Stephen King’ten Uykusuzluk | Insomnia

Stephen King‘i genelde korku ve gerilim edebiyatının şahı olarak biliriz ve “Nobel almamış kitapları okumayan” entel çevrelerimiz, dudak kıvırarak raflardaki yerini küçümserler. Ancak King’in son 15 yılki çizgisinin ne derece sıradışı, hatta tasnif dışı olduğunu okurları biliyor. Hal böyle olunca Uykusuzluk romanının sadece klinik bir uyuyamama üzerine olmadığını da anlamışsınızdır.Roman kalın cildi (645 sayfa) ve kapağının enteresanlığı dışında bana pek birşey ifade etmiyordu. Çıkar çıkmaz okuyayım diye bir telaşım da yoktu. Hani sessiz ve derinden bir his bazen “okumanın tam zamanı” diye sizi dürter ya, kütüphanede gördüğümde “bir deneyelim” diyerek aldım. Sanırım daha ilk bölümde konu değil ama kahraman beni sardı. Ralph Roberts yaşı oldukça ilerlemiş ihtiyarlığın en ağır gölgesi ölümün tik taklarını duymaya başlamış bir adam. Ralph bu tik takları kendisi için değil, canı gibi sevdiği ve ağır hasta olan Carolyn için işitiyor. Ölüm kapıda adım adım beklerken, her geçen gün eşinin sıkıntılarını izlemek zorunda kalıyor ve kendini yollara vurup uzun yürüyüşlere başlıyor. İhtiyarlığın elverdiği en uzun yürüyüşlerin birinde her zaman aklı başında olan Ed Deepnau’yu kelimenin tam anlamıyla çıldırmış bir halde arabasıyla bir kamyonete çarparken görüyor ve olay zinciri başlıyor.

Kitabın anlatım dilinin doğallığı kadar, karısının ölümünden sonra uykusuzluk problemi başlayan Ralph’ın adım adım deneyimledikleri, çevresindekilerin önerileri ve yaşlı insanların dünyasını çözmemiz yabana atılmayacak bir kitap çıkarıyor karşımıza. Rüyalar olmadan günlerce uyumadan gördüğü dünyayı halüsinasyon mu gerçek mi bilmeden yaşarken, biz okuyucular da olan bitenleri hep sorgulamak durumunda kalıyoruz. Evet, bu bizi zinde kılıyor 🙂

KİTABIN GEÇTİĞİ ABD MAINE EYALETİ, DERRY KENTİ

Elbette Stephen King ekolünün sarsılmaz gereği olarak başka kitaplara sağlam göndermeler var. Bunların en güçlüsü ise Kara Kule (Dark Tower) serisi. Eğer okumadıysanız kesinlikle zamanınızı ve paranızı boşa harcamayacağınız müthiş bir seri bu. Evrenin, yaşamın temelinin sorgulandığı ve onlarca zaman ve yerde geçen çok çok sıradışı bir öykü.

Diyebilirim ki “Bunu Stephen King mi yazmış?” diyeceğiniz kadar da, farklı bir anlatım dili var. İşte kitabımız, Uykusuzluk da sağlam göndermelerle bu seriye yandan bağlanıyor.

Ralph Roberts sıradan bir insandı -ta ki uykusuzluğun pençesine düşene kadar…

Artık gerçekle hayal arası bir dünyada, korkunç kabuslarla boğuşmakta, kasaba halkını tek tek birer canavara dönüştüren şeytani ve ölümcül gücü çaresizce seyretmektedir. (Kitap, arka kapak)

Bu seri okunmadan bu roman okunmaz mı? Çok rahat okunur çünkü temelde Uykusuzluk romanı kendi içinde bir bütün, ancak diğer Kara Kule serisini de okuduysanız birkaç bölümde bir suratınızdan heyecan ve “Vay canına” nidalarının geçmesi de an meselesi.

Stephen King‘in 1990-1993 aralığında yazdığı kitabı, sıcak bir dil, insani bir anlatım seven ve gözleri yeni gerçeklere açılmaya hazır olan herkese tavsiye ediyorum.

Not1: Ayrıca yine şaşılacak şekilde kitap toplumsal bir sorun olan ve üstünde çok fazla tartışılan kürtaj hakkı ve karşıtları gibi çok hassas bir konuya da cesurca girişiyor ki bütün bunları tek bir örgüde götürmek sanırım Step King’in neden kral olduğunu da anlatıyor. (Buradan anladığınız gibi kitap çocuk kitabı değil 🙂 )

Not2: Kitabın garip bir yan etkisi var. Nedendir bilinmez, okumaya başlayanlar akşamları mışıl mışıl deliksiz bir uyku uyuyor 🙂

Not3: Insomnia / Uykusuzluk romanı 1994 yılında Bram Stoker En İyi Roman Ödülü’nü de almıştır.

Not4 : Kitabın filminin çekilmek istendiği de söyleniyor ve yönetmen Rob Schmidt‘in ismi geçiyor. (Diğer King filmleri için tıklayınız)

UYKUSUZLUK | INSOMNIA
Stephen King

Remzi Kitabevi
ISBN:975-14-0502-5
Çeviren: Orhan Yılmaz

ORİJİNAL KİTABIN İLK SAYFASI

Stephen King Kimdir?

Stephen Edwin King (d. 21 Eylül 1947, Portland, Maine). ABD’li hikaye ve roman yazarı.

Genellikle gerilim ve korku türünde eserler vermiştir. Kitaplarının çoğu Türkçe’ye de çevrilmiştir. İlk romanı Göz (Carrie) 1974 yılında yayınlanmıştır. Özellikle 1982 yılında başlayıp, 2004 yılında sona erdirmiş olduğu Kara Kule (The Dark Tower) serisi ile ünlüdür. Pek çok kitabı seneryolaştırılıp beyaz perdeye aktarılmıştır.

İlk profesyonel kısa öykü satışını “The Glass Floor” adlı öyküsüyle Starling Mystery Stories’e yapmıştır (1967). Kendisini tekrar ettiği gerekçesiyle 2006 yılında yazarlığı bırakmıştır.
Kaynak: http://tr.wikipedia.org/wiki/Stephen_King

STEPHEN KING BİYOGRAFİ – 6 BÖLÜM VİDEO (İNGİLİZCE)


Kaynakça:
Stephen King Resmi Sitesinden
http://www.stephenking.com/library/novel/insomnia.html

Amazon’dan Satın Almak İçin
http://www.amazon.com/Insomnia-Stephen-King/dp/0451184963

Kitabın farklı ülkelerdeki kapakları
http://www.stephenkingshop.com/covers/Insomnia.htm

Kitapta geçen isimler kimdir? (İngilizce)
http://www.horrorking.com/insomnia.html

UYKU HÖRGÜCÜ YA DA POLİFAZİK UYKU
http://www.gunesintamicinde.com/uyku-horgucu-ya-da-polifazik-uyku/

PAYLAŞ: