Glütensiz Sanat Müzesi

glutenmuseum

Bazı insanlara glüten dokunur. Ekmeğe, hamur işine bakamaz görmek istemez olurlar. Sanat tarihine unutulmaz şekilde kazınmış tablolara savaş açmış genç bir sanatçı ve onları eğlenceli bir bakışla glütensiz hale getirmiş. Gelin bakalım nasıl olmuşlar.

Fransız grafik sanatçısı Arthur Coulet, Gluten-Free Museum adlı sitesinde bize mizahi bir bakışla istendiğinde dünyadan her şeyin hiç olmamışlar gibi nasıl silineceğini gösteriyor.

 

classical-art-gluten-free-museum-tumblr-28 classical-art-gluten-free-museum-tumblr-fb__700 classical-art-gluten-free-museum-tumblr-30 classical-art-gluten-free-museum-tumblr-27 classical-art-gluten-free-museum-tumblr-25 classical-art-gluten-free-museum-tumblr-23 classical-art-gluten-free-museum-tumblr-20 classical-art-gluten-free-museum-tumblr-5 classical-art-gluten-free-museum-tumblr-6 classical-art-gluten-free-museum-tumblr-9 classical-art-gluten-free-museum-tumblr-12 classical-art-gluten-free-museum-tumblr-13 classical-art-gluten-free-museum-tumblr-16 classical-art-gluten-free-museum-tumblr-19 classical-art-gluten-free-museum-tumblr-4 classical-art-gluten-free-museum-tumblr-3 classical-art-gluten-free-museum-tumblr-1

Sanatçının Sitesine devam etmek için tıklayınız

Arthur Coulet: http://glutenimage.tumblr.com/

 

Glüten rahatsızlıkları nelerdir?

https://en.wikipedia.org/wiki/Gluten-related_disorders

UzmanTV / Glüten nedir?

Glüten nedir? Gluten nelerde bulunur?
İnce bağırsağın mideye yakın olan kısmında toksik reaksiyonlara neden olan ve çölyak hastalığını başlatan proteinin adı glütendir. Tahılgiller dediğimiz buğday, arpa, yulaf ve çavdar gibi besinlerde daha çok bulunur. Ekmeğin kıvamına gelebilmesi için glütene ihtiyaç vardır. Glüten olmazsa buğday son haline gelemez.

Gluten rahatsızlığı – Gluten hastalığı
Çölyak hastalarında glütenin özellikle gleadin dediğimiz parçasına karşı ince bağırsaklarda toksik bir reaksiyon oluşur. Alınan gıdaların emilme özelliği glüten nedeniyle kaybolur. Aslında glütenin pek çok faydası vardır. Bir erişkinin ya da çocuğun karbonhidratla rahat beslenebilmesi için glütene her zaman ihtiyacı vardır. En çok tükettiğimiz ekmek çoğunlukla buğdaydan yapılmaktadır ve en hayati gıdalardan biridir. Çölyak hastalarında bu ihtiyaç glütenin yerine geçecek başka maddelerle telafi edilmelidir. Buğday, arpa ve yulaf yerine mısır ve pirinç tercih edilebilir.

PAYLAŞ: