Total Recall | Gerçeğe Son Çağrı

Gerçeği tanımlayan algıdır. Algı dışarıdaki dünya değildir. Dış dünyadan her saniye gelen terrabaytlarca veri içeren bilginin, tüm görüntünün beyinde oluşturduğu gerçekliktir.

Gerçeğe Son çağrı

Eğer algıyı yönlendirirseniz dünyayı değiştirebilirsiniz. Gördüğümüz dünyanın tekil gerçekliği çöktüğünde Quantum bir düzlemin belirsizlik evreninde buluruz kendimizi.

Karşımızda bambaşka bir gezegen vardır. İnsanlar, olaylar, gökyüzü bambaşka bir dünyaya aittir. Müthiş bir sessizlik hakimdir. Bir bombardımanın ortasında kulakları kaplayan o tiz sessizlik gibidir saf gerçek.

Çöken sadece zihinsel kargaşa değildir. Çevremizde, tenimizin sınırlarında bittiğine inandığımız ben algısı da bu çöküşün içindedir. Başlangıcı ve nihayeti olmayan bir kütlenin sevgisi yakıcı bir heyecan gibi içimizi sarar.

Bu hal içindeki insan, anlatacağı referans kelimelerden de varlıktan da yoksundur. Böylece bildiği dilde kelimeleri sıradışı bir ritmle biraraya getirdiğine şahit olur. Cümleler oluşmakta ve varlığı şahit olmaktadır.

Düzlemi değişmiştir. Zincirlerinden sıyrılmış güneş ufukta parlamaktadır. “İNSAN” olarak anılan türün artık kusursuz bir temsilcisidir.

Dünyadan ayrılması imkansız bir bütünlükle yanınızdan geçtiğinde büyük bir gökcisminin çekiminde varlığınız bütünleşiyor gibi olursunuz, dünya algınız netleşir. Kafanızı kaplayan binlerce saçma fikir yok olur. Herşeyin merkezinde bir zamanların Batlamyus‘unun çizdiği evren gibi herşeyin merkezinde olduğunuzu anlarsınız. Bu kısa anda hayatınız boyunca uykuda olduğunuzu anlarsınız tıpkı düş gördüğünüzü farketmek gibi. Müthiş uyanık bir bilinçle zaman biter. Böylece dünya biter.

Konu görseli için temel fotoğraf: Foellmi Olivier

PAYLAŞ: