Zaman Kapsülü

Dili, kurumuş dudaklarının üzerinden geçti. Kılıcını bir kenara fırlattı. Hazine biraz ötesinde kutunun içindeydi. Binlerce yıldır aranan Lemurya Hazinesi’nin en nadide parçası bu kutu içindeydi. Üstündeki artık sahipleriyle birlikte ölmüş kadim ve gırtlaktan söylenen ürpertici sözleri telaffuz etti.

zamankapsulu.jpg

Kimbilir zamanın esirleri, / Tozlar canlanır bir gün, / Birgün biz silindikten sonra, / Taze gülüşlerimiz ve sevgimiz, / Gümüş bir aynadaki hayalet gibi, / Belki, belki, tekrar dirilir.

Kutuyu heyecanla açtı. Ancak…. Donakaldı. Bir tarak, düğme, kılıç kabzası, bir kuru dal, silindir şeklinde bir anlaşma mührü, ince bir dövme iğnesi, küçük bir heykel ve ıvırzıvır tonla gündelik eşya. Öfkeyle dağıttı. Hazine bu muydu? Ardına dönüp baktı. Ortakları yüzünü incelediler. “Başım dertte” diye düşünürken bir zaman kapsülü bulduğundan habersizdi.

Zaman kapsüllerini ilk duyduğum andan beri heyecanla karşılarım. Çocukken gömülen kutuları hepiniz bilirsiniz. Sıkı bağları olan gruplar birlikte büyürken bir süre sonra içlerinde en sezgili olan bir şekilde ayrılacaklarını anlar. Ergenliğin ayrılık çanları, uzaktan işitilirken bu güzel anları sonraya hatırlatıcı bir şeyler yapmak ister. Böylece gruba çelik bir kutu önerir. Sadece kendilerinin bildiği bir ağacın altına gömeceklerdir. İlere büyüdüklerinde okumak üzere gizli mektuplar konur. Poşetlerin içine iyice sarılır. Sevilen oyuncaklar itinayla yerleştirilir, eller kiremit tozu ezilip pudra yapılarak ve tükürükle karıştırılarak yapılan, o kutsal boyaya basılır ve bir kağıda damga vurulur. (Biliyorum iğrenç ama o sırada çok ciddidir bu tören 🙂

Yıllar sonra o kapsülü açtıklarında bambaşka insanlar olacaklardır. Bazıları başka yerlerde olacak, bazıları grubu sonsuza dek terketmiş bile olabilecektir.

Atom Bombası’nın soğuk gölgesinde yaşanan 1945 sonrası dünyada her dünya vatandaşı bir delilik sonucu bir anda Dünya uygarlığının sonunun gelebileceğini farkedince geleceğe bazı şeyleri bırakma korkusu başladı. Derin mağaralarda, daha önce maden olup içi boşalmış şehirlere uzak bölgelerde, Kuzey Kutbu’nda, Güney Kutbu’nda, hatta su altında, hatta uzayda saklamayı bile düşündük.

zaman kapsulu

ZAMAN KAPSÜLLERİ FİKRİ NASIL ORTAYA ATILDI?

Kimilerine göre Güney Amerika’da ve Mısır’da bulunan dev piramitler devasa büyüklükte zaman kapsülleridir. Ait oldukları uygarlıkları sonraki kuşaklara aktarmak için yapılmışlardır. Özellikle içlerinde sakladıkları bilgi henüz açılmamıştır.

time capsule

timecapsule3.gifResmi tarihe göre ise ünlü elektrik devi Westinghouse’un kurucusu Bay Westinghouse New York şehrinde 1939 yılında gündelik hayata ait sırada nesneleri gömdürmeye başlamış.

Daha sonra 1964 yılında ikinci Westinghouse zaman kapsülü eşsiz bir mimari içinde Demoklas’in kılıcı gibi yer üstünde asılı bir sistemle inşa edilmiş. Her iki kapsülün içerdikleri şöyle :

http://www.davidszondy.com/future/timecapsule/timecontents.htm
Burada hem şaşırtıcı 1939 yılının bilimsel fuarı hem de filmin sonunda 1939 zaman kapsülü var. http://www.archive.org/details/Medicusc1939_3

zaman kapsülü

Eskiden “time bomb” , “zaman bombası” derlermiş. Sonra, barışçıl dönemlerin gelişiyle “time capsule”, “zaman kapsülü” terimi yerleşmiş.

Daha sonraları dünyadaki tüm zaman kapsülcülerini biraraya getirmek için bir database çalışması başlamış. International Time Capsule Society adındaki bu grup oldukça sıkı çalışmış.
http://www.oglethorpe.edu/about_us/crypt_of_civilization/international_time_capsule_society.asp

AÇILAN ZAMAN KAPSÜLLERİ

Sonraları dünya yetmemiş uzaya zaman kapsülleri değişik formatlarda gönderilmeye başlanmış Pionner uydusu ile bir disk üzerine kodlanmış. Voyager ve KEO uyduları ile de bu çalışamlar sürmüş. (Hatırlar mısınız bilmem Uzay Yolu, Star Trek filmlerinin birinde bu Voyager üstün zekalı bir uygarlıkla karşılaşmış. Onlar uydunun basit bilgisayarının amacını anlayıp, işini daha iyi yapabilmesi için yapay zekaya çevirip dünyaya geri döndürmeye karar vermişti. Kahramanlarımız Kaptan Kirk ve sivri kulaklı Spock ile McCoy bu uydu şeklindeki zaman kapsülü ile başa çıkmaya çalışmışlardı 🙂

voyagermesaj1.jpg

Fikirler bununla kalmamış. Ya bir afete uğrarsak diye bitki tohumlarının bir çok yerde saklanması gibi. Genelde görülen uygulama ise belli bir zamanın gündelik yaşamını aynen koruyacak toprak altı beton odalar oluşturmak.

Hatta geçenlerde okumuşsunuzdur ABD Oklahama’da 50 yıldır toprak altında olan biri açılmış içinden 1957 yapımı Plymouth Belvedere araba ve eşyalar çıkarılmıştı. Okumadıysanız haber burada. Gömülüşünü anlatan bir yazı bulamamıştım. Biraz Araştımacı Uğur Dündar gazeteciliği yaparak onu da buldum 🙂 Hatta, hizmette sınır yoktur deyip gazetelerin bile vermediği zaman kapsülü resmi sitesini ve kapsülle saklananların tam listesini buldum. İnanmayacaksınız ama arabanın gömülüşünün videosunu bile buldum :))))) Sanırım gazete köşe yazarları webde yazarken biraz daha çok çalışmayı öğrenmeliler.

50 yıl sonraki nüfuslarını tahmin edenlere ödül bırakmışlar, ödenmemiş park cezalarını da yepyeni arabayla birlikte gömmüşler. Bugün bu sayede tekrar hatırlandılar.

YAHOO ZAMAN KAPSÜLÜ

Arama motoru Yahoo şirketi 2006 yılında sitelerinden gelen içeriğin bir kısmını o yılı en iyi anlatacak şekilde ve 2020 yılında açılmak üzere bir zaman kapsülüne yerleştirdi. Buradan bakabilirsiniz. Geri sayım sürüyor. (Zamanla site kapanmış arşivlerden linkini buldum . Yahoo neden batıyor? Ciddi değil, bir kaç sene sonra kendi projesini kapatıyor 🙂 https://web.archive.org/web/20070208162926/http://timecapsule.yahoo.com/yahootime/facts.php? Eğer archive.org a erişemiyorsanız erişim engellenmiştir. VPN kullanın)

E-POSTA ZAMAN KAPSÜLLERİ

Bazen insan geleceğe bir şeyler yazıp göndermek ister. Forbes dergisi bunu 14.000 e-mail için yapacak. Bu e-maillerin gönderilmesinin istendiği zamanlara bakacak olursak; yaklaşık %32’si sadece bir yıl sonra, %15’i üç yıl sonra, %18’i beş yıl sonra, %16’sı on yıl sonra ve %19’u yirmi yıl sonrasını talep etmiş.

Elbette insanın kendisine yazdığı bir e-mailin eline geçmesi için o sıra içinde e-mailin hack edilmemesi, kapanmaması lazım.

KİŞİSEL BİR ZAMAN KAPSÜLÜ AÇILIŞI

Frank, sahilde elinde metal dedektörle gezip kaybedilmiş kolye, yüzük var mı diye bakarken (ciddiyim Amerika’da legal bir iş) bu metal zaman kapsülünü bulur. Bakalım içinden neler çıkıyor 🙂

Diğer bir zaman kapsülü 1914 gibi çoook uzak bir zamandan kalma. Resmi şekilde açılıyor.

 

KENDİ ZAMAN KAPSÜLÜNÜZÜ YAPIN!

Haydi bakalım iş başına, geleceğimize bir şeyler bırakalım? Öncelikle videoları izlemişseniz görmüşsünüzdür, en büyük yıpratıcı yer altı suları. İçiçe ağzı çok iyi kapatılmış plastik torbalar en iyi dayanan şeyler. Katlarca olması güzel. Dış çeper çelik bir kutu olursa fiziksel şartlardan korunur. Kutu içine neler koyalım derseniz.

 • Bu kutuyu kim koydu? İsminizi, resminizi adresinizi ve sizi bulmalarını isteyip istemediğinizi yazın yoksa illa ki bulabilirler 🙂
 • En sevdiğiniz CD, DVDleri
 • Günlük gazetelerden, dergilerden örnekleri
 • Sinema Bileti
 • En sevdiğiniz sitelerin, uygulamaların adlarını
 • Günlük TV akışını
 • Eski cep telefonunuzu
 • İlerde olacağınızı düşündüğünüz şeyleri
 • Gelecekle ilgili tahminlerinizi
 • Bozuk para örneklerini
 • Bir süpermarket alışveriş fişini
 • Oyuncak arabalar
 • Boş karton süt kutusu
 • Piyasanın en iddialı diş fırçasını
 • Karakalem akmaz, bozulmaz
 • Paranız bolsa cep telefonu 🙂
 • Olta balıkçılık malzemesi
 • Anayasa. Gelecekteki yasalarla kıyaslasınlar diye
 • İlerdekilerin dilin ne kadar değiştiğini görmesi için bir sözlük
 • İleride sizi klonlamalarını istiyorsanız biraz saçınızı 🙂
 • Fotoğraflar
 • ……………..

Bakın İngilizce uzun bir liste var. İnsanlar neler saklıyor ?
http://www.oglethorpe.edu/about_us/crypt_of_civilization/inventory.asp

BİR ZAMAN KAPSÜLÜ NASIL SAKLANIR?

“Bir zaman kapsülünü saklamanın en iyi yolu iyice koruyacak mahfazaya koyup toprağa derince gömmektir. Ve kimseye söylememektir. Ama diğer yandan bakarsak onu kaybetmenin en emin yolu da budur!”

Bu sitede çok güzel örnekler var. Eğer adım adım izlerseniz, bir kayanın içine yerleştirilen çelik mahfazanın nasıl oksijenin alınarak içine nitrojen konduğunu böylece mühürlendiğini göreceksiniz. Aynı sitede futbol federasyonunun hazırladığı (United European Football Association) zaman kapsülü de var.

Bu sitede ise çelik kaplar var. Çok güzel. http://www.futurepkg.com/ Üstelik satın alabiliyorsunuz da

Bu firma ise bu işi sizin için resmen yapacağını 500 yıl garanti ile anlatıyorlar 🙂 http://tcapsules.com/capsule.htm

On binlerce zaman kapsülü var kayıtlara göre. Ancak bunların bir çoğunun yeri kayboldu, bir kısmını gömenler bir sır olarak kendileriyle beraber götürdü, bir kısmı ise biliniyor ve takip ediliyor. Bunlar içinde yüz, hatta binlerce yıl sonra açılmak üzere konmuş olanlar bile var.

AH, UNUTMADAN, ELBETTE BEBEĞİNİZ İÇİN ZAMAN KAPSÜLÜ

Her beş yılda bir sakladıklarınızı bir kapsüle koyun. Emin olun büyüdüğünde onun için alışmadık derecede kıymetli ve anlamlı olacaktır.
Bakın bu site de güzel fikirler var. İlk el izini boyayla almak gibi 🙂 http://www.timecapsule.com/

timecapsulebbc

KAYNAKÇA:

http://en.wikipedia.org/wiki/Time_capsule
http://www.oglethorpe.edu/about_us/crypt_of_civilization/international_time_capsule_society.asp
http://www.bbc.com/news/uk-scotland-highlands-islands-34054847
http://www.davidszondy.com/future/timecapsule/timecapsules.htm
http://www.forbes.com/2005/10/21/email-future-time-capsule_cx_de_comm05_1024email.html
http://www.plymouthbulletin.com/57plymouth.htm
http://www.timecapsuleproject.com/Details.htm
http://en.wikipedia.org/wiki/Pioneer_Plaque
http://www.oglethorpe.edu/about_us/crypt_of_civilization/inventory.asp
http://en.wikipedia.org/wiki/Crypt_of_Civilization
http://www.futurepkg.com/
http://www.timecapsule.com/
http://tcapsules.com/capsule.htm
http://www.portakalagaci.com/oburcuk/2003/09/zaman_kapsl.html

PAYLAŞ: