Devletşah’a Konuk Olduk

Efendim blogküremizin maharetli aşçısı, fotoğrafçısı ve kültürlü gezgini hanımefendimiz Devletşah’ın e-dergisine konuk yazar olduk.

Uzun soluklu www.devletsah.com sitesi ile tanıyorsunuz onu. Yemek tarifleri bir yana, o tarifleri sunma zevki ile de birçok yemekseverin, gurmenin uğrak yeri.

Yine sitesini incelediğinizde birbirinden ilginç özellikler göreceksiniz. Edebiyat anlamında kelimelerin anlamları, podcast, videoblog ve lafı döndüre döndüre getirmeye çalıştığım Yemek-name dergisi 🙂

Bir dergi çıkarmak için konular, fotoğraflar yetmez, tasarımcınızın iyi olması gerekir. O da yetmez, o tasarlanan dergiyi, basmak, dağıtmak ve pek çok aşamadan geçirip okuyucuya ulaştırmak gerekir.

Elbette Internet’in bize getirdiği en büyük avantaj bu. Basım aşamasına geçmeden tasarımın hemen sonrasında dergiler indirilmeye hazır hale geliyor. Tek zorluk uygun fiyata, iyi bir hosting firması bulmak oluyor ki, bu ara bir türlü bulamadığım bir şey. Bıktım diyebilirim hosting firmalarından (lütfen işini iyi yapanlar kesinlikle sözlerimi üzerlerine almasınlar)

Devletşah Hanım’la birçok toplantıda karşılaşıyoruz. Bir gün yemekle ilgili çeşitli kültürlerden enterasan konuları anlatmaya başladım ve neden anlattığım konuyu makale halinde yazmadığımı sordu. Düşündüm, fikir hoşuma gitti. Ancak Güneşin Tam İçinde konsept olarak çok çok uygun olmayacaktı ve Yemek.Name üzerinde anlaştık. Böylece konuk yazarlık için aday oldum. Ancak işimi mükemmel yapma kaygım o kadar sardı ki beni, bir sürü fikri yazdığım sayfalara gömülmeme karşın, ortaya halen bir makale çıkmamıştı!

En sonuncu Likemind toplantısında Devletşah “Nerede makale?” gibi bir soru sorunca utandım tabii 🙂

Böylece makalenin ilk kısmı olan insanların kutsal alanlarındaki yemekleri anlatmayla konuya girmeye karar verdim. Ancak daha birinci bölüm o kadar detaylı oldu ki Temmuz 2008 sayısına birinci bölümün sadece birinci kısmı sığdı. 🙂

Makalenin adı “Göksel Yemekler” insanın yaradılışıyla başlayan ve sonrasında Peygamberler aracılığı ile devam eden muhteşem Tanrısal yemeklerin ilk bölümü dergide yayınlandı. Bir daha ki ay devamı gelecek. Konu 4 kitabın gözünden anlatılıyor. Bu oldukça sıradışı bir yaklaşım olacak sanırım.

Kısacası Devletşah’da konuk yazarım 🙂

2004 yılında belli bir süre Ekinoks kültür sanat dergisi için yazmıştım. Basılı medyada yazmak güzel. Ama dijital çağın çok okunan bir dergisinde yer almak bambaşka bir keyif. En güzeli de sizlerin de Yemek-name’yi sevdiğinizi tahmin etmem.

Evet şimdi olayın sonuna geldik. Burada yazar Yemek.Name’nin ve bu ayki derginin adresini verir ve meraklı okuyucular dergiyi bilgisayarlarına birkaç dakikada indirirler. Sonra bu yazıyı unutmamak için favorilerine, takvimlerine işaretleyip bir dahaki ayın Yemek.Name’si çıkınca onu da kaçırmazlar.

İşin en inanılmazı ise, bu dergi bu kaliteyle bedava 🙂

Temmuz 2008 Sayısı (Göksel Yemekler 1. Bölüm)

Ağustos 2008 Sayısı (Göksel Yemekler 2. Bölüm ve benimle yapılan yemek röportajı da var)

Eylül 2008 Sayısı (Göksel Yemekler 3. Bölüm ve bu ay Ramazan çok uydu konu 🙂 …)

Ekim Sayısı (Göksel Yemekler 4. ve son bölüm )

Kaynakça:

Devletşah’ın duyurusu
http://www.devletsah.com/yemekname-dergisi-temmuz-2008-sayisi/

Yemek.Name
http://yemek.name/

PAYLAŞ: