TV Aslında Nasıl Gösteriyor?

Evet bilimsel amaçlı fotoğraf makinesi karıştırma: Bölüm üç!

Daha önce yıldırımın fotoğrafını çekmiştik, bir ara da su damlasını havada yakalamıştık. Şimdi sırada televizyon var.

tvnasilgosterir.jpg
Televizyonlarla ilgili çok anlatılan görüntü tarama ve ekran yenilenmesi enteresan bir konu olmasına karşın hep teknik kaçtığından bilmeyenlere anlatılması zorlu bir süreçtir.

“Ne yapayım?” dedim kendi kendime ve aklıma bir fikir geldi. Üç ayak üzerine fotoğraf makinemi kurup TV karşısına geçtim. Fotoğraf makinemin çekim hızıyla oynayarak bir çok hızda, saniyenin kısa sürelerinde ekranı çektim. Önce elime simsiyah ekranlar geçti. Nedenini biraz daha uzun bir aralıkta çekim yaptığımda gördüm. Sadece ince bir çizgi boyunca görüntü vardı.  Daha sonra pozlama süresini biraz daha uzattım. Evet doğru yoldaydıdım, artık ekranın belli bir bölgesinde görüntü vardı. Süreyi uzattıkça bildiğimiz görüntüye ulaştım. Eğer çok süratli bir şekilde ekranı çekerseniz ekranda görüntü olmuyor.

Neden böyle peki? Katot tüpü taşıyan klasik ekranlarda, elektron tabancası görüntüyü soldan sağa satırlar halinde ekrana bombardıman eder. Bir satır bitince alta geçer. Böylelikle saniyenin kısa bir aralığında görüntü oluşur. İnsan gözünde rahatsızlık verici bir durum olmaması için bunun katot ekranlar için saniyede 100, LCDler için 60 Hz olması yeterli.

Evet ilginç değil mi? Bizden hızlı gören bir canlı, belki bir sinek bilmiyorum ama TV ekranında hiçbirşey görmüyor olabilir. 🙂

Aşağıda ayrı ayrı çektiğim fotoları animasyon şeklinde görüyorsunuz. Ekran taraması yaklaşık olarak böyle bir şeydir.

tvanimasyon.gif

EK BİLGİ ARAYANLAR İÇİN:
TV NASIL ÇALIŞIR (İNGİLİZCE VE VİDEOLU)
http://electronics.howstuffworks.com/tv.htm

Lütfen şu sitelere de bakın.

Türkçe
http://tr.wikipedia.org/wiki/Televizyon
http://www.bilim.org/forum/viewtopic.php?t=560

İngilizce
http://en.wikipedia.org/wiki/Television
http://www.lcdtvbuyingguide.com/lcdtv-whatisit.shtml
http://electronics.howstuffworks.com/plasma-display.htm

PAYLAŞ: