DVD Yazıcı Satın Alırken, Lightscribe Nedir?

Bayağıdır iş yerimde Philips DVD kaydedici, evde NEC DVD kaydedici kullanıyorum, genelde 4 X (hız) ve 4.7 GB lık boş DVD lere verilerimi yazıyordum. Zaman ilerledi. “Güzel günler ve keyifli geceler dilerim Sai*”  diyerek şimdi çift katmanlı yazabilen bir DVD yazıcı aldık. Bu iki kat kapasite demek.

4.7 Gb’lık boş DVD medyada film kaydedecekseniz DVD(-) formatını , veri kaydedecekseniz  DVD (+) formatını öneriyorum. Henüz çift katmanlı boş DVD’ler yeterince ucuz değil.

Bilinmesi gerekenler

  • 4.7 GBlık disklerde VERBATIM’i öneriyorum. DMS kullandım, PRINCO, Ridata kullandım, TDK vs. Şu ara fiyat / performans dengesi en iyi ürün.
  • 16X hızla yazılabilen medyalar iyi de, bazı sürücü ve playerlar uyum sağlayamıyor gibi. 16X yazabilen medya alıp 8X’te yazıyorum. Sanırım batıl inanç 🙂
  • Önemli şeylerin iki kopyası çıkarılmalı.
  • Filmlerin bir çoğunda telif hakları nedeniyle haksızca kopya engeli var. Oysa kullanıcı kendisi için bir arşiv yapıyorsa bozulmaya karşı 2 kopya tutabilir. Birisi yedeği olur. Bu bir çok sözleşmede tanınan bir hak. Satmadıkça, kiralamadıkça kendisi için kopya çıkarmak isteyen adil kullanıcı CloneDVD yazılımını kullanmalıdır film çoğaltmak için.
  • mini DVD ler çok şeker ürünler kapasiteleri de iyi. Verileri az olanlar, müziklerini mp3 olarak saklayanlar kullanabilir:.
  • Tekrar yazılabilen DVD’ler çok yararlı. Bir şeyi bir yerden bir yere taşırken, tekrar tekrar silip kullanabilirsiniz. Ama sakın yedekleme için kullanmayın 🙂
  • Lightscribe şık bir özellik. Bir DVD nin üstüne mesela etiket yapıştırabilirsiniz. Özel baskı makineleri ile foto ve kapak basabilirsiniz. Ama evde sorunsuz bu işi yapmak istediğinizde lazer ile DVD nin yazılmayan yüzeyine istediğiniz kapağı lazer çiziyor. DVD nizin üstüne bir desen, yazı ile içindekiler vs. nin kazınması anlamına geliyor ki, kimileri sevdiklerinin fotoğraflarını içine dışına da böyle bir tanesini seçtirip yazdırıyor. Normal DVD baskısı gibi renkli değil aldığınız medyanın Light Scribe uyumlu olması gerekiyor. Elbette DVD yazıcınızın da.
  • NEC markası çok kaliteli bir marka. Bu yazıyı okuduğunuzda en uygun modeli hangisiyse incelemenizi öneririm. ( NEC ND-3500A şu anki iyi modeli )

 

İlgili linkler ve siteler:
PAYLAŞ: