Güneş Enerjili Stirling Motoru, Enerji ve Temiz Su Darboğazını Çözebilecek mi?
YAZAR HAKKINDA

Süleyman Sönmez

Adım Süleyman Sönmez. Yıldız Teknik Üniv. Bilgisayar Programcılığı ve İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi olmak üzere iki üniversiteden mezun oldum. Üstüne başladığım Uluslararası İşletme masterını terk edip hayata atıldım. Proje yöneticiliği, bilgisayar programcılığı, sistem analistliği, pazarlama / satış sonrası müşteri ilişkileri yöneticiliği, LEGO takım koçluğu, Web tasarımcılık, fotoğrafçılık, ISO9001:2000 kalite sistemleri sistem kuruculuğu ve iç denetimcilik, Teknoloji Okuryazarlığı müfredat yazarlığı, Bilgi İşlem Bölüm Başkanlığı, video düzenleme, Eğitim Teknolojileri Uzmanlığı gibi birbirinden farklı pek çok meslekte çalıştım. www.suleymansonmez.com ve www.gunesintamicinde.com web sitelerimdir.

Bunlar da İlginizi Çekebilir • Yaşar SEFEROĞLU

  Merhaba. İlgi alanlarımdan olan alternatif enerji kaynakları ve değerlendirilme yöntemleriyle ilgili olarak, gizlenen veya engellenen icat ve buluşları bizlere anımsattığınız için teşekkür ederim. Düşlerimden birisi, bütün enerji ihtiyacını Güneş+Rüzgar+Su enerjisi ile karşılayacak küçük bir belde kurmak. Yörenin coğrafi koşullarına uygun olarak planlanmış, biri birini tamamlayan sistemler. Kendime, saatte 300 km hızla giden bir trenin, sürtünme nedeniyle oluşturduğu elektrik neden depolanamaz ? Diye sorular sorarım. Aynı tren, hareket ederken oluşturduğu hava tünelinden gelen rüzgarında neden depolanıp enerjiye dönüştürülmediğini düşünürüm. Belki de, benzer sistemler yapılmış,enazından tasarlanmıştır. Kimisi ekonomik yetersizlikler,kimisi de enerji lobisinin engellemeleri sonucu insanlara ulaşamamıştır. Bu konularla ilgili sözlenecek sözler,yapılacak yorumlar bitmez. İyiki de bitmez.. Sevgiler…

 • http://www.suleymansonmez.com Süleyman Sönmez

  Yaşar Bey, aslında depolanır. Mesela artık piezo elekrik etki ile metrolarda yürüyen insanların attıkları her adımda bir elektrik yükü salan quartz zeminler imal ediliyor. Topluluk yürüdükçe elektrik elde ediliyor.

  Ancak termodinamik yasaları biliyorsunuz. Enerji için model düşünen herkes iyi okumalıdır. Bir sistem sürtünme olarak açığa çıkardığı kayıp enerjiyi sisteme bütünüyle geri alamaz. Mutlaka onu geri almaya çalışırken yeni kayıplara uğrar. Bu tıpkı şuna benzer bir uçak hızla giderken bir rüzgar tirübünü ile elektrik elde edersek, elde ettiğimiz elektrik sürtünme ve direnç ile kaybetmemize neden olduğumuz enerji miktarınca savrulur gider.

  Basit bir kural olarak devr-i daim makinesi sistemin kendi içinde kalması ile ve mekanik yöntemlerle icat edilemez. Dünya patent bürolarının görmeyi bile kabul etmediği tek icat türüdür sürekli çalışacak makineler. Enerji dışardan gelir ve kullanıldığında dışarı gider. Dilerim anlaşılır dille açıklayabilmişimdir.

 • http://www.ytplus.net Eray USTA

  Videolarla desteklenince çok iyi anladım bu konuyu 😀 İlgi alanıma girmese de yazı çok güzel teşekkürler..

 • Ayhan Güler

  Evet ya işte bu… ben güneş enerjili striling motorlarını 2 yıldan beri internetten incelemekteyim, ve bunu kendim acaba nasıl yapabilirim diye de düşünmekteyim. Nedense Türkiye’ye herşey 10 yıl geç geldiğinden gene geri kalmaktayız. Bu arada ABD’de bu sistemle 2 adet santral yapılmakta ve biri başlangıçta 500, diğerinin ise 300 MW enerji üretmesi bekleniyor.
  Bu gibi bir sistemi, en azından şimdilik evde uygulayabilmek için, ne yapılması gerekiyorsa ,elimden geldiğince destek olmak isterim; eğer benim gibi bu konuya ilgi duyan arkadaşlar varsa.

 • http://www.akkuyu.com Alper

  Çok güzel bir araştırma ileride kaynak olarak kullanırız inşallah bu string motorunu uretmek de çok zor birşey değil gibi görünüyor. Bildigimiz buhar motoru, suyun olduğu her yerde bu sistem kurulabilir ama kış ayları işin çok verimli görünmedi. Umarım araştırmacılar daha verimli ve çevreci olan bu yenilikleri çok daha ileri taşırlar ve gelecek kuşaklara nefes alabilecekleri yaşayabilecekleri bir dunya kalabilir.

 • Hasan Ferhat Baytak

  Evlerimizde özellikle ısınma için, fosil yakıt ve sistem kurulumu için hatırı sayılır harcama yapıyoruz. En azından sıcak su elde etmek için güneş enerjisi panelleri türkiyede neden teşvik edilmiyor. Türkiye gibi rüzgar ve güneşi bol olan bölgemizde güneş ve rüzgar bindirmeli sistem kullanımlarının yaygınlaştırılması, sanıyorum ithal ettiğimiz fosil yakıt giderlerini yeteri kadar düşürecektir. Ayrıca; her türlü ulaşımda toplum olarak sadece arabayı kullanıyoruz. Bunun yanında ülkemizde, bisiklete binmek çocuk işi mtorsiklete binmek ise serseri işi olarak değerlendirilmektedir. Halbuki, devlet ve yayın organları tarafından sağlık ve daha az enerji tüketilmesini sağlayacak bu faaliyetlere önem vermeli, alt yapıyı hazırlamalı, ve buna göre trafik, hukuk ve vergi düzenlemelerini yapmalıdır.

 • http://www.suleymansonmez.com Süleyman Sönmez

  İşte ülkemde değişim başladı bile. Bu yazıyı hazırlarken bunu hayal etmiştim.

  Güneş enerjisiyle yemek pişiriyorlar
  Sorgun ilçesi Şahmuratlı köyünde kullanılmayan televizyon çanak antenleri değerlendirilerek yapılan güneş ocaklarının geliştirilmesi amacıyla, Birleşmiş Milletler fonundan 35 bin dolar kaynak sağlandı.

  35 bin dolarlık kaynakla güneşin yönüne göre hareket edebilen ocak üretileceği, ayrıca damlama sulama sistemlerinin de geliştirileceği belirtildi.
  Kaynak: http://www.milliyet.com.tr/Yasam/HaberDetay.aspx?aType=HaberDetay&Kategori=yasam&KategoriID=&ArticleID=1046851&Date=14.01.2009&b=Gunes%20enerjisiyle%20yemek%20pisiriyorlar

 • MPeker

  Alper bey Sanırım siz yanlış anladınız stirling motoru buhar makinası değildir. Hatta hiçbir benzerliği bile yoktur buhar makinalarıyla. Stirling motoru plakaları arası ısı farkıyla çalışır. saygılarımla

 • tayfurr

  Türkiye de fresnel lens temin edebileceğim bir yer var mı?

 • http://www.suleymansonmez.com Süleyman Sönmez
 • http://www.hmert.com HMERT

  Süleyman hocam,
  Çok güzel bir yazı olmuş. Ortalama 240 gün aydınlık geçen ülkemde neden hala güneş enerjisi kullanılmaz diye düşündüğümde sadece fizikçilerin (biz) ve enerji politikasına yön verenlerin sorumlu olduğunu düşünüyorum. Yoksa güneş ocağında şimdi memleketimde tarhana kaynatıyor akrabalarım tek bir iki kişi gösterse bunu milletimiz nasıl yapmaz ki, ayrıca bu lenslerin getirilmesi çok pahalıya mal oluyor, bir iki firmamız öncü olsa distributörlük için, sırf üniversitelerden yüklü miktarda talep gelecek.

 • http://www.suleymansonmez.com Süleyman Sönmez
 • http://www.dogruenerji.com Rıza KÖROĞLU

  Güneş olmadan da “stirling ” motoru ile elektrik üretmek ülkemizde çok mümkündür. Çünkü sanayide, toplu konutlarda güneş yokken de atık ısı ciddi anlamda mevcuttur. Buradan elektrik üretildiğinde güneş ve çanak problemi de başlangıç uygulamaları için olmayacaktır.

  Ben MMO İstanbul Enerji Komisyonu üyesiyim. Burada yenilenebilir enerji, enerji verimliliği, enerj, güvenliği ve TEP ” TÜRKİYE ENERJİ POLİTİKASI ” konularında 1,5 yılda 30 toplantı ve15 etkinlik gerçekleştirilmiştir. Şu an enerji laboratuarı kurulması çalışmalarına başlamış bulunmaktayız. Bu uygulamaların özel şirketler ve girişimciler tarafından kanıtlama projeleri çok kolay bankalar, devlet kuruluşları, STK’lar tarafından desteklenmesi şarttır.

  36 mmilyar Nm3 doğalgaz tüketilen ülkemizde doğalgaz elektrik santrallarının egzost ısıları tek başına 5 milyar Nm3 doğalgaz tasarrufu potansiyelini ortaya koyabilir.

  Bu forum üzerinde uygulama yapmanın yolunu açacak işbirliği önerileri ve proje sponsorluğu konusunda yoğunlaşılması ciddi fayda sağlayacaktır.

  Verimli yarınlara birlikte erişmek dileklerimle.
  Saygılarımla
  Rıza KÖROĞLU
  Mak.Yük.Müh.

 • Ayhan Güler

  Bu sonuçta bu sistem ısı farkı ile çalışıtığına göre, çok rahat bir şekilde kombi veya kat kaloriferine entegre edilebilir diye düşünüyorum. özellikle bu motorun düşük hacimde bile yüksek verimde çalıştığını varsayarsak, örneğin evin balkonuna veya dış duvarına kalorifer sisteminden gelen sıcak su hattı çekilir, özellikle kışın dışarısı soğuk olacağından aradaki fark çok rahat oluşur. buna birde dinamo bağlandımı tamamdır.
  Hatta ingiltere de bir firma bulaşık makinesine benzer stirling motorla çalışan kombi üretmiş ve bu yıl ingiterde piyasaya süreceklerdi.

 • http://www.aypus.com Cemal Azakli

  biz de yenilenebilir enerji üretimi icin calışmalar sürdürmekteyiz ve biokütle (PELET) ile ısınma ve ceryan üretimi için girişimlerimizi başlattık. bu konuta bizlere yardımcı olabilecek kişiler lütfen benimle irtibata gecsin. türkiyemizde hem isdihdam oluşturalım, çevremizi ve havamızı temiz tutalım ve dış ülkelere olan enerji bağımlılığımızı minimuma indirelelim.

  ilginiz için teşekkür ederim.

  cemal azaklı
  aypüs

 • Yaşar

  Selamlar,

  Arkadaşlar ben strilig motor arıyorum ve şu ana kadar bulamadım.Bu motoru satan bir yer varsa bana yerini bildirebilirmi?

  saygılar

  Yaşar BAŞKAN

  Mail ile dönerseniz sevinirim

 • http://facebook anıl dikpınar

  kardessler bu konu strling motorla ılgılımı?

 • Ahmet yarar

  Benim teknik bilgim belki çok fazla degil birçok konuyu bilimsel kelimeleri kullanarak açaklayamayacagım,zaten böyle olunca benim gibiler konuyu pek anlıyamıyor,şunu iyi biliyorumki dünyanın ihtiyacı olan günlük enerjinin belkide milyonlarca katı güneş nenerjisi olarak geldigini biliyoruz. Dünyaya bu denizde balık tutmayı ögretecek birileri lazım, ben pek balık tutamam ama sabırla beklerim, sabırla…

 • halit hülako

  güzel çalışma olmuş… tebrikler

 • ali

  Çalışmalarınız için teşekkür ederim. Bilgiler paylaştıkça çoğalır.

  Bende bu tür çalışmalarla naçizane ilgileniyorum. Benimde küçük çapta bir fikrim var. Güneş çanakları vasıtasıyla stingel tipi motorlarda üretilen enerji şehrin bir yerine monte edilerek aşağıda bulunan büyük su yatağındaki suyu yüksekte bulunan bir yere potonsiyel enerji olarak yükleyip gece ise bu potansiyel enerjiyi de elektirik enerjisine tekrar çevirmesi mümkün, ayrıca bu su zaten şehir şebekesi olduğu için sürekli bir çevrim olaçak. bir taşla iki kuş.
  Allah zihninizi açık etsin.

 • Pingback: Teknoloji Trendleri – 2010 | GÜNEŞİN TAM İÇİNDE - Sarışın Site()

 • turken

  O kadar mükemmel ki, yorumu bile kendi içinde. Selam…

 • http://www.devvsis.com rifat kundak

  Güneşsiz kış günlerinde toprak altı, kanalizasyon, artezyen suyu ya da şebeke suyu hattı ile dış ortam sıcaklığı arasında 50 santigrat derecelik fark ölçtüğümüz günler oldu. Kış soğuğundan faydalanabilirmiyiz diye düşünenlere duyurulur. Bu ülkenin geleceği için kaygı duyanlara selam ve saygıkarımla…

 • http://www.devvsis.com Rifat KUNDAK

  Deney İçin Gerekli Malzemeler:
  1. Carnot çevrimi ve termodinamiği iyi bilen bir makina mühendisi,
  2. Soğutma sistem elemanlarını iyi bilen bir soğuk oda tamircisi,
  3. Motorsiklet, hızar vb. benzinli motor tamircisi,
  4. Bol miktarda küçük benzinli motor piston, biyel kolu ve gömlek hurdası,
  5. Küçük bir atelye,
  6. Vatanseverlik
  7. Çevre sevgisi,
  8. Sabır

  Bulduğunuz teknik dökümanlarda gaz olarak helyum ya da hidrojen öneriliyor olabilir, ancak soğutma sistemlerinde kullanılan freon gazlarını daha kolay ve ucuza bulabilirsiniz.

  Naçizane…

  Saygılarımla
  Rifat KUNDAK

 • Pingback: Dünya Günü | Earth Day | GÜNEŞİN TAM İÇİNDE - Sarışın Site()

 • Senol Unver

  Yorumları okudum da böyle yenilenebilir enerjilerin Türkiye’den gizlendiği gibi garip birşey okudum. Hiçbir bilgi gizli değildir sadece biryerlerde senin onu alman için bekliyordur. Sadece araştırmacı olacaksın ve bulacaksın. Bu tip bir tesisi Türkiye’de yapması belki çok da zor değil ama maalesef beyinlerimiz başka işlerle meşgul. Üniversitede araştırma yapması gereken öğretim üyelerimiz makale yazmak peşinde. Üniversitelerimizde sadece teorik eğitim verilmekte. Teknik okulların da düzeyleri malum. Ama Türkiye’nin jeotermal ve güneş enerjisi bakımından mükemmel bir potansiyeli var.(Almanya’da kendi hocalarım söylüyor) Bir alman bile ülkemizin potansiyelinin farkında ama biz değiliz. Neden? Araştırmaktan okumaktan aciziz…

  Verdiğiniz bilgilerle hepimizi aydınlattığınız için teşekkür ederim Süleyman Bey.

  Saygılarımla,

  Şenol ÜNVER,
  BTU Cottbus
  MSc Power Engineering,
  Sustainable Energy Supply

 • ramazan

  çok güzel projeler ama bence mıknatısı da unutmamak gerek.mıknatıslarda + ve – kutup birbirini iter dolayısıyla hareket oluşur.büyük mıknatıslarla büyük elektrik motorları döndürülebilirve elektrik üretilebilir….

 • ramazan
 • halit hülako

  antenleri nasıl sırlayabiliriz acaba

 • Latif keten

  Artık konuşmayı bırakıp oturup önce bir model yapsak;sonra onu geliştirebildiğimiz kadar geliştirsek ve bunun için birbirimizin fikrini alsak olmazmı? Elin yaptığına yorum yapıyoruz.Oturup yapalım.Arkadaşımız canlı cansız gerekli malzemeleri saymış. Haydi yapalım.

 • http://www.devvsis.com.tr Rifat KUNDAK

  Fresnel lens:
  Videolarda görünen büyüklüklerdeki fresnel lensi Türkiyede hç bulamadım. Ancak farklı amaçlarla ithal edilen biraz daha küçük fresnel lensler satılıyor. Reklama girer mi bilmem ama gittigidiyor sitesinde fresnel lens olarak arama yaptığınızda bulabilirsiniz. Fiyatı da deneyleriçin uygun. Ben temin ettim ve deneylerime devam ediyorum.

 • mustafa kenger

  fizikçi değilim. matematikçi değilim… ama her zaman güneş enerjisine amatör bir ilgi duydum. sıcaklık farkı ile çalışan stirling motorlarının her nedense büyük bir güç oluşturmayacağını düşünüyorum. onun yerine su buharı motorlarının daha verimli olacağını düşünüyorum. belki ilk hareket için stirling ile hibrit bir sistemde olabilir.

 • Hasan Huseyin Cakmak

  İnanın bu siteyi yutarcasına okudum.Benim yıllardır alternatif enerji kaynaklarına ilgim olmuştur ,güneş panelleri ile ne çok şey başarılmıştır ve başarılmaya devam edilmektedir.
  Benim çalışmalarım denizden elektrik enerjisi üretmek,dalga ile met cezir ile değil ,düşünün hidroelektrik barajları suyun seviye farkından dolayı ustten alta doğru büyük bir basınçla çarpıp türbinin kanatlarına çarpıp dönmesi neticesinde elektrik üretmesidir.
  Barajlar nehir yataklarına kurulur,su tutulur,toplanan sudan faydalanılır. Bunu herkes bilir.
  Benim düşüncem denizlere baraj gibi işleyen mekanizmalar kurup
  deniz suyunu basınçla türbinlere göndermek,denizin suyu bitmeyeceğine göre met cezirde düşünülerek gerekli kanatlar yapılıp devreye verilebilmezmi.
  Dalgıç çanını bilmeyenimiz yoktur denizin içinde basınç farklılıklarını dalgıç çanıyla birleştirilmesinden çıkan enerji kullanılamazmı?
  İnsanların enerjiye bu kadar ihtiyacı olduğu dünyamızda yeni enerjiler bulmak keşfetmek kadar güzel şey olabilirmi.
  Nice yeni potansiyel enerjilere diyelim.Kolay gelsin.

 • ozan ünal

  kesinlikle harika bir çalışma. Çok önemli ve yararlı bilgiler verilmiş elinize sağlık

 • Bilal Aslantaş

  Süleyman Hocam, güzel soylüyorsunuz aslında termodinamik kanununa göre enerji yoktan var olmaz, var olan enerji yok edilemez. Ben bunun mümkün olduğunu söylesem yani bunun tersinin olabileceğini soylesem gülersiniz herhalde ama yaptım

 • ismail öğütçü

  tek kelime ile cok güzel aydınlatıcı bide kullanılan malzemelerin satış yerleri adresleri olsa daha iyi olur. birde ben bir makina yapacam maddiyatım kısıtlı oldugu için matamatiksel netiçeyi bilemedim sorduklarımdan bir netice alamadım sizden bilirseniz bana bildirirseniz memnun olurum soru 1 normal basınçta dumanın sıcaklıgı 40 derece 1/12 sıkıldıgı zaman basınç ne olur hararet kaç dereceye cıkar. şididen teşekkürler

 • mehmet karakaya

  site çok güzel daha öncede bakmıştım. bir kaç aydır internette stirling motoru arıyorum. parobolik aynası ile birlikte ama tork u byük olması lazım yurt dısında yada içinde yapan satan bildiğiniz yer var mı acab ayardımcı olun lütfen teşekkürler.

 • No İnformaion

  Site tasarımı ve içerikler bol bir site diğer sitelerden farklı emeği geçen herkezden,Allah razı olsun.

 • http://www.physicscity.com ercan meydan

  gunes enerjisinden yararlanarak elektrik uretmek ulkemiz icin bulunmaz bir nimettir ama gelin gorun ki bu konularda o kadar zayifiz ki koskoca tubitak’in bile ancak “gunes arabalari” diye uyduruk bir yarismanin otesinde hicbir faliyetini goremedim. Suleyman Bey’in kendi sitesinde gosterdigi heyecani ve ilgiyi Tubitak gosterememistir. bu yuzden diyorum ki “biz sevgili turkler hakkindaki – su akar turk bakar- degisini hic olmazsa gunes enerjisinde yikalim”.

 • arif çam

  güzel calışma peki mu aletleri nerede bulacagız ve bunu satan varmıdır.güneş panelleri pahalı rüzgar türübünü pahalı.

 • Umut SEN

  Çok başarılı, teşekkürler…
  Adım 3 ‘te bir teslik var yalnız…
  “Bazı ülkeler dev şekilde uzun güneş kuleleri kullanmak istiyor. Böylece kulenin üstü aşırı ısınınca alttaki soğuk hava kulenin içinden geçip tepesinden çıkacak ve geçerken tirübünleri çevirip elektrik üretilmesini sağlayacak.”
  Isınan hava yükselir… Tersi yazılmış…

 • http://www.klaspark.com Sosyal Medya

  abi az kaldı tedaşa muhtac olmayacağız artık herkes yerini bilecek :)

 • http://www.teknolojiserdar.com serdar şafak

  Bu siteyi çok seviyorum. Bir webmaster olarak bütün youtube videolarının altına zahmet çekerek kaynaklarını yazmanız çok takdir edilecek davranış gerçekten.

 • http://www.soneramcaoglu.com;www.gezgin.us Soner Amcaoglu

  Yıllardır hayal ettigim site modelini geliştirmissiniz . ayrıca bilgilerde harika tebrik ediyorum ve cok daha iyi yerlere gelmenizi diliyorum..

 • Efe Eryılmaz

  Süleyman Bey HARİKASINIZ.
  Benim gibi düşünen insanları bir arada görür gibiyim.
  Greenpowerscience dan tüm videoları defalarca izledim. Latif Keten beyin dediği gibi artık bir şeyler yapama zamanı.
  Çok mu zordur ?? Stirling motor yapamazmıyız.
  Biraz yoğunlaşalım. Video ve cnc çizim paylaşabiliriz

  http://www.youtube.com/watch?feature=player_detailpage&v=z7lUzKfdHd4

  http://www.infiniacorp.dreamhosters.com/wp-content/uploads/2012/05/colorado_engine_animation1.gif

 • mustafa uzun

  Herkese selamlar gördüğüm kadarıyla memlekette birşeyler düşünen çok ama malesefki imkansızlıklardan dolayı bu düşünceler birtürlü hayata geçemiyor ben 40 lı yaşlara yaklaşmış biri olarak çocukluğumdan beri mıknatıslara merak salmışımdır.10-12 yıl önce bu merakımıda free energy olarak hayata geçirmek istedim yazım biraz uzun olacak ama faydalı olacağına inanıyorum lütfen imla hatalarını da gözardı edin.O tarihlerde mıknatısları nereden temin edeceğimi bilemiyordum gebze de oturuyorum üç beş mıknatıs almak için işten güçten zaman ayırıp tek bildiğim yer karaköy e gidip gelmek zorunda kalıyordum çevremdeki insanlardan da bu konularda bir yardım alamıyordum çünkü işleri güçleri varsa yoksa futbol olan dar kafalı kişilerdi.Velhasıl o zamandan bu zamana devir bayağı bir değişti şimdi internet sayesinde benim gibi düşünen sizlerle fikir alışverişi için ulaşma imkanına sahibim.zaman ilerledikçe fosil yakıt harici alternatif enerjilere merak salmaya başladım magnet olayından sonra gravity yerçekimine merak saldım şimdilerde ise rüzgar ve güneşle ilgiliyim.Sözün kısası bugün 26 eylül 2013 perşembe iki gündür internette güneş ışığını odaklayan çanakların videolarını izledim bugün ise bodrumda boşta duran çanak anteni önce metal boyası (kuzine boyası) ile boyadım gün içerisinde hava sıcaklığı 20-25 derecelerdeydi boyalı çanak işe yaramadı.Çanağı alüminyum folyo ile kapladım dışarıda deneme yaptın 20-30 saniyede kağıdı yaktı çanağın ucunda lnb yi sabitlemede kullanılan plastik muhafazada eridi.Buraya kadar gayet güzel ama bu sisteme uygulayacağımız sitirling motor pek bulunmuyor sitenin birisinde buldum o da motor hem ufaktı hemde pahalı o fiyata o motor nekadarlık bir jeneratör ya da dinamoyu çevirir ve buradan nekadar bir elektrik enerjisi elde edilir, edilde de bu ne kadar yeterli olur siz düşünün.ortaya çıkan sıcaklık muazzam dandik bir çanağa göre aynayla yapılsa daha fazla enerji elede edileceğini düşünüyorum.
  Sizlere birşey sormak istiyorum
  bu arada ben lise mezunu düz bir vatandaşım hiçbir ek meziyetim mühendislik bilgim ve elektrikle alakam yok
  hani şu sıcak su elde etmek için elektrikli su ısıtıcılarında suyu ısıtmak için elekrik enerjisini kullanıyoruz ve hemen ısınıyor.Bunun tam tersini yapabilecek bir mekanizma yapabilrmiyiz bu doğrultudan yola çıkarak.
  sabırla yazdıklarımı okuyanlara teşekkürler.

 • özdemir kartal

  dostlar.benimde bir fikrim var..biraz deyişik..istanbul bogazı yukarıdan aşagı dogru bi itici gücü var.suyun altından da tam tersi bir itici güç var..bu enerji olabilecek en basit yöntem..ters deyirmen lerle suyun içindeki hareketi rahatlıkla enerjiye cevirebilinir .milyonlarca kvt boşa akıyor.enerji bakanımıza cagrı olsun.bunu deyerlendirmek lazım..su akar türkler bakar..bu olayı üstümüzden atalım.tşk……………………………………….en iyi yatırımcı nakit dönüşü kısa sürede saglayandır…..yatırıp bekleyen deyil..dir…genc grişimcilere allah kolaylık versin zihin acıklıgı versin rabbimiz..

 • Derda

  STIRLING MOTORLARI
  bölümünü tam açıklar mısınız mantık olarak 8. sınıf öğrencisiyim bu tarzdan bir güneş ocağı yaptım sistemi yapmasam bile mantığını kavramak istiyorum