Teknoloji Bağımlılığını Yarara Çevirin: Çocuklar için Zeka Oyunları

Çocuklarda öğrenmenin en önemli anahtarı olan oyunları bir de teknoloji ortamında değerlendirelim. Şimdi çocuklarda zeka gelişimi hakkında kısa bir paragraf açıyorum:

Çocuk gelişim uzmanları ve pedagoji alanında uzman doktorlar tarafından kaleme alınan bilimsel makalelerin ortak tavsiyeleri:

Çocuklarınızla oyunlar oynayın, çocukların birbirleri ile oyun oynayacağı ortamlar oluşturun çünkü çocuklar için oyun, zeka gelişiminin en önemli anahtarıdır. Seksek oyunundan tutun, beş taş oyununa kadar birçok alternatiften söz etmek mümkün. Özellikle ilkokul çağındaki çocuklar okul etkinliklerinde bu imkânları bulabiliyor. Yine de yeterli değil. Örneğin, çocuklarınızla birlikte veya çocuklarınızın kendi başına güven içinde zeka oyunları oynamasını sağlayın.

  • Zeka: İnsan zihninin öğrenebilme ve öğrendiklerini işleyebilme (doğru kullanabilme) yeteneğine verilen genel isimdir.
  • Zeka Gelişimi: İnsan zihninin öğrenebilme potansiyelini geliştirmesi, öğrendiklerini daha etkin kullanabilme kabiliyetini artırmasıdır.
  • Çocuklarda Zeka Gelişimi: Dengeli beslenme, düzenli uyku, fiziksel egzersiz (oyun oynamak) ve zihinsel egzersizler (Etrafını tanımaya çalışmak, anlam aramak, zeka oyunları oynamak vb.) ile mümkündür.

Teknolojik Zeka Oyunları mı, Fiziksel Zeka Oyunları mı?

Cevap: Her iki yöntem de doğru uygulandığında çocuklar için oldukça faydalıdır. Teknolojik kısmı kafanızda soru işareti bıraktıysa açıklık getirelim:

Biz yetişkinlerin elinden düşmeyen akıllı teknolojiler günlük yaşantımızdan büyük bir rol kapmayı başardı. Cep telefonumuza gelen bildirimleri okumadan, paylaşım yapmadan ya da internet erişimimiz olmadan bir gün geçirdiğimizde eksikliğini hisseder olduk. Boş zamanlarımızda artık gazete eklerindeki bulmacaları çözmek yerine online rekabetin sınır tanımadığı zeka oyunlarını oynuyoruz. Üstelik biz bu değişime yeni yeni adapte oluyoruz. Peki, teknoloji ile dünyaya gelmiş çocukların teknoloji kullanım ihtiyacını hiç düşündük mü?

Gerek merak ettikleri için, gerekse yaşamın bir parçası olmasından dolayı çocuklar akıllı teknolojileri çok seviyor. Özellikle 5-15 yaş arası çocuklar teknolojiyi yetişkinlerden daha iyi çözümleyebiliyor. Cep telefonunuzla araba oyunları, bebek oyunları, zeka oyunları gibi oyunlar oynamak isteyen; kağıt kalem masada dururken tabletinizde resim çizmek isteyen çocuklarınız/yakınlarınız gözünüzün önüne gelmiş olmalı. Yasaklamak çözüm olmadığı gibi çoğu kez mümkün bile değil. Ağlıyorlar, üzülüyorlar, ısrar ediyorlar ve bir şekilde amaçlarına ulaşmayı başarıyorlar. Anne babalar ise endişeli. Ebeveynlerin bu konudaki endişelerini anlamak mümkün. Öyleyse çözümü tartışalım:

Zeka oyunları, strateji oyunları veya herhangi bir oyun… Her ne olursa olsun oyunun çocuklar için önemi göz ardı edilemez. Öyleyse çocukların cep telefonunda, tablette veya bilgisayar başında geçirmek istedikleri süreyi zeka oyunları ile değerlendirmek sizce de oldukça mantıklı değil mi? Kontrollü bir şekilde (günlük belirli bir süre) kullandırmanın en sağlıklı seçim olduğunu biliyor muydunuz? (uzmanların tavsiyesi)

cocuklar-icin-zeka-oyunlari

Bilimsel Zeka Oyunları Artık Telefonlarda, Tabletlerde ve Bilgisayarlarda

Yıldız teknik üniversitesi akademisyenlerinin uzun yıllar üzerinde çalıştığı MentalUP Zeka Oyunları projesinin hayata geçmesi ile ailelerin yoğun ilgisini görmeyi başardı. MentalUP, internet erişiminin olduğu bütün cihazlarda kullanılması mümkün beyin egzersizleri içeren bir uygulamadır. Uygulamanın geliştirilmesinde çocuk gelişim uzmanları, pedagoji alanında uzman doktorlar ve akademisyenler ortak çalışma yürüttü. TÜBİTAK desteği alan MentalUP Zeka Oyunları Türkiye’nin eğitimde oldukça başarılı zincir okulları (Doğa okulları, Bahçeşehir koleji, Okyanus kolejleri) tarafından ders müfredatına eklendi.

MentalUP Zeka Oyunları, çocukların bilişsel gelişimine olumlu katkıları gözlemlenerek Ruh Sağlığı Merkezi tarafından PEDAGOJİK ürün sertifikası almayı başarmış Türkiye’nin ilk ve tek bilimsel zeka oyunları uygulamasıdır.

MentalUP Zeka Oyunları / MentalUP Beyin Egzersizleri uygulamasının en önemli özelliklerinden biri de günlük egzersiz süresini 25-30 dk şeklinde planlaması ve oyuncunun zeka potansiyeline uygun egzersizleri otomatik belirlemesidir. Bu şekilde günlük yarım saatlik egzersizler sunarak hem çocuğunuzun zeka potansiyelini keşfedebilir hem de akıllı teknolojiler ile geçirmek istediği süreyi kaliteli değerlendirebilirsiniz.

MentalUP Zeka Oyunları, görsel, sözel, sayısal, mantıksal beyin egzersizleri içerir. Bununla birlikte dikkat, hafıza ve konsantrasyon gelişimine olumlu katkı sağlar. Tüm egzersizlerin oyun şeklinde tasarlandığı MentalUP Beyin Egzersizleri ’ni inceleyin. Denemek için MentalUP’a HEMEN ve ÜCRETSİZ üye olabilirsiniz.

https://www.mentalup.net/

 

* Bu yazı bir advertorial / tanıtım yazısıdır Okurlarımız dilerse yararlanmayı seçebilir. Habere konu olan ürün incelendikten sonra okurların ilgisini çekebileceği ve yararlı olabileceği kararına varılmıştır. Bununla birlikte haberde geçen siteden sunulan hizmet ve ürünlerden kaynaklanabilecek tüm olumsuz durumlardan Güneşin Tam İçinde ve yazarları sorumlu değildir.

PAYLAŞ: