Çizgi RomanKitapSinema-Dizi

TONY DiTERLIZZI | Fantastik İllüstratör

Makaleyi dinlemek ister misiniz?

 

Çizimleri o kadar hoşuma gidiyordu ki, sağda solda gördükçe… Ama hiç aklıma peşine düşmek, kimmiş neler yaparmış bakmak gelmedi. Sonunda iyice incelemeye karar verdiğimde oldukça sıradışı bir yetenekle karşı karşıya olduğumu anlayıverdim.

tonyditerlizzi

Tony DiTerlizzi, şu an Amerika’da ikamet ediyor. Çocuk kitapları, oyunlar özellikle çizim konuları.
Sitesini gezdiğinizde hayran kalıyorsunuz. Yalnızca sanatına değil, sitedeki usta işi teknik kullanımına ve yaratıcılığa da.

Önce sitesini gezin ve geri gelin hakkında sohbete devam edelim. (Site seslidir her bölümü kendi konuşarak tanıtıyor ve açılınca Enter linkine tıklayın)
http://www.diterlizzi.com/

Evet gördüğünüz gibi web sitesi bile bir farklı değil mi? Masalsı dünyaların anlatımı ve çizimi her zaman için zor olmuştur. İzleyici daha önce görmediği mekanları, ırkları ve nesneleri anlatan fantastik kitaplarda konuya uygun şaşırtıcı bir çizim tekniği bekler. Bu çizim denemelerini Alice Harikalar Diyarı’nda kitabının ilk baskılarından beri görebilirsiniz. Geçen yüzyıllarda Binbir Gece Masalları ve içinde yer alan Sindbad gibi düşümsü öykülerde rastlanan çizim tekniği klasik resim tekniğine bir doz sürrüalist, bir doz da erotizm ve korku temaları katılmış bir hava yansıtırdı.

Ama günümüzde çocuk öykülerini resmedenler bu ikinci ve üçüncü şıkkı atlayıp, abartılı çizimler, akla gelmedik kompozisyonlar kullanmayı seven kişilerdir.

diterlizzi-banner

İşin bir de kart oyunları kısmı var. FRP denen Fantasy Role Playing adlı oyunlarda her bir kartın bir anlamı gücü ve öyküyü değiştirme başarısı var. Hikayeler anlatan ve o hikayedeki bir role bürünen kişiler için kartların kaliteli çizilmesi müthiş önemlidir.

Tony’nin bu konuda da eşsiz yeteneği ile çizdği FRP kartları Magic: The Gathering ile Dungeons & Dragons role-playing oyunları sevenler tarafından çok iyi bilinir.

Magic: The Gathering ve Dungeons & Dragons için çizdiği kartları görmek isterseniz lütfen tıklayın
http://www.rmichelson.com/Artist_Pages/Diterlizzi/Tony-DiTerlizzi-MTG.html

spiderwick

The Spiderwick Chronicles

Günümüzde Tony DiTerlizzi denince ise ilk akla gelen The Spiderwick Chronicles / Spiderwick Günceleri çocuk romanları serisidir. Bu seriyi yazar arkadaşı Holly Black ile hazırlamıştır. 30’dan fazla dile çevrilmiş satış rekorları kırmıştır.

Kitaplarını okuduysanız zaten söyleyecek bir şey yok 🙂 Hem konuyu hem çizimleri biliyorsunuz. ama belki de filmine rastgelmiş izlemiş olabilirsiniz. Paramount Pictures’ın çektiği filmi de yüksek tempolu bol efektli bir çalışmaydı.

Spiderwick Günceleri Filminin Fragmanı / Tanıtımı

TONY DiTERLIZZI KISA BİYOGRAFİ

tonyditerlizzifotoDiTerlizzi 1969’da California’da doğdu. Üç kardeştiler ve büyük ağabeydi. (Kişisel görüşüm büyük kardeşlerin küçüklere masal anlatmasının hayal güçlerini çok geliştirdiği yönünde) Çocukluğu güney Florida’da geçti.
Florida School of the Arts ve The Art Institute of Fort Lauderdale’den mezun oldu.

Okuldan sonra freelance / serbest ilüstratör olarak TSR’ın Dungeons & Dragons rol yapma oyunları ekibinde çalıştı. 1990’lı yıllarda oyun sektörüne katkılarda bulundu (Planescape, Changeling: The Dreaming, and Magic: The Gathering gibi)

Çocuk kitaplarını resmedişi ile (Jimmy Zangwow’un Out-of-this-World Moon Pie Adventure adlı kitabı) çocukluğundan beri yazıp çizeceği çocuk romanları hayali canlandı. Böylece kitaplar kitapları izledi.

TONY DiTERLIZZI KİTAPLARI (Holly Black ile birlikte)
spidewickseri1spidewickseri2spidewickseri3spidewickseri4spidewickseri5spidewickseri6

 

* Jimmy Zangwow’s Out-of-This-World Moon-Pie Adventure, 2000
* Ted, 2001
* The Spiderwick Chronicles (co-created/written with Holly Black), 2003–2006
* Arthur Spiderwick’s Field Guide to the Fantastical World Around You, 2005
* G is for One Gzonk, 2006
* Beyond the Spiderwick Chronicles (co-created/written with Holly Black), 2007-2009
* Kenny & the Dragon, 2008

2003 yılında The Spider and the Fly (Örümcek ve Sinek) adlı kitabı ile Caldecott Onur Madalyası kazandı (Caldecott Honor Medal) 2002 Ekim ayında New York Times çocuk kitapları Best Seller / En çok Satanlar sıralamasında yer aldı.

DiTerlizzi, Massachusetts’de eşi ve menajeri olan karısı ve kızı ile birlikte yaşıyor.

Illustrasyonları
* Dinosaur Summer, 1998
* Ribbiting Tales, 2000
* Alien & Possum: Friends No Matter What, 2001
* Alien & Possum: Hanging Around, 2002
* The Spider & The Fly, 2002
* Dragonflight, 2002
* Peter Pan in Scarlet, 2005

Türkçe Yayınlanmış Kitaplarını Online Satın Almak İçin
http://www.dr.com.tr/Search.aspx?kw=spiderwick&gid=00001&criteria=999&media=999

“The Wyrm King” kitabının tanıtım videosu

Kaynakça:

Tony DiTerlizzi Resmi Sitesi
http://www.diterlizzi.com/

The Spiderwick Chronicles
http://en.wikipedia.org/wiki/Spiderwick

Kitap İllüstrasyonları
http://www.rmichelson.com/Artist_Pages/Diterlizzi/Tony-DiTerlizzi-Gallery.html

Holly Black
http://www.blackholly.com/aboutholly.htm

Tony DiTerlizzi Facebook Sayfası
(Evet bizzat kendisinin. Sahte hesap değil yani. Facebook üzerinden kendisi ile tanıştım ve Türkçe yazılmış bu makaleden bahsettiğimde onur duyduğunu söyleyerek teşekkür etti 🙂 (Wow Suleyman, I am honored! Thank you!) ) Sanırım bir makalemde ilk kez sanatçıyla Facebook üzerinden temasa geçiyorum 🙂
http://www.facebook.com/profile.php?id=576031166

Youtube Kanalıma Abone Olun

https://www.youtube.com/suleymansonmez1?sub_confirmation=1

Podcast Kanalım

Hangi platformu kullanıyorsanız, birini seçip takip edebilirsiniz, aynı içeriğe erişeceksiniz.

Süleyman Sönmez'in Sessizliği

LinkedIn Ekleyin:

https://www.linkedin.com/in/suleymansonmez

Instagram Takip Edin:

https://www.instagram.com/suleymansonmez/

Facebook Takip Edin:

https://www.facebook.com/suleymansonmezofficial

Twitter Takip Edin:

https://twitter.com/ssonmez

Yazdığım E-Kitaplar - Satın Alın

https://play.google.com/store/books/author?id=S%C3%BCleyman+S%C3%B6nmez

Patreon ile destekleyin

https://www.patreon.com/suleymansonmez

Etiketler

Süleyman Sönmez

Adım Süleyman Sönmez. Yıldız Teknik Üniv. Bilgisayar Programcılığı ve İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi olmak üzere iki üniversiteden mezun oldum. Sonrasında başladığım Uluslararası İşletme masterını terk edip hayata atıldım. Proje yöneticiliği, bilgisayar programcılığı, sistem analistliği, pazarlama / satış sonrası müşteri ilişkileri yöneticiliği, LEGO takım koçluğu, Web tasarımcılık, fotoğrafçılık, ISO9001:2000 kalite sistemleri sistem kuruculuğu ve iç denetimcilik, Teknoloji Okuryazarlığı müfredat yazarlığı, Bilgi İşlem Bölüm Başkanlığı, öğretmenlik, video düzenleme, Eğitim Teknolojileri Uzmanlığı gibi birbirinden farklı pek çok meslekte çalıştım. Bu kadar farklı iş neden? Dünyayı Da Vinci gibi yaşamak gerektiğine inanıyorum. Youtube kanalıma abone olarak takip ediniz. Youtube Web sitelerim: www.suleymansonmez.com , Büyükler Giremez Bana ulaşmak için lütfen ssonmez@gmail.com adresine eposta gönderin. Aşağıdaki simgelerden sosyal medya üzerinden takip edebilirsiniz. Twitter Instagram Linkedin Facebook

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı