ÖNEMLİ ÖNCE BUNU OKUYUN: Bu yazıyı yazdığımda (2007 yılında yazmıştım) şikayet var sitesinin çalışmasından memnundum. Zaman içinde bu yazıya pek çok olumsuz yorum geldi. Yani sitenin artık şikayetleri daha sonuçlandırmadan çözüldü yazdığını, taraflı çalıştığını ya da firma yanlısı bulan. Bunların doğruluğunu bilmiyorum. Ancak bildiklerim şunlar:

1) Şikayetlerinizi bu yazıya yorum olarak yazmayın. Çünkü hergün sayısız şikayet yorumu geliyor ve artık okumadan siliyorum. Bu sitenin görevi yeni bir şikayet var sitesi olmak değildir.

2) Şikayetçi olduğunuz konularda, tüketiciyi koruma yasasının size tanıdığı haklarla lütfen en yakın Tüketici Hakem Heyeti’ne ya da beyazmasalara gidin.

3) Sosyal medyayı kullanarak yaşadığınız haksızlığı hiçbirşeyi atlamadan yanlı davranmadan adilce anlatıp dile getirin.

4) Şikayet var sitesine yönelik eleştirilerinizi kendilerine iletin. Benim bir blog yazarı olarak aşağıdaki görüşlerim yıllar önce yazılmıştır. Ve o anki deneyimlerime dayalıdır.

5) Bir kez daha söylüyorum anlamayanlar maalesef oluyor. Burası şikayet yazma sitesi değildir. Hergün gelen çok sayıda şikayet yorumunu silmekten yoruldum. Siz bu paragrafı okumuyorsanız başkalarının da sizin şikayetinizi okumasını beklemeyiniz.

2007 yılındaki yazım
Bir şeyler satın alıyoruz, bir ürün veya hizmet. Satıcı için her şey bitip olay sona ermiş gibi görünürken, tüketici üzüntü içinde ürünü süzüyor olabiliyor. Hepimizin başına gelir. O gün çalışır, yarın bozulur. Sonra telefonlar, telefonlar, hatta satıcının sizi suçlaması bile olabiliyor. Şimdi elbette “her zaman tüketici haklıdır” demiyorum. Bu anlamsız bir sav olur. Ama tüketici haklıyken kaçımız mahkemelerle uğraşmak ister. Telefonun ucundaki kişiyi geçip, sizi dinleyecek birini bulmak bazen Kaf dağından, gülen elmayla, ağlayan narı getirmek kadar zor olabiliyor 🙂

sikayetvar.jpg

Şikayet Var sitesi, yıllardır seviyeli çalışan ve çözüm üreten çok beğendiğim bir site. Öyle bilgisayar bilmek pek gerekmeden, uzman olmadan kolayca siteye üye olup, sorununuz neyse yazıyorsunuz. Bu yazdıklarınızı sitenin uzmanları okuyarak yayına alıyor. İlgili firmanın ilgili yetkilisine ulaşıyor. Yetkili sorunu iyice inceliyor. Sonra çözüm için tespitte bulunuyor. Bu tespit genelde olumlu neticeleniyor.

Siteyi incelediğinizde bazı şikayetlerin sonuçlarının mutsuz olduğunu da görebiliyorsunuz. Bunun bir sebebi firmanın duyarsızlığı, bir diğer yönü de müşterinin haksız olması. Menülerde gezerken en başarılı siteleri de sektör analizlerini de görebiliyorsunuz. Sitenin kurucusu Dr. Ömer Deveci bir doktor. Elbette meslek hayatı boyunca pek çok şikayeti dinlemiş bir bey. 🙂 Sitenin güzel çalışmaları Altın Örümcek’ten de 2006 yılında ödül almış.

Tüketici Yasası’nı umursamıyor görünen binlerce firma ise siteden fellik fellik kaçıyorlar. Burada gördükleriniz size bana saygı duyanlar. Bir şekilde orta yolu arayanlar. Zaten firmaların burada olmasının sebebi çözdükleri şikayetlerle fırsat yakalamak. Üründe görülen genel bir şikayeti çözdüklerinde, aslında sessiz kalan daha çok müşteriyi kazanıyorlar.

Bazı firmalar içinse, şikayetler fırsat kapısı. Mesela bir web hizmetinden şikayetçi olarak Şikayet Var sitesine yazdığımda kısa sürede, aynı işi yapan bir çok firma bana ulaştı ve aynı hizmeti çok daha iyi yaptıklarını yüreklilikle beyan ettiler. Bu benim için çok anlamlıydı.

Bazıları ise, şikayete konu olan ürün ve hizmetin henüz olmadığını görüp hemen üretiyorlar. Akıllı firma için, “Müşteri daima haklı değildir, daima memnundur.” Onu dinlemek de sanattır tabi.

Gün geçtikçe Türkiye tüketicileri bilinçleniyor. Bir ürün almadan Şikayet Var sitesini geziyor. Baktıkları üründen çok fazla sorun ve duyarsızlık varsa uzak duruyorlar. Ancak çok satıldığı için, nispeten çok sorun yaşatıyor görünen ürünler sizi aldatmasın. Yüz bin satan üründe binde bir hata olsa, yüz şikayet görürsünüz, sadece bin tane satan bir üründe ise bir tane şikayet. Önemli olan, firma nasıl davranıyor? Elemanlarının, bayilerinin, satıcılarının, tamir servislerinin ve hatta müşteri hizmetlerinin bireysel hatalarını nasıl tamir ediyor?

Şu an şikayetiniz olmasa da, olanlara önerebilmek için sisteme üye olmaya davet ediyorum.

http://www.sikayetvar.com/

 

ÇOK ÖNEMLİ NOT:

Bu site “Şikayet Var” sitesi değildir. Onun hakkında yazan bir sitedir. Bu siteye yazılan şikayetler yayınlanmaz.
Bu uyarı size komik gelebilir ama sürekli şikayetlerini buraya anlatmaya çalışan ilginç okuyucular oluyor.
Arkadaşlar şikayetinizi burada değil, http://www.sikayetvar.com/ sitesine yazın. Emin olun hızla sonuca ulaşacaksınız. Eğer şikayetiniz yayınlanmadıysa bunu lütfen sikayetvar ile hallediniz.

Yorum olarak buraya yazılan şikayetleriniz kesinlikle yayınlanmayacaktır.
STARBUL - Yıldız Zekâ romanını okumak için tıklayın:
Amazon.com'da Starbul | D&R'da Starbul

Yazarı Takip Edin : Yazdığım Kitaplar | Youtube | Twitter | Instagram


14 YORUMLAR

 1. Merhaba, yakın zamana kadar ben de sikayetvar.com sitesinin hayranıydım ve tanıdığım herkese tavsiye ediyordum. Bildirdiğim birkaç şikayette ilgili firmalar çok duyarlı davranıp sorunu hemen çözmüşlerdi. Fakat son zamanlarda yaşadığım bir sorun üzerine bu site hakkındaki olumlu düşüncelerime gölge düştü. Bir banka ile üst üste birkaç sorun yaşadım ve bunları siteye bildirdim. Banka çok klasik olarak “müşteri ile irtibata geçilmiştir, sorun giderilmeye çalışılmaktadır” gibisinden bir cümle ile cevap yazmış, artık bu sorun sitede “çözümlendi” görünüyordu. Halbuki banka sorunu çözmediği gibi beni aramamıştı bile. Durumu defalarca sikayetvar.com’ a bildirmeme, hatta aynı konuyu yeniden şikayet olarak girmeye çalışmama rağmen bir çözüme ulaşamadım (şikayetlerim de yayınlanmadı). Ben bankayı şikayet edeyim derken, bankanın haksız olarak, “hemen sorunu çözen, müşteri dostu” firmalar arasında görünmesine vesile olmuştum ve bunu değiştiremiyordum. Siteye bildirdiğim, “şikatetçiden onay almadan sorunu çözümlendi göstermeyin” şeklindeki yapıcı eleştirilerim cevapsız kaldı. Ben de haliyle başka siteler araştırmaya başladım. Umarım sikatevar.com sitesi de hatasını anlayarak eski “tüketici-dostu” günlerine geri döner.

 2. sikayetvar.com ilk kurulduğunda çok başarılı ve samimiydi.Ancak şimdi yaptığı şey, firmalarla anlaşmak ve müşteriyi susturmak..
  Ben ,ŞİKAYETVAR.COM ADLI siteye firmalarla olan problemlerimi ve şikayetlerimi yazdım ,çok kere , şikayette bulundum ancak şikayetvar.com adlı site şikayetimi örtbas etti ,gizledi,sakladı yada tam yansıtmadı..
  Yazılacak daha çok şey var ama ŞİKAYETVAR.COM a güvendiğim için zaman kaybettim ve gereksiz yere moralim bozuldu.
  SİKAYETVAR.COM adlı siteyi kınıyorum.

 3. Ben de şikayetçiyim şikayet vardan. Bir türlü şikayetimi yayınlayamıyorum üye olmama rağmen üyeliği kabul etmeyip giriş yapmıyor…

 4. Merhaba şikayet var com a daha önce çok uğrar haksızlıkları paylaşırdım ve neticeye giden yola erken ulaşmama vesile olduğu kanaatı bende uyandırmıştı ama en son markum net ile ilgili iki şikayetimide yayınlamadığı gibi sitemizde böyle bir şikayet kaydınada rastlanmadı diye mesaj yolladılar dalga geçer gbii kanun yokmu bu ülkede en büyük kanunsuzluk haksızlıklarla mücadele edcem diyipte en büyük haksızlığı yapandır markum net ten iki şikayetçiysem artık şikayet var com dan bin şikayetçiyim bu halk bunları hak edecek ne yaptıda böyle zulme haksızlıklara uğramalarına devletin yetkili organları sessiz kalıyor devlet yokmu kanun yokmu herkes vatandaşı eziyor çiğniyor haksızlıklar yapıyor tek sahibide allah

 5. Tüketicinin şikayetine Citroen’in cevap vermesi (gerçeklere uymayan) sorun çözmüyor…
  Firmada bunu şikayet çözüyorum diye kullanıyor.

 6. Şikayet var yada şikayetim var sitesine güvenerek sakın mal hizmet almayın şu an tamamen üye firmalarına yapılan şikayetleri örtpas etmekte çözülmeyen şikayetleri çözülmüş gibi göstermektedir.Eski güzel günlerine dönme umudu yok gibi.

 7. Merhabalar;

  Ben üstte yazı yazan arkadaşlar ile aynı düşüncelere sahip değilim. Bazı şikayetlerimde biraz geç yayınlansa da er geç sonuca varabiliyorum

  Sesimi duyurdukları için teşekkürlerimi sunuyorum….

 8. Şikayetvar’ın “firmalarla anlaşmak ve müşteriyi susturmak” gibi bir amaca hizmet ettiğini düşünmüyorum.

  460214 No’lu şikayetimde istediğim ve hiç düşünemeyeceğim bir sonuca şikayetvar’ın sayesinde ulaşabildim.

 9. şikayet var coma şikayette bulundum ama hala cevap alamadım birde kısa sürede sonuç alınıyor diyolar

 10. Şikayer var ama şikayet com sitesine zira şikayetim bir türlü yayınlanmadı ???
  Bir geri dönen olsa bari ??? Hepsi yalanmış

 11. merhaba arkadaşlar,

  Şikayetvar sitesi artık amacını değiştirdi.Firma yanlısı bir site oldu bence.Ancak geçen gün tesadüfen şikayet için yeni bir site buldum.Tarafsız ve sadece tüketici değil tüm şikayetleri yayınlıyor.Yayın için onay beklemiyorsunuz.Adı Şikayet Forum.

  Web adresi: http://www.sikayetforum.com

  Görüşmek üzere

 12. daha önceleri şikayetlerimi şikayetvar da dile getirmiş ve güzel sonuçlar almıştım. şikayetvar sitesi artık şirketleri aklama yeri oldu. şikayet ne olursa olsun firma konuyla ilgili müşterimizle görüşülmüştür iletişime geçilmiştir şeklinde bir cevabı kopyala yapıştır yolluyor ve site gülen yüzü yerleştiriyor. sonra defalarca mail atıyor kardeşim arayan soran olmadı sorun çözülmedi diye tınmıyorlar. bence artık işlevini yitirdi yaptığı ismi nakite çevirmeye başladı.

 13. Şikayetvar.com üyesiyim ve şikayetime çözüm bulamasamda benim gibi hizmet ,mal v.s alım öncesi araştırma yapan kişilere yardımcı olabilmek adına şikayetimi yazıyordum. Çözülen bir şikayetim de oldu .Fakat en son ülkemizin büyük bankalarından biri ile ilgili çok önemli bir şikayette bulundum ve o hafta içinde o şikayetle ilgili bir dolu üyeden yazı yayınlandı .Fakat çözülmeyen sorunumu ( ki bu şikayetleri yazan tüm üyelerinde aynı şekilde ) çözüldü izlenimi verilmiş olması siteye olan güvenimi sarstı…Ben artık biliyorum ki Gülen yüz ifadesi bir aldatmacadır .Bu nedenle şikayetvar.com’u kınıyorum !

SİZİN DÜŞÜNCENİZ NEDİR?

Yorumunuzu yazınız
İsminizi Yazınız