z_ARŞİV YAZILAR

Devletşah’a Konuk Olduk

Makaleyi dinlemek ister misiniz?

 

Efendim blogküremizin maharetli aşçısı, fotoğrafçısı ve kültürlü gezgini hanımefendimiz Devletşah’ın e-dergisine konuk yazar olduk.

yemeknametemmuz08 Efendim blogküremizin maharatli aşçısı, fotoğrafçısı ve kültürlü gezgini hanımefendimiz Devletşah'ın e-dergisine konuk yazar olduk Efendim blogküremizin maharatli aşçısı, fotoğrafçısı ve kültürlü gezgini hanımefendimiz Devletşah'ın e-dergisine konuk yazar olduk

Uzun soluklu www.devletsah.com sitesi ile tanıyorsunuz onu. Yemek tarifleri bir yana, o tarifleri sunma zevki ile de birçok yemekseverin, gurmenin uğrak yeri.

Yine sitesini incelediğinizde birbirinden ilginç özellikler göreceksiniz. Edebiyat anlamında kelimelerin anlamları, podcast, videoblog ve lafı döndüre döndüre getirmeye çalıştığım Yemek-name dergisi 🙂

Bir dergi çıkarmak için konular, fotoğraflar yetmez, tasarımcınızın iyi olması gerekir. O da yetmez, o tasarlanan dergiyi, basmak, dağıtmak ve pek çok aşamadan geçirip okuyucuya ulaştırmak gerekir.

Elbette Internet’in bize getirdiği en büyük avantaj bu. Basım aşamasına geçmeden tasarımın hemen sonrasında dergiler indirilmeye hazır hale geliyor. Tek zorluk uygun fiyata, iyi bir hosting firması bulmak oluyor ki, bu ara bir türlü bulamadığım bir şey. Bıktım diyebilirim hosting firmalarından (lütfen işini iyi yapanlar kesinlikle sözlerimi üzerlerine almasınlar)

Devletşah Hanım’la birçok toplantıda karşılaşıyoruz. Bir gün yemekle ilgili çeşitli kültürlerden enterasan konuları anlatmaya başladım ve neden anlattığım konuyu makale halinde yazmadığımı sordu. Düşündüm, fikir hoşuma gitti. Ancak Güneşin Tam İçinde konsept olarak çok çok uygun olmayacaktı ve Yemek.Name üzerinde anlaştık. Böylece konuk yazarlık için aday oldum. Ancak işimi mükemmel yapma kaygım o kadar sardı ki beni, bir sürü fikri yazdığım sayfalara gömülmeme karşın, ortaya halen bir makale çıkmamıştı!

En sonuncu Likemind toplantısında Devletşah “Nerede makale?” gibi bir soru sorunca utandım tabii 🙂

Böylece makalenin ilk kısmı olan insanların kutsal alanlarındaki yemekleri anlatmayla konuya girmeye karar verdim. Ancak daha birinci bölüm o kadar detaylı oldu ki Temmuz 2008 sayısına birinci bölümün sadece birinci kısmı sığdı. 🙂

Makalenin adı “Göksel Yemekler” insanın yaradılışıyla başlayan ve sonrasında Peygamberler aracılığı ile devam eden muhteşem Tanrısal yemeklerin ilk bölümü dergide yayınlandı. Bir daha ki ay devamı gelecek. Konu 4 kitabın gözünden anlatılıyor. Bu oldukça sıradışı bir yaklaşım olacak sanırım.

Kısacası Devletşah’da konuk yazarım 🙂

2004 yılında belli bir süre Ekinoks kültür sanat dergisi için yazmıştım. Basılı medyada yazmak güzel. Ama dijital çağın çok okunan bir dergisinde yer almak bambaşka bir keyif. En güzeli de sizlerin de Yemek-name’yi sevdiğinizi tahmin etmem.

Evet şimdi olayın sonuna geldik. Burada yazar Yemek.Name’nin ve bu ayki derginin adresini verir ve meraklı okuyucular dergiyi bilgisayarlarına birkaç dakikada indirirler. Sonra bu yazıyı unutmamak için favorilerine, takvimlerine işaretleyip bir dahaki ayın Yemek.Name’si çıkınca onu da kaçırmazlar.

İşin en inanılmazı ise, bu dergi bu kaliteyle bedava 🙂

Temmuz 2008 Sayısı (Göksel Yemekler 1. Bölüm)

Ağustos 2008 Sayısı (Göksel Yemekler 2. Bölüm ve benimle yapılan yemek röportajı da var)

Eylül 2008 Sayısı (Göksel Yemekler 3. Bölüm ve bu ay Ramazan çok uydu konu 🙂 …)

Ekim Sayısı (Göksel Yemekler 4. ve son bölüm )

Kaynakça:

Devletşah’ın duyurusu
http://www.devletsah.com/yemekname-dergisi-temmuz-2008-sayisi/

Yemek.Name
http://yemek.name/

Youtube Kanalım

https://www.youtube.com/suleymansonmez1?sub_confirmation=1

Podcast Kanalım

Hangi platformu kullanıyorsanız, birini seçip takip edebilirsiniz, aynı içeriğe erişeceksiniz.

Süleyman Sönmez'in Sessizliği

LinkedIn Ekleyin:

https://www.linkedin.com/in/suleymansonmez

Instagram Takip Edin:

https://www.instagram.com/suleymansonmez/

Facebook Takip Edin:

https://www.facebook.com/suleymansonmezofficial

Twitter Takip Edin:

https://twitter.com/ssonmez

Yazdığım E-Kitaplar - Satın Alın

https://play.google.com/store/books/author?id=S%C3%BCleyman+S%C3%B6nmez

Patreon ile destekleyin

https://www.patreon.com/suleymansonmez

Etiketler

Süleyman Sönmez

Adım Süleyman Sönmez. Yıldız Teknik Üniv. Bilgisayar Programcılığı ve İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi olmak üzere iki üniversiteden mezun oldum. Sonrasında başladığım Uluslararası İşletme masterını terk edip hayata atıldım. Proje yöneticiliği, bilgisayar programcılığı, sistem analistliği, pazarlama / satış sonrası müşteri ilişkileri yöneticiliği, LEGO takım koçluğu, Web tasarımcılık, fotoğrafçılık, ISO9001:2000 kalite sistemleri sistem kuruculuğu ve iç denetimcilik, Teknoloji Okuryazarlığı müfredat yazarlığı, Bilgi İşlem Bölüm Başkanlığı, öğretmenlik, video düzenleme, Eğitim Teknolojileri Uzmanlığı gibi birbirinden farklı pek çok meslekte çalıştım. Bu kadar farklı iş neden? Dünyayı Da Vinci gibi yaşamak gerektiğine inanıyorum. Youtube kanalıma abone olarak takip ediniz. Youtube Web sitelerim: www.suleymansonmez.com , Büyükler Giremez Bana ulaşmak için lütfen ssonmez@gmail.com adresine eposta gönderin. Aşağıdaki simgelerden sosyal medya üzerinden takip edebilirsiniz. Twitter Instagram Linkedin Facebook

8 Yorum

 1. Likemind toplantısının ardından dergiyi dört gözle bekledim diyebilirim. Orada hafif çınlatmıştın bizlere 🙂

  Yazını okudum, hoşuma gitti. Devamını bekliyoruz yani 🙂

  Bir de keşke konuk yazar diye bahsemeseydin kendinden. 12 dergide yazsan tam bir yıl yapar abi 🙂 Kalıcı gibisin yani.

  Ben de birkaç gün önce Oktay Usta Yemek Tarifleri sitemde Yemek.Name’den bahsettim : http://www.oktayustayemektarifleri.com/yemekname-temmuz-sayisi-oktay-usta/

  Gerçekten büyük uğraş. Devletşah Hanım’a, eşine ve ekibine başarılar diliyorum.

 2. Hani insan birşeyler düşünür az sonra da o olur. Likemind’da ilk konuşmayı yaptığımız an tam öyleydi. Yemek.Name evet bir yemek dergisi ama benim gözümde sadece o kadar değil. Yemek.Name aynı zamanda kültür dergisi. Yemek Kültürü dergisi. Elbette Çiya’nın çıkarttığı Yemek Kültür’ü dergisi ile yarışamayacak, ama ondan daha fazla halkın içine girebilecek bir dergi.
  İyi ki yazdınız da Yemek.Name’yi düşüncelerime daha da yakın bir dergi haline getirdiniz.

 3. Uğur, bak sen bir şahitsin nasıl titizlikle konunun devamını saklıyorum 🙂

  Konuk yazar tanımlaması sanırım doğru. Çünkü Devletşah Hanım asıl yazar. Bizler onun dergisinde belli aralıklarla gelip gitsek de konuk yazarız.

  Oktay Usta sitende bahsetmen bayağı jest olmuş teşekkür ederiz.

  Devletşah, Yemek.Name’de yazmaktan ciddi keyif aldım. Bence başka konuk yazarların eklenmesi ile Yemek.Name oldukça sıradışı konumunu üst sıralara taşıyacaktır.

  Düşünmek lazım daha neler yapılabilir diye. Likemind’da görüşürüz 🙂

 4. Süleyman abi gelecek sayılardaki güzel yazılarını bekliyorum. Ayrıca Oktay Usta sitesinde dergi çıktığında düzenli olarak haber vermek istiyorum ama bakalım.

  Devletşah Hanım, benim gibi istatistik severlere derginin ay ay indirilme sayısını gösteren bir grafik sayfası yaparsanız harika olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı