniz.

  Bugün gelen yorumları düzenlemek için hiç uğraşmadım desem yeridir. Çoğu yorum özen gösterilmiş Türkçe ile yazılmıştı.

  Nuh ile uslanmayana etmeli tekdir, tekdir ile uslanmayanın hakkı kötektir :)

 38. Kaan Fakılı diyor ki:

  Merhaba, benim anadilim.org’u da eklemişsiniz, çok sevindim. :) Siteyi ilk yaptığım zamanki heyecanı duydum şimdi. Herkese teşekkür ederim.

  Sanal günlükler arasında mutlaka ama mutlaka yayılması gereken bir kampanya bence. Çünkü sanal günlükler kullanıcıya biraz daha yakın duran sitelerdir.

 39. barış demir diyor ki:

  Ülkemizin büyük kısmı artık MSN Türkçesini kullanıyor malesef. Ne kadar çabalasak boşuna biz ancak elimizde kalanları koruyabiliriz.

 40. İsmail Refik diyor ki:

  Merhaba Süleyman bey,

  Uzun zaman olmasa da sitenizi bir süredir takip ediyorum. İnternet dünyasına sağladığınız özgün içerikten dolayı sizi tebrik ediyorum. Güzel Türkçemiz ile ilgili yazdığınız bu yazıyı okuyunca bende birşeyler yapmak istedim. Zaten benim de en çok sıkıntım MSN Türkçesi dediğimiz ne olduğu belli olamayan ve insanı okurken yoran değişik kelimelerdi.

  Çorbada benimde tuzum olsun diye birşeyler karaladım. Umarım bu konuyu ciddiye alan birçok internet sitesi sahibi arkadaş desteklerini esirgemezler.

  Birde bu konuya ilgiyi arttırabilmek adına görsel elemanlara ihtiyaç olduğunu düşünüyorum. Sitemde de bu konuya değindim. Örneğin bir banner hazırlanabilir. Ve birde unutmadan katılımcılar arasında fikir alışverişi yapılarak her sitede yorumların yanına burada olduğu gibi sabit bir şablon yazılması hem ziyaretçiler açısından hemde bizler açısından iyi olur diye düşünüyorum.

 41. Can Köroğlu diyor ki:

  Merhaba,

  Kendi sitemizde düzgün Türkçe kullanımıyla ilgili bizde girişimlerde bulunuyoruz. Makale eklemek için bir bağlantı göremediğim için buraya yazıyorum.

  http://www.tekmen.com/modules.php?name=Kose_Yazilari&op=viewarticle&artid=35

 42. İsmail Arı diyor ki:

  Çok güzel bir yazı olmuş. Teşekkürler ve tebrikler!

  Kendinizi Türkçe elçisi durumunda göstermemeniz hoşuma gitti. Ben de aynı dertlerden sıkıntımı dile getirince, sanki dil polisiymişim gibi bir duruma düşüyorum. Halbuki böyle bir durum yok. “Güzel yazmak ve güzel konuşmak” öncelikle karşıdakine saygı göstergesidir. Buna dikkat etmek lazım.

  Yazınızı çok beğendim ve kaldırdığım bir yazıyı güncelleyerek tekrar etkinleştirdim: http://gunluk.ismailari.com/2008/01/bu-ne-dil-bu-ne-uslup.html
  İsterseniz bu paragrafı silip destek veren bağlantılara ekleyebilirsiniz; ben nasıl ekleneceğini bilemedim.

  Dilimizi doğru ve güzel kullanmaya sahip çıkalım.

  Saygılarımla

  Not: “Dahi” anlamına gelen “de” maddesini tekrar vurgulamak iyi olacak. Destek veren yorumcular için :)

 43. burak tolga diyor ki:

  Daha önce Türkçe yazılarda yapılan hatalarla ilgili bazı sitelerinin tanıtımını yapmıştım. Özellikle öğrencilerimin bu sitelere bakarak doğru zannettikleri yanlışları görmelerini sağlamaya çalıştım.
  http://yunus.hacettepe.edu.tr/~sadi/dersler/Turkce_kullan.html
  Bir diğeri de burada
  http://www.dilimdilim.com/
  Ayrıca bir makaleyi de bu başlıklar altında yazıp en kısa zamanda sizlere destek olmaya çalışacağım.

 44. Süleyman Sönmez diyor ki:

  Makale yazan tüm site sahiplerinin siteleri listemize eklenmiştir. Teşekkür ederiz.

 45. adımı sen koy diyor ki:

  İyi güzel makale. Başka var mı merak ettim.

 46. Süleyman Sönmez diyor ki:

  Evet var. Kategorilerden istediğiniz kadar okuyabilirsiniz. 700 civarında var :)

 47. kpss diyor ki:

  bende bu emocuların dili bozmasından bahsetmiştim bi blogumda gerçekten rahatsızlık veriyor artık :s

 48. Bayrampaşa Portal diyor ki:

  Kültür emperyalizmi ve küreselleşme tüm değerlerimizi yok ediyor.

 49. Selman Kara diyor ki:

  Merhaba Süleyman Hocam.

  AlemSite olarak yazınıza sonuna kadar destek veriyorum. Konu linkimiz aşağıdaki gibidir.

  http://www.alemsite.com/turkcenin-dogru-kullanimi.html

 50. Yazıya sayfanızın linkini ekliyorum. Kampanyaya katıldığınız için teşekkürler.

 51. Uğur Aydoğdu diyor ki:

  http://www.jnbn.net/bilgisayar-internet/turkce-turkce-yazilir-205.html adresinde de bahsettiğim üzere, sonuna kadar destekliyorum…

 52. Uğur Bey, teşekkür ederim. Kampanya listemize siteniz de eklendi.

 53. seckin diyor ki:

  Çok güzel bir kampanya olmuş. Ben de sitemde destek vereceğim. İyi günler

 54. Can Köroğlu diyor ki:

  İsmail bey haklısınız. Dahi anlamındaki “de”yi ayırmak gerekiyor. :)

 55. Gökhan diyor ki:

  Gerçekten bu yazı günümüz gençliğine örnek olmalıdır.Teşekkürler paylaşımın için.

 56. kuddusi diyor ki:

  “Hoşçakal” değil “hoşça kal” olmalı.

 57. neyazsak diyor ki:

  bende böyle bir yazı yazdım radikaldeki dil yaresi adlı yazıyı yazdım.Gerçekten içler acısı bir durum

  Editörün Not: Çok özür dileyerek çabanızı takdir ediyor ancak bu yorumunuzun hatalı imlasını aşağıda düzeltiyoruz.
  Ben de böyle bir yazı yazdım. Radikal’deki “Dil Yaresi” adlı yazıyı alıntı yaptım. Gerçekten içler acısı bir durum.

 58. duygu diyor ki:

  Merhaba aranıza yeni katılan bir blog yazarıyım.Blogumda kampanyayı destekleyen “Türkçene Sahip Çık “adlı bir makale yazdım.Umarım kampanya daha geniş kitlelere ulaşır.

  http://ctrln.blogcu.com/turkcene-sahip-cik_27907761.html

 59. Süleyman Sönmez diyor ki:

  Duygu teşekkür ederim, siteniz onur listesine eklendi.

  eray usta teşekkür ederim. Sizin sitenizi de listeye ekledim.

 60. T.Yasin Yaman diyor ki:

  Her ne kadar yeni bir blog ve hiti düşük olsa da kampanyaya desteğimi belirtmek istedim. Sonuna dek destekçiniz.

 61. Eray USTA diyor ki:

  Süleyman bey maddelere bunlarıda ekleyebilirmiyiz?
  *Ç harfi Türkçe harftir che diye yazılmaz! Türkçe yazılır turkche değil!
  *K harfi Türkçe harftir q diye yazılmaz! Yok denilir yoq değil!

 62. Hasan diyor ki:

  Aslında ben de kendi çapımda Türkçe ile ilgili bir kaç deneme yazmıştım.
  ( http://www.hasanyoruk.blogspot.com adresinden ulaşabilirsiniz.)
  Benim gibi düşünen arkadaşları bulduğum için mutluyum.

 63. İlyas BAT diyor ki:

  Ben bir Edebiyat öğrencisiyim ve bu konudan oldukça muzdaribim. Blogumda birkaç kez bu konu hakkında yazılar yazdım ancak sizin gibi geniş bir kitlem olmadığı için sesimi ne denli duyurabildiğim konusunda emin değilim.

 64. Nazmiye Apaydın diyor ki:

  Türkçeye karşı gösterdiğiniz hassasiyet için teşekkür ediyorum, ancak uyarılarınızdaki bir yanlışlığı da gidermek gerekir diye düşünüyorum.
  * “ki” eki, bağlaç olarak kullanılıyorsa ayrı, iyelik eki olarak kullanıyorsa birleşik yazılır. Maalesef ki yanlış bir bilgidir. Bunu düzeltmenizi rica ediyorum. Türkçede üç tane “ki” vardır. Belirttiğiniz gibi sadece “bağlaç olan ki” ayrı yazılır. Diğer -ki’ler bitişiktir, ancak adı iyelik eki değildir. İki tane daha – ki vardır: İlgi zamiri olan -ki ve yapım eki olan – ki. (-ın,-in gibi tamlayan ekinden sonra gelen (onunki, Ayşe’ninki) ve ismin-de halinden sonra gelen -ki’lerle (evdeki), zaman bildiren – kiler de (sabahki, dünkü) yapım ekidir.) Teşekkürler…

 65. Süleyman SÖNMEZ diyor ki:

  Çok güzel bir yorum Nazmiye Hanım, başka bir konuya yazdığınız için bu yorumu müsaadenizle bu sayfaya “Türkçe Yaz” kampanya sayfasına taşıdım. Gerekli düzeltmeyi yaptım.

 66. Duygu diyor ki:

  Merhabalar ben henüz yeni başladım blog yazmaya ve blogumda bu konuyla ilgili bir makale yayınladım.Umarım daha geniş kitlelere ulaşır.İyi çalışmalar.

  http://duygu.ilhamkaynagi.com/blog/guncel.html

 67. Süleyman Sönmez diyor ki:

  Duygu Hanım, 2. verdiğiniz adresi kampanya onur listemize ekledim. Teşekkür ederim.

 68. Türkçe’nin yanlış kullanılmasından rahatsızlık duyan bir kişi olarak, kampanyanız dikkatimi çekti. Sitenize bağlantı vermek suretiyle, bu konuda bir makale hazırladım. Dilerim faydası olur. Selamlar.

 69. Celil diyor ki:

  Hocam yeni internet gençliği türkçeyi sanki yabancı bir dil olarak kullanıyorlar. hele bazı gençlerimiz 13-18 yaş arası ergenlik döneminin stresli yıllarında kimlik bulma çabasıyla cebelleşiyorlar. Örnek veriyorum:
  “erkes sacını yhabdurunca 3mO oLdum dher ama bLmesqi 3Mo olmaq sac yhbmaqla oMas…
  3Mo omaq hayada başka gösLüqten bahqmaktır…
  Rock tarsı dinneünce 3mo oLduqlarını sanarlar ama bİmeslErqü 3molar kendü şarkılarını Kendülerü yhabar…””
  Allah aşkına bundan birşey anlıyor musunuz?

 70. cobija diyor ki:

  “erkes sacını yhabdurunca 3mO oLdum dher ama bLmesqi 3Mo olmaq sac yhbmaqla oMas…
  3Mo omaq hayada başka gösLüqten bahqmaktır…
  Rock tarsı dinneünce 3mo oLduqlarını sanarlar ama bİmeslErqü 3molar kendü şarkılarını Kendülerü yhabar…”

  Türkçe meali;
  “Herkes saçını yaptırınca emo oldum der ama bilmez ki emo olmak saç yapmakla olmaz…
  Emo olmak hayata başka gözlükten bakmaktır…
  Rock tarzı dinleyince emo olduklarını sanarlar ama bilmezler ki emolar kendi şarkılarını kendileri yapar…”

 71. Sertaç diyor ki:

  Türkçe senin ana dilin! İlk öğrendiğin dil!
  Daha iyi ifade edemezsin kendini yabancı sözcüklerle!
  Boşuna inkar etme, en iyi Türkçe’yi biliyorsun!
  Haydi… Gün, bugün.
  Baştan “hoşçakal” diyerek başlayalım “bye bye” yerine…

 72. Süleyman Sönmez diyor ki:

  İkideli.com siteniz de onur listesine eklendi. Teşekkür ederiz.

 73. hüsam diyor ki:

  herkes özgür istedigi gibi yazar siz dili konusuosunuz ama türkiye elden gidio bunu düşünmüonuz nese i çalısmalar kolay gelsin .

 74. Süleyman Sönmez diyor ki:

  Hüsam demişsiniz ki,
  “herkes özgür istedigi gibi yazar siz dili konusuosunuz ama türkiye elden gidio bunu düşünmüonuz nese i çalısmalar kolay gelsin .”

  Öncelikle, herkes istediği dili yazamaz! Ona dil denmez. Dil, tanımı gereği ortak simgelerin, mesaj taşıması ve karşılıklı aynı mesajın verilip alınmasıdır.

  Mesaj taşıyan sembolleri, ben kafama göre, siz kafanıza göre yazarsanız önce kelimelerde bölünürüz.

  Sonra ülke elden gidiyor diyerek karşımızdakilerin ne yaptığını bile bilmeden suçlarız.

  Sizin ne yaptığınızı bilmiyorum ama biz şu ana dek yüzlerce binlerce yazı yazarak insanlara bilgi verip ülkemizi ileri götürmeye çalışıyoruz. Günlük hayatımızda öğretmenlik yapıyoruz. İşimizi en iyi yapmak için tüm gücümüzle çalışıyoruz. Sadece bu sitede 800’e yakın eşsiz ve özgün makale var.

  Keşke boş yorum yazmadan önce bir kendimize baksaydık. Şu yazdığımız cümlelerden Türkiye’de yaşayan Türkçe bilen birisi olarak utansaydık.
  Yukarıdaki cümlenizi başlıbaşına konu yapıp milyonların okumasını dileyesim var. Ancak cehaletinize veriyorum. Dilerim bir daha düşünürsünüz, dilerim dile gösterilen özenin, insana ve insanın duygularını ifade gücüne duyulan saygı olduğunu anlarsınız.

 75. Emir ALP diyor ki:

  * “gelcem, gitcem, gidiyom” denmez “geleceğim, gideceğim, gidiyorum” denir.
  Aslında kampanyanız güzel bir çalışma fakat yazdığınız kurallarda bir sorun var. Malumunuz konuşma diliyle yazı dili farklı şeyler. Bir dilde konuşma diliyle, yazım dili aynı olmaz, bildiğim kadarıyla. Üstte örnek olarak aldığım cümlenizde sanki birisinin kunuşmasındaki yanlışları düzeltir gibi bir tavır var. Malum, burada yazılar konuşur, sesler değil. Denmez, denir yerine; yazılmaz, yazılır diye düzeltirseniz daha makbul olur gibime geliyor.

 76. Mirza diyor ki:

  Türkçe en güzel dil değil belki de. Hangi dili kullanıyorsak o dili adam gibi kullanalım lütfen. Türkçe şöyledir ,böyledir demeye gelmedim. Herkes güzel konuşup, güzel yazmalıdır. Dil ne olursa olsun. Bile bile Türkçeyi (ya da herhangi bir dili) bozarak konuşmak ise kelimelerle ifade edilemez bir rezilliktir.

 77. böcek ilaçlama diyor ki:

  Bi de benim hemşerilerim ben de dahil

  – Gardaş ne yapisin
  – Ahan böyle oturuyum ha sen nedisin yegen

  gibi türkçenin bir şivesini konuşuyor olabiliriz ama, tamamen msn türkçesinden farklı bir yapı.

 78. Elif diyor ki:

  Merhaba.. Tebrik ediyorum öncelikle.. Oysa buna gerek bile olmaması lazım ama ne yazık ki yapacak birşey yok! Bunu sadece gençler de değil yaşını başını almış kocaman insanların yaptığına da defalarca şahit oldum! O kadar komik geliyor ki-genç olmama rağmen-! Çoğunlukla amaç vakitten kazanmak, bunun yanısıra ilgi çekmek sanırım! Yani başlı başına pek bir ilginç.. Bazen yapmıyor değilim.. Bu konuyu 13 yaşında ki kardeşime defalarca söylememe rağmen değişen hiçbirşey yok ne yazık ki! MSN’den az da olsa görmüşlüğüm var,hani yabancı değilim :) ama kardeşimin yazdıklarını önce okumak sonra anlamak için cebelleşiyorum..Yani ikisini aynı an da mümkün değil zaten.. MSN’de yazıyı büyüklü küçüklü yazmak ve ”ya” yazdığınızda onu ”yha” ya…..çeviren program bile var… Kardeşimde gördüm tabii ki :( Ey gidi ey ne denir ki??? Seslerimiz duyulsa ve kaele alınsa!!

 79. Metin diyor ki:

  Duyarlılığınıza çok sevindim… Bu noktada taviz vermemeliyiz. Başarılar dilerim…

 80. Metin diyor ki:

  Kampanyanıza bir makale yazarak ve bu sayfaya bağlantı vererek katıldık. Örnek olacak bir düşünce gerçekten, tebrikler.

 81. Süleyman Sönmez diyor ki:

  Metin Bey, rica etsem yazdığınız yazının adresini verebilir misiniz? Böylece onur listemize sitenizi eklemek isterim.

 82. Mahmut diyor ki:

  Duyarlılığınız için size çok teşekkür ederim. Keşke herkes elinden gelen çabayı gösterse…

 83. Her şeyden önce attığınız bu adım için teşekkürleri borç bilirim. Bu konuda yıllardır dilimde tüy bitti çevremdekilere laf anlatmaktan ama bıkmadım, bıkmayacağım…

  http://tuguts.com/378 bağlantısında ilgili makalemi okuyabilirsiniz.

  Saygılar…

  Taylan

 84. Süleyman Sönmez diyor ki:

  Ömer Taylan, sitenizi şeref listemize ekledim. Teşekkür ederim.

 85. gemlikstyle diyor ki:

  Elimden geldiğince ben de destek olmaya çalışacağım. Zaten İnternette en sinir olduğum şeylerden biri saçma sapan yazılar yazmak.

  “Geliyorum” değil de “qeliyorum” veya “tamam” yerine “oqe” gibi saçma ve anlamsız şeyler yoruyor adamı :) Ama anlamayan anlamıyor işte

 86. Süleyman Sönmez diyor ki:

  Birsen Uzun, desteğiniz için teşekkürler. Siteniz onur listemize eklendi.

 87. Purpledream diyor ki:

  Merhaba,
  Kullanıcı adım ve internet güncemin adresi İngilizce olsa da Türkçe’yi düzgün konuşmaya ve yazmaya çalışıyorum.
  Kampanyanızı destekliyorum.
  Tebrik ederim
  Saygılarımla.

 88. _KmL_ diyor ki:

  Şu brütüs resminizi çalmak zorundayım. Öz bir yazı ile bağlantınızı vermek istiyorum ama bu resmi yazıma dahil etmezsem içimde kalır :) Özgür Abi’nin affına sığınıyorum ve yazıma hemen başlıyorum :)
  Bu hassasiyetiniz için ayrıca teşk. ederim. Lütfen devamınıda getirin…

 89. _KmL_ diyor ki:

  Nacizane makalemi BURADAN okuyabilirsiniz. Bu tip konularda böyle önemli atılımların olması fazlaca ümit veriyor bana. Çalışmalarınızın devamını dilerim…

 90. Kemal ONUR diyor ki:

  Merhabalar. Alakanız için teşekkür ederim. Bloğumda makalenizle ilgili desteklemek amacıyla bir şeyler karaladım. Umarım alıcılara ulaşır mesajlarımız:) Daha önce yorumla bildirmiştim fakat bir sorun oldu sanırım:/ Makaleme buradan ulaşabilirsiniz. Bir de unutmadan listedeki bazı linklerin tekrar kontrol edilmesi lazım ilgilenirseniz sevinirim. Okumak için bakmıştım ama… İyi günler.

 91. Fatih diyor ki:

  Merhabalar, kampanyanızı sonuna kadar destekliyorum. İyi çalışmalar

 92. Hava Öner Aktuna diyor ki:

  Çok sevindim bu siteyi görünce. Teşekkür ediyorum size. Malum cep telefonu kısaltmaları hayatın her yerinde etkili olmaya başladı. Gençlerin konuşmalarında bile var artık inanamıyorum. Eyvallah yerine eyv. diyorlar. Oğlumda şahit oldum onca ikazıma rağmen msn kısaltmalarına. Hatta bir gün elinde cep telefonuyla gelip arkadaşının attığı mesajı göstererek “anne okumaya çalışırmısın, ne yazmış sence” dedi. Anlayamadım tabi :)

  Face Book’ta kocaman arkadaşlarım bile yapıyor bunu. Bazen kendimi garip bulup şakaların içinde yapıcam dediğim bile oldu, yapmamalıyım tabi :) Aslında hepsini uyarmak isterim yapmayın şunu arkadaşlar diye ama olmuyor çünkü uyarılacak kişi sayısı iki veya üç insanla sınırlı değil maalesef :( Halbuki harika bir dilimiz var. Özen göstersek, olduğu gibi kullansak, üşenmesek ne güzel olurdu değil mi?

  Sevgiler…

 93. emre aksehirli diyor ki:

  Ben de dilimi çok seviyorum okulda da bu konu üzerine bazı çalışmalar yürüttüm. Ben size sitemi taktim edeyim

  http://www.emre.aksehirli.name.tr/Burada%20msn%20T%C3%BCrk%C3%A7esi%20konu%C5%9Fulmaz.html

  Saygılar.

 94. şarkı sözleri diyor ki:

  kampanyanızı sonuna kadar destekliyorum. İyi çalışmalar

 95. AmaçDizayn diyor ki:

  MSn türkçesi artık bir jargon olmuş. Bundan kurtulması da zor oluyor açıkcası.

 96. Kampanyanızda sonuna kadar destekciyim hocam.

 97. Kemal ONUR diyor ki:

  Uzun zaman önce kampanyaya destek olsun diye zevkle eklediğim Türkçe mi? O ne qi yha? makalemin de onur listesinde yer almasını isterdim :( Tek amacım bu konularda yapılan çalışmalara destek vermek, herkes bilsin:)

 98. Melih diyor ki:

  Bu güzel ve anlamlı kampanyanızın bende destekçişiyim.

  Ne demişler “Türkçe” giderse “Türkiye” gider. Umarım çok geç olmadan Türkçe’mizi düzeltiriz.

 99. Noternet diyor ki:

  Merhaba,
  Bizde mesleki bloğumuzda, yayınlanan yazılara yorum yazmak isteyen ziyaretçilerimiz için, aşağıdaki uyarı metnini kullanmaya başladık. İlgi gösteren ve destek verenlere teşekkür ediyoruz.
  Saygılar.

 100. Süleyman Sönmez diyor ki:

  Kemal Onur, siteniz onur listemize eklendi emekleriniz için çok teşekkür eder, gecikme için özür dilerim.

 101. Süleyman Sönmez diyor ki:

  Emre Akşehirli, siteniz onur listemize eklendi teşekkür ederiz.

 102. Süleyman Sönmez diyor ki:

  Noternet, çok güzel bir uygulama gerçi bağlı olduğunuz meslek grubu sürekli yazışma içinde olduğu için zaten bu kurallara dikkat ediyorlar ama gerçekten çok anlamlı bir destek. Sizleri de onur listemize ekledim.

 103. Kemal ONUR diyor ki:

  İlginiz için teşekkür ederim. Yoğunlukdan dolayı son zamanlarda sadece takip edebiliyorum. Yakın zamanda tekrar bir makale ile destek vermeye çalışacağım bu çalışmalarına. Siz bu kadar uğraşırken bizim desteklemeMemiz gerçekten büyük ayıp olur! Tekrar başarılar dilerim. Umarım herkes bu konuda yardımcı olur…

 104. LiderPaylaşım diyor ki:

  Çok teşekkürler hocam…

 105. FrmClub diyor ki:

  güzel bi kampanya…

 106. Seyfullah Aslan diyor ki:

  Süleyman Bey,
  Bu güzel yazınız ve kampanyanız için teşekkür ederim. Uzun zamandır blogu takip ediyorum. Bu konuda kendi blogumda da yakın zamanda yazacağım. Ancak yorum yazma kısmına uyarı metnini koymakla ilgili teknik problemi giderdiğimde yazıyı yayınlayacağım. Tekrar teşekkürler.

 107. Makale diyor ki:

  Süleyman bey sitenizi yaklaşık 1 ay önce keşfettim. insan okurken nasıl zaman geçtiğini anlamıyor :)

  Kendi sitemde ben de Benimle Turkche Konushma Videosunu ana sayfada bulunduruyorum. Bu yazdıklarınızı da yorum sayfasına hemen ekleyip destek olmak istiyorum :)

 108. merve diyor ki:

  Biz de grubumuza bekliyoruz.
  http://www.facebook.com/#!/group.php?gid=113892341961371&ref=mf&__a=5
  Türkçeye sadece sanal ortamlarda değil, günlük yaşamda da önem verilmelidir. Etrafınıza bir bakın.Kaç tane Türkçe yazılmış tabela görebilceksiniz? Menülerde yazılan yabancı kelimeleri lütfen firmalara şikayet edelim. Türkçe tanımlar getirilsin.

 109. mersinli diyor ki:

  Katılıyorum . duyarlılığınız içinde tşklr . ama şu zamanda artık malesef türkçe katledildi :S düzelcenide sanmıorum sanalda bir çok kelimeyi değiştirdiler

 110. serzi diyor ki:

  Televizyonlarda da dikkatinizi çekmiştir ağzını ayıra ayıra konuşan emo özentisi kimseler hortladı. Bu kimselere özentide moda oldu sonumuz hayrolsun.

 111. Emre Turlay diyor ki:

  Diyecek birşey yok valla, nasıl bir millet oluyoruz biz? Türkçe dururken gidipte İngilizce cümleler kullanmaya başlıyoruz…

  Örneğin, “Tamam” diye söylemek gerekirken ” ok” dememiz. Böyle bir çok cümle var acıyorum valla…

  Ne diyeyim önümüz açık hayırlısı olsun.

 112. Kemal ONUR diyor ki:

  Kısa bir süre sonra bu konuya biraz daha fazla eğilmeyi planlıyorum. Bu amaçla kampayalarınızı yani yazılarınızı:) daha sıklıkla takip etme imkanım olacak. İyi çalışmalar.

 113. Çok teşekkürler hocam…

 114. Kemal ONUR diyor ki:

  Bir katkı daha yapabildiysem ne mutlu :) Belirli zamanlarda böyle mekaleler yayınlamaya çalışacağım…
  “herhalde”, “her şey” ve “de” Nasıl Yazılır?

 115. Metin diyor ki:

  Epey geç verilmiş bir cevap olacak ama,

  http://www.bilisimzamani.net/forumlar/index.php?topic=10112.0

  buyurun.

 116. kader diyor ki:

  Bence sacma bende turkce klavyesi yok ben ne yapiyim? Hem tamam turkcemiz turkche olmasin bende istemem ama yani yazarkene bazi seyleri kisaltarak yaziyorsak bunun millete veya kendimize nasil bir yan etkisi olabilir ki nasil olsa okulda, veya mektup yazarken tam ve dogru yaziyoruz sahsen ben daha hizli yazabilmek icin “bzn bir kelimenin tum harflrni yazmiyorm böyle de okunuyor sonucta!!” Duzgun ve dogru yazcam kurallara uyacam diye niye zaman kaybediyim ki? Cok gereksiz göruyorum bu konuyu. (SADECE “turkche” olayina katiliyorum bide kelimeler icinde buyuk harfler olmasina, misal: Bheen iYiimMm DatLuUuM sheeN NaSsn KuJuUuM cOq ÖzLedIiIm<3 bende buna gicik oluyorum cunku bu duzgun yazilmasindan DAHA cok zaman kaybi oluyor ve karsi kisinin bunu okumasi zorlasiyor)

 117. ANILVAN İNCE diyor ki:

  sa denmez. Selamınaleyküm denir as denmez. Aleykümselam denir tmm denmez insan bi tamam demeyi zor mu görüyo herşeyin kısasına gidiyoruz
  ÖRNEK:slm nbr knk bunu böyle yazsak olmuyomu:selam naber kanka

 1. 1 Nisan 2008

  […] Hatta diğer bir web sitesine de değinecektik ve hâlâ aklımda hatta Türkçemiz için bir proje başlatılmıştı ona da destek verecektik ama teknik konularda tıkandık kaldık ne yazık ki. […]

 2. 21 Ağustos 2008

  […] böyle düşünedurayım Süleyman Sönmez hocam bu konuda güzel bir girişim başlatmış. Genç arkadaşlarımızın büyük zaman harcadığı internet sitelerinde gözlerine belki […]

 3. 21 Ağustos 2008

  […] Kampanya ile ilgili detaylı bilgi için tıklayın. […]

 4. 22 Ağustos 2008
 5. 5 Ekim 2008

  […] gibi düşünen insanlar son zamanlarda çoğalmış durumda. Artık internet sitelerini gezerken cümlelerin yazım […]

 6. 11 Kasım 2008

  […] denilen şeyi asla kabul etmiyorum.!  Türkçe nasıl yazılır yorum kısmından veya burdan okuyabilirsiniz. Belirtmeden duramıcam benimde bazı hatalarım olmuyor değil! Ama elimden […]

 7. 11 Ocak 2009

  […] daha var Türkçemiz için, insanlarımız için, Türkiye için Baştan “hoşçakal” diyerek başlayalım “bye bye” yerine… « Canlı yayında gülme krizi Güzel günler göreceğiz […]

 8. 1 Kasım 2009

  […] […]

 9. 24 Kasım 2010

  […] bir site yapma işine başlamışken işin ustalarına bir bakayım dedim ve o bloglardan biri olan günesintamicinde.com‘da başlatılmış çok güzel bir kampanya gördüm.Her ne kadar bu işe daha yeni […]

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>