Webden Avladım 10 Site – 1

Güneşin Tam İçinde sitesinde genelde uzun uzadıya araştırdığım konuları paylaşıyorum. Ancak bazen webden ilginç siteler, olaylar gördükçe, yazasım geliyor. Bunların sayısı o kadar çok oluyor ki. Bir süredir sosyal ağlarda – Google+, Friendfeed, Twitter – gibi paylaşıyorum. Ama kısa sürede kaybolup gidiyorlar akışta. Artık ara ara “Webden Avladıklarım” yazıları yazmak istiyorum.


Görsel: Sebastian Anthony | Creative Commons lisansı ile kullanılmıştır.

Haydi dalalım Internet dünyasına.

TED VİDEOLARI

TED dünyanın, alanında en iyilerinin, buluştuğu bir platform. Kişi çıkar sahneye, sunumla, başardığı işle, izleyenlere ve sonrasında Internetten izleyen milyonlara ulaşır. Yüzlerce videoyu izlediğinizde bilgi dağarcığınızın geliştiğini hissedersiniz. Yıllardır bu siteden bazı videoları yazıların içinde sizlere sunuyorum. Bundan sonra yayınlayacağım bu seride sadece “TED videoları” deyince durumu anlarsınız. Bu videoların seslendirme dili İngilizcedir. Çoğumuz zaten dinleyerek anlıyor ama teknik terimleri takip etmek her zaman kolay değil. Altyazı seçeneği bulunan videoların sayısı oldukça fazla. Videoların altında language / dil seçimi ile Türkçe seçilebilir.

Bu videoların altyazılarını, maddi bir karşılık beklemeden Türkçeye çeviren gönüllü ekibe teşekkür etmek bir boyun borcu. http://www.ted.com/translate/languages/tr

1) UÇAN ROBOTLAR


http://www.ted.com/talks/vijay_kumar_robots_that_fly_and_cooperate.html

Bu videonun insanı etkileyen yanı fazlasıyla olgunlaşmış olması. Öyle ki bir ürün olarak, silah olarak her an kullanılabileceği anlaşılıyor. Robotların birbiriyle organize çalışabilmesi de ayrıca düşündürücü. En son kısımda geçen uçan robotların yön bulabilmesi için üzerlerine takılan Kinect algılayıcı ile çevrenin üç boyutlu haritasının çıkarılması da en ilginç kısım. Bu durumda bir insanın yüzünün algılanması bulunulan ortamın tanımlanması an meselesi oluyor. Makinelerin ucuza imal edilebilir duruşu ve sürü halde hareket ettiklerinde yapım için de, yıkım için de kullanılabilecekleri bir gerçek.

2) MIKE MATAS | YENİ NESİL KİTAP

Özellikle iPad için hazırlanmış bu kitap, kitap sözünün anlamını değiştirdi. Daha sonra benzer bir uygulamayı, Apple, dijital cihazlar için kitap üretmek isteyenlere sundu. iBooks Author http://www.apple.com/ibooks-author/

Al Gore için hazırlanan kitabı şu adresten inceleyebilir ve varsa iPad’inize indirebilirsiniz. (ücretlidir)
http://pushpoppress.com/ourchoice/

Öyle ki, yurtdışındaki eğitimciler ve öğrenciler çok heyecanlı, tabletlerden böyle kitaplar okuyabilmek harika. Türkiye ciddi bir atılım yapıp tablet bilgisayarlar aldı. Biliyorsunuz bunun için az yazı yazmadık. 🙂
(Bkz. http://www.gunesintamicinde.com/gelecegin-egitim-teknolojileri-hemen-simdi-egitimde-yenilikler-3/)
Benim gibi pek çok teknoloji ve eğitim gönüllüsü bunu istiyordu.

Şimdiyse talebimiz e-kitapların (Milli Eğitim Bakanlığı bunlara Zenginleştirilmiş Kitap z-kitap diyor) daha kaliteli olması. İçerik güzel ama yukarıda verdiğim örneklere bakarsanız, çok büyük paralar harcanan bu Fatih Projesi’nde henüz kitap kısmının ilkel kaldığını fark edeceksiniz. Ama bizler umutluyuz. Eminim, kısa sürede onu da çözecekler daha güzel örnekler göreceğiz.

Fatih Projesi ile hazırlanan z-kitap örneği http://e-kitap.meb.gov.tr/test/e-kitap.html

3) ARTTIRILMIŞ GERÇEKLİK (AUGMENTED REALITY) GÖZLÜĞÜ, BİZİ DAHA OLGUN İNSANLAR MI YAPACAK?


http://www.fastcodesign.com/1669147/an-augmented-reality-game-aimed-at-making-you-more-saintly

Bu videoyu ile izlediğimde ilk 10 saniyede kapattım. Sonra nedense bir daha izledim. Bu sefer de yarısında bu nedir diye takıldım. Sonunda konsantre olup dikkatle izleyince yüzümdeki heyecanı görmeliydiniz. Karakter gelişimi için olağanüstü bir teknoloji kullanma önerisiydi bu. Kişi gözlükten bakınca dünyayı normal modda görebiliyor, bilgiyle birlikte görebiliyor, sadece bilgiyi görebiliyor ve değişmiş bir dünya görüntüsü görebiliyor. Burada dikkat edilecek şey şu: sistem onun kişilik kusurlarını saptayıp bunları düzeltecek olayları karşısına getiriyor ve buna uygun şekilde görmesini sağlıyor.

4) GÖRME ENGELLİLER İÇİN TELEFON

http://www.yankodesign.com/2012/02/20/the-ultimate-braille-phone/

Bu seferki telefon tuşları, Brail (Körler Alfabesi) ile çevriliyor. Beni etkileyen ise ekranının da bu şekilde Brail alfabesi ile aynı adette karelere bölünmüş olması. Harfleri yazabilmek için parmaklarını alfabedeki noktalı kısımlara temas ettirmesi yetiyor. Zekice ve zekice.

5) KAYIP ROMA LEJYONU


http://letanho.wordpress.com/2011/02/06/kayip-roma-lejyonunun-hikayesi-roman-legion-lost-in-china/

Mutlaka okuyun enfes bir tarihi olay. Kayıp Roma Lejyonu – Roman Legion lost in China

6) OFİS ÇALIŞANLARI İÇİN – THE WOLF I USED TO BE..

Filmin yapılışını videonun sonunda izleyin. İnanılmaz bir kağıt işçiliği.
Yapan ajansın sitesi: http://nearlynormal.tv/

7) HAYATI KOLAYLAŞTIRMAMIZI SAĞLAYACAK KÜÇÜK MİNİK İCATLAR


http://www.dumpaday.com/index.php/2011/09/simple-ideas-that-are-borderline-genius-35-pics/

Bu sayfadaki linkleri keyifle izledim. Kimilerini görmüştüm, kimilerini yapmak kolay, kimilerini satın almak gerekli ama harikalar! Öteki zekice buluşlara bakmak da mümkün 🙂 http://www.dumpaday.com/index.php/tag/simple-ideas-that-are-borderline-genius/

8 ) HASSELBLAD EFSANESİ SÜRÜYOR


Fotoğraf makinesi budur. Diğerleri oyuncaktır kardeşim 🙂
http://www.hasselblad.se/products/h-system/h4d-200ms.aspx
Hasselblad H4D-200MS
Tam 200 Megapixel çeker. Hasselblad efsanesi sürüyor!
Fiyatını da unutmadan eklemeli. “The Hasselblad H4D-200MS is available now for 32.000 Euro (plus tax)”

Yani 32 bin Avro artı vergiler. Kaba hesapla 80 bin TL. Elbette yurtdışı fiyatı buna gümrüğü ve getirip satanın kazanacağı karı eklediğinizde 2 odalı bir ev fiyatına gelir 🙂

Bizler için şu anda hayal. Ama belki bir gün kullanabiliriz teknoloji bu hızla ilerledikçe.
İşte çektiği fotoğraflar. http://www.hasselblad.com/promotions/h4d-200ms.aspx
Favorim: ttp://www.hasselblad.com/promotions/milo-profi-image-1.aspx Zoom ile inceleyin derim.

9) DEMLİK DEDİĞİN BÖYLE OLUR 🙂


http://www.yankodesign.com/2011/11/01/coffee-lab/

Sayfa İngilizce ama yabancı dili olmayanlar da resimlerden ne kadar zekice bir tasarım olduğunu görecektir. Cam kürenin ortasında ki metal kuşak ile ısıtma gerçekleştiriliyor. Demleme de harika. Eminim satın alanı çok olurdu.

10) GOOGLE ART PROJECT ÇIKALI AYLAR OLDU AMA KULLANIYOR MUYUZ?

www.googleartproject.com
Google Art Project ile şimdiden müze müze gezmek harika. Hemen koleksiyonlarımı oluşturdum. Güzel portreler, Kıyamet Felaket Tabloları, Tarihi Resimler ve Işık Oyunları. Tabloları zoomla didik didik edebilmek müthiş.

Sonraki Webden Avladıklarım yazısında görüşmek üzere 😉

PAYLAŞ: