Blogküre - Sosyal MedyaSosyal Yardım

Yoksulluğu Bitirmek İçin Ayağa Kalkın| Blog Action Day

Makaleyi dinlemek ister misiniz?

 

Bu yıl “Blog Hareketi Günü” projesi (Blog Action Day) tamamen insani bir hareketle yoksulluk / poverty üstüne yazmamızı istedi. (Geçen yıl çevre konusu işlenmişti) Her dilde, her ülkeden yazan blogcular bunu konu edecek.

blogactionday2008 Bu yıl "Blog Hareketi Günü" projesi (Blog Action Day) tamamen insani bir hareketle yoksulluk / poverty üstüne yazmamızı istedi. Bu yıl "Blog Hareketi Günü" projesi (Blog Action Day) tamamen insani bir hareketle yoksulluk / poverty üstüne yazmamızı istedi.

Fotoğraf: Ronn Aldaman | Creative Commons lisansı ile kullanılmıştır.

Ben de bazı organizasyonları anlatarak katılmak duyurmak istedim. Daha önce yoksulluk üzerine bir çok kez yazdım. Sosyal Yardım kategorisinde okuyabilirsiniz.

Dünyanın zengin ülkelerinin, fakir toplumların içinde bulunduğu açmaza, yoksulluğa yardım etmesi için başlatılmış UNICEF gibi kurumların ortaklaşa yürüttüğü bir proje  www.standagainstpoverty.org Yoksulluğa Karşı Ayağa Kalk başka bir proje.

Aslında ülkemizde pek çok yardım kuruluşu da bulunuyor. Ancak sadece maddi yardım etmiyor. Psikolojik danışmanlık, suç eğilimi olan bireylerin geri kazanılması, eğitim, sağlık ve barınma sorunlarının çözülmesi yeniden topluma kazandırılmaları için Kadıköy’de çok sevdiğim gönüllüler var. MİMDER yazısını buraya tıklayarak okuyabilirsiniz.

yoksulluk1 Bu yıl "Blog Hareketi Günü" projesi (Blog Action Day) tamamen insani bir hareketle yoksulluk / poverty üstüne yazmamızı istedi. Bu yıl "Blog Hareketi Günü" projesi (Blog Action Day) tamamen insani bir hareketle yoksulluk / poverty üstüne yazmamızı istedi.

Fotoğraf: carf | Creative Commons lisansı ile kullanılmıştır.

Yardım etmek isteği olan insanlara sesleniyorum. Yardım kolaydır. Ancak aileler başta olmak üzere sükunetle, onur kırmadan, kuyruklarda bekletmeden, izdihamlar yaşatmadan, gösteriş yapmadan, insan onuruna uygun şekilde yardım yapılmalıdır.

Önümüz Ramazan, insanların zekat ve fitrelerle ihtiyaç sahiplerine ulaşacağı bir zamandır bu.

Kuran-ı Kerim’den konuya uygun bir kaç ayeti de aktarmak istiyorum. (Genelde dini konularda yazmıyorum. Çeşitli inançlarda olan insanları bir şekilde huzursuz etmemek için. Ancak bu sefer mazur göreceğinize inanıyorum. Çünkü evrensel bir kuralı, verdiğinizde, çoğalarak size geri verileceğini, kayba uğramayacağınızı ve evrenin ünlü fizikçi Stephen Hawking’in modellerinde anlatıldığı gibi genişlemekte olduğunu, böylece cömertliğin kaynağını bu genişleme olarak anlatıyor ki müthiş. Oysa iktisat kuramlarının birçoğu hatalı olarak kıt kaynaklardan bahseder. Verdiğimizde azalacağına inandırmaya çalışır. Sürekli artan kaynakları gözardı eder.)

(Bakara Suresi)
“261. Mallarını Allah yolunda infak edip harcayanların durumu, yerden, her başağında yüz dane bulunan yedi başak çıkarmış bir daneye benzer. Ve Allah, dilediği kişi için daha da arttırır. Allah Vâsi’dir, yaratışını ve yarattıklarını genişletir; Alîm’dir, her şeyi en iyi biçimde bilir.

262. Mallarını Allah yolunda harcayıp sonra bu harcadıklarına bir eziyet ve başa kakma eklemeyenlerin, Rableri katında kendilerine has ödülleri vardır. Korku yoktur onlar için; tasalanmayacaklardır onlar.

263. Güzel, yapıcı bir söz, bir bağışlama, ardından bir eziyet gelen sadakadan daha üstündür. Allah Ganî’dir, cömertliğine sınır yoktur; Halîm’dir, hoşgörüsüne sınır yoktur.

264. Ey iman sahipleri! Allah’a ve âhiret gününe inanmadığı halde, insanlara riya için malını infak eden kişi gibi, sadakalarınızı başa kakmak ve eza etmek suretiyle boşa çıkarmayın. Böylesinin durumu, üzerinde biraz toprak varken tepesine şiddetli bir yağmur inip kendisini cascavlak bırakmış yalçın bir kayanın haline benzer. Böyleleri, kazandıklarından hiçbir şey elde edemezler. Allah, küfre sapan bir topluluğu doğruya ve güzele kılavuzlamaz.”

Blog Action Day
b958f428435700a5cb80c60cb7f261fa7826d30a Bu yıl "Blog Hareketi Günü" projesi (Blog Action Day) tamamen insani bir hareketle yoksulluk / poverty üstüne yazmamızı istedi. Bu yıl "Blog Hareketi Günü" projesi (Blog Action Day) tamamen insani bir hareketle yoksulluk / poverty üstüne yazmamızı istedi.

Kaynakça:
Blog Action Day
http://blogactionday.org/


Blog Action Day 2008 Poverty from Blog Action Day on Vimeo.

Youtube Kanalıma Abone Olun

https://www.youtube.com/suleymansonmez1?sub_confirmation=1

Podcast Kanalım

Hangi platformu kullanıyorsanız, birini seçip takip edebilirsiniz, aynı içeriğe erişeceksiniz.

Süleyman Sönmez'in Sessizliği

LinkedIn Ekleyin:

https://www.linkedin.com/in/suleymansonmez

Instagram Takip Edin:

https://www.instagram.com/suleymansonmez/

Facebook Takip Edin:

https://www.facebook.com/suleymansonmezofficial

Twitter Takip Edin:

https://twitter.com/ssonmez

Yazdığım E-Kitaplar - Satın Alın

https://play.google.com/store/books/author?id=S%C3%BCleyman+S%C3%B6nmez

Patreon ile destekleyin

https://www.patreon.com/suleymansonmez

Etiketler

Süleyman Sönmez

Adım Süleyman Sönmez. Yıldız Teknik Üniv. Bilgisayar Programcılığı ve İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi olmak üzere iki üniversiteden mezun oldum. Sonrasında başladığım Uluslararası İşletme masterını terk edip hayata atıldım. Proje yöneticiliği, bilgisayar programcılığı, sistem analistliği, pazarlama / satış sonrası müşteri ilişkileri yöneticiliği, LEGO takım koçluğu, Web tasarımcılık, fotoğrafçılık, ISO9001:2000 kalite sistemleri sistem kuruculuğu ve iç denetimcilik, Teknoloji Okuryazarlığı müfredat yazarlığı, Bilgi İşlem Bölüm Başkanlığı, öğretmenlik, video düzenleme, Eğitim Teknolojileri Uzmanlığı gibi birbirinden farklı pek çok meslekte çalıştım. Bu kadar farklı iş neden? Dünyayı Da Vinci gibi yaşamak gerektiğine inanıyorum. Youtube kanalıma abone olarak takip ediniz. Youtube Web sitelerim: www.suleymansonmez.com , Büyükler Giremez Bana ulaşmak için lütfen ssonmez@gmail.com adresine eposta gönderin. Aşağıdaki simgelerden sosyal medya üzerinden takip edebilirsiniz. Twitter Instagram Linkedin Facebook

9 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı