Teknoloji Okullardan Kaldırılsın mı?

Ülkemizde Milli Eğitim politikalarımız, planlamalarımız, kurallarımız her velinin ve öğrencinin gayet iyi bildiği şekilde yıldan yıla, sürekli ve her seferinde “En iyisi budur” denilerek değiştirilir. Ancak şu son değişiklikleri öğretmenler de çözemiyor, öğrenciler de.

 

Olayın özeti: Bilgisayar ve Teknoloji eğitimi için planlanmış Bilişim Teknolojileri dersinin ilköğretim 4. 5. sınıflarda Seçmeli dersler arasından kaldırılması, sonrasında da F@TİH projesi ile bilgisayar laboratuvarlarının tamamen kaldırılması.

Aşağıdaki planda bu tabloyu görüyorsunuz.


Kaynak:http://ttkb.meb.gov.tr/ogretmen/modules.php?name=Downloads&d_op=getit&lid=802

Konu önemli, kafa karıştırmadan kısaca özetlemek gerekli. Ülkemizin geleceğinin bağlı olduğu bir saha bilgisayar. Öğrenciler de bilgisayar laboratuvarlarında bilgisayar programlarını kullanmayı öğreniyorlar. Gerek devlet gerek özel okullarda bu yıllardır böyle.

Şimdi ise sınıflara projeksiyon ve bilgisayar konularak bu laboratuvarları ve Bilişim Teknolojileri dersini iptal eden bir anlayışa yönelim var.

Sabah gazetesinin haberini okuyup devam edelim.

Eğitimde ‘akıllı tahta’ dönemi.
Milli Eğitim Bakanlığı ve Ulaştırma Bakanlığı’nın ortak yürüttüğü “Fatih Projesi” ile her sınıfın teknoloji üstü olması hedefleniyor. 3 yıl içinde tamamlanması beklenen proje kapsamında, köy okulları da dahil olmak üzere her okulda akıllı tahta, akıllı e-kitap bulunacak. Dizüstü bilgisayar, projeksiyon cihazı, özel kalem, tahta olarak kullanılacak platform ve yazılımdan oluşan “akıllı tahta” sayesinde dersle ilgili harita, grafik ve görüntüler izlenebilecek. Ders anlatımı sırasında not tutmaya gerek kalmayacak. Akıllı tahta ders notlarını çıktı ile ya da e-mail yoluyla öğrencilere iletecek. Kaynakça: http://www.sabah.com.tr/Yasam/2010/09/25/egitimde_akilli_tahta_donemi

Bu düşünce şekli özel okullarda da yer buluyor.

Öncelikle üzerinde durulmalı Akıllı Tahta eğitim için harika bir araçtır. Ancak bilişim teknolojilerinin uygulanıp öğrenilebileceği bir ortam değildir. Interaktif derslerin tahtaya dokunularak yapılabilmesini sağlar. Ekrana yazılan çizilenleri kaydeder. Ama o kadar. Bilişim Teknolojileri ile bundan öte bir bağı yoktur. Yani onu ikame edemez.

Mlliyet gazetesi yazarı Sayın Abbas Güçlü bakın konuyu nasıl anlatıyor.
Kaynak: http://www.milliyet.com.tr/egitimde-bir-dokun-bin-ah-isit-donemi/abbas-guclu/turkiye/yazardetay/27.11.2010/1319106/default.htm

FATİH için Fatihleri unutmayın!
“Sayın Başbakanımız yakın geçmişte haberlerde birilerine: “Bırakın vatandaşı, öğrenmek istediğini sorsun sorgulasın. Bunlar vatandaşın en doğal hakkı” demişti. Şimdi vatandaşlar olarak bu beyana istinaden şu soruları kendisine sormak istiyoruz:

1- Bilişim sınıflarındaki bilgisayarlar başında bilişim teknolojileri öğretmeni olmayacaksa, hizmet vermeyip işler durumda bulunmayacaksa, bunca masraf yapılarak niye alındı?

2- Arabalarda rot balans ayarlarına varıncaya kadar her işin bilgisayarlarla yapıldığı günümüzde okullarımızda bilgisayar ders saatlerinin azaltılması, seçmeli ders haline getirilmesi neye hizmet ediyor? Ders saatleri niye artırılmıyor? Zorunlu dersler içinde neden yer almıyor?

3- Beş binden fazla bilişim teknolojileri öğretmeni bulunduğu, bunların işsiz oldukları, herkesin malumudur. Her okulumuza bir tane bilişim teknolojileri öğretmeni neden görevlendirilmiyor?

4- Böylesi zor şartlarda üniversite bitiren gençlerimiz işsiz kalacaksa, vatanına milletine faydalı olamayacaksa, emeklerimize yazık değil mi?”

Özetin özeti: Gençlere bugün kulaklarını tıkayanlar, yarın bundan pişmanlık duyabilirler…

Neden tehlikeli neden geleceğimizi etkileyecek?

1) BİLGİSAYAR KULLANMAK INTERNETTE DOLAŞMAK DEĞİLDİR.

Bir bilgisayar ile sesinizi kaydedebilirsiniz. Ses düzenleme programları ile istediğiniz bir müziği ve sesi kesebilirsiniz. Diyelim İstanbul’u anlatan bir sunu yapmak istiyorsunuz. Powerpoint sunumunu yapmayı öğrendiniz. Elinizde cep telefonu veya taşınabilir bir ses kaydedici ile semtlerini gezip sesleri kaydedebilirsiniz. Ardından gereksiz yerlerini çıkarıp sununuza ekleyebilirsiniz.

Sesleri bu şekilde işlemek sınıf öğretmeninin vereceği ya da vermesi gereken bir bilgisayar bilgisi değildir. Uzmanlık isteyen alt bölümleri ile öğrenciye kazandırılması gereken bir öğedir.

Diyelim öğrencilerden hayallerindeki bir evi, arabayı, icadı tasarlamalarını istediniz. Geçen yıl öğrencilerimden su altında yaşamayı sağlayacak bir evin mühendis gözüyle nasıl yapılması gerektiğini sordum. Yaptığımız araştırmalarda Interneti, Wikipedia online ansiklopedisini, teknoloji bloglarını ve pek çok İngilizce kaynağı kullandık. Sadece arama esnasında dahi doğru bilgi ile yanlış bilgiyi ayırmayı zamanı doğru planlamayı, resim kaydetmeyi, bilgiyi sınıflandırmayı ve kendilerine özgü bir ev planlamayı düşünmek zorunda kaldılar. Başta zorlayıcı olan proje ile elektriğin nasıl üretildiğini dalga enerjisi ile elektrik üretilebileceğini elektrik gücü ile suyun oksijen ve hidrojen olarak ayrılabileceğini ve su altı evinin oksijen ihtiyacına destek olunacağını çözdüler.

Araştırmalar bitince sıra tasarıma geldi. Böyle bir evi Paint gibi basit bir programla çizdirmek mümkündür evet ya da ücretsiz Paint.NET ya da lisansınız varsa Adobe Photoshop programı ile. Tüm bu programları kullanmak yine sınıf öğretmenini değil Bilgisayar konusunda uzmanlaşmış Bilgi Teknolojileri öğretmenini göreve çağıracaktır.

Öğrencilerime 3 boyutlu tasarım ilkelerini öğrenmeleri için ücretsiz dağıtılan Google Sketchup programını önerdim. Sitesinden indirdik ve kendi özgün işlerine girmeden önce programdaki 3d tasarım prensiplerini çözdüler. Biliyorsunuzdur. Google Sketchup mimarların, inşaat mühendislerinin bina tasarlamak için kullandığı Autocad programının daha basit hali. Özellikle Google Earth ile dünyayı gezdiğimizde gördüğümüz binaları tasarlamakda kullanılıyor.

Örnekler fazlasıyla var. Dünyaca ünlü MIT’nin çocuklara bilgisayar programcılığını ve animasyonu öğreten Scratch isimli programı ile yüzlerce öğrencimiz kendi uygulamalarını animasyonlarını hatta interaktif ders anlatımlarını geliştirdi. Kimileri ödevlerini bu şekilde hazırladı.

Ülkemizde genç nüfus bilgisayar konusunu öğrenmeye meraklı. Okullarından mezun olduklarında ise içlerinde pek çoğunun meslek kapısı ya da mesleklerine destek de oluyor.

Yurtdışında gördüğümüz teknoloji dahileri daha çocuk yaşlarda bu teknolojileri kullanıyorlar. Üretmeyi araştırmayı öğreniyorlar. Ancak bilgisayar teknolojilerine ve yazılımlarına gereken önemi vermeyen bir yöentim anlayışı üzülerek söylüyorum ki geleceği göremiyordur. Bilgisayar sadece Google’a girip bir kelime bulmak Word programında yazı yazıp e-mail ile yollamak değildir.

Teknoloji Eğitimi ve diğer derslere nasıl katkı sağlayacağı hakkındaki şu makalelerimi okuyabilirsiniz.
Türkiye’de Teknoloji Eğitimi ve Eğitimcilere Öneriler
Öğretmenlere Web ve Eğitim Teknolojileri Rehberi


Kaynak:http://www.asd.edu.qa/page.cfm?p=718&eid=9

2) BİLGİSAYAR DESTEKLİ EĞİTİM HER ÇOCUĞA BİR BİLGİSAYAR İSTER

Bir projeksiyona bakarak dersi destekleyecek konuları izlemek dinlemek ve görmek oldukça önemlidir. Ancak Bilgisayar destekli eğitim bu değildir. Öğrencinin kendisine ait bir taşınabilir bilgiye erişim cihazı ile hazırlanan aktiviteler içinde denemesi bulmasını gerektirir.

Örneğin ivmeli hareketi kavrayacaksa eğimli yüzeyde bir arabayı elindeki cihazın ekranına dokunarak çekip bırakabilmeli ve yazılım oluşan kuvvetleri gösterebilmelidir.

Küçük sınıflarda hangisi meyve, hangisi sebze ayırmayı öğretirken öğrenci deneyebilmelidir.

Bunun anlamı her öğrenciye bir notebook değildir. Notebook, 5 yıl öncenin önerisi olabilir. Bugün ise dokunmatik ekranlı Tabletler tercih edilmelidir.

Eğitimde kullanılabilecek teknolojik cihazları görmek için aşağıdaki makalemi okuyabilirsiniz.
Eğitim İçin Teknolojik Cihazlar | Eğitimde Yenilikler 3

3) DÜNYA HER KADEMEDE HALEN BİLGİSAYAR LABORATUVARLARINI KULLANIYOR

Evet uzun lafa gerek yok. Üstteki cümle anlatıyor yeterince.

4) BİLGİSAYAR DERSİ – BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ DERSİ DEVAM ETMELİDİR.

Ders saati bir iki saat ile kısıtlı ve teknoloji adına tek ders olan Bilişim Teknolojileri, ikiye ayrılmalıdır. Tasarım üzerine yoğunlaşan bir bölüm ve sadece kullanım tekniklerini öğreten ikinci bölüm.

Avrupa’da kullanım alanları böyle. Tasarım alanında diyelim sesi güzel, enstrüman çalan bir öğrenci grubu bilgisayardaki ses kayıt programları ile müziklerini CD – DVD lere kaydedebilir ya da en yaygın format olarak MP3 ile kaydedip Myspace üzerinden tanınmak isteyebilir.

Bu sosyal ağların doğru kullanımını gerektirir. Bunun eğitimini gerektirir. Biz facebook, twitter, friendfeed, myspace gibi ağları en çok kullanan ülkelerden birisiyiz. Ancak eğitim sistemimizde bunun kullanımı yok. Ya lanetleyerek bilgisayar ağlarında yasaklıyoruz ve öğrenci dilediğince kontrolsüzce evinde giriş yapıyor ya da uzaktan seyrediyoruz.

Müzik grubu kuran öğrenciler, albüm kapağı tasarlamak için Paint.NET, Gimp, Photoshop gibi yazılımları kullanabilir. Bu görsel tasarım yetilerinin artmasını Font / Yazıtipi indirmeyi kurmayı ve göze hitap edecek şekilde kullanmayı öğrenmelerini sağlar. Fotoğraflarını albüm kapağına koyacakları zaman fotğraf çekme tekniklerini incelemeleri gerektiğini görecekler veya bir dostlarından yardım alacaklardır.

Websitelerinin olmasını arzu ettiklerinde, Domain kavramını, Hosting, HTML kodlama ve Flash gibi programları öğrenmeyi isteyeceklerdir.

Tüm bu süreç, onları adım adım teknoloji kullanan, öğrenen ve üreten bir birey olma yolunda götürecektir.

Ama soru halen havada duruyor. “Siz bilgisayar derslerini, bilişim teknolojilerini kademe kademe kaldırdığınızda bu eğitimi kimden alacaklar?” Kendi kendilerine öğrenecekler cevabını veriyorsanız, Fen, Türkçe, Matematik de kendi kendine öğrenilebilir ve Internette tüm konular gayet güzel bulunuyor derim. İş “okullara da gerek yok aslında” düşüncesine gelmeden bu yanlışlardan dönüleceğini umuyorum.

Özel okullarda dahi 6, 7, 8. sınıflarda SBS bahanesi ile kaldırılan bilişim teknolojileri derslerinin, aktif şekilde ilköğretimin tüm kademelerin yerleştirilmesini, bu ülkenin ileri gitmesini isteyen bir vatandaş olarak talep ediyorum.

Youtube’u kapattıran videoyu 16 yaşında Yunanlı bir genç hazırlamıştı. Merak ediyorum 16 yaşındaki bizim gençlerimizden kaçı video çekebiliyor, bu videoyu montajlamayı youtube’a yüklemeyi biliyor. Eğer yeterince kişi biliyor olsaydı, sanırım kapatmak yerine yüzlerce, binlerce video yükleyerek cevap verirdik. Sadece öfkeyle bağırdığımıza göre video montajlamayı ve dijital platformlarda üretkenliği halen bilmiyoruz.

Dünyanın gittiği yönde, üreten bireyler yetiştirmek üzer,e teknoloji derslerinin ve başta Bilişim Teknolojileri derslerinin sürmesi yönünde veli, öğretmen, öğrenci olarak lütfen görüşlerinizi Milli Eğitim Bakanlığı’na gönderin.

SONRADAN EKLENEN ÖNEMLİ NOT: Yazının yayına girmesinden sonra iç yazışmalarla bilgisayar laboratuvarlarının şu an için kaldırılmayacağı yönünde e-mail alındığı bilgisini aldım. Basındaki haberlerde dağıtılacağı yönünde bilgi verilmişti. Ancak demek ki tekrar değerlendirilmiş ve olumlu bir karara bağlanmış. Bu bir resmi iç yazışma olduğu için tamamını izinsiz şekilde burada yayınlamam yasal olarak mümkün değil. Sadece aşağıdaki bilgiyi veriyorum.
Bu haksız ithamları ve yanlış anlamaları önlemek için çok önemli. Fakat sorunun diğer tarafı olan 1-5. sınıflarda Bilgi Teknolojileri dersinin yer almayışı halen süregiden bir sorun. Onun için de çözüm bekliyoruz.

“Bakanlığımız BT sınıfı kurulumlarının tamamlanmasının ardından tüm okullarımızın sınıflarına BT ekipmanı ve internet götürmek üzere yeni bir çalışma başlatmıştır. Ancak, bu çalışma illerde farklı anlaşılmış, mevcut BT sınıflarında bulunan bilgisayarların sınıflara dağıtılacağı gibi bir yanlış anlama ortaya çıkmıştır. Bakanlığımız, okullarımıza BT sınıflarının yanında tüm sınıflara BT ekipmanı sağlayacaktır. Bu sebeple BT sınıflarında bulunan bilgisayarların sınıflara dağıtılması gibi bir uygulama asla söz konusu değildir. Bu yanlış anlayışın ortadan kaldırılması amacıyla yazımızın iliniz yöneticilerine duyurulması hususunda bilgilerinizi ve gereğini rica ederiz.”

Ana görsel: Kaynak: http://www.flickr.com/photos/teachandlearn/2845018375/

BİLİŞİMDE GELECEK VAR!

WEB SİTESİ: www.bilisimdegelecekvar.org

Konu Hakkında Yazanlar

Teferruat – Öğrencilerinizi Bilişim Teknolojisi Sınıfına götürün, merakları tavan yapsın
http://www.teferruat.org/2010/04/ogrencilerinizi-bt-sinifina-goturun-meraklari-tavan-yapsin/

Gözümüz aydın F@TİH geliyor….
http://myozden.blogspot.com/2010/11/gozumuz-aydn-ftih-geliyor.html

Pazara kadar değil Mezara kadar
http://www.zezencay.com/2010/10/25/pazara-kadar-degil-mezara-kadar/

Güvenliğin Seçmelisi Olmaz
http://www.zezencay.com/2010/10/22/guvenligin-secmelisi-olmaz/

Bir işim olsun istiyorsan Bilişim yeter!
http://www.zezencay.com/2010/10/15/bir-isim-olsun-istiyorsan-bilisime-kulak-ver/

Çalıştay duyurusu
http://www.zezencay.com/2010/09/23/bbnet-cebit-bt-ogretmenleri-calistayi/

Çalıştay izlenimleri, çalıştaya katılan öğretmenlerin düşünceleri
http://www.bilgisayarbilisim.net/cebit-eurasia-bilisim-2010-f244/cebit-bilisim-ogretmenleri-calistayi-izlenimlerim-t51815.html

Abbas Güçlü: “Fatih için Fatih’leri unutmayın!”
http://www.milliyet.com.tr/egitimde-bir-dokun-bin-ah-isit-donemi/abbas-guclu/turkiye/yazardetay/27.11.2010/1319106/default.htm

Yaz ayında yaşanan gelişmeleri anlatan bir yazı
http://www.teferruat.org/2010/08/bilisim-teknolojisi-ogretmenlerinin-serzenisi-hidayete-erecek-mi/

Teknobilisimim
http://teknobilisimim.blogcu.com/

CNN Türk / Haberim

http://www.cnnturk.com/Haberim/Bilisim.Teknolojileri.Ogretmenleri.DERTLI/1915.0/

Güneş
http://www.gunes.com/2010/08/07/yazarlar/yi.html

PAYLAŞ: