Bir Tayfunla Japonya’nın 50 Senelik Enerjisini Elde Etmek

Sıra dışı düşünen insanların sayısı o denli az ki. Japon  mühendisin buluşu olan, enerji politikalarını bir anda sarsacak bir fikri anlatıyor bu yazı.

Bizim alışageldiğimiz enerji elde etme yöntemlerinde kömür, benzin, güneş, rüzgar, hidroelektrik, nükleer, dalga.. Tümünde enerji belli bir zaman aralığında tehlikeli olmayacak belli düzeyde elde edilir.

Saatte şu kadar elektriğe çevrilir bu enerjiler.

tayfun

Peki devasa güçler söz konusu ise Amerika’yı kasıp kavuran her sene yeni isimler verilen -Katrina diyerek hatırlayalım- böyle ultra tayfunlardan, fırtınalardan enerji üretebilsek ne olurdu?

japon_ruzgar_tribun

Japon bilim insanı mühendis Atsushi Shimizu, fırtınada kırılmayan bir rüzgar türbini tasarlıyor.

İzleyelim mi?

Bu türbin hava koşulları zorlaştığında durmak zorunda değil. Aksine gününü bekleyen bir koşu atı gibi atağa geçiyor. ABD, Çin, Filipinler, Japonya güçlü fırtınaları yaşayan iklimlere sahipler.

Öylesine büyük bir dönüş ve enerji elde edebiliyor ki söylenene göre bu enerji fırtına süresince saklanılabilirse, Japonya 50 yıl bu birikmiş enerjiyi kullanabiliyor.

Kulağa hoş gelen bu fikirde eksik halka “ee saklayamıyoruz ki” O kapasitede pilimiz yok. Hem pillerin ömrü sorun, hem dolma hızları, hem de çok fazla miktarda pil gerekiyor.

Bu kısım insanlığın belki de en önemli medeniyet meselelerinden birisi. Pil ömrü sadece akıllı cep telefonlarımız ve cihazlarımız için sıkıntı değil. Sanayi için de problem. Kendi kendisine enerji olarak yeten ve yenilenebilir enerji kaynaklarını kullanan ev konseptleri için de yumuşak karın.

Elon Musk şu ünlü elektrikli araba Tesla firmasının kurucusu, Paypal’in kurucusu, Marsa’a yolculuk, tekrar tekrar kullanılabilen ve dikine iniş kalkış yapabilen roketler, Hyperloop ile karada uçak gibi hızlı gitmek projelerinin mucit iş adamı şimdi pil işine el attı.

Powerwall – Ev Pili

Bir süredir evler için enerji depolama çözümleri bol güneşli Avustralya’da deneniyor. Yakında tüm evlerin kendisine ait akıllı bir ev yönetimi ve enerji kaynağı olacak.

https://www.tesla.com/powerwall

Tesla Powerwall Ev Pili Evlerde Nasıl Kuruluyor?

 

 

Kısa sürede saydam camlarımız da değiştirilerek, enerji üreten saydam güneş panelleri takılacak. Her ev enerji üretecek saklayacak, atıklarını kendisi dönüştürecek, dünyayı kirletmeyecek.

O zamana dek bir şehrin enerjisini saklayabilecek dev pil tarlaları gerekiyor.

ŞEHİR İÇİN PİL

Fakat dün çok sıra dışı bir proje gördüm. Sizinle paylaşmak istedim.

Elimizdeki o saklayamadığımız devasa enerjiyi, denizi bir dağın tepesine yollamak da kullansak. Enerji depolamak için potansiyel enerji üretsek.

Ne demek şimdi bu? Enerji varken rüzgar eserken, güneş parlarken denizden suyu pompalayın dağın tepesine. Sonrasında mesela geceleri veya rüzgarsız mevsimlerde veya yıllar sonra dağ tepesindeki suyu tekrar aşağı gönderin ama önüne bir hidroelektrik santral kurun. Yani su içinden gererken türbinleri döndürüp elektrik üretsin.

rew_locationlocationlocation

Dağın tepesindeki minik gölünüz artık, PİLDİR.

Bu örnekte olduğu gibi farklı piller düşünülebilir. Bulunulan coğrafya sıcaksa fazla enerji soğukluk için soğuksa sıcaklık için kullanılabilir.

600 MW güneş PV tesisi Şili’de şekilleniyor. Maliyet açısından harika olduğunu söylüyor.

“Bu büyük olasılıkla dünyanın en ucuz pompalı depolama tesislerinden biri olacak, hemen hemen tüm doğal gaz santrallerinden daha ucuza, kömürden daha ucuza, hidroelektrik santrallerden daha ucuza geldi.” diyor şirketin kurucusu Francisco Torrealba.

rew_locationlocationlocation2

Genelde yerçekimine karşı iş yapmak en basit ve kolay pil üretme yöntemi.

Burada ekosisteme tuzlu su ile zarar vermemek için önce o fazla enerji kullanılarak su buharlaştırılıp tuzundan arıtılabilir. Sonra yoğunlaştırılıp dağın tepesine yollanabilir.

Evet sadece bir fikir ama insan yaşamı için ne denli önemli değil mi?

Bu projeyi bir kaç sene içinde hayata geçirecekler. Süper kapasiteli süper hızlı ve dayanıklı piller üretilene yaygınlaşana dek doğal piller üretmeye devam…

KAYNAKÇA:

https://www.engadget.com/2016/09/29/typhoon-turbine/

http://www.renewableenergyworld.com/articles/2016/09/location-location-location-massive-pumped-storage-solar-pv-project-closer-to-reality.html

https://challenergy.com/

https://www.tesla.com/powerwall

http://www.spacex.com/

PAYLAŞ: