Fotoğraf

Yıldırımı Fotoğraflamak

Makaleyi dinlemek ister misiniz?

 

Benim gibi garip bir adamsanız ne bulsanız fotoğrafını çekmeye karar vermişseniz, başınız dertte demektir. Üstelik ısrarla kendim deneyeceğim diyorsanız, bu yazının devamını bile okumazsınız biliyorum(!) Ben yazıyı daha aklı başında olanlara yazıyorum 🙂

yildirimresmi.jpg

Bir yıldırım gibi anlık olayı yakalamak zordur. Sizin doğru zamanda doğru pozlamayla aniden çekmeniz neredeyse imkansızdır. Bunun yerine fotoğraf makinanızı üç ayakla kurar,  Önce f diyafram açıklığıyla gördüğünüz gibi karanlık ama net bir fotoğraf nasıl çıkıyor ayarlarınızı yaparsınız. Sonra bakarsınız uzun pozlama lazım. Ben bu fotoğrafı çekerken çok deneme yaptım. Fırtına da elinden geldiği kadar yardım etti hemen gitmedi.

Yukarıdaki fotoğrafı 8 sn pozlama ve f:22 de çektim. Çekerken çok eğlendim. Zaten önemli olan da bu değil mi?

FOTOĞRAFLARIM:

500px Hesabım: https://500px.com/suleymansonmez
Instagram Hesabım: https://www.instagram.com/suleymansonmez/

Youtube Kanalıma Abone Olun

https://www.youtube.com/suleymansonmez1?sub_confirmation=1

Podcast Kanalım

Hangi platformu kullanıyorsanız, birini seçip takip edebilirsiniz, aynı içeriğe erişeceksiniz.

Süleyman Sönmez'in Sessizliği

LinkedIn Ekleyin:

https://www.linkedin.com/in/suleymansonmez

Instagram Takip Edin:

https://www.instagram.com/suleymansonmez/

Facebook Takip Edin:

https://www.facebook.com/suleymansonmezofficial

Twitter Takip Edin:

https://twitter.com/ssonmez

Yazdığım E-Kitaplar - Satın Alın

https://play.google.com/store/books/author?id=S%C3%BCleyman+S%C3%B6nmez

Patreon ile destekleyin

https://www.patreon.com/suleymansonmez

Etiketler
STARBUL ROMANIM BASILDI! Haydi tıkla, oku ve maceraya katıl. STARBUL ROMANIM BASILDI! Haydi tıkla, oku ve maceraya katıl.

Süleyman Sönmez

Adım Süleyman Sönmez. Yıldız Teknik Üniv. Bilgisayar Programcılığı ve İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi olmak üzere iki üniversiteden mezun oldum. Sonrasında başladığım Uluslararası İşletme masterını terk edip hayata atıldım. Proje yöneticiliği, bilgisayar programcılığı, sistem analistliği, pazarlama / satış sonrası müşteri ilişkileri yöneticiliği, LEGO takım koçluğu, Web tasarımcılık, fotoğrafçılık, ISO9001:2000 kalite sistemleri sistem kuruculuğu ve iç denetimcilik, Teknoloji Okuryazarlığı müfredat yazarlığı, Bilgi İşlem Bölüm Başkanlığı, öğretmenlik, video düzenleme, Eğitim Teknolojileri Uzmanlığı gibi birbirinden farklı pek çok meslekte çalıştım. Bu kadar farklı iş neden? Dünyayı Da Vinci gibi yaşamak gerektiğine inanıyorum. Youtube kanalıma abone olarak takip ediniz. Youtube Web sitelerim: www.suleymansonmez.com , Büyükler Giremez Bana ulaşmak için lütfen ssonmez@gmail.com adresine eposta gönderin. Aşağıdaki simgelerden sosyal medya üzerinden takip edebilirsiniz. Twitter Instagram Linkedin Facebook

12 Yorum

 1. Bir ara çok seyrederdim böyle yıldırımı ve kasırgaları kovalayan insanları. Çok ilginç ve eğlenceli bir iş gerçekten. Yıldırımları ve kasırgaları seviyorum ben.

 2. Bence gerekli olan şeyleri söyle sıralayabiliriz;

  1. Etrafi boş olan balkonlu bir ev
  2. Gece çekimlerinde başarılı bir DSLR fotoğraf makinası (Cebe sığanlar ile olacak iş değil çünkü)
  3. Uygun zaman, yani yağmurun yağması, yıldırım falan, bunlar için havanın uygun olması gerek.
  4. Uygun bir aydınlık hedeflemek gerek, geceleri değil de hava az açıkken mesela daha iyi olur.
  5. Bana sorarsanız, ben perde hızını saniyede 100 veya 200 olarak ayarlardım. Hem anlık olurdu, hem de keskin, çünkü uzun bir perde hızı pek tatmin edici olmayabilir.
  6. Flash patlatmayın – yıldırım fotoğrafı çekerken hiç bir anlamı olmaz, ayrıca gören olursa size güler 🙂

  Bu arada küresel ısınma yüzünden böyle bir fotoğraf yakalamak biraz zor olsa gerek. Malum 1 yıldır neredeyse yağmur yağmiyor, yağsa da yıldırım yok 🙂

 3. Emexci, genelde önerileriniz çok güzel ancak perde hızı 100’e katılamayacağım. Çünkü siz o hızda elinizde uzaktan kumanda bile olsa deklanşöre basamıyorsunuz.. Hep yıldırımın sönmeye başladığı anı çekmek zorunda kalıyorsunuz..

  Şöyle bir cihaz olsaydı iyi olurdu. Işık miktarını algılayıp saniyenin çok kısa aralığında artma başladığında yıldırım olduğunu ayrımsayabilip anında pozlamaya başlayan bir otomatik sistem.

  Bu nedenle uzun süreli pozlama gerekiyor. Mecburiyetten yani.

  Küresel ısınmaya takılmayın. Küresel ısınma kuraklık demek değil. Yer yer belli yerlerin hiç yağış almazken oradan ısınıp buharlaşan suların toptan bir yere yağıp orada sellere yol açması demek.

  Bu nedenle çok sayıda sel haberi duyar olduk. Bilimadamları da tam bu nedenle “Küresel Isınma” değil “Küresel İklim Değişikliği” diyorlar.

  Yorumunuz için çok teşekkür ederim.

 4. Canon eos 40d ile saniyede 6.5 foto kayıt edilebileceğini hatırlatmak isterim. Gök gürültüsünün hemen ardından hazır bekleyip bir şeyler yakalanabilir. Benim eos 400d bile saniyede 3 foto yakalıyabiliyor.

  8 sn. içinde çevre keskin ama yıldırımlar keskin olmayabilir. Bunu demeye çalışıyorum.

  Gerçi ben şimdiye kadar Yıldırım fotoğrafı çekmediğim için kesin konuşamam. Ama bardağa çekirdek atıp damlaları yakalamıştım. Yıldırım fotoğrafı çekmek de zor olmasa gerek.

  🙂

 5. Yorum yazmadan önce yapılacakları okudum. Dahi anlamındaki de’nin ayrı yazılması gerektiği yazıyor. Muhteşem, peki “Fırtınada elinden geldiği kadar yardım etti hemen gitmedi.” ne oluyor?

 6. Hazar, imla hatası oluyor ve düzeltiliyor. Teşekkür ederim. Ayrıca dil hakkında tüm titizliğimize rağmen dil polisi şeklinde sıkıntı vermemek için binlerce yorumu editör denetiminden geçirip kişileri huzursuz etmeden imla hatalarını düzeltiyoruz.

  Yani dile saygı ve sahip çıkmak için çok emek harcıyoruz. Ama hiçbir zaman biz en iyisini biliyoruz hatasısız şeklinde bir iddiada bulunmadık. Bulunmayacağız da.

  Detaylı açıklama için lütfen şu makaleyi okuyunuz.
  http://www.gunesintamicinde.com/turkce-turkce-yazilir-msn-turkcesiyle-degil/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı